Jump to content
Andritsos

Polo 6R 1.6 Tdi Bmt Σε Pepper Grey.

Recommended Posts

Να το χαίρεσαι το πόλο σου φιλε μου. Έχω ακριβως το ίδιο μοντελο σε άσπρο χρωμα! Όταν μιλάω για καταναλώσεις οι φίλοι μου απλα μένουν χαζοι :p...Το αγόρασαν μέσα Ιανουαρίου και σήμερα έχω γύρω στα 6500 χλμ! Άνετο πανω στην εγνατία, τώρα όσων αφορά το στρώσιμο μετα 1000χλμ το εσπασα κανονικά... Χθες μου κούνιοτανε ενα saxo...δεν αντεξα το πυροβολησα :p

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου να είσαι καλά . . . είμαι πολύ ευχαριστημένος ......... 

Έχει γκαζάκι το άτιμο και πολύ ροπή με αυτό το μοτέρ.......

Ευλαβικά το στρώσιμο μέχρι τα 1500 χλμ και μετά αρχίζουν τα ανοίγματα ........ έχω απορία πόσο φτάνει η 5η του και στις πόσες στροφές ψοφάει........ 

Πάντως άν έπαιρνα το 1.2 θα μετάνιωνα σίγουρα μετά και θα ήταν κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα θα έχεις παρατηρήσει πως ότι είναι να δώσει θα το δώσει δυνατά μέχρι τις 3 άντε 3.5 μετά τζάμπα πετρέλαιο φεύγει. Το έχω πάει μέχρι 200 παραπάνω όχι, το λυπηθήκα είναι και κούτα :)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι λοιπόν περάσαμε τα 1500 χλμ απο χθές το βράδυ. Από εδώ και πέρα σταδιακά ανοίγματα για να μην μπουκώσει και μαζέψει μαυρίλα στα έμβολα και τις βαλβίδες. Και μέχρι τα 5000 χλμ με σχετική σύνεση. Όσο μπορεί να υπάρξει από τους μαθητές και ειδικά στα πρώτα μαθήματα.

Άντε το κα'ι'μένο να ετοιμάζεται σιγά σιγά για να βγάλει το ψωμί του.

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάσαμε τα 1700 χλμ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Τα λαδάκια του τώρα άρχισαν να σκουραίνουν.Μέχρι στιγμής δέν έχει κάψει καθόλου λαδάκι και δουλεύει ρολόι.

Παρασκευή θα ανέβω Θεσσαλονίκη  για να περάσω τα εκπαιδευτικά πεντάλ. Μιάς και θα είμαι πάνω με ποιόν μπορώ να μιλήσω για να πάρω κανα αυτοκόλλητο του club;

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εδώ.......

Μετά απο το ταξίδι στην όμορφη Θεσσαλονίκη έχουμε φτάσει στα 2680 απροβλημάτιστα χλμ περίπου. Το αυτοκίνητο ή το συνήθισα ή λόγο του οτί  ανοίγει το μοτέρ κρατάει καλύτερη κατανάλωση. Σε εθνική με 100 - 110 δύο άτομα και κλιματισμό είχα μέση κατανάλωση 3.8 λίτρα στα 100 αβίαστα. 

Το μόνο θεματάκι που έχω παρατηρήσει είναι με την όπισθεν. Όταν είναι ζεστό το αυτοκίνητο και την κουμπώσω κάνω την δουλειά μου και μετά πάω να την βγάλω με δυσκολεύει πολύ σε βαθμό που νομίζεις οτί θα σπάσει ο λεβιές. Δέν μου το κάνει πάντα ούτε μπορώ να το προσδιορίσω εκτός απο όταν είναι ζεστό αλλά και πάλι δεν θα μου το κάνει πάντα. 

 

Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο......;

 

Τελικά αντιπρόσωπος μου είπε οτι όλα τα polo το κάνουν στην αρχή μέχρι να δουλέψει λίγο το σασμάν.

Η αλήθεια είναι οτι έχει καιρό να το κάνει . . . . . οπότε το έχουμε στον νου μας και δεν ανησυχούμε. 

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη 

Πολύ το φα'ί' αυτές τις μέρες ....... άντε να φεύγει το πρήξιμο σιγά σιγά .

Ευχαριστώ πολύ τον lupakos για τα αυτοκόλλητα και την ηλιοπροστασία. Τα πρώτα καλούδια του instructor.

3300 χιλ. περίπου και το polaki όσο πάει και κρατά πιο εύκολα τις χαμηλές καταναλώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι.

4600 χλμ απροβλημάτιστα εκτός από τον καθρέπτη του συνοδηγού που είχε μια ελαστικότητα απο τότε που το πείρα και τελικά ήταν defected και μου άλλαξαν καθρέπτη μέσα στην εγγύηση . . . . . . . . Περιμένω να φτάσω σε λίγο τα 5000 χλμ για το πρώτο checkαρισμα απο την αντιπροσωπία. Ενα πράγμα έχω να πώ μόνο και να ο προσέξουν οι σκεπτόμενοι αγοραστές diesel. . . . . αξίζει τα παραπάνω λεφτά το 1,6 έναντι του 1,2.

Σαν ημερολόγιο κατέληξε το thred αυτό . . . . . .  :phew:

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαστε πάλι . . . . . . 

Στα 6000 χιλ το πήγα για το check up των 5000 (άργησα λίγο . . . . ). Μεταξύ μας ξενέρωσα λίγο μιας και απλά άνοιξαν καπό και έλεγξαν λάδια κλπ και το έβαλαν στο διαγνωστικό. Απο κάτω κλπ τπτ .Ούτε που το σήκωσαν για τα μαύρα μάτια . . . . . .

Ρυθμίσαμε το hilhold ,αυτόματο κλείδωμα , και παλέψαμε για το check των δεικτών του κοντέρ και του στροφόμετρου αλλά δέν το έβρισκε . . . . μου είπε θα ψάξει να βρει την κωδικοποίηση σε VAS να μου το περάσει . . . .  ή αν την βρώ εγώ πρώτος . . . . . Αλήθεια αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει . . . . .

Χθές έκανα τα παραπάνω . . . . . . . και σήμερα καθώς έκανα μάθημα και συγκεκριμένα παρκάρισμα σε κατηφόρα μου άναψε κίτρινο λαμπάκι της υποβοήθησης τιμονιού και το τιμόνι είχε κολλήσει στο τέρμα δεξιά. Ενημερώνω το service στην αντιπροσωπία και μου λένε να σβήσω και να κάνω check , το κάνω τέλος πάντων και όλα ok. Πάω το μεσημέρι να δούν την βλάβη και τελικά ήταν υπερθέρμανση της ηλεκτρικής υποβοήθησης. Μου είπαν οτι θα στείλουν dis στην VW και άν παίζει κάτι θα με ενημερώσουν . . . . . .

Κατά τα άλλα όλα καλά και απόλυτα ευχαριστημένος . . . . .

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι λοιπόν συνεχίζω . . . . . . Έχει καταντήσει σαν ημερολόγιο αυτό το Thread.  :lolu:

9000 και κάτι ψηλά και το Polaki συνεχίζει και δίνει διπλώματα απροβλημάτιστα . . . . . . Το θέμα με την υπερθέρμανση της ηλεκτρικής υποβοήθησης δεν ξανα εμφανίστηκε . Τώρα ψάχνομαι για κεριά κλπ για να συντηρούμε το χρώμα τακτικά . . . .  και αυτές τις μέρες θα βάλω και led μέσα παντού και στο φώς της πινακίδας. Αργότερα θα αναβαθμίσω και τα εξωτερικά φώτα του. Λίγο με ενοχλεί που και που το τρίξιμο απο τις τσιμούχες στις πόρτες  . . . . . . Ένα μόνο πραγματάκι άρχισε να μου μπαίνει στο μυαλό . . . . .άχχχ και να είχα τουλάχιστον άλλα 15 αλογάκια . . . . . .  :devil:

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Χεχε...κλασσικο αυτό με τα άλογα :rolleyes: Μετά από λιγο καιρό όλοι θέλουμε λίγο παραπάνω.

Τουλάχιστον σκέψου ότι εσύ έχεις την μεγαλύτερη έκδοση σε polo diesel.

Εγώ είχα φάει ήττα όταν 6 μήνες αφού είχα πάρει το 6R 1.4 85 ps βγήκε το TSI 105 :o

Αυτό με την υποβοήθηση περιέργο. Ήταν για πολύ ώρα χωρίς γκάζι φρένο με σκέτη υποβοήθηση σε κατηφόρα; Πάντως και το manual λέει προσοχή στο συγκεκριμένο, να μην μένει με σκέτη υποβοήθηση.

Link to comment
Share on other sites

Λεπον, για αρχή να αναφέρω πως έχουμε τα ίδια polo :p , 2ον για τα ledakia για το εσωτερικό που ανάφερες θα κινηθεις προς ebay μεριά η σε καταστημα της περιοχης σου; γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ :). Τέλος όσον αφορά τα λάστιχα των πορτών δόξα τον θεό εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα ακόμη!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Χεχε...κλασσικο αυτό με τα άλογα :rolleyes: Μετά από λιγο καιρό όλοι θέλουμε λίγο παραπάνω.

Τουλάχιστον σκέψου ότι εσύ έχεις την μεγαλύτερη έκδοση σε polo diesel.

Εγώ είχα φάει ήττα όταν 6 μήνες αφού είχα πάρει το 6R 1.4 85 ps βγήκε το TSI 105 :o

Αυτό με την υποβοήθηση περιέργο. Ήταν για πολύ ώρα χωρίς γκάζι φρένο με σκέτη υποβοήθηση σε κατηφόρα; Πάντως και το manual λέει προσοχή στο συγκεκριμένο, να μην μένει με σκέτη υποβοήθηση.

 

 

Λεπον, για αρχή να αναφέρω πως έχουμε τα ίδια polo :p , 2ον για τα ledakia για το εσωτερικό που ανάφερες θα κινηθεις προς ebay μεριά η σε καταστημα της περιοχης σου; γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ :). Τέλος όσον αφορά τα λάστιχα των πορτών δόξα τον θεό εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα ακόμη!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Για το τιμόνι έχει γίνει όλες και όλες 2 φορές και ναι τώρα που το λές όντως πρέπει να ήταν με τα μούτρα σε κατηφόρα όταν τ είχα πάθει ........ παίζει ρόλο λες . . . . . ?

 

Τελικά πείρα τα led από φίλο με ανταλλακτικά για τα εσωτερικά και για χώρο αποσκευών και πινακίδα πείρα από εδώ http://www.ledmania.gr/el/led-gr-gr-2/

γιατί εκεί δεν φέγγουν τα Τ10 (τύπου ψείρας) αλλά τα πλακέ . . . . . Καλές τιμές και τα παρήγγειλα μέχρι τις 4 το μεσημέρι και ήρθαν την άλλη μέρα το πρωί.

Θα βάλω στα φώτα ημέρας και στις ψείρες για αρχή απο τα μπροστά και όλες τις λάμπες στα κωλοφάναρα ..........

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνει το Καλοκαίρι σε λίγες μέρες και ο instructor  συνεχίζει ακάθεκτος. 12,000 χιλ παρά κάτι και κανένα πρόβλημα όλα μια χαρά.

Μόνο η βάση με τα κουμπιά απο τα ηλεκτρικά παράθυρα άρχιζε να τρίζει στο μπάσο απο τα μαμίσια ηχεία σε υψηλή ένταση. Λίγο κολλητική ταινία διπλής όψεως στο πίσω μέρος της βάσης και κανένα τρίξιμο πια εσωτερικά . . . . . .

Οι πόρτες έχουν στρώσει αλά ακόμη ακούγονται ελαφρώς.

 

Η αντιπροσωπία επιμένει service κάθε 15000 χιλ.Τούς είπα να κάνουμε αλλαγή λαδιών στα 10,000 και είπαν όχι δεν υπάρχει λόγος. Τώρα δεν θέλουν λεφτά τι να πώ δεν ξέρω . . . . . :cigar:   

Εν το μεταξύ μου είπε ένας απο το συνεργείο οτι έχουν πατήσει με το δικό τους το 1,6 tdi 220 km/h. Λέει εκεί που θα σου κρεμάσει στα 200 θα αφήσεις και θα ξανατσαρουχώσεις το γκάζι απότομα και θα γεμίσει μέχρι τις 3800 rpm  από τις 3500 rpm . :roadrage:  Παίζει κάτι τέτοιο . . . . ? Όλες κι όλες να το έχω 200αρίσει 3 φορές παραπάνω δεν το κράτησα . . . . . .  το λυπάται η ψυχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν είδες ένα pepper grey ,με carbon καπελάκι όπως τα ταξί , σχολής οδηγών ναι εγώ ήμουν

Εσύ ήσουν είχε καπελάκι και έγραφε Ανδρίτσος. Συναντηθήκαμε στη στροφή καθώς μπαίνεις για Ράχες από τη πλευρά της Πελασγίας

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου είναι από Αχινό και είχα πάει στη γιαγιά μου.Τον τελευταίο χρόνο μένω και δουλεύω στο Βόλο

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και δεν ήξερα ήμουν Βόλο την Κυριακή στην Αρχιτεκτονική είχε ένα event με bmx και πήγα με κάτι παιδιά . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και δεν ήξερα ήμουν Βόλο την Κυριακή στην Αρχιτεκτονική είχε ένα event με bmx και πήγα με κάτι παιδιά . . . . . .

Την Κυριακή ήμουν στο χωριό μου στο Αχίλλειο.Το βραδάκι γύρισα Βόλο.Πάντως αν σε φερει ο δρόμος ειδοποίησε με!

Link to comment
Share on other sites

Φτάνουμε σιγά σιγά τα πρώτα 15000χιλ και ετοιμαζόμαστε για το πρώτο μικρό σέρβις.

Σύμφωνα με την αντιπροσωπία μόνο castrol edge 5w-30 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Δεν θυμάμαι αν είναι και το φίλτρο αέρα , πάντος σκεφτόμουν να μην βάλω το μαμίσιο αλλά αντί αυτού να βάλω ένα της K&N και να το έχω για πάντα προκειμένου να πληρώνω το γνήσιο χρυσό όπως φαντάζομαι οτι θα είναι . . . . .

 

Έχουμε καμιά πρόταση για λάδια πλήρη εναρμονισμένα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για 1,6tdi CAYB κινητήρα .....?

Link to comment
Share on other sites

Φτάνουμε σιγά σιγά τα πρώτα 15000χιλ και ετοιμαζόμαστε για το πρώτο μικρό σέρβις.

Σύμφωνα με την αντιπροσωπία μόνο castrol edge 5w-30 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Δεν θυμάμαι αν είναι και το φίλτρο αέρα , πάντος σκεφτόμουν να μην βάλω το μαμίσιο αλλά αντί αυτού να βάλω ένα της K&N και να το έχω για πάντα προκειμένου να πληρώνω το γνήσιο χρυσό όπως φαντάζομαι οτι θα είναι . . . . .

 

Έχουμε καμιά πρόταση για λάδια πλήρη εναρμονισμένα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή για 1,6tdi CAYB κινητήρα .....?

Tα καλυτερα για το κινητηρα σου ειναι οντως τα edge.Στις 15000 χλμ αλλαζεις φιλτρο λαδιου και λαδια.Στις 30000 αλλαζεις το αερος.Το μαμα φιλτρο δεν ειναι ακριβο.Αντι γι αυτο μπορεις να βαλεις της mann .

Link to comment
Share on other sites

Tα καλυτερα για το κινητηρα σου ειναι οντως τα edge.Στις 15000 χλμ αλλαζεις φιλτρο λαδιου και λαδια.Στις 30000 αλλαζεις το αερος.Το μαμα φιλτρο δεν ειναι ακριβο.Αντι γι αυτο μπορεις να βαλεις της mann .

 

Μάλιστα, οπότε λές για Castrol  . . . . . . Τώρα για το φίλτρο μέχρι τότε βλέπουμε . . . . . 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι πήρα το πολάκι μου απο το συνεργείο της αντιπροσωπίας μιας το είχα πάει για το πρώτο service των 15000 χιλ. Μια χαρά εξυπηρέτηση. Κάνανε αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιών, κάτι συσφήξεις και check στο διαγνωστικό για ενημέρωση.

Σύνολο 130 ευρόπουλα.

Αναλυτικά:

 

- 5 μονόλιτρα castrol edge profesional longlife 3 5w-30 με αρχική τιμή απο 23,37 το λίτρο , -35% στα 15,19 το λίτρο σύνολο 75,95 τα λάδια.

- 1 φίλτρο λαδιού με αρχική τιμή στα 13,41 και μετά απο -15% 11,40 

- εργασία για τα παραπάνω 43,05 (εδώ δεν είχε έκπτωση) 

 

Συνολικά 130,4 ευρόπουλα όλες οι τιμές είναι με το φπα.

 

Και λέω εντάξει εργασία 43 ευρώ δεν με νοιάζει αντιπροσωπία είναι και ο καθένας κοστολογεί την υπηρεσία του όσο θέλει (κι εγώ επαγγελματίας είμαι και προσφέρω υπηρεσία) .

 

ΟΧΙ όμως να με νομίζουν για κορόιδο με τα λάδια απο 23 (- και καλά 35% έκπτωση) στα 15 τι στιγμή που τα παίρνω 15 χωρίς έκπτωση από μαγαζί με ανταλλακτικά και στα 12 απο το internet εδώ Ελλάδα. 

 

ΑΑΑΑΑΑΑ + οτί αντί για 700ml περίσσιο λάδι μου έδωσαν 300ml, απο όσο ξέρω 4,3 λίτρα παίρνει ο 1,6 tdi CAYB

 

Γενικά δεν ήταν ακριβά πιστεύω για αντιπροσωπία αλλά γιατί να σου λέει και καλά - 35% έκπτωση στα λάδια. Είμαι επαγγελματίας όχι κανας τυχαίος πελάτης του.

 

Δηλαδή υπάρχουν άτομα που πληρώνουν 23 το λίτρο Castrol edge profesional longlife 3??????????????????

 

Εντυπώσεις απο τα λαδάκια για όποιον ενδιαφέρεται καλές. μου φαίνεται ακόμη πιο ήσυχο το μοτέρ απο πρίν και πιο στρωτό στην λειτουργία του κατα την επιτάχυνση αλλά και στο ρελαντί πιο βελούδινο.

Επόμενο service μετά από 10000 χιλιόμετρα.

Edited by ANDRITSOULAS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φτάνοντας πια τα 19300 χιλ, μπορώ με σιγουριά να πώ οτι το 1.6 tdi CAY μοτέρ του polo σε σχέση με άλλο αυτοκίνητο της ίδιας κατηγορίας είναι μακράν πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο. Δεν το λέω στην τύχη έχω τεστάρει λίγο πολύ όλα τα diesel αυτής της κατηγορίας. 

Μετά απο πολλές μετρήσεις οι πραγματικές καταναλώσεις που έχω βγάλει είναι:

-45 λίτρα Vpower diesel σε 1190 χιλιόμετρα μόνο σε ταξίδι με μέγιστη ταχύτητα τα 130km/h με ένα 15% εντός πόλης.

-45 λίτρα Vpower diesel σε   870 χιλιόμετρα αποκλειστικά εντός πόλης μιλάμε για την πόλη της Λαμίας με το 70% του οδικού της δικτύου να είναι με κλίση και μάλιστα καλή . . . . . .

+ Είναι και γ@μώ τις αισθήσεις να μπαίνεις για να τυπώσεις τα τέλη και να σου γράφει 0 ΕΥΡΩ  :goodjob:  :goodjob:

Άντε σιγά σιγά να το αναβαθμίζουμε εσωτερικά και εξωτερικά. . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.