Jump to content
Hommer

Την Έκανα Την Μαλ....

Recommended Posts

Εκεί που πήγαινα αμέριμνος στη μέση του δρόμου και έψαχνα να παρκάρω δεν πρόσεξα ότι το πεζοδρόμιο σύγκλινε και έπεσα πάνω καβαλώντας το με καμία 30 χιλιόμετρα. Επειδή το πεζοδρόμιο ήταν αρκετά ψηλότερο από τα συνηθισμένα και ο θόρυβος τεράστιος πήγα σε ένα γνωστό μου και το κοίταξα. Ευτυχώς δεν έχει στραβώσει τίποτα απολύτως και δεν βρήκε καθόλου από κάτω. Δυστυχώς όμως αυτό ήταν το οπτικό κομμάτι γιατί στο ηχητικό έχουμε ένα μικρό θεματάκι. Όταν γυρνάω το τιμόνι από τέρμα δεξιά σε τέρμα αριστερά (και το αντίστροφο) ακούγεται ένας μεταλλικός ήχος (σαν να κουμπώνει κάτι όχι το τακ τακ της κρεμαριέρας ) και δεν μπορώ να θυμηθώ αν το έκανε και πριν. Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτό ο ήχος ακούγεται και αν όχι έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να είναι.

Επίσης το ελαστικό μου απέκτησε ένα καρούμπαλο στο μέγεθος του 1 ευρώ, μπορώ να κυκλοφορήσω ή πρέπει να πάω για αλλαγή?

Καλές γιορτές σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα έλεγα να πας για έναν καλό έλεγχο και ευθυγράμμιση. Δεν λέει καθόλου να ξεκουμπώσει κανένα ακρόμπαρο ή να ξεκολλήσει καμιά μπίλια ψαλιδιού εκεί που δεν το περιμένεις... Και ναι, κανονικά θα πρέπει να αλλάξεις το ζευγάρι τα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Το καρούμπαλο επείγει... Πήγαινε σε ενα βουλκανιζατερ να το δεις. Νομίζω φτιάχνεται απλα θελει να ξαναμπει το λάστιχο σωστά στην ζάντα... Επίσης πρεπει να ελεγξεις και την ζαντα αν στραβωσε προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πήγαινα αμέριμνος στη μέση του δρόμου και έψαχνα να παρκάρω δεν πρόσεξα ότι το πεζοδρόμιο σύγκλινε και έπεσα πάνω καβαλώντας το με καμία 30 χιλιόμετρα. Επειδή το πεζοδρόμιο ήταν αρκετά ψηλότερο από τα συνηθισμένα και ο θόρυβος τεράστιος πήγα σε ένα γνωστό μου και το κοίταξα. Ευτυχώς δεν έχει στραβώσει τίποτα απολύτως και δεν βρήκε καθόλου από κάτω. Δυστυχώς όμως αυτό ήταν το οπτικό κομμάτι γιατί στο ηχητικό έχουμε ένα μικρό θεματάκι. Όταν γυρνάω το τιμόνι από τέρμα δεξιά σε τέρμα αριστερά (και το αντίστροφο) ακούγεται ένας μεταλλικός ήχος (σαν να κουμπώνει κάτι όχι το τακ τακ της κρεμαριέρας ) και δεν μπορώ να θυμηθώ αν το έκανε και πριν. Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτό ο ήχος ακούγεται και αν όχι έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να είναι.

Επίσης το ελαστικό μου απέκτησε ένα καρούμπαλο στο μέγεθος του 1 ευρώ, μπορώ να κυκλοφορήσω ή πρέπει να πάω για αλλαγή?

Καλές γιορτές σε όλους!

Δυστυχώς τα "κονόμησες" με τη γκαντεμιά που σε δέρνει! Μπορεί απλά να έχει "χαλαρώσει" κάτι από κάτω (π.χ ακρόμπαρο ή "μπιλάκι") και με κανά 50ράκι € + 20 ευθυγράμμιση/ζυγοστάθμιση να "καθαρίσεις". Πάντως ΜΗ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ "ΕΤΣΙ", και αν στο δουν θα καταλάβουν εύκολα στην αντ/πεία τί <<έχει παιχτεί>> με το χτύπημα!

Το σίγουρο πάντως είναι, ότι πας για αντικατάσταση ελαστικού (100%), ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ...

Εύχομαι να είναι τα <<λιγότερα>> φίλε μου και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα λογικά πρέπει να είναι οι βάσεις του αμορτισερ. Χαλάνε πολύ εύκολα και σε μέτριες λακούβες οπότε σίγουρα θα έχουν βγει οφ στην δικιά σου περίπτωση. Το κόστος είναι ανάλογα που θα το φτιάξεις...από 100 μέχρι 250 σε επίσημη αντιπροσωπία. εσύ θα διαλέξεις. Πάντως αν έχεις εγγύηση και είσαι πελάτης στο περνάνε…

Το ελαστικό δεν φτιάχνεται και είναι πολύ επικίνδυνο. Αν δεν έχεις χρήματα βαλτό στους πίσω τροχούς σαν πρόχειρη λύση και φρόντισε να το αλλάξεις γρήγορα….

Edited by herlam
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, herlam είχες δίκιο τελικά το μόνο που έχει πρόβλημα είναι οι βάσεις των αμορτησέρ... και στην αντιπροσωπεία μου είπαν για 200 κάτι...

έχει κανείς καμία εναλαχτική λύση στα Νότια προάστια???

όσο αφορα το λάστιχο σήμερα πήγα και αγόρασα 4αδα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.