Jump to content
ekaradimos

Θορυβοσ Απο Μοτερακι Θερμανσησ

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Εδώ και αρκετό καιρό έχω πρόβλημα με έναν ενοχλητικό ήχο που κάνει το μοτέρ της θέρμανσης. Είναι σα να έχει μπει κάποιο φύλλο και ακουμπάει σε κάποια φτερωτή. Ακριβώς το ίδιο μου είπε και ηλεκτρολόγος (χωρίς να το δει). Μου είπε ότι θέλει 30Ε να το φτιάξει, από τη στιγμή που δε χρειάζεται ν' ανοίξει η κεντρική κονσόλα, αλλά το πρόβλημα δείχνει να είναι κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Πολλές φορές έχω αλλάξει φίλτρο καμπίνας. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω το μοτεράκι για τη θέρμανση, εύκολα, κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έψαξα λίγο. Κάτω από το ντουλάπι του συνοδηγού, ξεβιδώνω τις 2 βίδες και βγάζω το αφρώδες υλικό. Στην δεξιά πλευρά υπάρχει το εξάρτημα που θερμαίνει. Έχει μια φίσα για το ρεύμα του, που βγαίνει πανεύκολα, αλλά για να το αφαιρέσω, μάλλον πρέπει να ξεβιδώσω όλο το ντουλάπι. Βρήκα στο youtube ένα βίντεο για Golf MK4 που έχει αρκετή φασαρία. Ο σερβισάς μου ζητάει 30Ε. Αν δεν βρω κανένα DIY θα το πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξα.

Το εξάρτημα που αναφέρω είναι το blower motor. Αυτό βγαίνει πανεύκολα περιστρέφοντάς το ανάποδα από τη φορά του ρολογιού. Πρώτα βγάζουμε τη φύσα του ρεύματος. Οι πλαστικές λωρίδες είχαν φαγωθεί σε 2 σημεία. Δράστης μία πευκοβελόνα. Έβγαλα την πευκοβαλόνα και είμαι ΟΚ. Όποιος έχει παρόμοιο θόρυβο όταν ανοίγει την θέρμανση ή και την ψύξη ας μου στείλει pm. 

Link to comment
Share on other sites

Update. Τεράστια βλακεία. Ψέκασα το μοτεράκι με WD40 και μετά από 10 μέρες απρόσκοπτης λειτουργίας παρέδωσε το πνεύμα. Πρώτα, βάζωντάς το στην σκάλα 4, έκαψε την 40Α ασφάλεια. Μετά πολλών κόπων και βασάνων βρήκε μια 40άρα και την έβαλα. Τώρα παίζει το μοτέρ αλλά γυρίζει πάρα πολύ αργά. Ψάχνω να βρω μεταχειρισμένο, γιατί το original έχει 152Ε από ΚΑΡΕΝΤΑ. Επίσης, μετά από κανένα 10λεπτο λειτουργίας στην 3η σκάλα, μυρίζει σαν κάτι καμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο update. Παρήγγειλα από Mr. Auto, από Γαλλία. Γνήσιο VALEO 698809. Από 152Ε πήγε 88Ε με τα μεταφορικά (καινούργιο). Δούλεψε άψογα. Από δική μου βλακεία πλήρωσα 88Ε, αλλά τουλάχιστον το έφτιαξα μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Το WD40 που ακριβως το ψεκασες και εκανε την ζημια;

 

Ακριβώς πάνω στο μοτεράκι (στις περιελίξεις). Μέτρησα και την αντίσταση εισόδου με πολύμετρο. Το χαλασμένο είχε 0,6Ω και το καινούργιο 2Ω.

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτη η valeo ειναι εντελως για τον π@υτσο

2 μοτερακια καλοριφερ εχω καψει μεχρι σημερα(fsi 9χρονων) ετσι ξαφνικα.....και τις 2 φορες...

ευτυχως βολευτικα με μεταχειρισμενα....

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτη η valeo ειναι εντελως για τον π@υτσο

2 μοτερακια καλοριφερ εχω καψει μεχρι σημερα(fsi 9χρονων) ετσι ξαφνικα.....και τις 2 φορες...

ευτυχως βολευτικα με μεταχειρισμενα....

Τι τιμή βρήκες μεταχειρισμένα? Εμένα μου δίναν 100Ε μεταχειρισμένο, ενώ πήρα καινούργιο από Internet 88Ε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.