Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα φιλε μου...το αμαξι το φτιαχνω ολο εδω στην αθηνα στον θειο μου..αν θελεις μπορω να σου πω που ειναι και να ερθεις να ρωτησεις μια τιμη φιλε.. :-)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με συγχωρείτε παιδιά αλλα επειδή ειμαι πολλα χρονια μέλος και εχω χορτάσει φίδια εδώ μέσα δεν μπορώ να πιστέψω οτι με 150 άλογα ο άλλος έβγαλε 27 κιλά ροπή ..οταν δω δυναμομετρηση θα το πιστέψω ..

Link to comment
Share on other sites

μην πιστευεις φιλε μου δεν πειραζει ..τοση ροπη εχω .....δεν ειμαι φιδι και προσεχε πως μιλας ενταξει ..αν δεν σου αρεσει η παρουσιαση μου μην γραφεις δεν ειμαι ζητιανος για να ζηταω γνωμες δοξα το θεο μηχανικος ειμαι και εχω αρκετη εμπειρια .. 150 αλογα εβγαλε με 27 κιλα ροπη ακριβως

Link to comment
Share on other sites

νταξει ρε beckman δεν ειπε και τίποτα!!   ανέβασε ενα dyno, κατιτίς  τελοσπαντων να πιστέψει ο καθένας οτι θελει.

 

είναι λογικό να μην πιστεύει κάποιος μόνο νούμερα.

και επειδή είμαστε σοβαρό φόρουμ, δικαιολογημένα ζητούνται αποδείξεις για διάφορα που γράφουν κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

σε τι είναι ιδιο η turbina του 1.2 με του 1.4 ? έχουμε spec

είναι η ίδια απότι λένε πιο πάνω τα παιδιά... απλα στα 1.4cc δουλευει μαμα over 0.65 ενώ στα 1.2cc φτάνει over στα 1.2 

Link to comment
Share on other sites

οκ ρε χρηστο αλλα δεν μου αρεσουνε φιλε τα υφακια εδω μεσα ενταξει ..πολλοι εχουνε δει το αμαξι μου και ξερουνε πολλοι καλα πως παει ..και ακομη περισσοτερο οταν ριχνω τσαπου σε seat 1.8 turbo ολη την ωρα...αν θελω και εχω διαθεση οταν κατεβω πατρα και την βρω θα την ανεβασω αλλιως μπορεσω θα κανω μια καινουρια δυναμομετρηση...γτ δεν ειμαι ψευτης..αλλιως αν συνεχισετε τις ηρωνιες δεν πειραζει την σβηνω την παρουσιαση μου δεν εγινε και τπτ εγβ την εχω βαλει για να παιρνουνε ιδεες μερικα παιδια με το ιδιο αμαξι με μενα ....εχω ρηξει πολυ μερακι για να το φθασω μεχρι εδω...

Link to comment
Share on other sites

οκ, αλλά να είμαστε όλοι ακριβείς στα νούμερα και αριθμούς που γράφουμε.  αυτό είναι όλο.  και επειδή ειναι μεγάλη η παρουσίαση σου, και έκανες (οκ) ένα λάθος όταν έγραψες για 30 ροπή, ε, εντάξει μην αρπάζεσαι όταν ζητάνε οι συμφορουμίτες σου να τ αποδείξεις.

δεν είναι κακό. είναι αληθινο και εφόσον το κάνεις και έχεις δίκιο στα νούμερα που λένε, θα εισπράξεις μεγαλύτερο μπράβο.

οπότε stay cool !!

Link to comment
Share on other sites

xrhstara δεν εχω απολυτος τπτ φιλε μου μαζι ολα μια χαρα ειναι μην αγχονεσαι φιλαρακι :-)



και σε ευχαρισω για τα καλα σου λογια και ναι εκανα ενα λαθος με τα 32 κιλα ροπης και το παραδεχομαι ..αλλα οντως εχω 27 ¨-)

Link to comment
Share on other sites

Οπα φίλε ξεκολα λιγο και μην εκνευριζεσαι..λέγοντας φίδια εννοώ τις παπατζες ,οχι τις δικές σου αλλα του κάθε βελτιωτη που εμπορεύεται τα φίδια και τα πουλάει σε σας..το αν μου αρέσει η παρουσίαση σου ειναι κατι διαφορετικό.Απο την στιγμή που γραφείς κατι δημόσια ,ειναι λογικό να κρίνετε και αυτο δεν μπορείς να το απαγορεύσεις σε κάποιον ,παρά μόνο αν δεν θέλεις την κριτική του να μην το δημοσιοποιησεις.μην συμπεριφέρεσαι σαν μικρό παιδί,να δέχεσαι και την αρνητική κριτική και οχι μόνο την θετική.στο φιναλε εγω δεν ειμαι απόλυτος,περιμένω να ανεβασεις την δυναμομετρηση σου και να μου την τριψεις στα μούτρα ,μα μέχρι τότε ΑΣΕ με να πιστεύω πως δεν έχεις 27 κιλά ροπή αλλα 23 μαξ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακου το δυναμομετρο στο dynodrome τοτε που εβαλα το προγραμμα εβγαλε 27 κιλα ροπη και αν βιαζεσαι τοσο πολυ να το δεις παρε τηλ τον προγραμματιστη μου και πες του εν vw polo 1.2 tsi που εφτιαξες το καλοκαιρι με 1.25 bar ποσσα κιλα ροπη βγαλατε και θα σου πει...οσα λεει το χαρτι τοσσα λεω και εγω δεν εχω να χασω κατι ...απλα βγαλαμε 141 αλογα γτ εχανε η σκαστρα μου 0.3 bar και μου πε βγαλε την σκαστρα γτ το 0.1 bar ισοδυναμει με 3 αλογα οποτε τα 0.3 bar ειναι 9 αλογα και ετσι τωρα που την εχω βγαλει απο τον σεμπτεβρη ειναι στα 150 αλογα συμφωνα με τα λεγομενα του προγραμματιστη δεν εχω να κρυψω τπτ..

Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε παίκτη !!  θα παιρνουμε τηλεφωνα να ρωτάμε τώρα ??  είναι σοβαρά πράγματα αυτά ?

κουλάρε λίγο.

εγώ δεν αγχώνομαι, απλά ο fatrabbit έχει δίκιο.  όταν έχεις τέτοια μεγάλη παρουσιάση, οφείλεις να είσαι ακριβείς και συνεπής στα γραφόμενα σου και να δέχεσαι την όποια θετική ή όχι κριτική.

και επειδή έδω φοράμε όλοι παντελόνια, μέχρι να αναρτήσεις το dyno  ή απτές αποδείξεις, θα δέχεσαι κριτική είτε σ αρέσει είτε όχι.

φιλικά και σοβαρά

χρήστος

:hi:

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ααααααα μαλιστα... 0.1 bar = 3 αλογα!!! αρα τα 0.3 bar = 9 αλογα!!!!!

τελικα βγάλατε 141 αλογα και τα 150 τα βγαζεις με την παραπάνω λογικη? συμφωνα με τα λεγόμενα του προγραμματιστη? του δυναμομέτρου ή του θείου?

εχω μπερδευτει. :aggressive:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη φίλε beckman δεν χρειάζεται να μου πεις τιποτα αλλο.ουτε θέλω να μου απολογηθεί ο προγραμματιστης σου!Ελπιζω να μην παρεξηγήσεις τον γραπτό λόγο μου.Στη ζωη μου ποιο πολυ μετράει η ανθρώπινη σχέση παρά αν τα αμάξια βγάζουν 10 20 30 κιλά ροπή παραπάνω..καλη συνέχεια να έχεις και ευχομαι να το κανεις όπως ονειρευεσαι..

Link to comment
Share on other sites

ο θειος μου δεν βαζει προγραμματα μονο αμαξια φτιαχνει  ειτε βελτιωμενα ειτε απλα αυτοκινητα....για προγραμμα εχω παει αλλου συμφωνα με τα λεγομενα του προγραμματιστη οτι χανει η σκαστρα ανοιχτου τυπου που ειχα 0.3 bar ...οποτε την εβγαλα για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο και να μην μου σπαει και νευρα ολη την ωρα με το τσαφ τσουφ και εχω αφησει επανω μονο την εργοστασιακη που ειναι κλειστου τυπου...

λοιπον για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα και να παω στα παρακατω πραγματα που εχω φτιαξει αυριο μεχρι το βραδυ θα εχει ανεβει το dyno του αμαξιου μου για να το δειτε....

 

και για μενα πιο πολυ μετραει η αληθινη σχεση οπως τα λες fastrabbit ....

και φυσικα οπως λεει και ο χρηστος θα ακουω και τα θετικα και τα αρνητικα...λοιπον αυριο εχει να ανεβει το dyno ¨-)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.