Jump to content
alekos9

Polo Gti Επιδοσεισ-Καταναλωση-Αξιοπιστια

Recommended Posts

Φιλε mastermind εννοειτε οτι εχω δει το τοπικ με το polo r.

1) ειμαι ερωτευμενος με αυτο το πολο γενικοτερα!

2) σε λιγο καιρο θα το σκεφτομουνα για 2λιτρο(ειδη εχω μπει στην διαδικασια σκεψης :p ) και επειδη δεν θα επερνα το golf, ισως να επερνα το scirroco r με πιο πιθανο να επερνα ενα s3 μπορω να σου πω με σιγουρια πως αν ανακοινωθει και επισιμα εχω φυγει την αλλη μερα να το παραγγειλω και κανω τραμπα!! Δινω gti, περνω r

Φυσικα ολα αφτα αν δεν ξεφυγει στην τιμη!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φυσικα να θελω να σε επηρεασω θα το βαλουνε σε παραγωγη τελη του 13.οποτε εχεις απλετο χρονο απλα να παρεις την αποφαση και να μοιραζεις τσαγακι ελαφρυ,μερακλιδικο και περιποιημενο σε Rocco R και Golf R!Θα ειναι το παντοδυναμο μικρο και οποιος θελει ας κατσει διπλα σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Είμαι κάτοχος του gti εδώ και ένα χρόνο περίπου και αυτή τη στιγμή το αυτοκίνητο έχει 12000 χιλιόμετρα.Επειδή είδα ότι ο φίλτατος μπεκμαν μας χαρακτήρισε κουλούς θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω τα πιστοποιητικά αναπαρίας για να τσιμπήσω και καμιά συνταξούλα γιατί διάγουμε δύσκολους καιρούς. :acute: Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο μου.Έχω μία μικρή κατανάλωση της τάξης των 100ml ανά 1000 χιλιόμετρα αλλά θεωρώ ότι δεν είναι κάτι σημαντικό.Τουλάχιστον απολαμβάνω την επιτάχυνση την αμεσότητα στο γκάζι και την άνεση μέσα στο τρελοκομείο της πόλης που μου προσφέρει το dsg.Εεεε τώρα αν ξυπνήσει ο Σεμπάστιαν Λεμπ μέσα μου παίρνω το rs και βγαίνω καμιά βόλτα να το ξεκαπνίσω και να αδειάσω και την δύσμοιρη τσέπη μου από τα λίγα εναπομείναντα ευρώ.Για αυτά που προσφέρει το μικρό gti της VW είναι value for money απόλυτα.

Από εκεί και πέρα για να μην ευλογούμε μοναχά τα γένια μας,ας αναφέρουμε και τα αρνητικά.Προσωπικά θα εστιάσω στην υπεβολική κατανάλωση λαδιού και στο γεγονός ότι εδώ και 2μιση χρόνια το πρόβλημα δεν έχει λυθεί.Καλό το brand name καλό το vorsprung dur technik αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει τα λεγόμενα της εταιρείας να συμβαδίζουν και με αυτά που προσφέρει και παρουσιάζει.Διότι είναι εξαιρετικά κρίμα και άδικα να αγοράζει κάποιος ένα αμάξι αξίας 20000 ευρώ και να του αλλάζουν κινητήρες αβέρτα και να τραβάει το ζόρι με τον κάθε Έλληνα τεχνικό που την έχει δει επιστήμονας.

Link to comment
Share on other sites

RS akouw,Gti..ti egine re ilia,mipws exeis kamia aderfi na paroume kanena oxima proika!? asteieuomai.kala ta les,to brandname gia na meinei aksiopisto prepei na parexei kai ta antistoixa proionta apo apopsi poiotitas.Egv me to mikro aderfaki tou gti exo apivdisei 1misi xrono tora....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mastermind μην φανταστείς ότι είμαι κανένας άπλας.Κάτι οικονομίες ετών και κάποια ασφαλιστικά προγράμματα και το τσίμπησα το gti.Βέβαια ακόμα και σήμερα ακούω την γκρίνια της γυναίκας επειδή δεν κράτησα στην άκρη τα 20000 ευρώ, αλλά δεν βαριέσαι μια ζωή την έχουμε.Δόξα το Θεό μέχρι σήμερα το polo δεν μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα.Βέβαια δεν το έχω πειράξει ακόμα και είναι μαμά,δυναμομετρημένο 190 άλογα.Όμως βλέπω τον μικρό μου αδερφό με το καινούριο ibiza dsg fr που είναι full stage 1 με 23000 χιλιόμετρα και δεν έχει κάποιο πρόβλημα με την κατανάλωση λαδιού.Οπότε σιγά σιγά μου μπαίνουν ιδέες.Αν και σε μαμά μορφή το gti μπορεί να πονοκεφαλιάσει αρκετά αυτοκίνητα ακόμα και μεγαλύτερου κυβισμού.

Edited by iliasd
Link to comment
Share on other sites

Εδω βαζουμε εμεις φωτια σε κατι χαζουληδες φιλε ηλια με τα μικρα,γτ ολοι νομιζουνε οτι ειναι ταφος το εργαλειο αλλα που να ξερουνε.ποσο μαλλον εσεις που οσο να πεις εχετε 1,8 φορες το μοτερ μας ;-) σημασια εχει να το ευχαριστιεσαι το αμαξι και οχι να σου βγαζει την παναγια,οπως εχει συμβει σε εμενα.τελοσπαντων,καλες βολτες ευχομαι και την πεμπτη οποιος μπορει μιας και ειναι η τελευταια συναντηση του club για καλοκαιρι,ας ερθει στο ΣΕΦ στις 9:15!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με το gti είναι ότι το σηματάκι ερεθίζει πολλούς και έχω δει απίστευτα σκηνικά στον δρόμο.Να διευκρινίσω εδώ ότι δεν θεωρώ ότι έχω το υπεράμαξο.Μάλιστα όπως έγραψα στην θεματική ενότητα street racing σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξηλώσω σήμα και ρίγα να ησυχάσω λιγάκι.Τα μικρά 1.2tsi βελτιωμένα ή μη σίγουρα αποτελούν πονοκέφαλο για αρκετά ατμοσφαιρικά μεγαλύτερου κυβισμού.Το θέμα είναι να χαιρόμαστε τα αμαξάκια μας και να είμαστε υγιεις

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε πατριδα...καλα ταξιδια να εχεις και μην ασχολεισαι...λιγο η ζεστη,λιγο η κριση μας εχει τρελανει ολους...εμβολο σε ποσες ωρες αλλαζεις?μαχ 8?μηχανικατζα μου εσυ..κανα I.G θα βαλουμε πανω???να ερθω να μετρησω κανα hot work permit!!!!xaxaxaxa ...αντε και μην φερεις την μπουλμαιστερ και την φορεσεις στο πολο και εχουμε αλλα μετα...εγω υπο....σε product...jξερεις εσυ...
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με το gti είναι ότι το σηματάκι ερεθίζει πολλούς και έχω δει απίστευτα σκηνικά στον δρόμο.Να διευκρινίσω εδώ ότι δεν θεωρώ ότι έχω το υπεράμαξο.Μάλιστα όπως έγραψα στην θεματική ενότητα street racing σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξηλώσω σήμα και ρίγα να ησυχάσω λιγάκι.Τα μικρά 1.2tsi βελτιωμένα ή μη σίγουρα αποτελούν πονοκέφαλο για αρκετά ατμοσφαιρικά μεγαλύτερου κυβισμού.Το θέμα είναι να χαιρόμαστε τα αμαξάκια μας και να είμαστε υγιεις

ισχύει αυτό..

ειδικά κατόχους seat θα έλεγα..

να είμαι μέσα στο αμάξι με άλλα 4 άτομα φορτωμένος για μπάνιο και να κολλάει ο κάγκουρας προφυλακτήρες..σιγά ρε μλκ, σιγά!

Link to comment
Share on other sites

το πολο ειναι πολυ γρηγορο,καει λαδι(1.5λιτρο στα 6000χλμ)καταναλωση μεσα στην πολη περιπου 10.5λιτ/100,εκτος πολης περιπου 7-7.5λιτ/100χλμ και υπαρχουν και καποιοι τριγμοι που και που.κατα τα αλλα ειναι αρκετα καλο αλλα λιγο ακριβο.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα tsi ΔΕΝ καινε λαδι ΕΚΤΟΣ απο τον twincharge τον οποιο φοραει το polo-GTI γιατι και το gt ειχα αλλα και τωρα το tsi 160 ...κανενα δεν εκαιγε λαδι το πολυ να επεφτε μια γραμουλα απο το max και αν....Το ιδιο και το polo tsi που εχει ξαδερφος ...ουτε σταγονα . Για αλλα προβληματα να πω ναι αλλα για λαδι οι Tsi εκτος απο τον συγκεκριμενο....ΔΕΝ καινε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτάσει τα 40000 χλμ , το αγόρασα 12 2010 . Τα χιλιόμετρα τα έχω κάνει αναμεικτα. Εχω ταξιδέψει με αυτό στην Μισή Ευρώπη ( Ιταλία Τσεχία Γερμανια Αυστρία, Δανία, Σουηδία, Γαλλία , Βελγιο ) .Το ταξίδι Αμβούργο Μόναχο , το έχω κάνει με μέσο όρο "τρελό" για όσους το έχουν κάνει θα ξέρουν , με γυναίκαι και φορτωμένο πλήρως απο αποσκευές.

Ολο αυτό το διάστημα , δεν έχω καμία βλάβη , ούτε σε dsg που είναι κορυφαίο σε αίσθηση και οικονομία , ούτε σε λάδι. Συμπλήρωσα 1 λίτρο λάδι πρίν απο 2 εβδομάδες για πρώτη φορά απο την αγορά του.Αλλαγή κάνω όπως λέει το βιβλίο και είναι η πρώτη φορά που το κάνω ( ελέω οικονομίας ) . Κατανάλωση στην Ευρώπη στους αυτοκινητόδρομους είχα κατα μέσο όρο 7 λίτρα και στην καθημερινή μου δουλειά απο Γλυφάδα Παιανία καίω ανάλογα με τις καθημερινές προκλήσεις ... απο 7 έως και 9 λίτρα .Στον επαρχιακό Ελληνικό δρόμο με πολύ υπομονή ( υπομονή εννοώ αυτό που στα άλλα μου αυτοκίνητα θεωρούσα ταχύτητα ) καίω απο 5,9 έως 6,5 .Αν και δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αυτό που σας λέω γιατί δεν με ξέρετε , συγκαταλέγω τον ευατό μου στους οδηγούς που δεν το "σπάνε" αλλά όταν δούν πρόκληση στο δρόμο το αυτοκίνητο είναι πάντα εκεί για να μου δώσει χαρές. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για οποιον του αρέσει να είναι γρήγορος οδηγός , σε όποιον του αρέσει η αξιπιστία ( βάση της δικής μου εμπειρίας ) και σε όποιους αρέσει η εμφάνισή του . Δεν το συνιστώ σε οικογενειάρχες για πρώτο αυτοκίνητο .... Επίσης , δεν το συνστώ σε νέους οδηγούς που θεωρούν τον εαυτό τους σουμάχερ γιατί σου προσφέρει απλόχερα ταχύτητα και αδρεναλίνη που πρέπει να έχεις εμπειρία να την χειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

εισαι απλα απο τους πολυ τυχερους. εγω περιμενω να ερθει καινουργιο dsg απο γερμανια γιατι αυτο που ειχα πανω ουτε ξερουν τι επαθε στα 21000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!...υποψηφιος αγοραστης Polo GTI η Polo 1.2 DSG!εχωντας διαβασει τα περισσοτερα θεματα στο φορουμ κατεληξα στην γνωμη πως ειναι ζημιαρικα(;!) Τελικα αξιζει η αγορα ενος polo η οχι;;!να δωσεις 20000€ κ να εισαι συνεχως στα συνεργεια;!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.