Jump to content
spentgr

Αγορά Πηγής Erisin Es1268V 8"

Recommended Posts

Μάλιστα....... όπως έγραψα πιο πάνω κάποιο καλώδιο έκοψε ο μάστορας μάλλον το brake-in θα ήτανε, και η tv δουλεύει πάντα.

 

Ο ήχος δεν είναι και ο καλύτερος, πάντως δεν είναι και χειρότερος από αυτό που είχε.

 

Στην κεραία fm χρειάζεσαι αντάπτορα για την σύνδεση με το αυτοκίνητο. 

επειδη μαλλον θα αγορασω και εγω αυτο το μηχανημα οποιος το εχει δοκιμασει ας μου πει λιγο.. η αναλυση στην οθονη ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εάν έχει κάποιος πρόχειρο τον canbus decoder και μπορεί να βγάλει φωτο τις φύσες θα με βοηθούσε!!! Βασικά μου ξεκούμπωσε το λευκό καλώδιο απο το μαύρο κουτάκι και το γκρί καλώδιο απο την φύσα που κουμπώνει στην μονάδα. Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει και εγω σημερα εγκατασταση. Εβαλα την καμερα πισω (ασυρματη) την συνδεσα με την οπισθεν.

Και αυριο ξεκιναω εγκατασταση στο κυριως συστημα...

Πιστευω μεχρι Δευτερα να το εχω ετοιμο με φωτος...

 

Εχω παρει εξτρα κερεα για tv, ανταπτορα ραδιοφωνου να συνδεσω σωστα το ραδιο και καμερα ασυρματη για οπισθεν

Να δω που θα βαλω την κεραια tv και GPS να μην ειναι το μαυρο του το χαλι εμφανισιακα...

Φίλε μου τελείωσες την εγκατάσταση?

Το τηλεχειριστήριο δουλέυει? Επίσης πώς αλλάζεις λογότυπο?

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα :pardon:

Έχω δύο ερωτήσεις:

1)Το καλώδιο BRAKE IN το αφήνεις ασύνδετο?

2)Το μικρόφωνο δουλεύει καλά ή θέλει και εξωτερικό?

Απο μία πρώτη ματιά φαίνεται ότι τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω!!

Το brake in το συνδεεις στην γηωση. Τουλαχιστον στην οθονη που εχω εγω ετσι το εκανα

Link to comment
Share on other sites

Οτι εξαρτημα ηθελε ρευμα (κερεα TV, καμερα) το συνδεσα στην εξοδο του erisin για εξωτερικη κερεα που παρεχει 12v ετσι μολις κλεινεις το erisin ή τον διακοπτη του αυτοκινητου, δεν υπαρχει ιχνος διαροης απο ρευμα.

Γιατι οτι αλλη συνδεση σε 12v με την φισα του polo εμενε παντα ανοικτο, ακομη και αν κλειδωνα τις πορτες...

Οποτε το θεμα της μπαταριας δεν υφιστατε αν γινει αυτη η συνδεση...

 

Το καλωδιο brake in, το συνδεσα σε μια πισω βιδα του erisin για γειωση.

το μικροφωνο ειναι πολυ ευαισθητο και αν και πιανει εξωτερικους θορυβους, ακουγεται τελεια η ομιλια (οπως το ακουω απο το iphone μου)

Την κεραια του gps την εβγαλα εμπρος στο ταμπλο στη μερια του συνοδηγου (κατω απο το σημα του παρμπριζ με τους κωδικους για το γυαλι)

Και την κεραια της tv την εβγαλα πισω απο τον καθρεπτη περνοντας το καλωδιο απο το ταμπλο στην κωλονα, στον ουρανο μεχρι τον καθρεπτη.

Γενικα δεν φαινεται τιποτα απο καλωδια απο μεσα και η ληψη ειναι τελεια και για τα δυο.

Η ασυρματη καμερα μου εκανε νερα με το μαμα λαμπακι μεσα στο κουτακι που αντικαθιστας. οποτε και εβγαλα το λαμπακι γιατι την τυφλωνε. Μια λαμπα λοιπον εμεινε για την πινακιδα πισω.

Επισης κανει του κοσμου τις παρεμβολες οταν δειχνει. Αν και η εικονα ειναι τελεια, μολις πιασει παρεμβολες ακομη και απο τα φλας (πχ αν εχεις αλαρμ για να παρκαρεις) ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ... Δεν ξερω γιατι δημιουργουνται ραδιοσυχνοτητες με τα φλας...

Δεν εχω καταφερει να αλλαξω logo, και αυτη τη στιγμη δουλευω ωστε να αλλαξω το navi προγραμμα...

Αν μπορω να βοηθησω σε κατι ειμαι στη διαθεση σας, αλλα με τον λιγοστο χρονο που μπαινω σε φορουμ γενικα λογω υποχρεωσεων!

 

Ευχαριστω τα παιδια για τη βοηθεια και την ενημερωση να καταφερω να παρω κατι πραγματικα αξιολογο αλλα και σε πολυ καλη τιμη!!!

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Οτι εξαρτημα ηθελε ρευμα (κερεα TV, καμερα) το συνδεσα στην εξοδο του erisin για εξωτερικη κερεα που παρεχει 12v ετσι μολις κλεινεις το erisin ή τον διακοπτη του αυτοκινητου, δεν υπαρχει ιχνος διαροης απο ρευμα.

Γιατι οτι αλλη συνδεση σε 12v με την φισα του polo εμενε παντα ανοικτο, ακομη και αν κλειδωνα τις πορτες...

Οποτε το θεμα της μπαταριας δεν υφιστατε αν γινει αυτη η συνδεση...

 

Το καλωδιο brake in, το συνδεσα σε μια πισω βιδα του erisin για γειωση.

το μικροφωνο ειναι πολυ ευαισθητο και αν και πιανει εξωτερικους θορυβους, ακουγεται τελεια η ομιλια (οπως το ακουω απο το iphone μου)

Την κεραια του gps την εβγαλα εμπρος στο ταμπλο στη μερια του συνοδηγου (κατω απο το σημα του παρμπριζ με τους κωδικους για το γυαλι)

Και την κεραια της tv την εβγαλα πισω απο τον καθρεπτη περνοντας το καλωδιο απο το ταμπλο στην κωλονα, στον ουρανο μεχρι τον καθρεπτη.

Γενικα δεν φαινεται τιποτα απο καλωδια απο μεσα και η ληψη ειναι τελεια και για τα δυο.

Η ασυρματη καμερα μου εκανε νερα με το μαμα λαμπακι μεσα στο κουτακι που αντικαθιστας. οποτε και εβγαλα το λαμπακι γιατι την τυφλωνε. Μια λαμπα λοιπον εμεινε για την πινακιδα πισω.

Επισης κανει του κοσμου τις παρεμβολες οταν δειχνει. Αν και η εικονα ειναι τελεια, μολις πιασει παρεμβολες ακομη και απο τα φλας (πχ αν εχεις αλαρμ για να παρκαρεις) ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ... Δεν ξερω γιατι δημιουργουνται ραδιοσυχνοτητες με τα φλας...

Δεν εχω καταφερει να αλλαξω logo, και αυτη τη στιγμη δουλευω ωστε να αλλαξω το navi προγραμμα...

Αν μπορω να βοηθησω σε κατι ειμαι στη διαθεση σας, αλλα με τον λιγοστο χρονο που μπαινω σε φορουμ γενικα λογω υποχρεωσεων!

 

Ευχαριστω τα παιδια για τη βοηθεια και την ενημερωση να καταφερω να παρω κατι πραγματικα αξιολογο αλλα και σε πολυ καλη τιμη!!!

εχεις βαλει ρελεδακι στη συνδεσμολογια της καμερας φιλε μου?? παρομοια προβληματα ειχα κ γω οταν ειχα πρωτοβαλει καμερα στο δικο μου, με ενα ρελε ολα οκ!

 

επισης για την αλλαγη λογοτυπου που λετε, με μια συντομη αναζητηση στο νετ, ειδα πως πατωντας στο τηλεκοντρολ setup και μετα 1-3-5-7 σε βαζει στο μενου ωστε να αλλαξεις λογοτυπο!! για δοκιμαστε το..

 

αντε ανεβαστε καμια φωτο να το δουμε κ εμεις που περιμενουμε ακομα!! ποσες μερες περιπου εκανε να ερθει  το δικο σας?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι ηλεκτρονικος, απλα ερασιτεχνης που πιανουν τα χερια του.

Τι ρελε εβαλες και πως το συνδεσες και που? (αυτα τα ολιγα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι ηλεκτρονικος, απλα ερασιτεχνης που πιανουν τα χερια του.

Τι ρελε εβαλες και πως το συνδεσες και που? (αυτα τα ολιγα)

με σβηστό το αμάξι σου κάνει παρεμβολές?

 

το ρελέ πρέπει να εννοούν το βερελάκι για τα παράσιτα από το ρεύμα που έβαλα κει εγώ. με σβηστώ το αμάξι η κάμερα τα έδειχνε μια χαρά μόλις το έβαζα μπροστά δεν έβλεπα τίποτα από τις παρεμβολές

 

http://www.markidis....oducts_id=48968

Link to comment
Share on other sites

με σβηστό το αμάξι σου κάνει παρεμβολές?

 

το ρελέ πρέπει να εννοούν το βερελάκι για τα παράσιτα από το ρεύμα που έβαλα κει εγώ. με σβηστώ το αμάξι η κάμερα τα έδειχνε μια χαρά μόλις το έβαζα μπροστά δεν έβλεπα τίποτα από τις παρεμβολές

 

http://www.markidis....oducts_id=48968

+1000

Link to comment
Share on other sites

το συνδέεις εκεί που παίρνει ρεύμα η κάμερα δες λιγο

Έχει 3 καλώδια. Στο μπλέ συνδέεις το κόκκινο της κάμερας, στο κόκκινο συνδέεις το κόκκινο της όπισθεν και στο μαύρο συνδέεις την γείωση του αυτοκινήτου. Την γείωση της κάμερας (μαύρο) δεν την συνδέεις πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

 

Μετα την εγκατασταση της μονάδος οι εντυπώσεις μου είναι:

1)Αρκετα καλή λήψη FM

2)Ήχος λίγο καλύτερος απο το μαμα

3)Πολύ καλό GPS,DVD και DVB

4)Καλή ποιότητα κατασκευής

5)Πολύ καλό BT.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είναι όμορφο το περιβάλλον του Radio!

 

Επίσης εάν κάποιος το έχει στα χέρια του χωρίς να το έχει τοποθετήσει, θα με βοηθήσει πολύ να βγάλει μία φωτο τις συνδέσεις απο τον CanBusDecoder, δίοτι το στρίμωθα στην εγκατάσταση και μου βγήκε απο την φύσα το γκρί καλώδιο και δεν ξέρω που κουμπώνει στην φύσα του μαυροκόκκινου κουτιού! 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

 

Μετα την εγκατασταση της μονάδος οι εντυπώσεις μου είναι:

1)Αρκετα καλή λήψη FM

2)Ήχος λίγο καλύτερος απο το μαμα

3)Πολύ καλό GPS,DVD και DVB

4)Καλή ποιότητα κατασκευής

5)Πολύ καλό BT.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είναι όμορφο το περιβάλλον του Radio!

 

Επίσης εάν κάποιος το έχει στα χέρια του χωρίς να το έχει τοποθετήσει, θα με βοηθήσει πολύ να βγάλει μία φωτο τις συνδέσεις απο τον CanBusDecoder, δίοτι το στρίμωθα στην εγκατάσταση και μου βγήκε απο την φύσα το γκρί καλώδιο και δεν ξέρω που κουμπώνει στην φύσα του μαυροκόκκινου κουτιού! 

ηρθε κ το δικο μου χθες!ανυπομονω να ερθει το σαββατο να κατσω με τον αδερφο μου να το τοποθετησουμε!!!

πολυ ομορφο οπτικα, μια μικρη μου ενσταση ειναι η αισθηση των πληκτρων στο πατημα, αλλα αυτα ειναι πταισματα μπροστα στην τιμη και τις λειτουργιες τησ συσκευης!!

 

φιλε viksugar, σου ξεκουμπωθηκε το γκρι καλωδιο απο τη φισα του decoder η απο τη μερια της μεγαλης τετραγωνης φισας?? ποιο εννοεις μαυροκοκκινο κουτι?? εμενα δεν εχει καποιο μαυροκοκκινο.. στη λευκη φισα του decoder παντως, το γκρι καλωδιο ειναι ακριβως πανω απο το λευκο. στη μεγαλη μετραγωνη, το γκρι που ερχεται απο τον decoder κουμπωνει ακριβως διπλα απο το λευκο (δηλαδη 2η θεση κατω αριστερα οπωσ κουμπωνει στη συσκευη). για διευκρινησε το λιγο μηπως σε βοηθησουμε,.

 

α, οσο για το ρελε που ανεφερα παραπανω στη συνδεση της καμερας, δεν εννοω το γνωστο αντιπαρασιτικο βαρελακι, αλλα μια ηλεκτροβαλβιδα (κυκλωματακι) που παιρνει εντολη να δωσει ρευμα στο ολο κυκλωμα οταν κουμπωνει η οπισθεν.  απο τις 3 θεσεις συνδεσης που εχει πανω της, η μια ανηκει στη λαμπα της οπισθεν και οι αλλες δυο στο καλωδιο ρευματος της καμερας.. αν μπορεσω θα ανεβασω και σχετικη φωτο.. 

Link to comment
Share on other sites

ηρθε κ το δικο μου χθες!ανυπομονω να ερθει το σαββατο να κατσω με τον αδερφο μου να το τοποθετησουμε!!!

πολυ ομορφο οπτικα, μια μικρη μου ενσταση ειναι η αισθηση των πληκτρων στο πατημα, αλλα αυτα ειναι πταισματα μπροστα στην τιμη και τις λειτουργιες τησ συσκευης!!

 

φιλε viksugar, σου ξεκουμπωθηκε το γκρι καλωδιο απο τη φισα του decoder η απο τη μερια της μεγαλης τετραγωνης φισας?? ποιο εννοεις μαυροκοκκινο κουτι?? εμενα δεν εχει καποιο μαυροκοκκινο.. στη λευκη φισα του decoder παντως, το γκρι καλωδιο ειναι ακριβως πανω απο το λευκο. στη μεγαλη μετραγωνη, το γκρι που ερχεται απο τον decoder κουμπωνει ακριβως διπλα απο το λευκο (δηλαδη 2η θεση κατω αριστερα οπωσ κουμπωνει στη συσκευη). για διευκρινησε το λιγο μηπως σε βοηθησουμε,.

 

α, οσο για το ρελε που ανεφερα παραπανω στη συνδεση της καμερας, δεν εννοω το γνωστο αντιπαρασιτικο βαρελακι, αλλα μια ηλεκτροβαλβιδα (κυκλωματακι) που παιρνει εντολη να δωσει ρευμα στο ολο κυκλωμα οταν κουμπωνει η οπισθεν.  απο τις 3 θεσεις συνδεσης που εχει πανω της, η μια ανηκει στη λαμπα της οπισθεν και οι αλλες δυο στο καλωδιο ρευματος της καμερας.. αν μπορεσω θα ανεβασω και σχετικη φωτο.. 

Φίλε Doctordim καταρχήν σε ευχαριστώ για την βοήθεια,

 

Εννοώ το σκούρο κόκκινο κουτάκι που είναι ο decoder! Αν μπορούσες να βγάλεις φωτο και τις δύο φίσες ώστε να τις τσεκάρω, θα με βοηθούσες πολύ!!

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

post-3064-136570628508_thumb.jpg post-3064-136570635063_thumb.jpg post-3064-136570641678_thumb.jpg

 

Για ρίξε μια ματια, βοηθάνε;;; Το δικό μου decoder είναι μαύρο, γι αυτό ρώτησα!! Α, να σε ρωτήσω κ γω κάτι, τι λειτουργικό gps έχει; Καλοί οι χάρτες;

post-3064-13657068639_thumb.jpg

post-3064-136570678753_thumb.jpg

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1365706338.984252.jpg attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1365706411.776798.jpg attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1365706479.174464.jpg

 

Για ρίξε μια ματια, βοηθάνε;;; Το δικό μου decoder είναι μαύρο, γι αυτό ρώτησα!! Α, να σε ρωτήσω κ γω κάτι, τι λειτουργικό gps έχει; Καλοί οι χάρτες;

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1365706908.342582.jpg

Ευχαριστώ για τις Φώτο!!

 

Έχει IGO 8 με χάρτες όλης τησ Ευρώπης 2012!!Είναι πολύ καλοί!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εσας που εχετε το 1268. Απο την οθονη ειναι ευκολο να ρυθμιζεται η ενταση ηχου?

Σκεφτομαι να παρω το φθηνοτερο μοντελο που δεν εχει mpeg4 και canbus οποτε δεν θα δουλευουν τα χειρηστηρια στο τιμονι. Και τα πληκτρα στην προσοψη καποια στιγμη θα χαλασουν

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εσας που εχετε το 1268. Απο την οθονη ειναι ευκολο να ρυθμιζεται η ενταση ηχου?

Σκεφτομαι να παρω το φθηνοτερο μοντελο που δεν εχει mpeg4 και canbus οποτε δεν θα δουλευουν τα χειρηστηρια στο τιμονι. Και τα πληκτρα στην προσοψη καποια στιγμη θα χαλασουν

 

Εύκολο, είναι και touch screen αλλά και με πλήκτρα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εσας που εχετε το 1268. Απο την οθονη ειναι ευκολο να ρυθμιζεται η ενταση ηχου?

Σκεφτομαι να παρω το φθηνοτερο μοντελο που δεν εχει mpeg4 και canbus οποτε δεν θα δουλευουν τα χειρηστηρια στο τιμονι. Και τα πληκτρα στην προσοψη καποια στιγμη θα χαλασουν

ναι, κι απο την οθονη ρυθμιζεται η ενταση πολυ ευκολα, μεσω μιας οριζοντιας μπαρας.

 

εγκατεστησα κ εγω το δικο μου χθες κ μπορω να πω πως ειναι αρκετα καλο!!!!! εχω βεβαια καποια θεματακια που πρεπει να επανελεγξω,μιας κ μας πηρε η νυχτα χθες!! 

1) gps, ψηφιακη tv, ραδιοφωνο και cd λειτουργουν μια χαρα!!

2) το bluetooth επισης πολυ καλο, με το παλιο μου νοκια συνεργαζεται αψογα! δεν καταφερα βεβαια να το συνδεσω με το iphone.. μηπως δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους?

3) παρατηρησα οτι usb 4gb παιζανε κανονικα, ενω 8gb δεν τα διαβαζε. τυχαιο? ισχυει κατι τετοιο? οι προδιαγραφες λενε μεχρι 16gb υποστηριζει.

4) η καμερα οπισθοπορειας μου δε δουλευει, ενω στο προηγουμενο multimedia δουλευε κανονικα. εχετε υποψιν σας αν χρειαζεται καποια ρυθμιση απ την πηγη? δεν λειτουργησε ουτε με την ρυθμιση  back απο τις γενικες ρυθμισεις. 

5) επισης, δεν μπορεσα να συνδεσω ακομα το iphone, δεν το αναγνωριζει ουτε απο το καλωδιο που ειχε η συσκευασια μεσα, ουτε απο τον εξτρα ανταπτορα βιντεο που πηρα.   

6) τελος, ενα μικρο θεματακι συνδεσμολογιας  ειναι πως δεν μου κραταει τις μνημες ραδιοφωνου, ενω πολλες φορες ακουγεται ενας μικρος ηχος σαν βραχυκυκλωμα και ενω δειχνει tv, gps η ραδιοφωνο, κλεινει στιγμιαια η οθονη και επανερχεται αμεσως . μαλλον πρεπει να το ξανανοιξω απο βδομαδα , μιας κ θελω να περασω και ενα νεο rca, το παλιο που ειχα φθαρθηκε και βγαζει πολλα παρασιτα. προς το παρον εχω ενα δανεικο. 

 

αυτα τα ολιγα, περιμενω γνωμες-ιδεες,κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ηρθε και η δικη μου οθονη και ξενερωσα τελειως!! Δεν εχει ανεμηστηρα πισω! Λετε να παιζει κανα προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ηρθε και η δικη μου οθονη και ξενερωσα τελειως!! Δεν εχει ανεμηστηρα πισω! Λετε να παιζει κανα προβλημα;

 

οχι μην σε αγχώνει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα αγόρασα το καινούργιο το οποίο έχει και TMS (τι θα το κάνω Ελλάδα δεν ξέρω :)) αλλα η διαφορά ήταν πολύ μικρή.

 

Για εγκατάσταση πόσο δυσκολο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα αγόρασα το καινούργιο το οποίο έχει και TMS (τι θα το κάνω Ελλάδα δεν ξέρω :)) αλλα η διαφορά ήταν πολύ μικρή.

Για εγκατάσταση πόσο δυσκολο είναι?

Εγω την περασα μονος σε 45'. Ειναι ευκολη η τοποθετηση.

οχι μην σε αγχώνει

Οκ! Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.