Jump to content
afadim

Golf 4 1.4 16V Stage 2

Recommended Posts

Γεια σας..Μετα απο πολυ ψαξιμο αποφασησα να πειραξω λιγο ακομα το αυτοκινητο μου.Αυτη την στιγμη φοραω φιλτρο και εξατμιση εχω περασει απιρο χρονο ψαχνοντας στο φορουμ και ρωτοντας τωρα επιτελουσ εχω καποια λεφτα παρα πανω και αποφασησα να προχωρησω στοχος μου ειναι τα 120-130 αλογα αν δεν ειμαι υπερβολικος..

μετατροπη σε 1,8τ θα μου κοστισει 2200-2500 ευρο ειναι πολυ καλα για αυτα που δινει και αρκετα αξιοπηστα αλογα αλλα δεν θελω να αλλαξω κυβικα γιατι δεν θελω τρεξιματα για δηλωση του κινητηρα μετα αλλα τελοι και ασφαλειες το μπατζετ ανεβαινει αρκετα. οποτε το αφηνουμε.

Αλλη λυση ηταν να βαλω το μοτερ απο πολο η ιμπιζα με τα 101 οποτε συν προγραμμα μαζι με αυτα που φοραω 115 αλογα και μετα βλεπαμε το μοτερ θα μου κοστιζε μαζι με τοποθετησε 500 ευρο αλλα φυσικα δεν μπαινει γιαττι δεν εχουμε την ιδια χελωνα στο σασμαν .... οποτε το αφηνουμε

Η τριτη λυση λοιπον ειναι να ξεκιλιασω το ιδιο μοτερ με αλλα εκκεντρα καπακι πεταλουδα...Εδω υπαρχει το μονο προβλημα οτι δεν βρισκω πολλα τοπικ να διαβασω για γνωμες γενικοτερα δεν εχω καλη ενημερωση..

ΑΝ δεν εγινα κουραστικος λιγη βοηθεια ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΨΑΞΙΜΟ : P ΕΛΙΩΣΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΤΟ ΠΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΒΡΙΖΟΥΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ....Ζηταω βοηθεια λοιπον ελπιζω να με καταλαβεται...Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα το πουλουσα οπως ειναι και τα υπολοιπα χρηματα που θα χρειαζομουν για βελτιωση θα τα εβαζα για να παρω ενα 18αρι 20vt γκολφακι!!

Πχ ποσο πιανει τωρα το 14αρι σου? και αλλα 2 χιλιαρικα η βελτιωση? με 7-8χιλιαρικα περνεις ενα καλο 20vt ειτε σε οκταβια ειτε σε ιμπιζα ειτε σε γκολφ.

Πιστεψε με επειδη ειχα ατμοσφαιρα, για να πεις οτι θα κανεις αξιολογη βελτιωση θες πολλα χρηματα και πιο συγκεκριμενα στο 14αρι δεν αξιζει...αν ειχες κανα civic vti το συζητουσαμε..

Για κινητηρα με τα 101hp παλι νομιζω πρεπει να δηλωθει αν εχει διαφορετικο κωδικο. Και παλι θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το μοτερ θα ειναι καλο...ομως πιστευω εν τελει οτι δεν θα σε ικανοποιησει.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Μετα απο πολυ ψαξιμο αποφασησα να πειραξω λιγο ακομα το αυτοκινητο μου.Αυτη την στιγμη φοραω φιλτρο και εξατμιση εχω περασει απιρο χρονο ψαχνοντας στο φορουμ και ρωτοντας τωρα επιτελουσ εχω καποια λεφτα παρα πανω και αποφασησα να προχωρησω στοχος μου ειναι τα 120-130 αλογα αν δεν ειμαι υπερβολικος..

μετατροπη σε 1,8τ θα μου κοστισει 2200-2500 ευρο ειναι πολυ καλα για αυτα που δινει και αρκετα αξιοπηστα αλογα αλλα δεν θελω να αλλαξω κυβικα γιατι δεν θελω τρεξιματα για δηλωση του κινητηρα μετα αλλα τελοι και ασφαλειες το μπατζετ ανεβαινει αρκετα. οποτε το αφηνουμε.

Αλλη λυση ηταν να βαλω το μοτερ απο πολο η ιμπιζα με τα 101 οποτε συν προγραμμα μαζι με αυτα που φοραω 115 αλογα και μετα βλεπαμε το μοτερ θα μου κοστιζε μαζι με τοποθετησε 500 ευρο αλλα φυσικα δεν μπαινει γιαττι δεν εχουμε την ιδια χελωνα στο σασμαν .... οποτε το αφηνουμε

Η τριτη λυση λοιπον ειναι να ξεκιλιασω το ιδιο μοτερ με αλλα εκκεντρα καπακι πεταλουδα...Εδω υπαρχει το μονο προβλημα οτι δεν βρισκω πολλα τοπικ να διαβασω για γνωμες γενικοτερα δεν εχω καλη ενημερωση..

ΑΝ δεν εγινα κουραστικος λιγη βοηθεια ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΨΑΞΙΜΟ : P ΕΛΙΩΣΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΤΟ ΠΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΒΡΙΖΟΥΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ....Ζηταω βοηθεια λοιπον ελπιζω να με καταλαβεται...Ευχαριστω.

δεν αξιζει για κανεναν λογο να πειραξεις αυτο το μοτερ.

θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα και δεν ξερω αν θα φτασεις τα 100 αλογα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για της γρηγορες απαντησεις...Εχετε δικιο σε αυτο εγω σκεφτομουν να ριξω μεχρι 1500 ευρω στο μοτερ...Αυτο με τα εκατον ενα ηταν μια καλη λυση αλλα λογο χελωνας δεν παιζει νομιζω...Σας ευχαριστω πολυ που με συμβουλευτε σωστα απλα αν μπορειται να μου πειτε τι θα κανατε εσεις με αυτα τα λεφτα στο μοτερ θα με βοηθουσατε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για της γρηγορες απαντησεις...Εχετε δικιο σε αυτο εγω σκεφτομουν να ριξω μεχρι 1500 ευρω στο μοτερ...Αυτο με τα εκατον ενα ηταν μια καλη λυση αλλα λογο χελωνας δεν παιζει νομιζω...Σας ευχαριστω πολυ που με συμβουλευτε σωστα απλα αν μπορειται να μου πειτε τι θα κανατε εσεις με αυτα τα λεφτα στο μοτερ θα με βοηθουσατε αρκετα.

νομιζω στα λεφτα που διαθετεις η καλυτερη λυση ειναι ενα μοτερακι 1600 και θα εισαι υπαευχαριστημενως!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ για τους ίδιους λόγους με εσένα δεν έβαλα το 1.8Τ, αλλά όπως προτείνει και ο φίλος karaman φόρεσα ενα 1.6 bcb χωρίς να αλλάξω ούτε εγκέφαλο. Έχω κάνει μέχρι στιγμής 60000 χλμ με το καινούργιο μοτέρ και δεν έχω κανένα πρόβλημα πέρα από κάποια θεματάκια με τον καταλύτη και τους αισθητήρες λάμδα, τα οποία το πιο πιθανό είναι να μην έφταιγε το 1.6 αλλά ότι ήταν η ώρα τους. (225000 χλμ σύνολο). Εννοείται ότι δε χρειάζεται να το δηλώσεις, ακόμη και το παλιό σου καπάκι με το αυτοκόλλητο που γράφει τον κωδικό του κινητήρα κουμπώνει κανονικά. Δεν ε΄χω αλλάξει ούτε πεταλούδα και δουλεύει με τον ένα πολλαπλασιαστή από το 1.4 και όχι με 4 που κανόνικά έβγαινε αυτό το μοτερ. Το αυτοκίνητο έγινε απλά αμάξι. Σίγουρα δεν συγκινεί, αλλά δεν είναι αυτό το χώμα που ήταν και σίγουρα είναι πιο ασφαλές στα ταξίδια (δεν κάνεις το σταυρό σου για να προσπεράσεις νταλίκα σε επαρχιακό δρόμο, ούτε παρακαλάς τον μπροστινό σου στην εθνική σε ανηφορικά τμήματα, να κάνει δεξιά για να μη σε κόψει). Το θέμα είναι να βρεις μοτέρ σε καλή κατάσταση και να μη σου βγάλει προβλήματα, γιατί πραγματικά είναι λαχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη επειδη το δηλωμα με καει πηρες το μοτερ bcb το εβαλες κουτι πανω και τι αλλαξες για να ειναι οκ στο κτεο?

Αλλιως καλη και η λυση με τα εκκεντρα...Χταποδι εχω βρει 4-1 80 ευρω και καταλυτη απο φιλο εξατμισα.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετικη ερευνα που εκανα παλι και παλι..Μια αλλη λυση ειναι εκκεντρα πιο αγρια δεν ξερω ποια ακομα πιο στιβαρη φλαντζα εισαγωγη πλανισμα το καπακι και πεταλουδα + προγραμμα και τα εξατμιση........

Edited by afadim
Link to comment
Share on other sites

τελικα ακρη εβγαλα....

χταποδι 4-1

καταλυτης πιο ελευθερος

ροικη

πλανισμα καπακι 4-5 δεκατα

εκκεντρα απο τοπ γκαν

πεταλουδα πιο μεγαλη μαλλον απο 1,8τ

καστομ προγραμμα.

δευτερα ξεκιναω το σετ απ ελπιζω να παρουμε τιποτα.

Μολις τελειωσει θα πω αποψεις αν εχει κανενας καμια προβλεψη σε σχεση με την υποδυναμη η παρατηρηση θα περιμενω με χαρα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ακρη εβγαλα....

χταποδι 4-1

καταλυτης πιο ελευθερος

με τι διατομη εξατμισης και τι διατομες χταποδιου σου ειπε?

ροικη

πλανισμα καπακι 4-5 δεκατα

προσεξε που θα κανεις ροικη!!!

με τα 4-5 δεκατα τι συμπιεση θα εχει,σου ειπε?

εκκεντρα απο τοπ γκαν

δλδ τωρα για αυτο τι να πεις...

προφανως ο μαστορας σου προσπαθει να βγαλει λεφτα...

οι διαφορες των εκκεντρων των δικο σου με αυτα που λες ειναι...τιποτα!

δεν θα εχεις απολυτως καμια διαφορα σε αλογα με αυτα τα εκκεντρα!

πεταλουδα πιο μεγαλη μαλλον απο 1,8τ

δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξεις πεταλουδα!

αν μπορουσες να αλλαξεις κατι θα ηταν πολλαπλη εισαγωγη.

με το να βαλεις μεγαλυτερη πεταλουδα δεν κερδιζεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. Η πεταλουδα θα εμπαινε δοκιμαστικα αν δεν βλεπαμε καποια διαφορα θα εβγαινε και εννοειτε χωρισ λεφτα και το λοιπα....τα εκκεντρα τα πηρα εγω μετα απο ψαξιμο ο μαστουρας μου θα παρει αρκετα λεφτα για να κανει αυτη την δουλεια δεν νομιζω να εχει αναγκη να με κοροιδεψει αφου τα εκκεντρα δεν τα πηρα απο αυτον αλλα απο αθηνα ...Τα εκκεντρα απο το τοπ γκαν σε σχεση με τα δικα μου ειναι γαιδουρια.

το πιο απλο ειναι οτι το μοτερ αυτο βγαζει 101γαιδουρακια εννοω εμενα 75 γαιδουρακια.

με χαρα περιμενω την απαντησεις γιατι αυτο το φορουμ βοηθαει πραγματικα.

χταποδι δεν εχω αποφαση ακομα ολεσ οι ιδεες δεχτες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. Η πεταλουδα θα εμπαινε δοκιμαστικα αν δεν βλεπαμε καποια διαφορα θα εβγαινε και εννοειτε χωρισ λεφτα και το λοιπα....τα εκκεντρα τα πηρα εγω μετα απο ψαξιμο ο μαστουρας μου θα παρει αρκετα λεφτα για να κανει αυτη την δουλεια δεν νομιζω να εχει αναγκη να με κοροιδεψει αφου τα εκκεντρα δεν τα πηρα απο αυτον αλλα απο αθηνα ...Τα εκκεντρα απο το τοπ γκαν σε σχεση με τα δικα μου ειναι γαιδουρια.

το πιο απλο ειναι οτι το μοτερ αυτο βγαζει 101γαιδουρακια εννοω εμενα 75 γαιδουρακια.

με χαρα περιμενω την απαντησεις γιατι αυτο το φορουμ βοηθαει πραγματικα.

χταποδι δεν εχω αποφαση ακομα ολεσ οι ιδεες δεχτες.

η διαφορα των 26 αλογων δεν ειναι στα εκκεντρα.

τα μετρησες καπου και ειδες οτι ειναι γαιδουρια?

δεν ειανι τοσο απλα τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν μη μηχανικος αυτο που ξερω ειναι οτι η πεταλουδα και τα εκκεντρα πανε αυτο το μοτερ στα 101 και η αλλη διαφορα ειναι οτι στο σασμαν εχουν αλλη χελωνα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μη μηχανικος αυτο που ξερω ειναι οτι η πεταλουδα και τα εκκεντρα πανε αυτο το μοτερ στα 101 και η αλλη διαφορα ειναι οτι στο σασμαν εχουν αλλη χελωνα.

οτι νομιζεις.

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα των 26 αλογων δεν ειναι στα εκκεντρα.

τα μετρησες καπου και ειδες οτι ειναι γαιδουρια?

δεν ειανι τοσο απλα τα πραγματα...

Ειχες δικιο για αυτο :acute: θα μπουν dbilas 252-10 τελικα..

Πιστευω οτι 5 δεκατα πλανισμα θα χρειαστουν για να νιωσουν.

Link to comment
Share on other sites

βρες ενα μοτερακι απο 1600.

βαλε τα πραγματα που λες και θα δεις αλλο αυτοκινητο.

ενδεικτικα θα σου αναφερω το δικο μου προτζεκτ σε πολο.

ηταν 14αρη πηρα το μπλοκ απο 16αρη και με εκκεντρα dbillas 264-10,ροικη,συμπιεση,εξατμιση Φ54,πολλαπλη εισαγωγη απο Polo GTi και προγραμμα εβγαλα 131 αλογα και 14,6 κιλα ροπη τροχο.δλδ περιπου 146 αλογα και 16,1 κιλα ροπη.

με τα εκκεντρα που επελεξες(252-10) ειναι πολυ καλα αλλα στο 14αρη δεν θα παρεις σε αλογα τιποτα το τρομερο...

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα πραγματα λεω γυρω στα 125 ps οτι θα παει..Τωρα βεβαια αυτο ειναι σχετικο...Το προγραμα θα γραφτει δυναμομετρο εκει πιστευω οτι θα γινει καλη δουλεια.τον κοφτη σου που τον πηγεσ περιπου τι συμπεριφορα ειχε το αυτοκινητο στον δρομο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η συνταγη ειναι απλη.

Κεφαλη και εισαγωγη απο το 101 με τους πολλαπλασιαστες. Κρατας ομως τα μπουζοκαλωδια. Γωνια 90 μοιρες στην εισαγωγη με ενα βαρελακι BMC ευθεια μπροστα πισω απο την μασκα. Προγραμματακι και 100ρα βενζινη εισαι στα 118 αλογα. Για να ανεβεις και αλλο θες ποιο αγριους εκκεντροφορους, ανεβασμα στην συμπιεση, ροικη κλπ κλπ.

Το setup το εχουμε κανει αρκετες φορες και ειναι δυναμομετρημενο σε "σωστο" δυναμομετρο 118.Σε MAHA θα δεις και 125 ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανονισει να κανω ροικη πλανισμα 5 δεκατα για να ανεβει η συμπιεση εκκεντρα dbilas 252-10 προγραμμα ολοσωμη εξατμιση και σιμοτα βαρελι (πεταλουδα απο 20vt μαλλον)...Οποτε gkoutsis τα 125 τα εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μεγάλο χρονικό διάστημα κατάφερα να βελτιώσω το αυτοκινητάκι μου έτσι όπως ήθελα δεν έχω τελειώσει τελειως αλλα τα πολυ χοντρα εφυγαν,,,εχουμε και λεμε¨:

καπακι - εκκεντρα απο 101ps

μεταλικι χειρωποιητη φλατζα για να ριξω συμπιεση

μπεκ απο t-jet punto

πεταλουδα απο 101ps

ελευθερη εξατμιση χωρις μεσαιο με καταλύτη απο 20ν

τουρμπινα td04l απο impreza gt

χειροποίητο χταποδι

ιντερκουλερ

hks σκαστρα

βαση μηχανης πιο ενισχυμένη

προγραμα στο δρομο

αυτη την στιγμη δουλευει με πιεση 0,5 και μολις λυσουμε το προβληματακι με τον μαπ θα παει στα 0,6 απο αλογα δεν εχω δυναμωμετριση ακομα αλλα υπολογιζουμε στα 150.

imag0004u.jpg

Edited by afadim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.