Jump to content
pipis13

Προβλημα Με Λαστιχα Πορτας

Recommended Posts

Οταν βρεχει και στα δυο παραθυρα μαζευει νερο και σταζει πιτσιλιες οταν κινουμαι. Απο το σημειο που εφαπτεται η πορτα με το αμαξωμα. Οταν τα σουπιζω δεν ξαναμαζευει. Τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι και απο τις δυο πορτες σταζει απο το ιδιο σημειο και οταν λεω σταζει εννοω καμια πιτσιλια που και που. Τα λαστιχα ειναι σε αριστη κατασταση τα καθαριζω και βαζω σιλικονη αρκετα συχνα. Μου το εκανε και αλλες χρονιες αλλα δεν εδινα σημασια. Με λιγα λογια το κασωμα της πορτας και το λαστιχο που εχει στο αμαξωμα μαζευουν σταγονες και οταν κινουμαι μετα απο καποια ωρα πιτσιλαει απο ενα σημειο.αν το σκουπισω πριν ξεκινησω ειναι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Οχι το εχω παρατηρησει εν κινηση. πιστιλαει απο το λαστιχο που βρισκεται πανω στο αμαξωμα της πορτας. Οχι στην πορτα. Αν το σκουπισω μια φορα ειναι κομπλε. Δεν ξερω τι να πω. Και στα δυο παραθυρα απο το ιδιο σημειο

Link to comment
Share on other sites

το λοιπον.

πηγα σε εναν γνωστο μαστορα (τζαμα).
μου ειπε
1ον οτι αυτα τα λαστιχα που φοραει το αμαξι δεν ειναι οτι καλυτερο απο ποιοτητα
2ον οτι τα διπορτα εχουν ενα θεματακι στο σημειο που κανει καμπυλη το τελαρο της πορτας ( εκει απο οπου σταζει το δικο μου). ανοιγει μπρος τα εξω μου ειπε με τον καιρο.

προς το παρων μου εφερε τα τελαρα της πορτας προς τα μεσα (λιγο) με το χερι του για να εφαπτονται καλα. κατοπιν τουτου σταματησαν και κατι τριγμοι που ακουγα απο τις πορτες οταν επεφτα σε καμια λακουβιτσα με μικρη ταχυτητα και γενικα δεν ακουω τριγμους που ακουγα πριν.
μου ειπε πως τωρα δεν πρεπει να μπαζει αλλα θα ανοιξει μου ειπε παλι με τον καιρο. εν το μεταξυ θα ψαξει να βρει λαστιχα του εμποριου γιατι τα μαμα ειναι πιασωκολε. αυτα προς το παρον. αναμενω τις βροχες πλεον να δω αλλα απο τριγμους εγινε κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησαν όντως οι τριγμοί επειδή ίσιωσε το τελάρο με το χέρι? Σοβαρά τώρα? 

ΠΟΙΟΤΗΤΑ όμως,όχι αστεία.

Λέω και γω,γιατί σε κάθε μεγάλη έκθεση πάει ο κ@λόγερος και ψαχουλεύει τα hyudai.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το λοιπον.

πηγα σε εναν γνωστο μαστορα (τζαμα).

μου ειπε

1ον οτι αυτα τα λαστιχα που φοραει το αμαξι δεν ειναι οτι καλυτερο απο ποιοτητα

2ον οτι τα διπορτα εχουν ενα θεματακι στο σημειο που κανει καμπυλη το τελαρο της πορτας ( εκει απο οπου σταζει το δικο μου). ανοιγει μπρος τα εξω μου ειπε με τον καιρο.

προς το παρων μου εφερε τα τελαρα της πορτας προς τα μεσα (λιγο) με το χερι του για να εφαπτονται καλα. κατοπιν τουτου σταματησαν και κατι τριγμοι που ακουγα απο τις πορτες οταν επεφτα σε καμια λακουβιτσα με μικρη ταχυτητα και γενικα δεν ακουω τριγμους που ακουγα πριν.

μου ειπε πως τωρα δεν πρεπει να μπαζει αλλα θα ανοιξει μου ειπε παλι με τον καιρο. εν το μεταξυ θα ψαξει να βρει λαστιχα του εμποριου γιατι τα μαμα ειναι πιασωκολε. αυτα προς το παρον. αναμενω τις βροχες πλεον να δω αλλα απο τριγμους εγινε κομπλε

 

Κι άντε το δικό σου είναι δίπορτο. Το δικό μου που είναι βανάκι γιατί; Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι ούτε τα λάστιχα ούτε τα τελάρα, αλλά με το άνοιγμα της πόρτας μαίνει λίγο νερό και κάνει την κουτσουκέλα.

Link to comment
Share on other sites

αν σου πω οτι στην αντιπροσωπεια μου το ειπαν λογικο τι θα πεις?

εγω πιστευω οτι ειναι υγρασια που μετατραπηκε σε σταγονες.


Σταμάτησαν όντως οι τριγμοί επειδή ίσιωσε το τελάρο με το χέρι? Σοβαρά τώρα? 

ΠΟΙΟΤΗΤΑ όμως,όχι αστεία.

Λέω και γω,γιατί σε κάθε μεγάλη έκθεση πάει ο κ@λόγερος και ψαχουλεύει τα hyudai.....

 

τι σου φαινεται περιεργο το πανω μερος του τελαρου της πορτας ειναι πολυ λεπτο. το θεμα ειναι οτι με κλειστη πορτα δεν εχεις προσβαση σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, έχω χάσει πάσα ιδέα με το τι λένε και τι κάνουν στις αντιπροσωπείες. Μάλλον συμφώνησε με την άποψη αυτή, για να σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα.

 

Επί του θέματος τώρα, ή είναι νερό που μένει μετά το άνοιγμα της πόρτας στο σημείο εκείνο ή όπως λες κι εσύ είναι θέμα υγρασίας.

 

Άσχετο, αλλά το Roomster είναι το πρώτο από τα Skoda που είχα το οποίο παρουσιάζει εντονότατο το φαινόμενο του θολώματος των παράθυρων με το που θα πέσουν οι πρώτες σταγόνες νερού στην ατμόσφαιρα. Επιπλέον δεν υπάρχει περίπτωση να ξεθολώσουν αν δεν ενεργοποιήσω τον συμπιεστή του a/c. Αυτό δεν γινόταν ούτε στην Octavia του 2002, αλλά ούτε και στη Fabia του 2006, η οποία Fabia είχε και το γνωστό θέμα εισροής υδάτων από τις πίσω πόρτες. Εννοείτε ότι και το 106 του 1996 που είχα δεν θόλωνε τόσο εύκολα και τόσο έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.