Jump to content
takisbrax

Αντικατασταση Εργοστασιακης Πηγης Σε Golf 6?

Recommended Posts

Στο 6αρι Golf.....μπορουμε να αντικαταστησουμε την εργοστασιακη πηγη ηχου η' στην οθονη της εμφανιζονται και εικονες απο τον κλιματισμο, οποτε εχουμε τα χερια μας δεμενα σε πιθανη αναβαθμιση του ηχοσυστηματος???

Link to comment
Share on other sites

εντάξει σιγά τις ενδείξεις που έχει η εργοστασιακη πηγη ,ενα climatronic on και ενα ανθρωπάκι με το πόσο τον χτυπαει ο αερας δειχνει-

 

αφου τα κουμπια του clima σου δειχνουν:

On off, θερμοκρασία, και ποιο διπλα το κουμπι + που σου δειχνει τον αερα δεν χρειαζεται κάτι άλλο-

 

την εχω αλλάξει και δεν μπορω να πω ότι μο ελειψαν οι συγκεκριμένες ενδείξεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε βάλε ένα Pioneer ή Kenwood να αναβαθμίσεις τον ήχο σου και το εσωτερικό του αυτοκινήτου. Όπως σου τα λέει ο Δημήτρης είναι, οι ενδείξεις που χάνεις είναι ασήμαντες. Το 99% των ενδείξεων στο mk6 Golf το βλέπεις στο καντράν, όχι στο rcd.

 

Εγώ με το που είχα βάλει το Pionner 2 DIN από την άλλη μέρα το είχα ξεχάσει το rcd310, άσε που με ενοχλούσε αφού όλο το αυτοκίνητο είχε άσπρο φωτισμό και το 310 ήταν με τον ξεκάρφωτο μπλε φωτισμό και έμοιαζε ότι το έβαλαν γιατί είχαν στοκ από το mk5...!

 

Αν βάλεις επιπλέον ένα σετάκι Focal στις θέσεις των εργοσταστιακών ηχείων θα έχεις άριστο ήχο.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε βάλε ένα Pioneer ή Kenwood να αναβαθμίσεις τον ήχο σου και το εσωτερικό του αυτοκινήτου. Όπως σου τα λέει ο Δημήτρης είναι, οι ενδείξεις που χάνεις είναι ασήμαντες. Το 99% των ενδείξεων στο mk6 Golf το βλέπεις στο καντράν, όχι στο rcd.

 

Εγώ με το που είχα βάλει το Pionner 2 DIN από την άλλη μέρα το είχα ξεχάσει το rcd310, άσε που με ενοχλούσε αφού όλο το αυτοκίνητο είχε άσπρο φωτισμό και το 310 ήταν με τον ξεκάρφωτο μπλε φωτισμό και έμοιαζε ότι το έβαλαν γιατί είχαν στοκ από το mk5...!

 

Αν βάλεις επιπλέον ένα σετάκι Focal στις θέσεις των εργοσταστιακών ηχείων θα έχεις άριστο ήχο.

Εχω καβατζα μεσα σε ενα ντουλαπι 3 ενισχυτες 2καναλους Brax,εναν Genesis Dual mono Extreme,Tweteer scanspeack,midrange και midbass απο το διαστημα,ενα 12αρι γουφερ απαιχτο και ενα Pioneer DEX-P90 RS πακετο με οπτικη ινα και επεξεργαστη ηχου και την αμεριστη βοηθεια απο εναν φιλο μου που ακουει στο ονομα Νικος Κωνσταντινιδης η' Alfa Sound. 

Πως το κοβεις το συνολακι??????????

Link to comment
Share on other sites

Εχω καβατζα μεσα σε ενα ντουλαπι 3 ενισχυτες 2καναλους Brax,εναν Genesis Dual mono Extreme,Tweteer scanspeack,midrange και midbass απο το διαστημα,ενα 12αρι γουφερ απαιχτο και ενα Pioneer DEX-P90 RS πακετο με οπτικη ινα και επεξεργαστη ηχου και την αμεριστη βοηθεια απο εναν φιλο μου που ακουει στο ονομα Νικος Κωνσταντινιδης η' Alfa Sound. 

Πως το κοβεις το συνολακι??????????

 

Υπερβολικό, εκτός και αν θέλεις να κατέβεις σε διαγωνισμό ήχου. Τον μάστορα δεν τον ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όχι δεν τον ξέρω όπως σου ανέφερα, κάποιους άλλους τους γνωρίζω, προφανώς είναι κάποιο κατάστημα / επαγγελματίας όπως ο Καλογερόπουλος ή η Auto Melody.

 

Κατά την γνώμη μου δεν ξεχωρίζει κάποιος ιδιαίτερα, αφού το κύριο θέμα είναι τα υλικά, όχι η εργασία ή η ποιότητα αυτής. Σε αντίθεση με το car audio που θεωρώ τους (καλούς) επαγγελματίες του χώρου στο ίδιο level έχω άλλη άποψη για το car detailing, εκεί υπάρχουν 1-2 καταστήματα μακράν μπροστά τόσο σε υλικά (που δεν έχουν σχέση με 3M, Autoglym κλπ) όσο και σε ποιότητα εργασίας που κανουν την διαφορά.

 

Anyway, το θέμα εδώ είναι η αντικατάσταση της εργοστασιακής πηγής, όχι τα high end συστήματα ήχου ή το car detailing.

 

Όπως αναφέρθηκε η πηγή αλλάζει, δεν χάνεις τίποτα σπουδαίο από την εργοστασιακή όσον αφορά τις ενδείξεις, αλλά υπολόγιζε γύρω στα 110 ευρώ για το καλώδιο Can bus για να συνεργάζεται η νέα πηγή με τα χειριστήρια από το τιμόνι.

Καλώς ή κακώς τα VW δεν είναι Suzuki για να έχουν ένα απλό can bus, είναι λίγο πιο περίπλοκα αυτοκίνητα. Φυσικά για βάσεις υποδοχής στην κονσόλα, καλώδια κλπ σε κατευθύνει ο σωστός επαγγελματίας / κατάστημα τοποθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

 

Κατά την γνώμη μου δεν ξεχωρίζει κάποιος ιδιαίτερα, αφού το κύριο θέμα είναι τα υλικά, όχι η εργασία ή η ποιότητα αυτής.

Ακριβως το αντιθετο συμβαινει στην πραγματικοτητα αδερφε.Ασχολουμαι με το caraudio αρκετα χρονια και σε πολυ υψιλο επιπεδο ποιοτητας ηχου και θα ηθελα να πληροφορησω ολους τους συνφορουμυτες εδω μεσα οτι τον πρωτο λογο τον εχει ο μαστορας.Εχω δει αυτοκινητα με ηχοσυστημα αξιας 10.000 ευρω να παιζουν οπως ενα που δεν κοστιζει πανω απο 2.000.

 

Υ.Γ

Ο ποιοτικος ηχος στο αυτοκινητο ειναι μικροβιο.Αν κολισεις δεν ξεκολας με τιποτα και φευγουνε υπερβολικα πολλα χρηματα για τον σκοπο αυτο.Προσοχη.....

Link to comment
Share on other sites

O ποιοτικός ήχος είναι απόλαυση παντού, είχα δαπανήσει παλαιότερα αρκετά σεβαστό ποσό για home cinema και με μεσαίας κατάστασης προιόντα (Loewe TV, Roister Status 7 ηχεία & Sony 940 ενισχυτή).

 

Γενικά είναι όπως το λες μικρόβιο, απλά και η εποχή δεν είναι για κινήσεις υψηλού κόστους. Για αυτό όπως ανέφερα μία οθόνη 2 DIN που έχει ακόμα και 280-290 ευρώ πλέον στον Κωτσόβολο (Kenwood ή Pioneer entry level μοντέλα χωρίς Bluetooth) μαζί με ένα σετ ηχειάκια focal άντε και έναν ενισχυτή π.χ. audison ή kicker είναι μία αξιοπρεπέστατη οικονομική αναβάθμιση του ήχου.

 

Φυσικά αν έχεις τόσο ποιοτικά πράγματα δεν το συζητάμε τα βάζεις πάνω, αφού ειδικά στην καμπίνα του Golf θα τα καταευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

O ποιοτικός ήχος είναι απόλαυση παντού, είχα δαπανήσει παλαιότερα αρκετά σεβαστό ποσό για home cinema και με μεσαίας κατάστασης προιόντα (Loewe TV, Roister Status 7 ηχεία & Sony 940 ενισχυτή).

 

Γενικά είναι όπως το λες μικρόβιο, απλά και η εποχή δεν είναι για κινήσεις υψηλού κόστους. Για αυτό όπως ανέφερα μία οθόνη 2 DIN που έχει ακόμα και 280-290 ευρώ πλέον στον Κωτσόβολο (Kenwood ή Pioneer entry level μοντέλα χωρίς Bluetooth) μαζί με ένα σετ ηχειάκια focal άντε και έναν ενισχυτή π.χ. audison ή kicker είναι μία αξιοπρεπέστατη οικονομική αναβάθμιση του ήχου.

 

Φυσικά αν έχεις τόσο ποιοτικά πράγματα δεν το συζητάμε τα βάζεις πάνω, αφού ειδικά στην καμπίνα του Golf θα τα καταευχαριστηθείς.

Πριν απο 3 χρονια εφτιαξα ενα γκολφ 5 με τα παραπανω πραγματα,εσκιζε απο ηχο,αλλα το χαρηκα μονο 2 μηνες το αμαξι.Με εμβολισε ενας νεοπλουτος με την τζιπαρα του και την εβγαλα ελαφρα με λιγα ραματα και ενα καταγμα.Τωρα αναμενουμε το προτζεκτ να γινει σε γκολφ 6αρι,πρωτα ο θεος.

 

Αν υπαρχει καποιος που θελει να φτιαξει ενα καλο ηχοσυστημα και μπορω να βαλω και εγω ενα λιθαρακι .......εδω ειμαι.

Αναφερομαι σε ποιοτικο ηχο και οχι σε 5-6 8ιντσα σε καθε πορτα  και 4-5 15αρια γουφερ.

Θελει μεγαλη προσοχη στο τι θα επιλεξουμε,γιατι πολες φορες πληρωνουμε πολλα λεφτα για πραγματα που προσφερουνε πολυ λιγα.Επισης μπορουμε να αγορασουμε πχ ηχεια,τα οποια κοστιζουν ''λιγα'' και προσφερουν ''πολλα'',απο θεμα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.