Jump to content
Guest Rouleman

Ελατηρια Πιστονια Αλαγη

Recommended Posts

Θελω να κλεισω ενα μοτερ ανοιχτο που εχω, θα αλαξω ελατηρια στα πιστονια, δεν εκανα ρεκτιφιε, θα μπουν τα ιδια πιστονια με καινουρια ελατηρια, τους κυληνδρους πρεπει να τους τριψω με κανα γυαλοχαρτο να αγριεψουν αν ναι με τι νουμερο?? στα παπακια πιτσιρικαδες οταν αλαζαμε ελατηρια τριβαμε τον κυληδρο με γυαλοχαρτο και λαδι, υσχυει και εδω το ιδιο??

Η διαδικασία γυαλίσματος του κυλίνδρου λέγεται honing

Υπάρχει ειδικό εξάρτημα στο εμπόριο (δες τη φωτό),

το οποίο προσαρμόζεται σε δράπανο για πολύ καλύτερα αποτελέσματα

Οι κόκοι στις πέτρες έχουν διαφορετικές διαμέτρους για κάθε στάδιο

cylinder_hone.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Η διαδικασία γυαλίσματος του κυλίνδρου λέγεται honing

Υπάρχει ειδικό εξάρτημα στο εμπόριο (δες τη φωτό),

το οποίο προσαρμόζεται σε δράπανο για πολύ καλύτερα αποτελέσματα

Οι κόκοι στις πέτρες έχουν διαφορετικές διαμέτρους για κάθε στάδιο

cylinder_hone.jpg

Το ειδα αυτο στο ebay, αλλα δεν ημουν σιγουρος αν ειναι για αυτη την δουλεια, θα παρω ενα τετοιο να γινει σωστη δουλεια, ευχαριστω για την απαντηση,

Link to comment
Share on other sites

Τι μοτερ ειναι???εαν τα κυλινδρα ειναι nicasil η κατι παρομοιο,οσο και να τριβεις τζαμπα το γυαλοχαρτο θα χαλας και την επιστρωση επισης

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

νικολακη αν πουν να σκοτωσουν τους μηχανικους εση αδικοχαμενος θα πας χαχαχαχαχαχαχαχα.παρε ενα γιαλοχαρτο 1000αρι νερου και καντο με το χερι αλλα χωρις νερο.αντε να βρεθουμε να τα πουμε..........χαθηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αργα για γιαλοχαρτο, παραγκειλα απο το ebay τριφτη, να κανουμε σωστη δουλεια. πχ ποιος τριβει με το χερι τωραααα.??? βαλτο εκει στο τριπανι μονο μην φαω πολυ και να ανεβουν και τα κυβικα... :laugh:

Να βρεθουμε ρεσυ καποια μερα...γιατι απο το 2013 θα ειμαι προσωρινα πρωην βαγγιτης

τη εγινε σε εφαγε και εσενα η κριση και θα το σκοτωσης το golf ??
Link to comment
Share on other sites

το γυαλισμα με το εργαλειο αυτο γινετε για να κατσουν καλα τα καινουργια ελατηρια.Αν ομως εχεις μεγαλη φθορα δεν θα κανεις τοιποτα κοιτα με το νυχι σου τερμα πανω στα χιτωνια αν εχουν μεγαλη πατουρα.Αν εκει εισαι ενταξει τοτε προχωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αργα για γιαλοχαρτο, παραγκειλα απο το ebay τριφτη, να κανουμε σωστη δουλεια. πχ ποιος τριβει με το χερι τωραααα.??? βαλτο εκει στο τριπανι μονο μην φαω πολυ και να ανεβουν και τα κυβικα... :laugh:

Να βρεθουμε ρεσυ καποια μερα...γιατι απο το 2013 θα ειμαι προσωρινα πρωην βαγγιτης

Δεν υπαρχει φιλε μου πρωην βαγγιτης οποιος ειχεμια φορα γκολφ μια ζωη βαγγιτης θα ειναι :sad: Edited by ane mkiv
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κάτι φαίνεται να μην έχει γίνει σωστά. Ή η πέτρα που χρησιμοποίησες ήταν πολύ άγρια, ή έτριψες για πολύ ώρα. Επίσης, πρέπει κατά το τρίψιμο να κινείται το εργαλείο συνεχώς πάνω κάτω ώστε να μην κάνει γραμμές κάθετες στον άξονα του κυλίνδρου αλλά υπό γωνία.

Έχεις εργαλείο να μετρήσεις την ακριβή διάμετρο των κυλίνδρω σε όλα τα σημεία? Κάτι μου λέει ότι τους ξεχείλωσες λίγο και θα ανοίξουν κι άλλο με το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πας για ρεκτιφιε οπως εισαι αν κανεις και βαλεις σε αυτους τους κυλινδρους τα πιστονια μολις το βαλεις μπροστα θα περασει compression στο καρτερ και θα πεταξει ολα τα λαδια εξω και εισαι παλι για λυσιμο και διπλα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.