Jump to content
giannakhc

1.6 Fsi Φιλτρο Κ' Εξατμιση

Recommended Posts

Καλησπεριζω ολο το φορουμ και καλως σας βρηκα!!

συνχαρητιρια καταρχην, χθες βραδυ ελιωσα εως τις 4 το πρωι μεσα στο φορουμ καθως βρηκα πολυ ενδιαφεροντα θεματα.

Λοιπον.. ειμαι κατοχος ενος golf 5 1.6 fsi του 2005 μοτνελο και θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε το βελτιοσω λιγο (κυριως στα χαμηλα που ιστερει λογω ροπης)

αξιοπιστα και χωρις να μου αυξηθει αισθητα η ιδη τσιμπιμενη καταναλωση.

Οι στοχοι μου ειναι οι εξεις να ζωηρεψει λιγο ο κινητηρας και να ζωρηρεψει και λιγο ο ηχος της εξατμισης,

οχι τρελα ελαχιστα π.χ. οσο ενα golf Gt.

Το προγραμμα απο οτι εχω ακουσει δεν ειναι καλη ιδεα

οποτε κοιτανε τα περιφεριακα π.χ. Φιλτρο αερα και εξατμιση (catback) απο gt/tsi

5mm μεγαλητερης διαμετρου απο αυτην που φοραω

Με αυτες τις αλαγες θα αυξηθει η καταναλωση μου? στα πσηλα πιστευω ναι, αφου θα δινει περισσοτερο στα χαμηλα ομως μεχρι 3χ.στροφες? κ αν αυξηθει ποσο θα αυξηθει περιπου?

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

Edited by giannakhc
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο φορουμ ειδα μια συζητηση που καποιος εβαλε μεγαλητερο cat back απο gt/tsi και υποστυριζε πως ειχε καλητερες ρεμπριζ ισχυει?

Βεβαια σχετικα με το φιλτρο αερος ελευθερας ροης ειδα καποιους που λεγανε πως βοηθαει κι αλλους που οχι μονο λεγανε πως δεν βοηθαει αλλα πως μειωνει την αποδοση κιολας τελικα τι υσχυει?

Link to comment
Share on other sites

Επεικινωνισα σημερα με την αντιπροσοπια και μου ειπαν πως με το φιλτρο δεν θα εχω απολυτως καμια διαφορα και με την εξατμιση επισεις πφφ δεν ξερω τι να πιστεψω ποια...

Link to comment
Share on other sites

Εεεε αν το παν στην αντιπροωπεία, το πε ο θεός... ΤΕΛΟΣ. Αν θες βάλτο... Αν δεν νοιώθεις διαφορά πέτα το και πήγαινε στο χάρτινο! Τα χουμε γράψει ποσες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο αφου το φιλτρο δεν κοστιζει πολυ

με την εξατμιση ομως τι παιζει? Εσυ Paul εχεις κανει καποια βελτιωση στο δικο Σου?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε παλιότερα τόπικ που συζητάνε για τα fsi

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30476

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27464

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αν και τα εχω διαβασει και τα δυο τοπικ..

Για το φιλτρο ψιθηκα απο τον αλλο μηνα που παω για γενικο θα το αλαξω

αν δεν αυξανετε αισθητα η καταναλωση απο την εξατμιση θα την βαλω και εκεινη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, μιας και εγώ ψήνω να πάρω ένα FSI μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τι κατανάλωση έχεις και σε τι διαδρομές? Είναι το μόνο μου κόλλημα η κατανάλωση για να το αγοράσω, μοντέλο 2005, μιας και κάνω καθημερινά 30 χλμ μπρος-πίσω για τη δουλειά και τα 10 χλμ είναι ανηφόρες με στροφές, όλη η διαδρομή σε περιφερειακό δρόμο... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εντος πολης 9.5-10l/100km εκτος πολης 5l με ταχυτητες 100-120 6l 120-140 δεν εχω υπολογιστη ταξιδιου αυτες ειναι μετρησεις που εχω κανει μονος δεν ειναι απολητα ακριβης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.