Jump to content
orker

Polo 1.2 Με Φπε Vs Peugeot 106 Rallye 16V

Recommended Posts

Παιδιά όποιος έχει εμπειρία ή και γνώμη ας την εκφέρει…

 

Αν δε κάνω λάθος οι δυνατότητες μας περιορίζονται στα 140,max 150ps με 100άρα,από την άλλη το Peuzeot  ξεκινάει μαμά 122 και φτάνει  με ΦΠΕ κοντά στα ίδια άλογα..είναι πιο ελαφρύ από το Πολάκι αλλά στερείται  τουρμπίνας έστω&αν η δικιά μας ίσως είναι η πιο μικρή στο κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

Ακυρη απαντηση και βρισε με αλλα...παρε Lupo GTI να σωθεις!Φ.Π.Ε. - turbocharged - supercharged και ετοιμο το τερας...Και δεν βλεπεις ουτε στον καθρεπτη saxoralla

Link to comment
Share on other sites

Εχεις Polo ΦΠΕ και θες να πατησεις με Rally?

Καταρχάς πες μας τι πρόγραμμα φοράει το Polo.

Κατα δευτερον,το Rallye είναι μαμά η ΦΠε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω Polo αλλά όχι ολοκληρωμένο ΦΠΕ αλλά σκοπεύω είτε έτσι είτε αλλιώς να το κάνω&απλά έχω απορία τι θα έκανε ένα πολάκι 140-150 ps ενάντια σε ένα Rally με τα ίδια άλογα πάνω κάτω...πιστεύω ότι θα πηγαίνουν κόπιες&το λέω αυτο γιατί  το μεν  Rally

θα ναι ελαφρύτερο αλλά το Polo θα χει περισσότερη ροπή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αν θέλεις την προσωπική μου άποψη επειδή τα μάτια μου έχουν δεί πολλά στο τομέα "κόντρα".

 

Rallye ΦΠΕ με Polo tsi ΦΠΕ ο γάλλος θα περάσει με μια κολώνα μπροστά.

 

Και αυτό γιατί.

 

Ο ράλλος είναι ατμοσφαιρικός,που σημαίνει οτι το πόλο θα κάνει θα κάνει ένα μικρό πέταγμα λόγω τουρμπίνες,η τουρμπίνα θα κλάσει κατευθείαν,και η ατμοσφαιρα θα σουβλίσει.

 

Rallye 180 άλογα ήταν μπροστά απο Ibiza Cupra Tsi πρόγραμμα φίλτρο 220 άλογα.....

 

Γενικά τα Rallye λόγω βάρους πανε ΜΠΑΛΑ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

η κόντρα που αναφέρεις δεν μ λέει&πολλά με την έννοια ότι πολλά μπορεί να παίχτηκαν στη συγκεκριμένη αναμέτρηση χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε μπορεί να γίνεται.

Πιστεύω πάντως πως θα ναι αμφίρροπη κατάσταση γιατί αν υποθέσω πως τα νούμερα π λενε ότι το πολακι πιάνει με 100στάρα 25 κιλα ροπή και 150αλογα δεν είναι μόνο στα χαρτιά αλλά στο δρόμο ενώ το διαολάκι ο Γάλλος ξεκινά 122hp&15kgm μαμά οπότε&30 άλογα να πάρει πάνω απο 20-21max kgm δε θα πάει άρα οτι καιρδείζει σε κιλά τα χάνει σε ροπή γιαυτό πιστεύω πως δεν θα φύγει ο Γάλλος αλλά ο Γερμανός!!!

 

πάντως ανυπομονώ να δω το αποτέλεσμα ακόμα και αν σημαίνει πως το Rallye αποδειχθεί γρηγορότερο ή πολύ γρηγορότερο

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδέυεις την ροπή του τούρμπο με την ροπή της ατμόσφαιρας.

Δεν έχει καμια απολύτως σχέση.

 

H ροπή που αναφέρεις είναι στιγμιαία,στο Over που θα σηκώσει η τουρμπίνα.

 

Παράδειγμα:

 

To s2000,240 άλογα βγάζει 22 κιλά ροπής.

 

Με την λογική αυτή,το polo με 25 κιλά ροπής μπορεί να κάτσει δίπλα του?σαφώς οχι.

 

150 Rallye είναι στην κατηγορία ενώς Polo Gti μαμά 180 άλογα.


Πάρε άλλο παράδειγμα:

 

Το 6n 16v του γιώργου με 146 ατμοσφαιρικά άλογα,και ούτε 17-18 κιλά ροπής,με το Peugeot rc του πάρη γύρω στα 180 άλογα τουρμπάτα με 25 κιλά ροπής.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το Peugeot rc είναι αυτό με τα 156 και 24 kgm μαμα?

Αν είναι στη κατηγορία του GTI & κάνει 6,9 τα 0-100 πάω πάσο,χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν με το καλό τελειώσω με το πολακι δε θα τεσταριστώ μαζί του&ας χάσω-εξάλου γιαυτό τα φτιάχνουμε για να τα δοκιμάζουμε ..πάντως ευχαρηστώ για το χρόνο σου

Edited by orker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε orker μην τρελενεσαι με τους αριθμούς.σιγουρα παιζουν ρολο αλλα μην δινεις τοσο βαση.

ένα ραλι 150 αλογα είναι ένα μπουμπακη.αν το ραλι είναι σωστα φτιαγμενο και όχι κανενα χρεπι είναι σε άλλη κατηγορια.σιγουρα θα εχετε πολύ μεγαλη διαφορα.

δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις απλα εδώ λεμε την γνωμη μας και το τι εχουμε δει κατά καιρους.

αν το πολακι σου φτασει τα αλογα που λες θα κοντράρετε σιγουρα με κανα ραλι ΦΕ,που να μην είναι ποντικισιο,και μπορει,λεω μπορει,με κανενα ΦΠΕ.

τωρα το θεμα είναι που θα βρεις σωστο και μη ποντικισιο ραλι...

Link to comment
Share on other sites

φιλε orker μην τρελενεσαι με τους αριθμούς.σιγουρα παιζουν ρολο αλλα μην δινεις τοσο βαση.

ένα ραλι 150 αλογα είναι ένα μπουμπακη.αν το ραλι είναι σωστα φτιαγμενο και όχι κανενα χρεπι είναι σε άλλη κατηγορια.σιγουρα θα εχετε πολύ μεγαλη διαφορα.

δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις απλα εδώ λεμε την γνωμη μας και το τι εχουμε δει κατά καιρους.

αν το πολακι σου φτασει τα αλογα που λες θα κοντράρετε σιγουρα με κανα ραλι ΦΕ,που να μην είναι ποντικισιο,και μπορει,λεω μπορει,με κανενα ΦΠΕ.

τωρα το θεμα είναι που θα βρεις σωστο και μη ποντικισιο ραλι...

Χρόνια πολλά και Χριστός  Ανέστη ..μαρέσουν οι αριθμοί αλλά συμφωνώ μαζί σου πως δε λένε πάντα την αλήθεια και στη συγκεκριμένη περίπτωση απλά είναι μία συγκριση μεταξύ των &τπτ άλλο.Σε καμιά περίπτωση δε τρελαίνομαι  απλά θέλω να δω  τις δυνατότητες του  συγκεκριμένου  μοτέρ(polo) με ένα αναγνωρισμένης αξίας  οσον αφορα  τη ταχύτητα αμάξι όπως το συγκεκριμένο  Peugeot .

Εάν ταμάξι μ φτάσει 140 ή 150 δεν εχει σημασία,το θέμα είναι στο δρόμο τι θα λέει και γιαυτό άνοιξα το θέμα για να πάρω απόψεις,γνώμες&τυχόν εμπειρίες.Η αλήθεια έιναι ότι πλέον δύσκολα πετυχαίνεις τέτοια αμάξια που δεν είναι χρέπια όπως  λές αλλά ευκαιρίας δοθείσης  θα ανοίξω μαζί με  όποιο κάτσει&ακόμα και αν  μαφήσει αμάξια  θα το ποστάρω..

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Χριστός  Ανέστη ..μαρέσουν οι αριθμοί αλλά συμφωνώ μαζί σου πως δε λένε πάντα την αλήθεια και στη συγκεκριμένη περίπτωση απλά είναι μία συγκριση μεταξύ των &τπτ άλλο.Σε καμιά περίπτωση δε τρελαίνομαι  απλά θέλω να δω  τις δυνατότητες του  συγκεκριμένου  μοτέρ(polo) με ένα αναγνωρισμένης αξίας  οσον αφορα  τη ταχύτητα αμάξι όπως το συγκεκριμένο  Peugeot .

Εάν ταμάξι μ φτάσει 140 ή 150 δεν εχει σημασία,το θέμα είναι στο δρόμο τι θα λέει και γιαυτό άνοιξα το θέμα για να πάρω απόψεις,γνώμες&τυχόν εμπειρίες.Η αλήθεια έιναι ότι πλέον δύσκολα πετυχαίνεις τέτοια αμάξια που δεν είναι χρέπια όπως  λές αλλά ευκαιρίας δοθείσης  θα ανοίξω μαζί με  όποιο κάτσει&ακόμα και αν  μαφήσει αμάξια  θα το ποστάρω..

 

χρονια πολλα,αληθως ο κυριος.

επειδή πριν αρκετα χρονια κοιτουσα και εγω τα νουμερα,ειδα ότι στην πραξη δεν εχω καμια σχεση.και επειδή την ξερω καλα αυτην την κατηγορια και εχω πατησει με σχεδόν όλα αυτης της κατηγοριας λεω ότι εχω μια πληρη εικονα για τοτ τι γινεται.

 

ευχομαι να φτασεις τα αλογα που θελεις και κοιταξε να βρεις κανενα ραλι που να δηλωνει αυτά που είναι,πραγμα δυστυχως δυσκολο μιας και είναι οι μεγαλύτεροι ποντικαραδες.

από εκει και περα αν θες και μπορω και εγω μπορούμε να κανουμε και μαζι κανα πατημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να ριξει υδρωτα και αιμα, παντως, το πολακι δεν θα στριψει ποτε οπως ενα rallye.

και δε θα ναι ποτέ τόσο άσχημο όσο ένα rallye επίσης&αυτό δεν είναι εμπάθεια αλλά προσωπική άποψη που θέλω να πιστεύω τείνει στην αντικειμενικότητα ...ούτε ιδρώτα ούτε αίμα θα ρίξω και ούτε σκοπό ζωής έχω να περάσω ενα rallye 150 με ένα πόλο 150 που και αυτό γίνεται αρκεί να χεις μπερντε και ψωρα φυσικα γιατί η βελτίωση δε σταματά στο ΦΠΕ,το ξαναλέω απλά να δω τις δυνατότητες του  θέλω αφου θα χουν γίνει όλα αυτά που προανέφερα ακόμα και αν με το ζόρι παει 140ps το πολάκι&κεραστεί τσαγάκια οχι ένα αλλά πολλά

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω το γνωστο πολο tsi που δηλωνει 160 αλογα μην εχει πατησει με κανα μπουμπακη η ακομα καλυτερα με κανα pt52 και να εχει μοιρασει τσαγακι... :p

φίλε mpoukou22 ποιό είναι αυτό το 1.2 που δήλωσε 160 και δεν πήρε το δείγμα τουρμπίνας που έχουμε για τουρμπίνα στα χέρια???

Link to comment
Share on other sites

φιλε  πατουσακο... ηταν τενεκεδες! Τενεκεδες γεματοι τσαγακι!

Μοιραζαν τσαγάκι στην ευθεία,γιατί είναι τενεκέδες για ευθεία.

Link to comment
Share on other sites

φίλε mpoukou22 ποιό είναι αυτό το 1.2 που δήλωσε 160 και δεν πήρε το δείγμα τουρμπίνας που έχουμε για τουρμπίνα στα χέρια???

 

φιλε orker υπαρχει εδώ μεσα ατομο το οποιο το υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε orker υπαρχει εδώ μεσα ατομο το οποιο το υποστηριζει.

τέσπα...μ φαίνετε απίθανο με την υπάρχουσα τουρμπινίτσα...εκτός&αν το πήγε 1 βήμα παραπάνω και την άλλαξε....πάντως κατάλαβα π αναφέρεσαι μάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Orker χρόνια πολλά.

Έχεις απωθημένα?

ότι κ να φτιάξεις όσο καλό κ να είναι σίγουρα θα υπάρχει κ δυνατότερο.Κανόνας.

Τα rallye τα οποία ούτε εγώ γουστάρω παρεπιπτόντως  είναι το αμάξι που μεγάλωσαν γενιές κ γενιές Ελλήνων πάιδων.Οπότε όπως καταλαβαίνεις πρώτα απ όλα υπάρχουν λύσεις,δηλαδή απλά ακολουθείς την πεπατημένη κ με πορδές παίρνεις άλογα κ με λίγα λεφτά!

Δεύτερον το μοτέρ τους ευνοεί την ατμοσφαιρική βελτίωση περισσότερο από άλλα μοτέρ της ίδιας κατηγορίας

Τρίτον τα κυβικά σου δεν σου επιτρέπουν να κάνεις κ πολλά,δηλαδή σκέψου ότι το τόυρμπο γυρναει με καυσαέρια. άλλα καυσαέρια ο 1200άρης και άλλα ο 1600άρης!

Και κάτι τελευταίο να ξέρεις σημασία έχεις να φτιάξεις το αυτοκίνητο σου για να το χαίρεσαι εσυ πρώτος και όχι με σκοπό να πατας τα rallye,και τον κάθε π@π@ρα που βαράει ξερόγκαζα στο φανάρι επειδή έχει ελευθέρας στο καβουρδιστήρι του.

Μην ξεχνας ότι το 80% δηλώνει ΦΠΕ και είναι 180 άλογα,έχουν τρακάρει τουλάχιστον μια φορά και αλλού παταν αλλού βρίσκονται απο την καλίμπρα!

Οπότε προχώρα κάνε μια σωστή βελτίωση να ικανοποιεί εσένα πρώτα και μετά δοκιμάζεις και καμία κόντρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orker χρόνια πολλά.

Έχεις απωθημένα?

ότι κ να φτιάξεις όσο καλό κ να είναι σίγουρα θα υπάρχει κ δυνατότερο.Κανόνας.

Τα rallye τα οποία ούτε εγώ γουστάρω παρεπιπτόντως  είναι το αμάξι που μεγάλωσαν γενιές κ γενιές Ελλήνων πάιδων.Οπότε όπως καταλαβαίνεις πρώτα απ όλα υπάρχουν λύσεις,δηλαδή απλά ακολουθείς την πεπατημένη κ με πορδές παίρνεις άλογα κ με λίγα λεφτά!

Δεύτερον το μοτέρ τους ευνοεί την ατμοσφαιρική βελτίωση περισσότερο από άλλα μοτέρ της ίδιας κατηγορίας

Τρίτον τα κυβικά σου δεν σου επιτρέπουν να κάνεις κ πολλά,δηλαδή σκέψου ότι το τόυρμπο γυρναει με καυσαέρια. άλλα καυσαέρια ο 1200άρης και άλλα ο 1600άρης!

Και κάτι τελευταίο να ξέρεις σημασία έχεις να φτιάξεις το αυτοκίνητο σου για να το χαίρεσαι εσυ πρώτος και όχι με σκοπό να πατας τα rallye,και τον κάθε π@π@ρα που βαράει ξερόγκαζα στο φανάρι επειδή έχει ελευθέρας στο καβουρδιστήρι του.

Μην ξεχνας ότι το 80% δηλώνει ΦΠΕ και είναι 180 άλογα,έχουν τρακάρει τουλάχιστον μια φορά και αλλού παταν αλλού βρίσκονται απο την καλίμπρα!

Οπότε προχώρα κάνε μια σωστή βελτίωση να ικανοποιεί εσένα πρώτα και μετά δοκιμάζεις και καμία κόντρα.

Χρόνια πολλά αδερφέ.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου απλά μάλλον δε διαβασες παραπάνω που το κανα σαφές πως το μόνο που θέλω είναι να δω τι θα κάνει το μοτερακι αυτό μπροστα στο γάλλο…δε με απασχολει το αν θα μαφησει 10 αμάξια ή  μια κολόνα αλλά πως θα συμπεριφερθεί  το  πολάκι με τασυγκεκριμενα παρελκόμενα.Φυσικά&δεν έχω αποθημένα ειδάλως τα 19 παρα που μ στοιχησε  μεχρι τώρα η αγορά του θα μπορούσα να βρω απειρα μεταχειρησμένα  που για να με περάσει το ραλί θα πρεπε να ταν ντρακστεράδικο μονο άσε που και πριν είχα το 9n &παρόλου που ήταν δεν ήταν 110 άλογα και με17αρες μάλιστα δεν έιχα θέμα να στηθω με μαμά σαξόραλλα άσχετα αν  ήξερα εξαρχής ότι  είναι σα να κλέβεις από παγκάρι αφόυ με πέρναγαν σα σταματημμένο…δηλαδη θέλω να σου πω ότι  το μόνο που με ενδιαφέρει είναι  να δω αυτά τα 120,130,140 οσα είναι τεσπα πως θα συμπεριφερθουν..δε συγκρίνωνται τα 2 αμάξια,γιατι πολύ απλά είναι από άλλη εποχή το ένα και άλλη το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.