Jump to content
Golfxtx

Ανοιγμα Παραθυρων Μεσω Κλειδιου

Recommended Posts

ΚΑλησπερα.  πριν λιγο ενεργοποιησα με vag com το coming leaving home στο golf gt μου και λειτουργησε κανονικα.  επισης την επιλογη για να αναβουν τα προβολακια οταν στριβεις χωρις αποτελεσμα. Το προβλημα ειναι οτι τωρα δεν ανεβαινουν ουτε κατεβαινουν τα παραθυρα απο το κλειδι οπως εκανε πρωτα. Τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος στην κωδικοποίηση, ελπίζω να έχεις κρατήσει τους παλιούς κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που αλλαξα ειναι οτι επελεξα να ανοιγει και η ηλιοροφη με το χειριστηριο. αν το βγαλω θα δουλεψει? η εχουμε γερο προβλημα. δεν κρατησα καποιον παιο κωδικο αλλα θυμαμαι την επιλογη που αλλαξα

Link to comment
Share on other sites

Οροφή έχω και εγώ και με τίποτα δεν μπορώ να την κάνω να ανοίγει με τα παράθυρα.

Αντιθέτως από το εργοστάσιο η οροφή κλείνει ταυτόχρονα με τα παράθυρα με το παρατεταμένο 

στο κλειδί.

Εσένα πέτυχε η αλλαγή και ανοίγει μαζί με τα παράθυρα;Αν όχι ίσως να πρέπει να το απενεργοποίησεις 

και να γυρίζεις στην μαμά κωδικοποίηση..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε εμενα μονο εκλεινε δεν ανοιγε. θα το γυρησω παλι οπως ηταν να δω αν θα δουλεψουν το βραδακι που θα γυρησω σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα έτσι είναι, η οροφή μόνο κλείνει μαζί με τα παράθυρα.

 

Δοκίμασε να το επαναφέρεις στην ΠΑΛΙΑ κατάσταση και δες αν θα είναι εντάξει.

 

Και κάνονας, πριν πειράξουμε κατή με το VCDS γράφουμε κάπου τος παλιούς κωδικούς.

 

Αν εχεις κρατήσει κόπου ένα παλιό Log scan θα εχεις και τους παλιούς κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

log scan εκανα πρωτα απο ολα. σημερα παρελαβα το καλωδιο και το παραεκανα λιγο με τα πηραματα μεχρι να βρω τι γινεται. απενεργοποιηση την επιλογη να ανοιγει και πλεον λειτουργουν ολα και παλι κανονικα. μεχρι στιγμης εχω καταφερει να λειτουργουν τα coming/leaving home. ενεργοποιησα και τον συναγερμο χωρις να ενεργοποιησω την κορνα (horn) οπως την αναφερει γιατι ειπα θα ακουγεται πολυ στο κλειδωμα ξεκλειδωμα. μολις χτυπαει αναβουν μονο τα αλαρμ. Αν ενεργοποιησω τον ηχο θα χτυπαει και οταν το κλειδωνω και το ξεκλειδωνω ή απλα θα κανει καποιο μπιπ απλο? επισης ενεργοποιησα και τα φλας να αναβουν εκει που ελεγε κατι για αμερικαν style αλλα δεν δουλεψε οπως και τα φωτα ομιχλης δεν αναβουν οταν στιβω το τιμονι. καμια ιδεα κανεις για τα παραπανω? επισης αν ειναι κανενας απο θεσσαλονικη που το κατεχει πινουμε κανενα καφε να το δουμε το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έχεις εργοστασιακό συναγερμό??Το us style για τα φλας και τα φώτα ομίχλης για το στρίψιμο είναι θέμα έκδοσης εγκεφάλου διαχείρησης φωτισμού του αυτοκινήτου.Την Κυριακή έχουμε συνάντηση αν μπορείς έλα να δούμε το θέμα από κοντά.http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=55963&hl=

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πηρα (μεταχειρισμενο) μου ειπαν οτι εχει. Απλα οταν ανοιγω την πορτα του οδηγου επιδη δεν βλεπει αν η πορτα ανοιγει παρα μονο οταν δεν κλεισει καλα (ακουγεται τρελο) λεω μηπως τον απενεργοποιησε ο προηγουμενος για να μην χτυπαει. Αν δεν το υποστηρηζε ο εγκεφαλος λογικα θα επρεπε να μην τα ειχε σαν επιλογες ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όντως εργοστασιακό συναγερμό θα πρέπει να έχεις ενα κουμπάκι απενεργοποίησης του εσωτερικού αισθητήρα χαμηλά στην κολώνα απο την πλευρά του οδηγού, δίπλα στη ζώνη ;)

 

Και μένα ξαφνικά κάποια στιγμή σταμάτησε να χτυπάει και απο τοτε μου βγάζει όλο το σύστημα error στο logαρισμα (αισθητήρες + κόρνα) οπότε πρέπει να τα χει φτύσει ο εγκέφαλος άνεσης...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν εχει τετοιο κουμπακι αλλα γιατι μολις κλειδωσα το αμαξι και το ξεκλειδωσα με το κλειδι στην πορτα κατευθειαν αρχισαν μετα απο 10-15 δευτερολεπτα να αναβοσβυνουν τα αλαρμ? ετσι δεν κανει και ο συναγερμος? σου δινει 10-15 δευτερα να βαλεις το κλειδι στη μιζα βαση βιβλιου παντα :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν εχει τετοιο κουμπακι αλλα γιατι μολις κλειδωσα το αμαξι και το ξεκλειδωσα με το κλειδι στην πορτα κατευθειαν αρχισαν μετα απο 10-15 δευτερολεπτα να αναβοσβυνουν τα αλαρμ? ετσι δεν κανει και ο συναγερμος? σου δινει 10-15 δευτερα να βαλεις το κλειδι στη μιζα βαση βιβλιου παντα :sorry:

 

Nαι έτσι κάνει! Τσέκαρε σίγουρα για το κουμπάκι πάντως, είναι η μια εύκολη ένδειξη για το αν έχεις συναγερμό ή οχι. Η άλλη είναι το ραντάρ του εσωτερικού χώρου που ειναι ενα πλαστικό με μια μικρή γρύλια πάνω αριστερά πανω απο το κεφάλι του οδηγού...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει απο οτι ειδα.  Ενεργοποιησα με επιτυχια τα φλας να αναβουν μονιμα και οταν στριβω να αναβουν τα προβολακια. (προσορινα γιατι εχει γινει σαν χριστουγεννιατικο δεντρακι) Αυτο που δεν μπορεσα ειναι το tpms μου λεει +0000000 for activate και αν βαλω τον αριθμο 0000000 το ενεργοποιει αλλα μου χτυπαει το abs. πως γινεται να δουλεψει κανονικα και το tpms? το +0000000 τι εννοει ακριβως? Αυτο το βγαζει στο συνεφακι που πεταει αριστερα στο vcds

Link to comment
Share on other sites

Golfxtx, on 07 Apr 2013 - 00:09, said:

Δεν εχει απο οτι ειδα. Ενεργοποιησα με επιτυχια τα φλας να αναβουν μονιμα και οταν στριβω να αναβουν τα προβολακια. (προσορινα γιατι εχει γινει σαν χριστουγεννιατικο δεντρακι) Αυτο που δεν μπορεσα ειναι το tpms μου λεει +0000000 for activate και αν βαλω τον αριθμο 0000000 το ενεργοποιει αλλα μου χτυπαει το abs. πως γινεται να δουλεψει κανονικα και το tpms? το +0000000 τι εννοει ακριβως? Αυτο το βγαζει στο συνεφακι που πεταει αριστερα στο vcds

Καλημέρα.Βάλτο στα αγαπημένα θα το χρειαστείς.Στο 65 είναι αυτό που ζητάς.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf/Jetta/Bora_%281K/5M%29

Aν δεν βρεις άκρη καλό είναι να γράψεις τη τιμή που ήδη υπάρχει για να μην υπάρξει μετά πρόβλημα στην επαναφορά.

Πάντως επειδή εγώ τo ενεργοποίησα στο passat μου δεν μπoρεσα να βρω άκρη από τη rosstech.Τελικά πρόσθεσα +2048 και ενεργοποιήθηκε το TPMS.

Καλύτερα μη το σκαλίζεις μόνος σου άστο να το δούμε το απόγευμα στη συνάντηση.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

εμενα στο mk6 με το κλειδι ανοιγουν τα παραθυρα και κλεινουν αλλα η ηλιοροφη τιποτα δεν κλεινει . και ειναι λιγο εκνευριστικο γιατι παντα την ξεχναω ανοιχτη :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.