Jump to content
Sjxristos

Golf V Gt , Προβλημα Τουρμπινας [Λύθηκε]

Recommended Posts

λοιπόν Κυριακή ξημερώματα τα κατάφερα μετά από σχεδόν 140.000 χλμ η τουρμπίνα μας άφησε (πάρα πολύ άσπρο καπνό και

μετά τις 3500rms 0 πίεση ) πήρα Γιαννακόπουλο Λάρισα και η τιμή είναι 1600€ καινούρια και 1200 με επιστροφή της παλιάς...

 Θέλω να ρωτήσω τί προτείνεται καινούργια , επισκευή ή μήπως κανα υβρίδιο ? Νομίζω είχα ακούσει για σετ επισκευής παίζει κάτι τέτοιο? 

 

Golf V GT 07

Edited by Sjxristos
Link to comment
Share on other sites

Διότι τα υβρίδια στοιχίζουν κ θελουν κ αλλα περιφερειακά για ν αποδώσουν.

Οι τιμες που σου είπαν είναι υπερβολικές-πιασοκολέ.

Ανάλογα το τι επαθε κοίτα μήπως μπορεί ν επισκευαςτεί.

Αν χρειαζεται αλλαγή τουρμπίνας, εγω θα έβαζα μια καλή μεταχειρισμένη, ή καινούργια αξιόπιστη δοκιμαςμένη ολόιδια αντιγραφή απο καταστημα θεσσαλονίκης με κόστος το 1/3 της καινούργιας που πουλάνε τα μαγαζιά που ανέφερες.

Ρωτα και αλλού για τιμές.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν Κυριακή ξημερώματα τα κατάφερα μετά από σχεδόν 140.000 χλμ η τουρμπίνα μας άφησε (πάρα πολύ άσπρο καπνό και

μετά τις 3500rms 0 πίεση ) πήρα Γιαννακόπουλο Λάρισα και η τιμή είναι 1600€ καινούρια και 1200 με επιστροφή της παλιάς...

 Θέλω να ρωτήσω τί προτείνεται καινούργια , επισκευή ή μήπως κανα υβρίδιο ? Νομίζω είχα ακούσει για σετ επισκευής παίζει κάτι τέτοιο? 

 

Golf V GT 07

Πρώτα απόλα χαλαρά,

 

αυτά συμβαίνουν, αργά ή γρήγορα σε κάθε αμάξι με υπερσυμπιεστή.

Οι τιμές είναι αυτές που αναφέρεις περίπου.

 

Το τι θα σου προτείνουμε έχει να κάνει με τις οικονομικές σου δυνατότητες σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις σου.

Η τουρμπίνα σου κατά μεγάλη περίπτωση έχει εκτός από δακτύλιο στεγανοποίησης, θρος, φαγωμένο άξονα κλπ αχρηστευμένο σώμα. Χρειάζεται να λυθεί και να γίνει εκτίμηση.

 

Ο καπνός που βλέπεις είναι νερό/παραφλού που καίγεται.

 

Για να πας σε πλήρες setup υβριδικής τουρμπίνας το κόστος ξεφεύγει και έχει πολλές φορές συζητηθεί σε άλλο τόπικ. Αν το αποφασίσεις το συζητάμε εκεί.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν!! Το αμάξι το περίμενα να πω την αλήθεια γιατί τελευταία πήγαινε πολύ καλύτερα από τα καλά του 1,8 over και το έριχνε σταδιακά μετά της 5-5500 (πάντα με καλή 100ara) και αργούσε να βράσει τα λάδια!αυτό μου έκανε εντύπωση !!

Τες πα  κάτι αντίστοιχο θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο οπότε λέω για μια νέα τουρμπίνα λογικά ίδια αν δεν επισκευάζεται αυτή!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα μεταχειρισμένη με λιγα χιλιομετρα ΓΝΗΣΙΑ, παρα καινούργια κινεζικη στο 1/3 της τιμης. Αν ειναι να παρεις καινουργια αντιγραφη της μαμα , πάρτην απο ebay θα σου βγει τσαμπα. Αλλα οπως ειπα καλυτερα γνησια μεταχειρισμενη και της κανεις ενα service στον επισημο αντιπροσωπο της Borg Warner με γνησια ανταλλακτικα και εισαι ΕΤΟΙΜΟΣ !!!
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τιτλος Αλλαχτηκε, καθως ηταν ασαφης και το προβλημα εστιαζεται στην τουρμπινα και μονο ως αναλωσιμο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφτιαξες?

το feedback βοηθάει τους επόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά περίμενα τις φώτο!!!

Η νεκροψία έδειξε όπως μου είπε ο επίσημος αντιπρόσωπος της BornWarnet όπου και κατέληξα τελικά ότι 

η τουρμπίνα από κάτι φράκαρα απότομα στην φτερωτή καυσαερίων και γι'αυτό έσπασε και είναι άχρηστη μονόδρομος καινούργια 890 με ΦΠΑ.

Γνώμη μου είναι ότι ήταν να γίνει λόγο 140κ χλμ με πολύυυυυ πάτημα..και έγινε 

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τα δικά σας συμπεράσματα και λύσεις 


φωτογραφίες 

post-9461-0-50545400-1414856901_thumb.jp

post-9461-0-37063900-1414856917_thumb.jp

post-9461-0-01070000-1414856994_thumb.jp

post-9461-0-37866100-1414857004_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

παντως απο 1600 καινουργια πεσαμε στα 890 ευρο...πολυ καλα...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που παίζουν ή τουλάχιστον που βρήκα εγώ 

είναι οι εξής : 1600€ αντιπροσωπία καινούργια(ανακατασκευής) ,1200€ αντιπροσωπία καινούργια(ανακατασκευής) με επιστροφή της δικής , και http://www.turbo-mechanika.com/ 890 € ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ ΚΟΎΤΑ  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια απορία παιδιά αν έπαιρνα αυτό εδώ θα μουν κομπλέ ??

http://www.ebay.com/itm/261598340046?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

post-9461-0-81387400-1417970024_thumb.jp

Edited by Sjxristos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.