Jump to content
4now

Αλλο Το Climatic Κ Αλλο Το Climatronic?

Recommended Posts

παιδες ηθελα ν ρωτησω για polo bluemotion 2011 tdi ...εμενα μ ενδιαφερει ν εχει clima κ μ ειπε ο πωλητης πως τ polo tdi δν βγαινουν στην bluemotion με clima αλλα με a/c....

a/c ονομαζουν το climatic??

k clmatronic το clima???

Link to comment
Share on other sites

Το a/c ειναι air condition εξου και η ονομασια το climatronic ειναι ηλεκτρονικος κλιματισμος και το climatic ειναι κλιματισμος του χεριου δηλαδη παραδειγμα το climatronic αν εχεις θερμοκρασια καμπινας 24 μολις τους πιασει σβηνει μονο του και οταν πεσει κατω απο 24 ξαναναβει πραγμα που το climatic δεν το κανει εξου και του χεριου το σβηνεις εσυ και το αναβεις το air condition βγαζει μονιμα ζεστα το καλοριφερ και οταν πατησεις το κουμπι για το συστημα ψυξης βγαζει κρυο.

Link to comment
Share on other sites

Air Condition = κλιματισμός στα Ελληνικά.

Υπάρχουν διάφορα ήδη κλιματισμού:

αα. Χειροκίνητος κλιματισμός

ββ. Ημι-αυτόματος κλιματισμός (climatic)

γγ. Αυτόματος κλιματισμός (climatronic)

Στο climatronic το ηλεκτρονικά ελεγχόμενο σύστημα διατηρεί σταθερη την επιλεγμένη θερμοκρασία στην καμπίνα ρυθμίζοντας αυτόματα την ποσότητα, την κατεύθυνση και την θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει από τους αεραγωγούς.

Στο climatic ρυθμίζεται ΜΟΝΟ η θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει από τους αεραγωγούς. Την ποσότητα και την κατεύθυνση την επιλέγει χειροκίνητα ο χρήστης.

Βέβαια, παρ 'οτι η VW λέει οτι βάζει climatic, πιστεύω οτι το έχει καταργήσει αφενός διότι δεν υπάρχει πλεον ενδειξη θερμοκρασίας στα χειριστήρια, αφετέρου διότι ο αισθητήρας θερμικρασίας αγνοείται.

Link to comment
Share on other sites

Απλό a/c

Climatic

Climatronic

Μάλλον έχει να κάνει με την έκδοση και το επίπεδο εξοπλισμού.

Βάσει καταλόγου kosmocar τα polo έχουν climatic standard. Στην πράξη 'ομως δε νομίζω οτι υπάρχει το climatic. Απλό χειροκίνητο κλιματισμό της δεκαετίας 80 έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει καταλόγου kosmocar τα polo έχουν climatic standard. Στην πράξη 'ομως δε νομίζω οτι υπάρχει το climatic. Απλό χειροκίνητο κλιματισμό της δεκαετίας 80 έχουν.

Και το δικό μου βάση καταλόγου αυτόματο (climatronic) υποτίθεται ότι έχει αλλά ... climatic έχει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Απάτη?

Θα μπορούσε, γιατί στον κατάλογο του αντιπροσώπου τα πράγματα ήταν διαφορετικά κι έλεγε climatic κι όχι climatronic, όπως και τώρα αν μπεις να δεις τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου μου είναι πλέον διορθωμένος στο σημείο του κλιματισμού.

Το μόνο που έκανα εγώ ήταν να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με τον εισαγωγέα και να τους επισημάνω το τί έγραφε (τότε - πέρυσι) το site τους και τι παρέλαβα εγώ και πόσο δυσαρεστημένος είμαι από το τί είδα στο site και τί στην αντιπροσωπεία, επισημαίνοντάς τους ότι αν δεν το αλλάξουν θα μπορούσε να είναι πιθανή απάτη.

Επαναλαμβάνω πιθανή, γιατί στην αντιπροσωπεία μου ξεκαθάρισαν και μου έδειξαν και υπέγραψα το τι περίμενα να παραλάβω κι εκεί έγραφε ημιαυτόματο (climatic). Από τη στιγμή που διορθώθηκε στο site λοιπόν θέλω να πιστεύω ότι δεν έγινε σκόπιμα αλλά από κάποιο τυπογραφικό λάθος. Όχι γιατί είμαι τόσο καλός άνθρωπος αλλά γιατί λίγο πολύ ήξερα τι να περιμένω στη βασική έκδοση του αυτοκινήτου μου.

Ορίστε και μια φωτό από το ξαδελφάκι σας.

post-9820-0-69809400-1321972779_thumb.jp

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Στο polo πάλι climatic έλεγε, climatic εξακολουθεί να λέει ακόμα.

Επικοινώνησα με τον έμπορο και μου είπε οτι μίλησε με Kosmocar και σίγουρα έχει climatic αλλά δεν ξέρουν που είναι ο αισθητήρας.

Edited by conpar
Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως εξηγήθηκε παραπάνω το climatic δεν σταματά απο μόνο του τότε και ο αισθητήρας θερμοκρασίας καμπίνας είναι άχρηστος.... Ουσιαστικά έχει αισθητήρα αλλά αυτός αφορά την θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα και απλά δίνει εντολή στο κομπρεσσερ του A/C αν θα δουλέψει ή όχι και αντίστοιχα για την θέρμανση αν πρέπει να ζεστάνει το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Από το vw.co.uk

Climatic air conditioning with semi-automatic control produces a pleasant, consistent temperature throughout your journey. It's extremely user-friendly, automatically achieving your required cabin temperature quickly and efficiently, and regulating it automatically. You can decide the air distribution and blower speed you want and set it manually. The Climatic system includes an interior sensor to measure the current temperature inside the car. The electronic control regulates the temperature of the fresh air intake to reach the set value as quickly as possible and then maintain it.

Link to comment
Share on other sites

Απλό a/c Climatic Climatronic Μάλλον έχει να κάνει με την έκδοση και το επίπεδο εξοπλισμού.

Πραγματικα σε ευχαριστούμε για τις φωτο. Εμενα τωρα γιατι με ξενίζει τοσο το Climatronic, χαλια μαυρα φαίνεται!!! Θα προτιμήσω μαλλον το απλο θα ειναι κ λιγο ρετρο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινεται αλλα για σιγουρια ρωτηστε το σιγουρα θα ειναι πανακριβο.

Εάν έχεις μια επαφή με ηλεκτρονικά είναι πολύ εύκολο να κάνεις μόνος την αλλαγή Climatic -> Climatronic.

Θέλει καλό χέρι (για να κάνεις δουλειά πίσω από την κονσόλα), έναν αισθητήρα θερμοκρασίας με κόστος <1€, έναν μικροελεγκτή ή ακόμα και chipάκι λευκού κώδικα (πιο ακριβό, έως και 20€) και πιθανώς ρελέ, διόδους και έναν μετασχηματιστή. Τέλος πάντων κόστος κάτω από 30€, απλά πρέπει να'σαι "γάτα".

;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις μια επαφή με ηλεκτρονικά είναι πολύ εύκολο να κάνεις μόνος την αλλαγή Climatic -> Climatronic.

Θέλει καλό χέρι (για να κάνεις δουλειά πίσω από την κονσόλα), έναν αισθητήρα θερμοκρασίας με κόστος <1€, έναν μικροελεγκτή ή ακόμα και chipάκι λευκού κώδικα (πιο ακριβό, έως και 20€) και πιθανώς ρελέ, διόδους και έναν μετασχηματιστή. Τέλος πάντων κόστος κάτω από 30€, απλά πρέπει να'σαι "γάτα".

;)

Δηλαδή στην ουσία κάνεις ελεγχόμενο το ποτενσιόμετρο του climatic απο ένα μικροελεγκτη με αισθητήρα? μην μου βάζεις ιδέες :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:

Νομίζω θέλει αρκέτα παραπάνω απο αυτά αλλά ψήνομαι άγρια να το κάνω

Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι τέτοιο (στο περίπου).

Πιθανώς όντως να θέλει κάποια παραπάνω πράγματα (ανάλογα το κύκλωμα που έχει το Climatic) αλλά το point είναι πως αν έχεις γνώσεις ηλεκτρονικής και καλό χέρι, μπορείς εύκολα και με ελάχιστο πραγματικά κόστος να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.