Jump to content
zivagos

Επιλογη Ελαστικου Golf Vi 122Ps 225/45/17

Recommended Posts

Θα ηθελα την γνωμη σας αναμεσα στα condinental sport contact5 και τα goodyear f1 asymetric 2.

Τα λαστιχα ειναι της μαμας bridgestone potenza re050a σκληρο και αρκετα ανθεκτικο λαστιχο ..μειονεκτιμα ..αργει να ζεσταθει..

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και άλλο ανταγωνιστή.

Michelin primacy 3.

Πολύ καλές κριτικές και αναφέρουν ότι σταματάει 2 μέτρα πριν απο τους ανταγωνιστές του.

Τώρα φοράω conti3 αν και φαίνεται ότι έχει φθαρεί το λάστιχο κρατάει ακόμα.Γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

χμ..για τα primacy 3 μου τα συστησαν πιο πολυ για touring πιο πολυ..οχι για πολυ σπορ οδηγηση,,τι να πω..πριν μια βδομαδα αυτα βεβαια τα εβαλα σε passat 1.8 tsi και πρωτες εντυπωσεις οντως πολυ καλες.Εμενα απο την αλλη με σπρωχνουν για goodyear η οποια αυτην την περιοδο δινει εγγυηση ενος ετους ή 20.000χλμ για οτιδιποτε παθει το ελαστικο τους και καλυπτει πληρη αντικατασταση του..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω το 5αρι TSI με τα 140hp και εβαλα τα bridgestone Potenza S001... Ο θειος μου ειναι λαστιχας κ τον εμπιστευομαι... Απλα το Golf εγινε αλλο αυτοκινητο!!!! Πραγματικα μεγαλη διαφορα! Πριν ειχα τα sportcontact 3. Δεν λεω καλο λαστιχο αλλα οχι για πολλα. Οσο για το αν αργει να ζεσταθει δεν θα το ελεγα. Σε 2-3 στροφουλες αν το πιεσεις λιγο ειναι μια χαρα. Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την εγγύηση της goodyear ξέρεις κανένα λάστιχο να έχει πρόβλημα στα 20000?εγώ πάντως όχι...

Σωτήρη πόσο καιρό τα φοράς?όταν λες μεγάλη διαφορά ως προς τι?τι σου έκανε τόσο πολύ εντύπωση?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη σας αναμεσα στα condinental sport contact5 και τα goodyear f1 asymetric 2.

Τα λαστιχα ειναι της μαμας bridgestone potenza re050a σκληρο και αρκετα ανθεκτικο λαστιχο ..μειονεκτιμα ..αργει να ζεσταθει..

Φορούσα τα SC5 ένα χρόνο για 20000 χλμ και δεν έμεινα ευχαριστημένος(φθορά,απόδοση) πέρασα πριν ένα μήνα περίπου σε F1A2 της Goodyear.

Στη διάσταση 225/45/17. Προσοχή μόνο να βρεις και κανα δείκτη κάτω από Υ εάν είναι εφικτό.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τα φοραω εδω και 8 μηνες περιπου. Η μεγαλη διαφορα που ειδα ειναι στις στροφες κ στο σταματημα! Δηλαδη σε στροφες που με το SC3 εμπαινα οριο με το Bridgestone εμπαινα ανετα!!! Και μιαλαω για τον ιδιο δρομο με ιδιες συνθηκες. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν νομιζω να πειραματιστω με αλλο λαστιχο... Επισης μου αρεσει πολυ κ το πελμα του αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου...

(Και με τα SC3 οσο και με τα Bridgestone εχω την ιδια αναρτηση Bilstein)

Edited by Sotiris_golf
Link to comment
Share on other sites

Από παρόμοιες συζητήσεις παραθέτω το παρακάτω

"απο προσωπική εμπειρια δεν θα εβαζα ποτε brigestone,δεν λεω καλο λαστιχο αλλα ξερενετε πολυ γρηγορα και ενω εχει ψωμι ακομα επανω του το πετας γιατι γλυστραει υπερβολικα(το ιδιο ακριβως εχω βιωσει και στα φορτηγα)και ετσι δεν τα ξανα εβαλα ποτε....."

Επίσης το brigestone βγήκε λάστιχο της χρονιάς 2010 απο ένα ισπανικό περιοδικό νομίζω.το θέμα είναι άμα το αλλάξεις στα 2 χρόνια τι να το κάνεις...

http://www.protothema.gr/car-and-speed/news/article/?aid=67733

Ας μας πουν και αυτοί που φοράνε τις συγκεκριμένες μάρκες τις εμπειρίες τους....

NIKDEV πως τα βλέπεις εσύ στο μήνα πάνω?και γιατί να είναι κάτω από Υ?

Edited by Kritikos_
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.... Ειναι πως το βλεπει ο καθενας. Εγω παντως αυτη την αισθηση ''πατηματος'' δεν την εχω νιωσει παλι. Και εφοσον ο θειος μου τα εβαλε μεχρι και στο αυτοκινητο του γιου του του δεν εχω λογο να μην τον εμπιστευτω. Τα προβληματα που ανεφερεις οντως υπηρχαν αλλα η σειρα S001 ειναι σχετικα καινουρια κ πολυ βελτιωμενη. Τωρα ο χρονος θα δειξει... Για να μην εχουμε τιποτα παρεξηγησεις ουτε διαφημιση κανω ουτε τιποτα. Απλως τα εβαλα μου αρεσαν και ειναι σιγουρο οτι θα τα ξαναβαλω :)

Μαλλον κατι λαθος εχει γραψει ο φιλος:

Επίσης το brigestone βγήκε λάστιχο της χρονιάς 2010 απο ένα ΙΣΠΑΝΙΚΟ περιοδικό νομίζω.το θέμα είναι άμα το αλλάξεις στα 2 χρόνια τι να το κάνεις...

Το site απανταει μονο του :Ρ

Από τις 11 συνολικά κορυφαίες μάρκες ελαστικών UHP που έλαβαν μέρος στα τεστ, το πιο διάσημο περιοδικό αυτοκινήτου της Γερμανίας Sport Auto, ξεχώρισε το Bridgestone Potenza S001 ως “ σημείο αναφοράς για επιδόσεις σε βρεγμένο οδόστρωμα ” με “πολύ ισορροπημένη οδηγική συμπεριφορά και με την καλύτερη αξιολόγηση στην υδρολίσθηση και τον χειρισμό”.

Edited by Sotiris_golf
Link to comment
Share on other sites

http://www.bridgestone.gr/typos/deltia-typou/2011/to-bridgestone-potenza-s001-epilechtheke-elastiko-tes-chronias-2010-sten-ispania-apo-to-periodiko-neumaticos-y-mecanica-rapida

ΟΚ?

Εννοείται ότι δε κάνουμε διαφήμιση απλά συζητάμε για να βάλουμε λάστιχα τα οποία να είναι αξιόπιστα και να αντέχουν στο χρονο..

Τα brigestone ειναι του 2010 ενώ τα michelin 2012 φρέσκο πράμα...

http://www.ultragreek.com/forums/showthread.php?t=46088

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των δοκιμών που ανακοίνωσε η εταιρεία, στη διαδικασία ακινητοποίησης από τα 100 χιλιόμετρα την ώρα, το νέο ελαστικό χρειάζεται 2,2 μέτρα λιγότερα από τους ανταγωνιστές του για να σταματήσει το αυτοκίνητο, από την ταχύτητα των 100 χιλιομέτρων την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου πρεπει να επιλεγουμε λαστιχα τα οποια εχουν δουλευτει πολυ καιρο σε συνθηκες Ελλαδας κ εχει διαμορφοθει μια χ,ψ γνωμη. Τωρα να βαλεις κατι καινουριο απ τη μια καλο αλλα δν ξερεις τι θα σου βγει... Μπορει να ειναι κ το καλυτερο δν λεω... Προσωπικα μισησα τη michelin οταν ειχα τα μαμα energy saver (ο Θεος να το κανει λαστιχο).

Δεν μπορω να εχω γνωμη για λαστιχα που δεν εχω δοκιμασει κ εφοσον το S001 καλυπτει τις πολλες απαιτησεις μου γιατι να δοκιμαω καποιο αλλο?

Και επισης δεν θεωρω τυχαιο που το Lexus LFA φοραει το S001 απο τη μανα του οπως επισης και αυτοκινητα σαν το EVO.

Τελικα ειναι το τι ζηταει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου πρεπει να επιλεγουμε λαστιχα τα οποια εχουν δουλευτει πολυ καιρο σε συνθηκες Ελλαδας κ εχει διαμορφοθει μια χ,ψ γνωμη. Τωρα να βαλεις κατι καινουριο απ τη μια καλο αλλα δν ξερεις τι θα σου βγει... Μπορει να ειναι κ το καλυτερο δν λεω... Προσωπικα μισησα τη michelin οταν ειχα τα μαμα energy saver (ο Θεος να το κανει λαστιχο).

Δεν μπορω να εχω γνωμη για λαστιχα που δεν εχω δοκιμασει κ εφοσον το S001 καλυπτει τις πολλες απαιτησεις μου γιατι να δοκιμαω καποιο αλλο?

Και επισης δεν θεωρω τυχαιο που το Lexus LFA φοραει το S001 απο τη μανα του οπως επισης και αυτοκινητα σαν το EVO.

Τελικα ειναι το τι ζηταει κανεις...

Φίλε καταρχάς το primacy δεν είναι καινούργιο λάστιχο υπάρχει χρόνια τώρα! Και είναι από τα καλύτερα μη sport λάστιχα που κυκλοφορούν! Επίσης μην συγκρίνεις λάστιχο με πολύ καλές αποδόσεις με energy saver!! Αυτά τα λάστιχα σχεδιάζονται με σκοπό την οικονομία καυσίμου και μόνο! Είναι για τους παππούδες αυτά τα λάστιχα που δεν θέλουν κρατηματα αλλά οικονομία και αθόρυβο λάστιχο! Πιστεύω ότι ανάμεσα σε cs5 και ps3 θα πρέπει να είσαι φίλε είναι τα καλύτερα λάστιχα για το γκολφακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι καλύτερα παραμένουν τα p zero, σταθερή αξία :p

Ειχα 3,5 χρονια τα P Zero Rosso. Πολυ ικανοποιημενος αλλα ειπα να δοκιμασω τα Goodyear F1 Ass2.

Τοσα καλα λογια ακουγονται, δεν νομιζω να ειναι τυχαιο. :p

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δοκιμασε dunlop sport maxx gt η τα conti sport contact 5p . Τα πρωτα τα φοραω και ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Προσωπικη αποψη παντα

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...αναμεσα στα condinental sport contact5 και τα goodyear f1 asymetric 2.

Τα bridgestone potenza re050a σκληρο και ..αργει να ζεσταθει..

H γνώμη μου ειναι Michelin PS3 αν θες γρηγορο ζεσταμα και απόδοση με το καλημέρα.

Απο την άλλη μη θεωρείς οτι άδικα οι περισσότεροι σε σπρώχνουν να βάλεις F1 Asy 2. και για μενα είναι τα καλύτερα all around...

Οι νέες γόμες από τα Bridge & Pirelli είναι σκληρές και αργούν στο ζέσταμα, αλλά η πληροφόρηση που επιστρέφουν στο τιμόνι είναι super !

Τέλος εγω έβαλα το νέο Dunlop Maxx RT και δεν το μετάνιωσα αφου έχει το καλυτερο φρενάρισμα σε στεγνό και βρεγμένο συμφωνα με το τελευταίο test του tyrereviews.co.uk 8)

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνουμε ? :search:

Πιο αθόρυβα είναι σίγουρα !!!!

Οσο για το κράτημα και το φρενάρισμα στο βρεγμένο, αυτές τις μέρες δεν έχω κόψει καθόλου τους ρυθμούς μου.

Αν δεν ήταν στους δρόμους οι άλλοι με τα καραφλά και ξερά ελαστικά τους, θα πήγαινα με όσα πάω και στο στεγνό.

Καύσιμο δεν εχω τσεκάρει γιατί δε με νοιάζει... :db:

Είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή , χωρις να μιλάω εγωιστικά επειδή τα έβαλα.

Ισως να υπάρχουν και καλύτερα, αλλά μετά μπαίνει και το προσωπικό στυλ του καθένα ή διαφέρουν οι συνθήκες χρήσης τους....

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνουμε ? :search:

Πιο αθόρυβα είναι σίγουρα !!!!

Οσο για το κράτημα και το φρενάρισμα στο βρεγμένο, αυτές τις μέρες δεν έχω κόψει καθόλου τους ρυθμούς μου.

Αν δεν ήταν στους δρόμους οι άλλοι με τα καραφλά και ξερά ελαστικά τους, θα πήγαινα με όσα πάω και στο στεγνό.

Καύσιμο δεν εχω τσεκάρει γιατί δε με νοιάζει... :db:

Είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή , χωρις να μιλάω εγωιστικά επειδή τα έβαλα.

Ισως να υπάρχουν και καλύτερα, αλλά μετά μπαίνει και το προσωπικό στυλ του καθένα ή διαφέρουν οι συνθήκες χρήσης τους....

Χωρίς παρεξήγηση αγαπητέ,

αλλά πες μας τους δρόμους που περνάς συνήθως,

για να τους αποφεύγουμε =@

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο μεχρι στιγμης το goodyear , σε βροχη και σε δρομους γυαλι πιανει πολυ καλα! 4000χλμ γρηγορα γρηγορα και:

Σε εκκινησεις καλουτσικο οπως φαινεται. Καλο φρεναρισμα στο βρεγμενο μου εκανε εντυπωση.

Ισχυροτερα πλαινα απο το sc5 που ειχα πριν το καταλαβα σε στροφες και σε ανωμαλιες στο δρομο, με ιδια πιεση το ενιωθα πιο στιβαρο και σκληρο. Κατεβασα 0.1 bar . Ενισχυμενα πλαινα για προστασια ζαντασ σταθετικα οπωσ και η εγγυηση ελαστικου.

Αυτα μεχρι στιγμης

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

βrigestone s03 μετα SC3 KAI τωρα sc5 απτα καλυτερα λαστιχα που εχω δει στο βρεγμενο σε διασταση 225χ45χ17 ζεσταινεται γρηγορα,εχει σκληρα πλαινα για τυχον τρυπηματα και μεχρι τωρα με 10000 κλμ κουκλα...δεν θα εβαζα τιποτε αλλο και ανδεν εχεις θεμα μετην τιμη τους παρτα ανεπιφυλακτα,τα χω απτον ιουλιο και ειναι απλα εμπιστοσυνη...δεν με εχουν πουλησει πουθενα....εγω τα εβαλα σε πιρελι μαγαζι...λολ...δες τις λιστες στα ξενα σιτε με τις επιδοσεις σε βρεγμενο και μη.το μονο πραγμα που μετανιωσα εινια οτι δεν πηρα την καλη εκδοση που υπαρχει μετα sc5 ειναι δυο εκδοσεις....μια ποιο αγωνιστικη....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.