Jump to content
jimakos75

Ecu Airbag Golf Mk4

Recommended Posts

Παιδια, εχω ενα θεμα μετα απο μετατροπη, το VCDS μου βγαζει σφαλματα στον αεροσακο. Πριν το αμαξι που πηρα τα πραγματα ειχε ατυχημα με ανοικτους τους αεροσακους. Μηδενιστικαν τα σφαλματα αλλα παλι εμφανιζονται. Παιζει να ελεγξω αν δουλευει σωστα ο εγκεφαλος των αεροσακων ? Υπαρχει πιθανοτητα να μην λειτουργει επειδη ειχε ατυχημα πιο παλια ? Μηπως το καντραν εχει προβλημα αν και δουλευουν σωστα ολα τα λαμπακια? Τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οτι σε ατυχημα που ανοιξαν η αεροσακοι , στην αντικατασταση αλλαξαν αεροσακους, ζωνες κ εγκεφαλο .

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θυμάμαι απο φίλο που ετούμπαρε και το έκανε ποτάνα το αμάξι και φούσκωσαν τα μπαλόνια,κάτι μου έλεγε για εγκέφαλο,αισθητήρες(?) και ζωνες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινη μου γνωμη ειναι ιδια με των προλαλησαντων συμφορουμιτων.Αλλαγη εγκεφαλου και αισθητηρων και οχι απλα σβησιμο σφαλματων αδερφε.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως τα σφαλματα δειχνουν ,η οτι δεν εχει αλλαχτει τιποτα, η δεν εχουν συνδεθει τα φις τους πραμα απιθανο, η εχουν αλλαχτει ολα αλλα θελει και ο εγκεφαλος αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα Αντε τώρα αποδείξε ότι κατά την μετατροπή δεν άλλαξε όπως θα έπρεπε , εγκέφαλο αφού είχε τρακάρισμα το Τροπέ το που πήγε τα πράγματα. Παντος να χαλασε μονος του ο εγκέφαλος δεν παίζει έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, πήρες ενα τρακαρισμένο αυτοκινητο, τι περίμενες, πήγαινε σε ενα καλο μάστορα του grοup και πες του να δει το αυτοκίνητο και οτι χρειάζεται άλλαξε το, την το διακινδυνεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να είναι εντάξει οι αεροσακοι μετά την μετατροπή οταν στο δινει ο καθε μάστορας ? Γιατί ζήτησε 3500 ευρώ για την μετατροπή? ??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα το σφαλμα που σου βγαζη  οφιλεται στον εγκεφαλο του air bag αλαζησ τον εγκεφαλο με εναν μεταχειρησμενο με ιδιο κοδικο και βλεπεισ επειτα εαν σου ξαναβγαλη σφαλμα.

αυτο που σου ηπε ο μαστορασ που σου εκανε την μετατροπη δεν υπαρχη τα σφαλματα υπηρχανε απλα δεν τα ηδε.ειναι σφαλματα που προκαλουνται μονο απο τρακαρησμα και δεν σβηνουν με το διαγνοστηκο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που το οδήγησα χωρίς εγκέφαλο αεροσακου δεν αναβει λαμπακι στο καντράν. Δεν θα έπρεπε να ανάβει στο ταμπλό ? Ποτε δεν μου έχει ανάψει. Για αυτό ελεγα μήπως φταίει και το καντράν.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώντας καλύτερα το ταμπλό το λαμπάκι του αεροσακου είναι αναμμένο αλλά η ένταση του είναι ελάχιστη!!! Και παίζει. Σήμερα θα το πάω στο μάστορα και θα σας ενημερώσω για ότι μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Tελκα ανοιξα το καντραν πριν το παω στο συνεργειο και τι ειδα ??????? Ειχαν βαλει μαυρη μονωτικη ταινια στο σημειο που ΑΝΑΒΕ το led του αεροσακου για να μην φαινεται οτι εχει προβλημα το συστημα των αεροσακων , πισω απο τα γραμματα του καντραν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επισης εχυν βουλωσει την τρυπα που υπαρχει το led για το EPC με κατι σαν μαυρη τσιχλα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα προσπαθησω να σας ανεβασω φωτο . Τι γινετε πια με τους ηλεκτορολογους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

w4su.jpg

Uploaded with ImageShack.us

79q2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε φίλε, έπαθα πλάκα, τέτοια λαμογιά, έλεος !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οσα δεν τα φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...ο ανθρωποσ που το εφτιαξε ητανε γατονι στην χαζομαρα.πρεπει να ξεκινησησ να αλλαξησ εγκεφαλο αεροσακον να ρωτησησ το μοτερ που μπηκε επανο τι χρονολογια ειναι και να  ειναι σημβατο το κατραν με τον εγκ κινητηρα . γιατι νομιζο οτι επειδη δεν σημβαδηζη το κατραν με το μοτερ ταποσανε την ενδειξη του epc.kai to lampaki του air bag για να μην αλαξουναι τον εγκεφαλο του αεροσακου.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα εχω νεοτερα με την υποθεση, θα βαλουμε αλλον εγκεφαλο, τωρα φωτιζει κανονικα και μονιμα η ενδειξη στο ταμπλο των αεροσακων αλλα το EPC δεν φωτιζει (ευτυχως) !!! Εβγαλα την ταινια και την ταπα απο το EPC. Απιστευτο παντος αυτο που εκανε ο ηλεκτρολογος ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα εχω νεοτερα με την υποθεση, θα βαλουμε αλλον εγκεφαλο, τωρα φωτιζει κανονικα και μονιμα η ενδειξη στο ταμπλο των αεροσακων αλλα το EPC δεν φωτιζει (ευτυχως) !!! Εβγαλα την ταινια και την ταπα απο το EPC. Απιστευτο παντος αυτο που εκανε ο ηλεκτρολογος ...!!!

 

 

Πριν παρεις το αυτοκίνητο το περασες απο διαγνωστικό τεστ (σκανάρισμα) ?

Link to comment
Share on other sites

Αυριο λογικα θα βαλω τον εγκεφαλο επανω και θα περαστει απο το διαγνωστικο. Το EPC δεν ξερω γιατι το ειχε ταπωσει. Για να δουμε... τι αλλο θα δουμε ...

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Μετα απ τοσες μερες αναμονης, δεν μορεσαν να φτιαξουν τους αεροσακους , τωρα πρεπει να βρω ζωνες με προεντατηρες προκειμενου να δουλεψουν και οι μπροστινοι αεροσακοι και να σβησει το λαμπακι που ηταν επιμελως ταπωμενο να μην φαινεται οτι αναβει μετα απο την μετατροπη που εκαναν. Που μπορω να βρω ζωνες με προεντατηρες και ποσο κοστιζουν ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε παρε το καντραν ετσι οπως το εχεις ανοιχτο και πηγαινε στο λαμογιο τον ηλεκτρολογο και σπαστου το στο κεφαλι, θα νιωσεις καλυτερα!!!!!!!!!!!!

 

αν οι προεντατηρες σου ειναι καλοι , ψαξε και βρες ηλεκτρολογο που να κανει ρεσετ-επαναπρογραμματισμο τον εγκεφαλο του αιρμπακ, με αυτον τον τροπο δεν αλαζεις εγκεφαλακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.