Jump to content
AriKoRn

Τριξιματα & Θορυβος Golf Mk6

Recommended Posts

Παιδια εδω και λιγο καιρο στο golf mk6 μου απο τα 90 km/h και πανω ακουγεται απιστευα ο αερας το αμαξι ειναι 2πορτο παω στην αντιπροσωπεια μου λενε δεν ξερουν τι ειναι... δες τις πορτες τις μαζευω οσο γινετε παω βολτα παλι τα ιδια ελενχουν τα τζαμια αμα κλεινουν κομπλε και ειναι μια χαρα δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα τι γινετε δεν εχω πειραξει κατι στο αυτοκινητο.
τωρα το αλλο θεμα εκτος του αερα ακουγονται και πολλα τριξιματα οταν ειμαι σε δρομους οχι που εχουν λακουβες αλλα αυτα τα σπασιματα που γινετε στην ασφαλτο απο τα φορτηγα απο (πισω αριστερα εκει που θα ηταν ι πισω πορτα και στη δεξια πλευρα δεν ξερω ακριβως αν ειναι απο τα πλαστικα του b pillar η απο την επενδυση της πορτας η απο καποιο αλλο πλαστικο.
επισης οταν επιταχυνω με τερμα το γκαζι ακουγετε κατι να τριζει απο το ταμπλο. κοντευω να τρελαθω με τους ηχους αυτους ειναι και gti παναθεματο δεν νομιζω πως επιτρεπονται αυτα :/
ευχαριστω



Μην μου πειτε να το πεταξω :p

Edited by Arikorn
Link to comment
Share on other sites

Φιλε και οποιοδιποτε αλλο αμαξη αν ειχες με τους κατσικοδρομους που εχουμε αργα η γρηγορα θα ακουγες τριξηματα ετσι ειναι η ελλινικη πραγματικοτητα μην δινεις βασει keep walking:)

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου λενε ολοι sarul αλλα ειμαι πολυ ψηρας σε αυτα τα θεματα και απλα θα ηθελα οσο γινετε να το ελατωσω τα τριξιματα ενταξυ αλλα το θεμα του αερα απο τα 100 km/h δεν γινετε να το αφησω ετσι ειναι σαν να εχεισ αφησει ανοιχτο λιγο το παραθυρο στα 140  ειναι λες και εχω ανοιχτη την οροφη και στα 200 σαν να περναει μαχητικο jet διπλα μου :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τον αέρα πρέπει να το δεις. Εκτός από πόρτες και παράθυρα ,δες κινητήρα (εισαγωγή αέρα, αεροδυναμικά βοηθήματα, καπάκια από κάτω και από πίσω. Μπορεί κάποιο να βγήκε ή να έσπασε και όταν πιέζεται από τον αέρα να λυγίζει και να κάνει θορυΒο .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω symearg αυριο θα το παω στον φαρνατζη νομιζω που συνεργαζεται η αντιπροσωπεια και θα του το πω παντος ναι πρεπει να βρεθει αυτο με τον αερα θα τους πιεσω οσο γινεται

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 4πορτο ειναι αλλα δεν ακούς κιχ απο αέρα και στα 200..τριγμούς εχει κατι ψιλά..αν το πήρες μεταχειρο το είδες μήπως είχε φάει καμια στουκια;;απο το πόρτ μπαγκαζ μήπως ειναι τιποτα και δεν κλείνει σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις όλους τους αεραγωγούς, στα πολλά χλμ με κλειστά παράθυρα βάζουν αρκετό αέρα και παίζει να ακούγεται και από κεί...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 4πορτο ειναι αλλα δεν ακούς κιχ απο αέρα και στα 200..τριγμούς εχει κατι ψιλά..αν το πήρες μεταχειρο το είδες μήπως είχε φάει καμια στουκια;;απο το πόρτ μπαγκαζ μήπως ειναι τιποτα και δεν κλείνει σωστά;;

το ξερω αυτο μου λενε οι περισοτεροι και με 200 να πηγαινεις δεν ακουγετε τιποτα στη καμπινα ισα ισα που διαβασα σε ξενο forum οτι ακους πολλες φορες τα μικρο τριξιματα επειδη ειναι τοσο καλη κατασκευη που δεν ακουγετε καθολου θορυβος απεξω :p οχι στουκα ουτε καν μεταχειρισμενο ηταν αλλα το πηγα το ελενξαν και αντιπροσωπεια και δικος μου μαστορας απολα δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει. :/

Δοκίμασε να κλείσεις όλους τους αεραγωγούς, στα πολλά χλμ με κλειστά παράθυρα βάζουν αρκετό αέρα και παίζει να ακούγεται και από κεί...

μου το ειπαν και αυτο στην αντιπροσωπεια  τους εκλεισα αλλα τιποτα xD μια ζωη γκαντεμης!!!

Link to comment
Share on other sites

το αστειο ειναι χωρις να κανω εγω κατι και το εχει απο μονο του το αυτοκινητο η αντιπροσωπεια λεει οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

αδερφε λεω μηπως καποιο απο τα πισω παραθυρα που ειναι με κολα δεν εχει κολησει καλα απο το εργοστασιο και υπαρχει κενο στην κολα στο κατω μερος και περναει αερας??και λεω στο κατω μερος γιατι αν ητανε αλλου θα επερνε και νερα...μια σκεψη μου λέω..

Link to comment
Share on other sites

θα μαθουμε απο βδομαδα τελικα μιλησα με kosmocar μου ειπαν οτι περιμενουν απο γερμανια να τους στειλουν γιατι για την αεροδιναμικη καπως ετσι το ειπαν και θα ενημερωσω στην αντιπροσωπεια παντως ειδα κοιταγανε στο pc για τετοια προβληματα και ηταν περασμενα στη βαση δεδομενων τα εξης τα μπροστινα παραθυρα να μην κλεινουν τελειως και υπηρχε ενα κενο με την εξωτερικη τσιμουχα και το αλλο ηταν οι 2 τσιμουχες που εφαπτονται στο παρ μπριζ και τις κολονες. τωρα δεν ξερω αλλα εγω παρατηρησα οτι το παρ μπριζ στις ακρες του εχει κατι κενα σαν αερα πως οταν βαζεις αυτοκολητο ή τις μεμβρανες και μενουν οι φουσκαλιτσες μεσα καπως ετσι :/ θα μαθουμε συντομα

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν βρηκανε κατι πηγαμε βολτα και με το gti που εχουν στην αντιπροσωπεια και απο τα 100 km/h και πανω ακουγες αρκετα τον αερα οπως και στο δικο μου, προσωπικα απογοητευτικα παρα πολυ με την vw σε αυτο το θεμα δεν περιμενα αυτοκινητο του 2010 να εχει τετοια "προβληματα αεροδυναμικης"

Link to comment
Share on other sites

Ε,καλα τι περιμενες να βρουνε προβλημα? Ολα οι αντιπροσωπειες να βρισκουν φυσιολογικα της vw εδω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κατι ειναι λαθος!!δεν ακουγετε ο αερας στα 100 χλμ ουτε στα 150 ακουγετε τοσο ωστε να δημιουργει προβλημα!δες αν ειναι σωστα ρυθμισμενη η ηλιοροφη.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να πιστευω και εγω σε μια βδομαδα θα ανεβω αθηνα και θα παω στη karenta που δουλευει ενας γνωστος μου να δουμε αλλα να το εχει και το δικο μου και της αντιπροσωπειας που εχει 17.000 km το Passat του 97 παντως που εχω ειναι πιο ησυχο :/

Link to comment
Share on other sites

Επέμεινε μέχρι τέλους για τον αέρα. Δεν είναι λογικό, να ακούγεται λίγος αεροδυναμικός θόρυβος ναι αλλά να σου παίρνει το κεφάλι όχι.

Το 6άρι golf είναι από τα πιο ήσυχα αυτοκίνητα στην κατηγορία του.

 

Για τους τριγμούς ψάξε αν είναι κάποια βίδα χαλαρή, ρίξε λίγο σπρέι σιλικόνης στις πόρτες να μειωθεί λίγο το φαινόμενο, αλλά μην σκας.

Έχει ανοιχθεί ολόκληρο θέμα για τους τριγμούς των golf πάρε απόφαση ότι θα τους έχεις και προσπάθησε να τους συνηθίσεις!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτα σε ξενα forum πολυ κατατοπιστικα και στο λεει οτι εχει βγει tsb (technical service bulletin) λεει αναλυτικα τι εχουν παθει και πως το φτιαξανε στις αντιπροσωπειες .
http://golfmk6.com/forums/showthread.php?t=13044


σε αυτο βλεπουμε ποσο ψευτικη ειναι η πορτα στο 6ρι απο οτι στο 5ρι και συχνα ο αερας ακουγετε απο ενα κενο που υπαρχει μεταξυ στις τσιμουχες
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4662231-2010-GTI-Annoying-Wind-Noise-from-Door-Seal/page4

 

εδω προς το τελος σχεδον ειναι 2 φωτογραφιες που διχνει τι φτιαχνουν με το tsb 
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4662231-2010-GTI-Annoying-Wind-Noise-from-Door-Seal/page8

 

ο κωδικος του tsb ειναι (TS-57-10-05) εγω πηγα στην αντιπροσωπεια μου σημερα μου ειπαν οτι δεν βρισκουν κατι το σιγουρο ειναι οτ δεν προκειτε να το αφησω ετσι γιατι δεν ειναι φυσιολογικο διαβασα απιστευτα πολλες σελιδες στα ξενα forum και υπαρχει παρα πολυ μεγαλο προβλημα με τον θορυβο του αερα ειδικα στα 2πορτα σε καποιους το φτιαξανε σε καποιους αλλους οχι 
το σιγουρο ειναι οτι οι αντιπροσωποι οπως στην ελλαδα ετσι και στο εξωτερικο ειναι ελεεινοι  λενε απιστευτες παπατζες στον κοσμο οτι ολα ειναι φυσιολογικα με το αυτοκινητο τους για να μην χαλασουν την ωρα τους

Edited by Arikorn
Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε φίλε αυτο με την ποιότητα το εχω πει και εγω οτι το 6αρι ειναι ψεύτικο σε σύγκριση με το 5αρι..βέβαια το 5αρι gti που είχα ήτανε 2πορτο και είχε ποιο βαριές πόρτες..αλλα είχε διαιρουμενα φύλλα εξωτερικά και γενικότερα είχε πολυ καλύτερη ποιότητα υλικών και συναρμολογηση!ετσι μου φαινοτανε εμένα..φίλε καλο κουράγιο και ευχομαι γρήγορα να ξεμπερδευεις με τις αντιπροσωπείες που εμπλεξες!!το εχω περάσει αυτο το λουκι με το προηγούμενο gti μου!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.