Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

VW Golf 5 / TSi / 140 HP

1K0 920 861 B

Κώστας

Να ευχαριστησω τον φιλο κωστα. Τελικα προτιμησα να παραγγειλω τον ιδιο κωδικο με του Στελιου (1Κ0920861Α) καθως και τα 2 golf ειναι fsi 1.6 και ιδιο ετος κατασκευης.

λεπτομερειες σε λιγες μερες οταν το παραλαβω και γινει η τοποθετηση.

Αν λειτουργησει οπως θελω εχει καλως, αλλιως θα πανε χαμενα 135 ευρουδακια....

Link to comment
Share on other sites

κωστα ειαι σιγουρος για τον κωδικο σου?

δες εδω:

http://cgi.ebay.de/VW-Golf-V-Kombiinstrument-Tacho-1K0920861B-Diesel_W0QQitemZ400088981343QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item5d27295f5f

Το δινει για diesel και ειναι σιγουρα απο diesel γιατι το στροφομετρο του αρχιζει κοκκινο απ τις 4500rpm.

τι να πω... χαμος απο κωδικους στα καντραν.

Link to comment
Share on other sites

Αχ Κώστα Κώστα!!!!! Πότε θα έχει και το δικό μου οθόνη plus?

οθόνη plus θελω και εγώ :pardon::D

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου ηρθε το καντραν απο γερμανια, γιατι ομως οι βελονες του κοντερ και του σροφομετρου δεν ειναι στο μηδεν? δειτε σε φωτο πως ειναι: http://img264.imageshack.us/img264/4017/kantrangermny.jpg

το ειχα δει οτι ειναι ετσι πριν το αγορασω, αλλα λαθος μου δεν το ρωτησα.

εχει ανοιξει κανεις καντραν απο golf 5 h 4 και να μας πει πως συμπεριφερονται οι βελονες, αν δηλαδη κανουν επαναφορα μηχανικη οπως στα παλια καντραν, η πρεπει να εχει καποιο ρευμα για να κανουν επαναφορα?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι ειναι απο τρακαρισμένο και εχουν μείνει εκει οι βελόνες. Τώρα αν το βάλεις επανω, πιστευω όταν θα το δει ο εγκέφαλος (και δεν έχει κάποια μηχανική βλάβη) να επανέλθουν στην θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι ειναι απο τρακαρισμένο και εχουν μείνει εκει οι βελόνες. Τώρα αν το βάλεις επανω, πιστευω όταν θα το δει ο εγκέφαλος (και δεν έχει κάποια μηχανική βλάβη) να επανέλθουν στην θέση τους.

Μολις το ανοιξα και τις επανεφερα με το χερι στο μηδεν!

δεν μπορουσα να τις βλεπω ετσι.

Γυρισαν με "σχετικη" ευκολια, ελπιζω να μην εκανα καμια λ@λ@κι@.

παντως δεν ειχε ανοιχτει αλη φορα, γιατι ειχε την ταινια (αυτοκολητο) ασφαλειας.

αυτο σκευτηκα και γω, οτι πιθανον να ειναι απο τρακαρισμενο, και μαλλον απο ξαφνικη διακοπη ρευματος την ωρα του τρακαρισματος να μεινανε εκει.

εδω και καιρο που εψαχνα για καντραν ειχα δει μερικα ετσι, αλλα με αλους κωδικους.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το ανοιξα και τις επανεφερα με το χερι στο μηδεν!

δεν μπορουσα να τις βλεπω ετσι.

Γυρισαν με "σχετικη" ευκολια, ελπιζω να μην εκανα καμια λ@λ@κι@.

παντως δεν ειχε ανοιχτει αλη φορα, γιατι ειχε την ταινια (αυτοκολητο) ασφαλειας.

αυτο σκευτηκα και γω, οτι πιθανον να ειναι απο τρακαρισμενο, και μαλλον απο ξαφνικη διακοπη ρευματος την ωρα του τρακαρισματος να μεινανε εκει.

εδω και καιρο που εψαχνα για καντραν ειχα δει μερικα ετσι, αλλα με αλους κωδικους.

Απο οτι ειδα δεν ειναι με την μεγαλη οθονη σωστα? και αν ναι, γιατι πήρες την μικρη, κριμα δεν είναι μιας και θα κανεις την δουλεια?

Εδιτ

Τι κωδικο εχει αυτη?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα δεν ειναι με την μεγαλη οθονη σωστα? και αν ναι, γιατι πήρες την μικρη, κριμα δεν είναι μιας και θα κανεις την δουλεια?

Εδιτ

Τι κωδικο εχει αυτη?

πηρα να εχει μονο υπολογιστη ταξιδιου, γιατι για να μπει με την plus ανεβαινει πολυ το κοστος και στο καντραν, αλλα και σε εργασια να μπει, και δεν ξερω αν θα μπορουσε να με διαβεβαιωσει καποος οτι αναλαμβανει να κανει μια τετοια μετατροπη.

αυτο ειναι 1Κ0920861Α

εξαλου σκεφτομαι να το δωσω το αυτοκινητο και να παρω tsi 140hp, ειμαι στο ψαξιμο για την ωρα.

απλα θελω να βρω καποιο να ειναι μετα το 2007 και να ειναι οπως το θελω, (δηλ να μην αρχισω παλι βαλε το ενα βαλε το αλο)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα δεν ειναι με την μεγαλη οθονη σωστα? και αν ναι, γιατι πήρες την μικρη, κριμα δεν είναι μιας και θα κανεις την δουλεια?

Εδιτ

Τι κωδικο εχει αυτη?

Και γω την ίδια απορία έχω!!!

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

πηρα να εχει μονο υπολογιστη ταξιδιου, γιατι για να μπει με την plus ανεβαινει πολυ το κοστος και στο καντραν, αλλα και σε εργασια να μπει, και δεν ξερω αν θα μπορουσε να με διαβεβαιωσει καποος οτι αναλαμβανει να κανει μια τετοια μετατροπη.

αυτο ειναι 1Κ0920861Α

εξαλου σκεφτομαι να το δωσω το αυτοκινητο και να παρω tsi 140hp, ειμαι στο ψαξιμο για την ωρα.

απλα θελω να βρω καποιο να ειναι μετα το 2007 και να ειναι οπως το θελω, (δηλ να μην αρχισω παλι βαλε το ενα βαλε το αλο)

Ποσο το δινεις? το 1,6fsi ειναι? τι χρονολογιας?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο το δινεις? το 1,6fsi ειναι? τι χρονολογιας?

1.6 fsi me 85000KM 07/2004

δεν το εχω κοστολογησει, αλλα το πηρα σαν trendline και του εβαλα πολλα extra οπως:

ζαντες αλουμινιου original, τεμπελη, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη, προβολεις ομιχλης, RCD300, ambiente πλαφονιερα, cruise control, original μονωση στο καπω (οπως εχουν τα tsi). και τωρα ακομα εχω στο προγραμμα να βαλω το καντραν με τον υπολογιστη ταξιδιου, και original φιμε φαναρια μπροστα.

ποσο να το δοσω? ειναι ατρακαριστο, και τα ελλαστικα του ειναι 1,5 ετων.

Link to comment
Share on other sites

1.6 fsi me 85000KM 07/2004

δεν το εχω κοστολογησει, αλλα το πηρα σαν trendline και του εβαλα πολλα extra οπως:

ζαντες αλουμινιου original, τεμπελη, πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη, προβολεις ομιχλης, RCD300, ambiente πλαφονιερα, cruise control, original μονωση στο καπω (οπως εχουν τα tsi). και τωρα ακομα εχω στο προγραμμα να βαλω το καντραν με τον υπολογιστη ταξιδιου, και original φιμε φαναρια μπροστα.

ποσο να το δοσω? ειναι ατρακαριστο, και τα ελλαστικα του ειναι 1,5 ετων.

Δεν θα είσαι ο πρώτος. Και άλλα παιδιά έχουν κάνει αλλαγή από GOLF FSI σε GOLF TSi για τους προφανείς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είσαι ο πρώτος. Και άλλα παιδιά έχουν κάνει αλλαγή από GOLF FSI σε GOLF TSi για τους προφανείς λόγους.

ναι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι ο πρωτος χε χε χε χε

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι ο πρωτος χε χε χε χε

Που εισαι ρε Μιχαλη?? Δωσε καμια βοηθεια σχετικα με το καντραν που θα βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είσαι ο πρώτος. Και άλλα παιδιά έχουν κάνει αλλαγή από GOLF FSI σε GOLF TSi για τους προφανείς λόγους.

Κώστα χρόνια πολλά και απο εδω

Μηπως ξέρεις (άκου ερώτηση :D ) ποιος είναι ο κωδικός του δικού μας (Golf 140 tsi) αλλά με την μεγάλη οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι ρε Μιχαλη?? Δωσε καμια βοηθεια σχετικα με το καντραν που θα βαλω!

ελα βρε πατριδα χρονια πολλα και καλα!!!!

τι να σου πω πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο αν καιενα μελος εδω το εχει κανει ο professor πρεπει να ειναι

καποιοι αλλοι που προσπαθησαν μεσω αντιπροσωπειας δεν καναν τιποτα και εξηγουμαι δεν καναν τιποτα γιατι δεν μπορουσαν να περασουν τα δεδομενα του αυτοκινητου στο νεο καντραν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε πατριδα χρονια πολλα και καλα!!!!

τι να σου πω πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολο αν καιενα μελος εδω το εχει κανει ο professor πρεπει να ειναι

καποιοι αλλοι που προσπαθησαν μεσω αντιπροσωπειας δεν καναν τιποτα και εξηγουμαι δεν καναν τιποτα γιατι δεν μπορουσαν να περασουν τα δεδομενα του αυτοκινητου στο νεο καντραν!!!!!!

χρονια πολλα και απο δω μιχαλη, και καλη χρονια!, μην μου λες τετοια ρε συ, ο ηλεκτρολογος στην VW μου ειπε οτι τα δεδομενα θα τα περασει. λες να παθω καμια πλακα και να μεινω χωρις αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και απο δω μιχαλη, και καλη χρονια!, μην μου λες τετοια ρε συ, ο ηλεκτρολογος στην VW μου ειπε οτι τα δεδομενα θα τα περασει. λες να παθω καμια πλακα και να μεινω χωρις αυτοκινητο?

Αντε να δούμε να δουλεύει και ενας ηλεκτρολόγος της VW :D :D

Οσο για τον Γιώργο(Profesor) αυτος το εχει περάσει μονος του αλλά τα χμ δεν μπόρεσε να τα προσαρμόσει στο αυτοκίνητο του, ειχα δώσει ενα λινκ απο τα πρώτα ποστ.

ΥΓ Μιχάλη Καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Κώστα χρόνια πολλά και απο εδω

Μηπως ξέρεις (άκου ερώτηση :D ) ποιος είναι ο κωδικός του δικού μας (Golf 140 tsi) αλλά με την μεγάλη οθόνη?

Μιχάλη & Νίκο

Χρόνια πολλά & καλή χρονιά. Με υγεία & ευτυχία.

Κώστας

Εσύ Νικο, να κάτσεις στα αυγά σου. Ακούς ?

Να ηχειάκια, Να νέο GPS, Να νέος προφυλακτήρας .. θέλει και οθόνη PLUS ο Νικολάκης. Αντε μην τα πάρω τώρα

Ολο ψώνια, ψώνια, την μία είναι Χριστούγενα, την άλλη είναι πρωτοχρονιά την άλλη είναι Θεοφάνεια, παραπέρα είναι κάτι άλλο.. Μακάρι να είχα και εγω τέτοια χρονιά .. κάθε γιορτή και να κάνω και ένα δώρο στον εαυτό μου.

Οχι βρε .. δεν σου λέω ποιός είναι ο κωδικός, να τον βρεις μόνος σου new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη & Νίκο

Χρόνια πολλά & καλή χρονιά. Με υγεία & ευτυχία.

Κώστας

Εσύ Νικο, να κάτσεις στα αυγά σου. Ακούς ?

Να ηχειάκια, Να νέο GPS, Να νέος προφυλακτήρας .. θέλει και οθόνη PLUS ο Νικολάκης. Αντε μην τα πάρω τώρα

Ολο ψώνια, ψώνια, την μία είναι Χριστούγενα, την άλλη είναι πρωτοχρονιά την άλλη είναι Θεοφάνεια, παραπέρα είναι κάτι άλλο.. Μακάρι να είχα και εγω τέτοια χρονιά .. κάθε γιορτή και να κάνω και ένα δώρο στον εαυτό μου.

Οχι βρε .. δεν σου λέω ποιός είναι ο κωδικός, να τον βρεις μόνος σου new_killother.gif

χρονιααα πολλαααααααααααααααααααα και πανω απ'ολα καλα Κωστα να χαιρεσαι την οικογενεια σου

το ιδιο ευχομαι και σε σενα Νικο, Σταμο και Δημητρη (DIS)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη & Νίκο

Χρόνια πολλά & καλή χρονιά. Με υγεία & ευτυχία.

Κώστας

Εσύ Νικο, να κάτσεις στα αυγά σου. Ακούς ?

Να ηχειάκια, Να νέο GPS, Να νέος προφυλακτήρας .. θέλει και οθόνη PLUS ο Νικολάκης. Αντε μην τα πάρω τώρα

Ολο ψώνια, ψώνια, την μία είναι Χριστούγενα, την άλλη είναι πρωτοχρονιά την άλλη είναι Θεοφάνεια, παραπέρα είναι κάτι άλλο.. Μακάρι να είχα και εγω τέτοια χρονιά .. κάθε γιορτή και να κάνω και ένα δώρο στον εαυτό μου.

Οχι βρε .. δεν σου λέω ποιός είναι ο κωδικός, να τον βρεις μόνος σου new_killother.gif

Είσαι πολύ κακός και ζηλιάρης, αλλά εγω θα τον βρω γιατί ειναι γνωστό οτι είμαι 2.gif2.gif2.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε να δουλεύει και ενας ηλεκτρολόγος της VW :D :D

Οσο για τον Γιώργο(Profesor) αυτος το εχει περάσει μονος του αλλά τα χμ δεν μπόρεσε να τα προσαρμόσει στο αυτοκίνητο του, ειχα δώσει ενα λινκ απο τα πρώτα ποστ.

ΥΓ Μιχάλη Καλή χρονιά

Καλή χρονιά παιδιά!!!!

Το πρόβλημα στο golf είναι ότι τα δεδομένα του immo πρέπει ν΄αντιγραφούν στο νέο καντράν.Στο passat δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία γιατί το immo είναι μέσα στον εγκέφαλο άνεσης.Υπάρχει ειδική έκδοση vag commander με την οποία γίνεται αυτή η διαδικασία και την οποία βέβαια διαθέτουν οι αντιπροσωπείες.Και τα χιλιόμετρα μπορούν ν΄αναπροσαρμοστούν και να μπουν στο νέο καντράν.Εγώ δεν το έκανα γιατί ήταν πολλή μικρή η διαφορά του δικού μου με το νέο καντράν.Κακώς βέβαια κατά την ταπεινή μου γνώμη που ο φίλος δεν πήρε καντράν με την οθόνη plus.Προς το τέλος του παρακάτω link φαίνεται ξεκάθαρα όλη η διαδικασία:

http://furmanka.blogspot.com/

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!!!!

Το πρόβλημα στο golf είναι ότι τα δεδομένα του immo πρέπει ν΄αντιγραφούν στο νέο καντράν.Στο passat δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία γιατί το immo είναι μέσα στον εγκέφαλο άνεσης.Υπάρχει ειδική έκδοση vag commander με την οποία γίνεται αυτή η διαδικασία και την οποία βέβαια διαθέτουν οι αντιπροσωπείες.Και τα χιλιόμετρα μπορούν ν΄αναπροσαρμοστούν και να μπουν στο νέο καντράν.Εγώ δεν το έκανα γιατί ήταν πολλή μικρή η διαφορά του δικού μου με το νέο καντράν.Κακώς βέβαια κατά την ταπεινή μου γνώμη που ο φίλος δεν πήρε καντράν με την οθόνη plus.Προς το τέλος του παρακάτω link φαίνεται ξεκάθαρα όλη η διαδικασία:

http://furmanka.blogspot.com/

Το εχω δει αυτο το link, αλλα κανεις δεν εγγυοταν οτι μπορει να αναλαβει την τοποθετηση. ολοι μιλουσανε με υπεκφυγες.

εκτος αυτου, 1) δεν ηθελα να μπω σε διαδικασια να ξηλωθει σχεδον ολο το εσωτερικο του αυτοκινητου και 2) παλι κανεις δεν ηξερε πιο κωδικο καντραν επρεπε να παρω, γιαυτο επελεξα αυτο που πηρα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.