Jump to content
freak107

Ξεφυσημα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,

Εχω μια ερωτηση. Είναι φυσιολογικό στο αμάξι, με πρόγραμμα, κάπου κοντά στις 2000 στροφές, να ακούγεται ξεφύσημα??

Στο εύρος του kompressor συμβαίνει αυτό και το αμάξι λες και κόβει. Παρεπιπτόντως αυτό συνέβαινε και προηγουμένως, αλλά ήταν εντονότερο το κόψιμο, μέχρι που ανακαλύψαμε πως το αμάξι ήθελε άλλη αντλία νερού, πράγμα που έγινε.

Το αμάξι ανεβάζει κανονικότατα πίεση. Εκεί που συμβαίνει το ξεφύσημα, το αμάξι από πίεση 0.1-0.2, σε χαλαρό γκάζωμα, γυρνάει σε πιέση 0 ή και υποπίεση -0.1.

Έχω ελέγξει το αμάξι, όσο είναι δυνατό, και δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διαρροή.

Παρεπιπτόντως, ξέχασα να αναφέρω πως στο αμάξι έχουν επίσης αλλαχθεί Ν75 και Ν249 (έχει μπεί η κλειστού τύπου της forge)

Ευχαριστω

Edited by freak107
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος για τι πραγμα μιλας αλλα αν εννοεις την σκαστρα ειναι φυσιολογικο.

Κ σε παρκαρισμα αν εισαι (κατω απο 2000σαλ) παλι θα ακουστει. Ειναι αναλογος το γκαζι που πατας.

Link to comment
Share on other sites

Custom πρόγραμμα έχω φίλε activious.

Η σκάστρα όπως προανέφερα είναι της forge του κλειστού τύπου. Ακούγεται λες και έχεις κάπου κάτι τρύπιο. Κάτι τέτοιο. Αλλά δεν είναι κάτι τρύπιο. Τα έχω τριπλοελέγξει όλα.

Όταν λες αναλόγως το γκάζι φίλε diMike τι εννοείς ακριβώς;

Εγώ μιλάω για αργή, προοδευτική αύξηση της ταχύτητας του αμαξιού. Όχι με σταθερό γκάζι.Λίγο προοδευτικό αλλά πάντα αργά αργά.

Στο απότομο γκάζι δεν καταλαβαίνω κατι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ Ηλια,

Το αμαξι πρεπει να του κανεις ενα scan για σφαλματα, μετα ενα leak test κυκλωματος πιεσης υποπιεσης και πιεσης να δεις διαρροες.

Στη συνεχεια θα χρειαςτει ενα log εν κινησει ειναι απαραιτητο σε μερικα blocks, ωστε να δεις τι δεν παει καλα.

Τα σφαλματα που σου εχουν προαναφερει ειναι ολα εξαιρετικα πιθανα.

Τα log πρεπει να γινουν απο γνωστη.

Καλα ξεμπερδεματα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

παντως σε μισογκαζο ή προοδευτικο γκαζι ετσι κανει ο TSI με κομπρεσσορα στην αρχη σηκωνει πιεση και μετα σταδιακα πεφτει στο 0bar δεν βλεπω κατι το λαθος....
:/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.