Jump to content
γιώργος

Αγορα Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

πολυ ωραιο ειναι! καλοταξιδο!

αυτο που παρατηρω ειναι οτι την τρεντλαιν εκδοση την ''μπασταρδεψαν'' με την κομφορτλαιν..γιατι κι μενα ειναι το τρεντλαιν (2/2012 το πηρα),και δεν ειναι ετσι ακριβως...εχει αλλα τασια, εξωτερικα και εσωτερικα εμενα γυρω απο τα οργανα εχει μαυρο γυαλιστερο κι οχι ασημι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ειναι! καλοταξιδο!

αυτο που παρατηρω ειναι οτι την τρεντλαιν εκδοση την ''μπασταρδεψαν'' με την κομφορτλαιν..γιατι κι μενα ειναι το τρεντλαιν (2/2012 το πηρα),και δεν ειναι ετσι ακριβως...εχει αλλα τασια, εξωτερικα και εσωτερικα εμενα γυρω απο τα οργανα εχει μαυρο γυαλιστερο κι οχι ασημι..

Καλα δε το λες και μπασταρδεμα, οταν μονο γυρω απο τα οργανα εντοπιζεις τις αλλαγες που καλλιστα μπορουν να τοποθετηθουν στο πακετο plus με δερματινο τιμονι , λεβιε χειροφρενου και επιλογεα ταχυτητων.. Οι αλλαγες εσωτερικα ειναι τα διαφοερετικα καθισματα, οχι μονο ταπετσαρια αλλα και ανατομια και τα μαλακα πλαστικα αντι των σκληρων.. Δε θυμαμαι κατι αλλο , μπορει να υπαρχει και να ναι δευτερευουσης σημασιας.. Τωρα εξωτερικα μονο η μπροστινη γριλια που φερει το σημα φαινεται να αλλαζει..

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο...αυτες ειναι οι διαφορες κομφορτ με τρεντλαιν ..απλα το εθεσα με βαση το δικο μου τρεντλαιν κι οχι γενικα:-)  

παντως και στις αντιπροσωπειες που βλεπω πλεον χωρις το πακετο plus,εχουν πλεον αυτες τις διαφορες με πιο παλια..

Edited by polodi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη επονται και καινουργιες αλλάγες οτι αλλάζω θα το ποσταρω εδω να μου λετε την γνόμη σας και παντα καινουργιες ιδέες :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδεια επειδη σκευτομουν αρκετα κερο να βαψω τους καθρεφτες μου μαυρους αλλα επειδη το σκευτομουν να το κανω με dip. αλλα δυστιχος το dip δεν μου βγαζει τα ιδια αποτελεσματα που θα ήθελα γιατι ειναι ματ εγω θελω gloss(για να ειναι ομιόμορφο με το υπολοιπο αμαξι) αρα αποφασησα να παω να το βαψω.. μηπος ξερετε σε τι τημες κημαινονται?

Link to comment
Share on other sites

παιδεια επειδη σκευτομουν αρκετα κερο να βαψω τους καθρεφτες μου μαυρους αλλα επειδη το σκευτομουν να το κανω με dip. αλλα δυστιχος το dip δεν μου βγαζει τα ιδια αποτελεσματα που θα ήθελα γιατι ειναι ματ εγω θελω gloss(για να ειναι ομιόμορφο με το υπολοιπο αμαξι) αρα αποφασησα να παω να το βαψω.. μηπος ξερετε σε τι τημες κημαινονται?

Ηταν μια σκεψη που και γω την ειχα κανει.. Ρωτησα και για μεμβρανη αλλα επειδη οι καθρευτες μας εχουν μεγαλη καμπυλοτητα μη το κανεις, με το καιρο θα φυγουν.. Αρα βαφη η μονη επιλογη.. Αναλογως τη βαφη και τον βαφεα κυμαινονται 40-60 ευρω

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τσουζη λιγο.. θα παω να ρωτησώ κιολας οποτε βρω χρονο αλλα η τιμη ειναι τσιμπιμενη νομιζώ.. τωρα σχετικά με την μεμβρανη αξιζη ΠΟΛΛΗ να την βαλεις οροφή και κολονες... θα ειναι κουκλη το πολακι, γενικα η αναλογια κοκκινο με μαυρο λεει πολλη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα δε το λες και μπασταρδεμα, οταν μονο γυρω απο τα οργανα εντοπιζεις τις αλλαγες που καλλιστα μπορουν να τοποθετηθουν στο πακετο plus με δερματινο τιμονι , λεβιε χειροφρενου και επιλογεα ταχυτητων.. Οι αλλαγες εσωτερικα ειναι τα διαφοερετικα καθισματα, οχι μονο ταπετσαρια αλλα και ανατομια και τα μαλακα πλαστικα αντι των σκληρων.. Δε θυμαμαι κατι αλλο , μπορει να υπαρχει και να ναι δευτερευουσης σημασιας.. Τωρα εξωτερικα μονο η μπροστινη γριλια που φερει το σημα φαινεται να αλλαζει..

Sent from my iPad using Tapatalk

Το Trendline στην μπροστινή πάνω γριλια δεν έχει την νίκελ λωρίδα,στην κάτω δεν έχει προβολείς ομίχλης και έχει διαφορετικά μπροστινά φανάρια.Από μέσα πάλι είναι περισσότερα...

Δεν έχει ηλεκτρικά πίσω παράθυρα (στο 5θυρο),θήκες στις πλάτες των εμπρός καθισματων,ασυμμετρα αναδιπλουμενο πίσω κάθισμα,2 φώτα ανάγνωσης εμπρός και 2 πίσω,φωτιζόμενα σκιαδια,διπλό δάπεδο χώρου αποσκευών,ένδειξη πίεσης ελαστικών και μάλλον και οθόνη πολλαπλών ενδείξεων με υπολογιστή ταξιδιού!

Χωρίς αυτά τα 12+ χιλιάρικα € είναι πάρα πολλά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι κάθε 6 χρόνια θέλουν αλλαγή οι αισθητήρες πίεσης ελαστικών?

Αφού μέσω του abs δε μετράει την πίεση?

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Το Trendline στην μπροστινή πάνω γριλια δεν έχει την νίκελ λωρίδα,στην κάτω δεν έχει προβολείς ομίχλης και έχει διαφορετικά μπροστινά φανάρια.Από μέσα πάλι είναι περισσότερα...

Δεν έχει ηλεκτρικά πίσω παράθυρα (στο 5θυρο),θήκες στις πλάτες των εμπρός καθισματων,ασυμμετρα αναδιπλουμενο πίσω κάθισμα,2 φώτα ανάγνωσης εμπρός και 2 πίσω,φωτιζόμενα σκιαδια,διπλό δάπεδο χώρου αποσκευών,ένδειξη πίεσης ελαστικών και μάλλον και οθόνη πολλαπλών ενδείξεων με υπολογιστή ταξιδιού!

Χωρίς αυτά τα 12+ χιλιάρικα € είναι πάρα πολλά!

βασικα  εχει ασυμμετρα αναδιπλουμενα πισω καθισματα, και διπλο δαπεδο χώρου αποσκευων..:D

Link to comment
Share on other sites

I

βασικα  εχει ασυμμετρα αναδιπλουμενα πισω καθισματα, και διπλο δαπεδο χώρου αποσκευων..:D

Με τον καιρό όλο και κάτι παραπάνω θα βάλουν.Εγώ όταν πήρα το comfortline το 2010 δεν είχε ούτε τεμπελη ούτε μαύρη gloss μάσκα.

Τώρα έχει :@... Και επιπλέον πιο ωραίο λεβιε ταχυτητων.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναί αυτα τα φοτα αναγνώσης που ανεφερες?

Τα φώτα στην πλαφονιερα για οδηγό και συνοδηγό....Στην Trendline έκδοση έχει μονο μια λάμπα και πίσω δεν έχει καθολου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδεια πηρα τηλ για τουs καθρεφτες που θελώ να βαξω και μου ειπαν 20 euro comple πιστευω τωρα μεσα στην εβδομαδα θα παω να το κανώ και επειτα ανεβάζω φοτο... :D θα ροτισώ και για ουρανο απλα να εχω μια γνόμη :D

Edited by γιώργος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδεια πηρα τηλ για τουs καθρευτες που θελώ να βαξω και μου ειπαν 20 euro comple πιστευω τωρα μεσα στην εβδομαδα θα παω να το κανώ και επειτα ανεβάζω φοτο... :D θα ροτισώ και για ουρανο απλα να εχω μια γνόμη :D

Πολυ καλη τιμη σου ειπανε...για ουρανο ρωτα για μεμβρανη και αν καποια στιγμη την βαρεθεις την βγαζεις...

αν και δε νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι κάθε 6 χρόνια θέλουν αλλαγή οι αισθητήρες πίεσης ελαστικών?

Αφού μέσω του abs δε μετράει την πίεση?

Μεσω του ABS μετραει την πιεση και συνισταται η αλλαγη της μπαταριας καθε 6 χρονια (αλλοι λενε 8 χρονια). Οχι του αισθητηρα!

Και μερικες φωτο...

post-23898-0-79468000-1399486945_thumb.j

post-23898-0-20070100-1399486964_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλεπω που λέει για phaeton,έχουν και τα polo τόσο εξελιγμένο σύστημα; :p

Πάλι καλά που το βρήκαμε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Μάριε,αλλά λογικα επειδή είναι κατηγορία υπερπολυτελειας θα έχει κάτι (παραπάνω)!Τώρα το polaki δεν ξέρω δεν απαντώ :-P

Link to comment
Share on other sites

Το Polo για την επιτήρηση της πίεσης δεν έχει αισθητήρες πίεσης όπως τα πιο μεγάλα μοντέλα, το σύστημα είναι πολύ πιο απλό. Απλά μέσω του ABS καταλαβαίνει τις ταχύτητες των τροχών. Αν κάποιο λάστιχο τρυπήσει, ο τροχός με το σκασμένο λάστιχο θα έχει μικρότερη ταχύτητα σε σχέση με το άλλο που δεν έχει σκάσει και έτσι ανάβει ένδειξη για την πίεση. Βέβαια για να το κάνει αυτό, πρέπει να χάσει πολύ, αλλιώς δεν ανάβει τίποτα.

 

Το "ακριβό" σύστημα με τους αισθητήρες είναι πολύ πιο ακριβές, και όντως σε αυτό κάθε κάποια χρόνια αλλάζει ο αισθητήρας επειδη τελειώνει η μπαταρία του εσωτερικά. Σε A8 φίλου, αυτό έγινε στα 10 χρόνια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατα την παραλαβη του πολο ειχα ρωτησει για το τι παιζει με αυτο το κολπακι και μου απαντησαν οτι αν χασει λιγο αερα πχ 0,2libres παιζει να μην αναψει καν,και γενικα σε ομαλη απωλεια αερα..Αν γινει αποτομα θα αναψει λαμπακι.Οποτε αν φτασει σε σημειο να χασει το λαστιχο αποτομα πιεση πιο πιθανο να το καταλαβεις πρωτα εσυ και μετα ο αισθητηρας.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως το σύστημα προειδοποιεί αρκετα έγκαιρα.Ειχα πατήσει βίδα πίσω δεξια η οποία είχε σφηνώσει και έχανε το λάστιχο σιγά σιγά αερα.Με το που άναψε η λυχνία πήγα να το τσεκάρω σε βενζινάδικο και αντι για 2.0 που του ειχα βάλει σύμφωνα και με το ταμπελακι (τα ελέγχω κάθε εβδομάδα) είχε 1.9 πίεση το λαστιχο.Ακομη και αν προσμετρησουμε τυχόν απόκλιση στην ένδειξη της τρόμπας σε,κάθε βενζινάδικο,πιστεύω ότι λειτούργησε ικανοποιητικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως τα λες μαριε ειναι πολυ καλο!!! Ωστε εγκαιρα να προλαβαινουμε δυσαρρεστες καταστασεις.. Και εγω την ιδια εντυπωση ειχα αλλα οταν μου ειπε ο πωλητης ετσι σκαλωσα λιγο αλλα δεν ειχα καμια ορεξη να το τσεκαρω κιολας και να πληρωνω κερατιατικα ευρω. Παντως οσο περναει ο καιρος βλεπω οτι το αμαξι ειναι πολυ καλα στημενο και αξιζει το καθε το ευρω.Δεν εχω μετανιωσει δευτερολεπτο για την αγορα του.Πολο και παλι πολο :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post-24849-13999205050064_thumb.jpgpost-24849-13999205314377_thumb.jpg

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Ώριστε παιδια το μώρο μου συγνώμη για την καθυστερηση αλλα αξιζε τον κόπο.. :D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τους καθρεφτες τους ειχε μαυρους η τους εβαψες εσυ??

ειναι ωραια διχρωμια και θελω να τους κανω μαυρους γυαλιστερους και στο δικο μου..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.