Jump to content
FANIS-TSI-

Kαθίσματα Α3 Σε Golf 5

Recommended Posts

Aνοιγω καινουργιο θέμα επειδη δεν βρηκα κατι αντιστοιχο! Αν υπάρχει παρακαλω κλειστε το και να το μεταφερετε!

Οτι λεει ο τίτλος! Τα καθισματα εμπρος και πίσω απο το Α3 (s3) μπαινουν σε golf 5 ?

Ρωτάω και για τα απλά αλλα και για τα recaro? Mπαινουν ευκολα? είναι οι ίδιες βασεις? απλα βιδωνεις και κουμπωνεις τη φύσα των αεροσακων?! Ακουσα οτι τα πίσω εχουν καποιες διαφορες,γνωριζει κανεις λεπτομεριες?

Για παραδειγμα κυκλοφορουν αγγελιες απο μπορστινα corsa opc, αλλα φιλος μηχανικος μου ειπε οτι δε μπαινουν!? Λεπτομεριες για αυτη τη περιπτωση γνωριζει κανεις? Δεν θελω να μπλεξω μια φτιαχτες βασεις!Μηπως υπαρχουν ετοιμες απο τη sparco!

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα απτο καρ,δεν ειναι αντιστοιχα σαν του γτι βρε,εγω θα σου ελεγα οχι ,δεν βλεπω την πλευρικη υποστηριξη που εχει το μαμα μπαγκετ...ψαξε να βρεις τα μαμα μπαγκετ που φουσκωνουν κιολας...αυτα ειναι τελεια...

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/photos/2920861/

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

τα ειδα απτο καρ,δεν ειναι αντιστοιχα σαν του γτι βρε,εγω θα σου ελεγα οχι ,δεν βλεπω την πλευρικη υποστηριξη που εχει το μαμα μπαγκετ...ψαξε να βρεις τα μαμα μπαγκετ που φουσκωνουν κιολας...αυτα ειναι τελεια...

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/pa...photos/2920861/

Nαι ρε για του s3 μιλαω,το θέμα είναι αν μπαινουνε???

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος που σου ειπε οτι του opc δεν μπαινουν ηταν 100% βεβαιος; Ολα γινονται κι ολα μπαινουν αρκει η αποσταση στις ραγες να ειναι ιδιες... Φιλος εβαλε σε Corolla TS καθισματα απο Type R Fn2... Και το να φτιαξεις βασεις πραγματικα δεν ειναι τιποτα...

Του S3 παντως που ενδιαφερεσαι μπαινουν σε Golf... :p Αλλα δεν εχουν αεροσακους και τα 5αρια εχουν θεμα με το λαμπακι οχι μονο του αεροσακου οδηγου το οποιο απλα το απενεργοποιεις απο το vag com, αλλα και του συνοδηγου με αποτελεσμα να αναβει η ενδειξη στο ταμπλο κατω απο το κουμπι των αλαρμ το οποιο σχετιζεται με τον αισθητηρα βαρους... Στην Αμερικη καποιοι μεταμοσχευσαν απο το απλο καθισμα αυτον τον αισθητηρα (ο οποιος ειναι πανακριβος) στου R32/S3 που εβαλαν με αρκετο κοψε ραψε απο κατω... Βεβαια κυκλοφορουν κι αντιστασεις που "ξεγελανε" τους αισθητηρες κατω απο τα καθισματα κι εκει θελει ψαξιμο...

Link to comment
Share on other sites

θα ερθουν τα χριστουγεννα νωρρις στο ταμπλο σου....αυτα με τους αισθητηρες ουτε και εγω δεν τα ηξερα...παντως εγω θα επαιρνα απεξω απτο εβαυ..εχει ηδη τωρα ενα δερματινο στη γερμανια με αερα που σου λεω και κατι αλλα παρα πολυκαλα.....για τσεκαρε

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος που σου ειπε οτι του opc δεν μπαινουν ηταν 100% βεβαιος; Ολα γινονται κι ολα μπαινουν αρκει η αποσταση στις ραγες να ειναι ιδιες... Φιλος εβαλε σε Corolla TS καθισματα απο Type R Fn2... Και το να φτιαξεις βασεις πραγματικα δεν ειναι τιποτα...

Του S3 παντως που ενδιαφερεσαι μπαινουν σε Golf... :p Αλλα δεν εχουν αεροσακους και τα 5αρια εχουν θεμα με το λαμπακι οχι μονο του αεροσακου οδηγου το οποιο απλα το απενεργοποιεις απο το vag com, αλλα και του συνοδηγου με αποτελεσμα να αναβει η ενδειξη στο ταμπλο κατω απο το κουμπι των αλαρμ το οποιο σχετιζεται με τον αισθητηρα βαρους... Στην Αμερικη καποιοι μεταμοσχευσαν απο το απλο καθισμα αυτον τον αισθητηρα (ο οποιος ειναι πανακριβος) στου R32/S3 που εβαλαν με αρκετο κοψε ραψε απο κατω... Βεβαια κυκλοφορουν κι αντιστασεις που "ξεγελανε" τους αισθητηρες κατω απο τα καθισματα κι εκει θελει ψαξιμο...

Κοιτα με χειροποιητες βασεις όλα μπαινουν,οτι θες κανεις! Αλλα εχω άσχημη εμπειρια απο το προηγουμενο μου αμαξι!Που ταλαιποριθηκα πάρα πολυ...κ ακρη δεν εβγαλα, και ετσι θελω κατι που να κουμπωνει ακριβως ή να υπαρχουν έτοιμες βασεις (πχ sparco) κ να μπαινουν!

Ta RECARO Sportster CS

http://www.kafounis.gr/recaror/sportster.html

για παραδειγμα μπαινουν με βασεις της sparco, κ δεν ρυθμιζετε μετα πάνω -κατω! Αυτοι μου ειχαν πει οτι τους αεροσακους απλα τους απενεργοποιεις απο το vagco, για τους αισθητηρες βαρους δεν μου ειπαν τπτ! Οπως μου τα λες μάλλον θα μπλεξω :ermm:

θα ερθουν τα χριστουγεννα νωρρις στο ταμπλο σου....αυτα με τους αισθητηρες ουτε και εγω δεν τα ηξερα...παντως εγω θα επαιρνα απεξω απτο εβαυ..εχει ηδη τωρα ενα δερματινο στη γερμανια με αερα που σου λεω και κατι αλλα παρα πολυκαλα.....για τσεκαρε

ανεβασε κανενα λινκ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα σκαρια και εγω για αλλαγη σαλονιου απο το trend line σε κατι πιο bucket. Σκεφτομαι για το σαλονι απο το scirocco, τα μπροστινα σιγουρα μπαινουν για τα πισω εχω ενα θεμα. Θα βοηθουσε εαν ειχα μια μετρηση του πισω καθισματος σε σχεση με ενα Golf mk5

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στα σκαρια και εγω για αλλαγη σαλονιου απο το trend line σε κατι πιο bucket. Σκεφτομαι για το σαλονι απο το scirocco, τα μπροστινα σιγουρα μπαινουν για τα πισω εχω ενα θεμα. Θα βοηθουσε εαν ειχα μια μετρηση του πισω καθισματος σε σχεση με ενα Golf mk5

γιατι δεν βαζεις απο το πασσατ!? τα ιδια ειναι! με την διαφορά οτι τα πισω κατα 75%κανουν εν αντιθεση με του ροκο που χανετε η 1 θεση.....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να κάνουν τα πίσω του πασσατ... Το έχει ο αδελφός μου και μου φαίνεται ότι πίσω είναι αρκετά πιο φαρδύ από το γκολφ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπροστινα πρεπει να ειναι απο scirocco γιατι ειναι 3θυρο το golf που εχω και χρειαζομαι τον μηχανισμο ανακλισης της πλατης. Το οτι πισω χανεται μια θεση δεν με ενδιαφερει και τοσο καθως δεν μεταφερω τοσο πολυ κοσμο.. Περισσοτερο βολτα θα ελεγα οτι κανω παρα εξυπηρετω τις αναγκες μου με αυτο. Οποτε χωραει τελικως το πισω του scirocco; Το εχει επιχειρησει κανενας να το μετρησει για να το βαλει στο δικο του;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δε νομιζω να είναι οσο ευκολο λεμε, πρεπει και να χωρανε,να εχουν παρομοι μεγεθος αλλα και οι βασεις-βιδες κτλ να είναι στο ίδιο σημειο!

Του passat μου φαινονται πολυ μεγαλα,του ροκο πολυ μικρα!

Το πιο λογικο ειναι να μπαινουν απο αμαξι με το ίδιο πάτωμα πχ.A3!

Αλλα εγω το εγκατελειψα το θεμα σαλονι,απο τη στιγμη που υπαρχει ερωτηματικο με τους αεροσακους,αισθητηρες βαρους κτλ κτλ

Ασε μη μπλεξουμε στα καλακαθουμενα!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

μιλησα με ενα παλικαρι καιμου ειπε:"βγαζεις τη δικη μας βαση κ την βαζεις στο reccaro, αν  εν κατσει που λογικα θα κατσει πας σε ενα τορνο κ την φτιαχνεις ,κοβεις τις φισσες του αερροσακου βαζεις τις δικες μας,και μπαινουν,σιγουρα" 
το θεμα είναι οτι κ με 600ευρω βρισκει απο corsa opc!
ακουω αποψεις.... λετε να μπαινουν τόσο ευκολα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.