Jump to content
Elan

Eξάτμιση

Recommended Posts

Σκέφτομαι αλλαγή του catback στο Golf 1,6 fsi μου κι έχω βρει catback από Gt.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τη μαμά διάμετρο μεσσαίου/σωληνώσεων των δύο αυτοκινήτων, για να δω αν ταιριάζει.

Ο εξατμισάς μου πάντως μου πρότεινε 50mm για μεσσαίο + τελικό από Gt/Gti.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει 55ρι μεσαίο - τελικό από Audi Α3 125ps? Νομίζω πως ταιριάζει. Έχει διπλή απόλιξη πίσω.

Θέλω πρώτα να σιγουρευτώ για τις διαστάσεις, φίλε μου. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα και εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος, ρώτα και πες μου. Απλά σκέφτομαι να αλλάξω και εγώ cat-back γι' αυτό σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πλέον έμαθα, για όποιον άλλο φίλο ενδιαφέρεται :

1600fsi μαμά διάμετρος μεσσαίου : 50mm

gt/tsi : 55mm

Τελικά την έκανα την αλλαγή κι έβαλα ολόκληρο το catback (μεσσαίο-τελικό).

Είμαι πολύ ευχαριστημένος! Ειδικά σε ροπή το αμάξι πήρε αρκετά και οι ρεπρίζ του βελτιώθηκαν αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

καλοφόρετα απο ήχο τί είδες

Πιο μπάσο σίγουρα - διακριτικό όμως.

Καμία σχέση με τον καγκούρικο ήχο των τελικών που κυκλοφορούν...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πλέον έμαθα, για όποιον άλλο φίλο ενδιαφέρεται :

1600fsi μαμά διάμετρος μεσσαίου : 50mm

gt/tsi : 55mm

Τελικά την έκανα την αλλαγή κι έβαλα ολόκληρο το catback (μεσσαίο-τελικό).

Είμαι πολύ ευχαριστημένος! Ειδικά σε ροπή το αμάξι πήρε αρκετά και οι ρεπρίζ του βελτιώθηκαν αισθητά.

αληθεια?? αντε μπραβο, μια χαρα!! βαλε μου κ μενα τετοιες ιδεες τωρα βαγγελη!! :lol: αξιζε δηλαδη η αλλαγη ε? μπηκε κατευθειαν το νεο κομματι cat-back η με κανεναν ανταπτορα στην ενωση?

επισης μια αλλη ερωτηση, μιας κ μιλαμε για εξατμισεις εδω. πολλοι τωρα τελευταια σε tsi-gt-gti αφαιρουν τελειως το μεσαιο. περαν του θορυβου βλεπετε διαφορα στη ροπη παιδια?

Link to comment
Share on other sites

αληθεια?? αντε μπραβο, μια χαρα!! βαλε μου κ μενα τετοιες ιδεες τωρα βαγγελη!! :lol: αξιζε δηλαδη η αλλαγη ε? μπηκε κατευθειαν το νεο κομματι cat-back η με κανεναν ανταπτορα στην ενωση?

επισης μια αλλη ερωτηση, μιας κ μιλαμε για εξατμισεις εδω. πολλοι τωρα τελευταια σε tsi-gt-gti αφαιρουν τελειως το μεσαιο. περαν του θορυβου βλεπετε διαφορα στη ροπη παιδια?

¶ξιζε και με το παραπάνω!Αξιόπιστη, επώνυμη (vw) και φτηνή σχετικά (στις αγγελίες αρκετά παιδιά πουλάνε catback από gt/tsi).

Η σύνδεση έγινε πριν το μεσσαίο με ένα κομμάτι 7cm που έκοψαν από το δικό μου(50mm), το έβαλαν εσωτερικά του νέου (55mm) και το οξυγονοκόλλησαν γύρω-γύρω.

Έτσι, συνέδεσαν όλο το catback με το μαμά μεταλλικό εξάρτημα(σφιγγτήρα) πάνω στην υπόλοιπη εξάτμιση. Κατά τα άλλα πιάνει σε δύο σημεία στις άκρες του προφυλλακτήρα(που ήρθανε κουτί φυσικά).

Όσο για τη δεύτερη ερώτηση.....Ανέστη (γρήγορο κουνέλι...) θα πεις κάτι;;;

Link to comment
Share on other sites

αληθεια?? αντε μπραβο, μια χαρα!! βαλε μου κ μενα τετοιες ιδεες τωρα βαγγελη!! :lol: αξιζε δηλαδη η αλλαγη ε? μπηκε κατευθειαν το νεο κομματι cat-back η με κανεναν ανταπτορα στην ενωση?

επισης μια αλλη ερωτηση, μιας κ μιλαμε για εξατμισεις εδω. πολλοι τωρα τελευταια σε tsi-gt-gti αφαιρουν τελειως το μεσαιο. περαν του θορυβου βλεπετε διαφορα στη ροπη παιδια?

Αν αφαιρεσεις το μεσαιο θα επωφεληθεις στα χαμηλα και θα χασεις στα ψηλα ........αλλα επισις θα κερδισεις και ΠΟΛΥ θορυβο

Προσωπικα δεν θα το εκανα μιας και καποια στιγμη θα συνηθιζα τη ροπη και θα μου εμενε ο θορυβος

Προτεινω να αλλαξεις το μεσαιο με ενα καπως μεγαλυτερο

...........παντως η καλη λυση λειτουργικα ειναι η λυση που προτεινει ο Vangelis V........και ειναι και ΟΕΜ !!

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο το αγόρασες το catback? Γιατί ενδιαφέρομαι να πουλήσω κάποια στιγμή και το δικό μου.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27454

100Ε μεταχειρισμένο (είχα συνεννοηθεί με τον φίλο Stsanoussis πολύ πριν μου πεις φίλε μου)

Link to comment
Share on other sites

επισης μια αλλη ερωτηση, μιας κ μιλαμε για εξατμισεις εδω. πολλοι τωρα τελευταια σε tsi-gt-gti αφαιρουν τελειως το μεσαιο. περαν του θορυβου βλεπετε διαφορα στη ροπη παιδια?

Με την αφαίρεση του μεσαίου "κερδίζεις" μόνο σε ήχο, σε επιδόσεις δεν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.