Jump to content
menegsp

Polo Gti Ευθυγράμμιση Μετά Από Αλλαγή Κινητήρα.

Recommended Posts

Καλημέρα σήμερα πήρα κ εγώ το Polo GTI μου μετά από 3 εβδομάδες αναμονής

για την αλλαγή του κινητήρα μου...

Αφού λοιπόν έφυγα απο την Καρέντα με το αμάξι διαπίστωσα ότι το αμάξι ήθελε

ευθυγράμμιση αφού το τιμόνι μου για να πηγαίνω ευθεία έπρεπε να είναι στριμμένο

προς τα δεξιά. Τώρα θα προσπαθήσω να σας δώσω μια ιδέα του πόσο δεξιά

post-20674-0-13623100-1350642711_thumb.j το τιμόνι ειναι στις κίτρινες γραμμές

για να πηγαίνει ευθεία... Δεν τραβάει δεξιά η αριστερά το αμάξι απλά το τιμόνι είναι

στραβά.. Και ύστερα από δεύτερη ευθυγράμμιση που κάναμε πάλι το ίδιο αποτέλεσμα

είχαμε...το παιδί μετά απο αυτό μου είπε πως ο μόνος τρόπος για να έρθει το τιμόνι

στα ίσια του θα ήταν να κλέψει από τους τροχούς πράγμα που εννοείται ότι δεν θα γίνει

γιατί θα έχει επίπτωση στην πιο γρήγορη φθορά των ελαστικών. Το θέμα είναι ότι από

εβδομάδα θα το ξαναδούν το αμάξι που θα είναι λέει κ ένας άλλος μηχανικός τους εκεί..

εγώ απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα αμάξι που ήταν μια χαρά το έκαναν έτσι...

γιατί όλες οι μετρήσεις μου είπε ότι ήταν άψογες...

καμία ιδέα του τί μπορεί άλλο να φταίει? γιατί εγώ τον είδα να πειράζει μόνο τα ακρόμπαρα...

Edited by menegsp
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα όταν μου είχαν κάνει αλλαγή ελατηρίων αλλά μετά από μια ευθυγράμμιση έφτιαξε .Έμενα έπρεπε να το έχεις αριστερά και ήταν ακόμα πιο στραβό.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω εμένα μου είπε το παιδί ότι όλες οι ενδείξεις είναι σωστές κ εντός ορίων

αλλά δεν μπορεί να το φτίαξει το τιμόνι αν δεν κλέψει λέει από τα λάστιχα..εγώ χωρίς

να είμαι ειδικός αναρωτίεμαι δεν γίνεται να κάνουν κάποια ρύθμιση μόνο στο τιμόνι???

αφού από τα ακρόμπαρα δεν μπορεί να τα πειράξει άλλο....

Edited by menegsp
Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρήσεις στην ευθυγραμμιση ειναι οπως τις δινει ο κατασκευαστης μπορει να κανει και μια βασική ρυθμιση μεσω VAS στο συστημα τιμονιου και στην τελικη να αλλαξει θεση στο τιμονι να το ξεκουμπωσει και να το βάλει στην ευθεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω μηχανολογικά κάτι για να πω αλλά από την στιγμή που το αμάξι το πήγες σωστό και στο έκαναν έτσι πες τους να στο φτιάξουν είναι υποχρεωμένη δεν μπορεί να μην ξέρουν τι έχει αυτοί έκαναν εργασίες επάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε χαίρω πολύ και μου το είχαν κρατήσει και 3 εβδομάδες και μου είπαν να μου το κράταγαν πάλι μέχρι να το διορθώσουν...αλλά κομμένα αυτά ότι γίνεται στο αμάξι θα γίνεται πλέον μπροστά μου και αν δεν το φτίαξουν ή υποστηρίζουν ότι δεν φτιάχνει θα τους στείλω δικηγόρο για να ζητήση αντικατάσταση με καινούργιο! είναι απαράδεκτη τέτοια ασχετοσύνη απο συνεργείο της καρέντα...θα πηγαίνω κάθε μέρα μακάρι να χάνει μόνο και μισή μοίρα το τιμόνι... αλλίως να σκίσουνε τα πτυχία τους και να πάνε σπίτι τους... μου έχει βγει ξυνό το κωλο άμαξο! ολη την ώρα άγχος γιατί έπαθε ότι έπαθε και άγχος για το αν μπορούν να το φτίαξουν και σωστά..!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρήσεις στην ευθυγραμμιση ειναι οπως τις δινει ο κατασκευαστης μπορει να κανει και μια βασική ρυθμιση μεσω VAS στο συστημα τιμονιου και στην τελικη να αλλαξει θεση στο τιμονι να το ξεκουμπωσει και να το βάλει στην ευθεια

99% αυτό πρέπει να γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση μέσω VAS είναι για τον αισθητήρα γωνίας τιμονιού, δεν ξέρω αν ρυθμίζει και κάτι στην υποβοήθηση. Συγνώμη, αλλά η ευθυγράμμιση δε γίνεται αφού πρώτα κλειδώσεις το τιμόνι στην ευθεία; Αλλά να είναι απολύτως ευθεία και "κλειδωμένο" εκεί, και μετά ξεκινάει το πείραγμα στα ακρόμπαρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επιστρέφω με νέα... αφού το ξανά ευθυγράμμισαν για 3η φορά και κάπως το έφεραν λίγο πιο καλά( χωρίς εννοείται να μου εξηγούν ακριβώς τί έκαναν που δεν το είχαν κάνει στις προηγούμενες 2 άκαρπες προσπάθειες που και η 3η δηλαδή άκαρπη είναι γιατί ακόμα δεν έχει έρθει σε απόλυτη ευθεία το τιμόνι) και ενώ έχουμε πει ότι θα πάμε και για τέταρτη ευθυγράμμιση τώρα προσπαθούν να με πείσουν ότι ο δεξής λεβιές αυτός δηλαδή που χρησιμοποιούμε για την λειτουργεία των υαλοκαθαριστήρων είναι λέει λίγο πιο ψηλός από τον αριστερά και ότι μου φαίνεται ότι δεν είναι ίσιο το τιμόνι( γιατί σαν σημείο αναφοράς έχω τα Paddles του τιμονιού πόσο κρύβουν τους λεβιέδες από πίσω)....δλδ έχω εγώ το πρόβλημα!! μου άλλαξαν αυτοί κινητήρα και στραβώθηκα εγώ και τα βλέπω όλα λάθος...χαχαχαχαχαχαχα είναι απίθανοι...

Edited by menegsp
Link to comment
Share on other sites

Λοολ είναι για γέλια οι άνθρωποι .Καλά όταν έχουν κάνει @@@ λένε ότι θες για να την βγάλουν καθαρή . Δεν πας άλλου λέω εγώ να δεις τι γίνετε από το να τρέχεις εκεί συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επιστρέφω με νέα... αφού το ξανά ευθυγράμμισαν για 3η φορά και κάπως το έφεραν λίγο πιο καλά( χωρίς εννοείται να μου εξηγούν ακριβώς τί έκαναν που δεν το είχαν κάνει στις προηγούμενες 2 άκαρπες προσπάθειες που και η 3η δηλαδή άκαρπη είναι γιατί ακόμα δεν έχει έρθει σε απόλυτη ευθεία το τιμόνι) και ενώ έχουμε πει ότι θα πάμε και για τέταρτη ευθυγράμμιση τώρα προσπαθούν να με πείσουν ότι ο δεξής λεβιές αυτός δηλαδή που χρησιμοποιούμε για την λειτουργεία των υαλοκαθαριστήρων είναι λέει λίγο πιο ψηλός από τον αριστερά και ότι μου φαίνεται ότι δεν είναι ίσιο το τιμόνι( γιατί σαν σημείο αναφοράς έχω τα Paddles του τιμονιού πόσο κρύβουν τους λεβιέδες από πίσω)....δλδ έχω εγώ το πρόβλημα!! μου άλλαξαν αυτοί κινητήρα και στραβώθηκα εγώ και τα βλέπω όλα λάθος...χαχαχαχαχαχαχα είναι απίθανοι...

χαχαχ!! Τρομερό ! Πάρε την άλλη φορά και κανένα αλφάδι μαζί σου για καλό και για κακό!!χαχχχαχ! Είναι πραγματικά άθλιοι!!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.