Jump to content
petrosmp

Θορυβος Στο Ρελαντι Απο Σωληνακια Που Χτυπανε

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Ειμαι κατοχος ενος golf 6 εχει καιρο που παρατηρησα οτι στο ρελαντι ακουγετε ενας θορυβος ο οποιος προερχεται απο τα δυο σοληνακια κατω και ληγο πισω απο το δοχειο ψυγειου.το εχει παθει κανεις και αν ναι τι εκανε?

Link to comment
Share on other sites

To διέγνωσα στο 160αρι Golf του κουμπάρου μου.Αυτό που κάναμε ήταν να βάλουμε πίσω από το

πλαστικό κανάλι που χτυπάει στο θόλο (και μέσα από το οποίο περνάνε τα σωληνάκια της βενζίνης)

ένα κομμάτι λάστιχο και θόρυβος πάπαλα..

Τώρα κάποιος άλλος θα σου πει να το πας αντιπροσωπεία και ας κόψουν το λαιμό τους να το φτιάξουν..

Και δίκιο θα έχει..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να το βγαλο και να το αλλαξω θεση στν βαση αλλα δν το καταφερα.η πλακα ειναι οτι ακουγεται μεσα σαν πετρελαιο και μου τν δινει..Σ ευχαρηστω παντος για υν απαντηση.Αν καποιος αλλος γνωριζει θα ηθελα τν γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι στο μαύρο πλαστικό κουτί - κανάλι που περνάνε μέσα τα σωληνάκια.

Αυτό το κουτί χτυπάει πίσω στο σασί - θόλο και σε αυτό πρέπει να επικεντρωθείς..

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλος θόρυβος αυτός πιθανότατα..εκτός αν γενικά τα σωληνάκια βενζίνης

έχουν βαλθεί να μας τρελάνουν και κοπανάνε μπροστά και πίσω!

Link to comment
Share on other sites

παιδεια το μπροστα τν θορυβο να τν κανετε ετσι οπως ειπε ο φηλος που ευχαρηστω πολυ ο stakyr TSI.ΑΛΛΑ που να μν υπηρχε το ακουω και απο το ρεζερβουαρ.εχω εναν φηλο που εχει το polo και στα 500 χιλιομετρα τν αλλαξαν το φιλτρο βενζινης γιατι εκανε θορυβο.ειπαν ελατοματικο.οσο για το βιντεο εστι εκανε και τι δικο μου.σαν πετρελαιο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ο θορυβος προερχοταν απο το μεταλο που ειναι γυρω γυρω απο την εξατμισει το οποιο συντονιζε πανω στο αμαξωμα...

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε σαν να ερχοταν μεσα απο το ντουλαπακι και προς τα ποδια του συνοδηγου τελικα αυτο ηταν που ανεφερα ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

auto to thorivo akous?

Aυτός ο θόρυβος νομίζω πως είναι αυτός που περιγράφω από τα σωληνάκια στον δεξί μπροστινό θόλο.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε σαν να ερχοταν μεσα απο το ντουλαπακι και προς τα ποδια του συνοδηγου τελικα αυτο ηταν που ανεφερα ποιο πανω

Ο θορυβος σου προερχεται πιθανοτατα απο τα σωληνακια βενζινης στον χωρο του κινητηρα.Ειχε παλαιοτερα το ιδιο προβλημα καποιος απο εδω μεσα σε 5αρι και στην αντιπροσωπεια του τοποθετησαν μονωτικα υλικα αναμεσα στα σωληνακια.Τα σωληνακια ειναι φυσικα στην πλευρα του συνοδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα χτύπα το με το χέρι σου και θα δεις οτι θα αλλάζει ο θόρυβος.Τουλάχιστον σε μ ενα έτσι γίνεται.Έκλεισα για αύριο ραντεβού να πάω να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

επειδη κανει και σε μενα, και μολις παταω συμπλεκτη σχεδον εξαφανιζεται,

μηπως υπαρχει φωτό απο που μπορει να προερχεται στον χωρο του κινητηρα για να κοιταξω?

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα αλαχτηκε το φιλτρο βενζινησ και ηταν αυτο μαλλον ηταν χαλασμεοσ ο ρυθμιστησ του ο θωριβοσ σταματησε (τωρα αν ενφανιστει αλλοσ τι να σασ πω...?)....και εγηνε μια αλαγη απο 6.4 βαρ μπηκε 6.6 βαρ ειχαν τετοια εντολη λει να γινει αντικατασταση....

Link to comment
Share on other sites

επειδη κανει και σε μενα, και μολις παταω συμπλεκτη σχεδον εξαφανιζεται,

μηπως υπαρχει φωτό απο που μπορει να προερχεται στον χωρο του κινητηρα για να κοιταξω?

φιλε σε εσενα ειναι ακριβως κατω απο τον κομπρεσορα κατι ντιζες ανηξε λιγο μεταξυ τους μπορει να στρωση ...

αλλα αν δεν ειναι αυτο κοιταξε μην ειναι ο ιδιος ο συμπλεκτης που δεν στο ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

οντος το φιλτρο ειναι τελικά αλλα δν μου το αλλαξαν γιατι θεώρησαν πως δν χρειάζεται ακομα.ειπαν πως εχουν αλλάξει σε ενα το οποιο εκανε ακομα παραπάνω θόρυβο.φιλε tommy golfvi το πλήρωσες το φίλτρο η οχι?γιατι εμενα μου κοτσαραν και πισω απο το φιλτρο κανει και 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν τουσ ειπα στην αντιπρωσοποια οτι το φιλτρο κανει αυτον τον θωριβο μοθ ελεγαν τα δικα τοθσ οτι δεν φταιει το φιλτρο και τετοια εδω εφτασασ να μ λενε να μ αλαξουν τρομπα βενζινησ!!!!!!!....και πηγα σε εναν αλλον που κανει σερβισ σε vw και παραγηλε το αυθεντικο και τ εβαλα σημερα (μαλιστα απο 6.4 βαρ ποθ ηταν μ εβαλε 6.6 βαρ).....και ο θωριβοσ σταματησε εντελοσ δεν ακουγετε τιποτα ναι το πληρωσα 40 ευρω.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.