Jump to content
jimakos75

Golf Mk4 Και Διάγνωση (Μέσω Θύρας Obd) Με Torque Pro Ή Αντίστοιχο.

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

 

Εχω κανει μετατροπη σε GTI μοντελο του 2000 και θελω με καποιον τροπο να μπορεσω να βλεπω τις ενδειξεις του εγκεφαλου στο κινητο μου. Μεσω θυρας OBD δεν τα εχω καταφερει γιατι ειναι εκδοσης OBD I και οχι OBD II. Πηρα και τον adaptor για το Torgue αλλα λογο λαθος εκδοσης  (ΙΙ αντι για Ι), δεν μπορει να δει , να συγχρονιστει με τον εγκεφαλο του αυτκινητου οπως βλεπει κανονικα το κινητο μου.

 

Τι λυσεις υπαρχουν , αν υπαρχουν , προκειμενου να βαλω καποιον adaptor που να στελνει τα δεδομενα στο κινητο και να τα βλεπω εν κινησει ? 

 

Laptop, δεν βολευει καθολου για να βαλω το vcds.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Εχω κανει μετατροπη σε GTI μοντελο του 2000 και θελω με καποιον τροπο να μπορεσω να βλεπω τις ενδειξεις του εγκεφαλου στο κινητο μου. Μεσω θυρας OBD δεν τα εχω καταφερει γιατι ειναι εκδοσης OBD I και οχι OBD II. Πηρα και τον adaptor για το Torgue αλλα λογο λαθος εκδοσης  (ΙΙ αντι για Ι), δεν μπορει να δει , να συγχρονιστει με τον εγκεφαλο του αυτκινητου οπως βλεπει κανονικα το κινητο μου.

 

Τι λυσεις υπαρχουν , αν υπαρχουν , προκειμενου να βαλω καποιον adaptor που να στελνει τα δεδομενα στο κινητο και να τα βλεπω εν κινησει ? 

 

Laptop, δεν βολευει καθολου για να βαλω το vcds.

 

Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα,

 

τα κινητά και όλα τα προγράμματα τέτοιου είδους (wireless connectivity diag tools) ξεφύτρωσαν τα τελευταία χρόνια, στα οποία όλα τα vag είχαν obd2.

 

Για Obd1 δεν νομίζω να υπάρχει αντίστοιχο εργαλείο. Επίσης αντάπτορας μετατροπής δεν υπάρχει.

Η μετατροπή θύρας 1->2 απαιτεί αλλαγή σχεδόν όλων των γραμμών από την ασφαλειοθήκη και μετά.

Εδώ καλά καλά δεν θα βρείς διαγνωστικό για obd1 εύκολα. Δηλαδή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ vcds (αυτά που πωλούνται με το κιλό πλεόν) για σένα.

 

Λογικά η θύρα σου είναι αυτή. Το διαγνωστικό που "ταιριάζει" είναι το VAG 1551 με βύσμα 1551/3.

post-5289-0-50653000-1413839009_thumb.jp

Εαν είχες πχ. MK3 υπάρχει αντάπτορας θύρας 2Χ2 σε Obd2. (η θύρα αυτή είναι προγενέστερη της Obd1, χρονολογείται 90-95).

 

Οπότε δύσκολα τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Με vcds μπαίνω και βλέπω τον εγκέφαλο αλλά με obdii δεν μπορώ να συνδεθώ στον εγκέφαλο . Αυτή η φώτο που δείχνεις είναι η θύρα που έχω . Τουλάχιστον έτσι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Με vcds μπαίνω και βλέπω τον εγκέφαλο αλλά με obdii δεν μπορώ να συνδεθώ στον εγκέφαλο . Αυτή η φώτο που δείχνεις είναι η θύρα που έχω . Τουλάχιστον έτσι φαίνεται.

 

Το vcds συνδέεται μέσω της θύρας OBD.

Αν έχεις obd1 το VCDS δεν θα κάνει ποτέ επιτυχημένη σύνδεση για διάγνωση.

Δηλαδή τι ακριβώς εννοείς το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει από το ίντερνετ το vcds,το είχα βάλει στο λαπτοπ και συνδέθηκα και έβλεπα τις τιμές στον υπολογιστή. Με καλώδιο ένα μπλε με διαφανές φις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει από το ίντερνετ το vcds,το είχα βάλει στο λαπτοπ και συνδέθηκα και έβλεπα τις τιμές στον υπολογιστή. Με καλώδιο ένα μπλε με διαφανές φις.

 

Αν θες γίνε λίγο σαφής, στο ποιες τιμές έβλεπες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ άνοιγε το vcds και έβλεπα ότι μπορεί να μου δείξει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου . Βολτ θερμοκρασία missfire . ...δεν θυμάμαι καλά τι άλλο. Α σφάλμα που είχε κρατήσει στη μνήμη .

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ άνοιγε το vcds και έβλεπα ότι μπορεί να μου δείξει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου . Βολτ θερμοκρασία missfire . ...δεν θυμάμαι καλά τι άλλο. Α σφάλμα που είχε κρατήσει στη μνήμη .

Σφάλματα σβήνει ?

Loggarisma κάνει ?

 

ΥΓ. Ψιλιάζομαι ότι έχεις obd2 όπως τα λες και είναι γνωστό ότι δεν είναι συμβατές όλες με wireless tools ειδικά οι early '00

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα σβηνει, στο vcds λεει το καλωδιο επανω VAG12.10

obd2 έχεις 99% (τουλάχιστο όπως μου τα λες) και για τον λόγο που γράφω έχεις ασυμβατότητα.

Μπορείς να δοκιμάσεις και διάφορα άλλα ματζαφλάρια wireless μήπως κάτσει κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα κατα νου ? Πηρα το obdii torque αλλα δεν συνδεεται με τον εγκεφαλο να παρει....

Αν παρω καμια ταμπλετα, και την συνδεσω με το καλωδιο ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

879f4482b2ec722a234b69a3a58aa154.jpg παίξε λίγο με τις πρώτες 2 ρυθμίσεις κάτω από το adapter preferences. Επίσης πήγαινε στις ρυθμίσεις του Bluetooth της συσκευής σου και διέγραψε τη σύνδεση που είναι αποθηκευμένη (λογικά θα λέει obdII). Μετά βγάλε τον ανταπτορα από τη θυρα και βγάλε κλειδί από τη μίζα. Ξανά κουμπωσε τον ανταπτορα και γύρνα τη μίζα μέχρι εκεί που ανάβουν όλα τα φωτάκια στο κοντέρ χωρίς να βάλεις μπροστά τη μηχανή. Στη συσκευή σου πρώτα απ ενεργοποίησε και ξανά ενεργοποίησε το Bluetooth. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του torque και δοκίμασε να συνδεθείς από αυτό, στις ρυθμίσεις του θα βρείς όλες τις διαθέσιμες συσκευές Bluetooth, εκεί επέλεξε τη δική σου obd. Θα σου ζητήσει τον κωδικό, λογικά είναι 1234. Μετά από αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να συνδεθεί.

Τι συσκευή έχεις? (κινητό ταμπλετ). Φοράς custom rom μήπως και αν ναι ποια?

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Edited by archon_rc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Note 2 και μέχρι πριν λίγες μέρες ήμουν stock στο κινητό και τώρα έβαλα custom rom του DrKeitan Android 4.4.2.

Κινητό έχω, με το τηλέφωνο συνδέεται , με τον εγκέφαλο έχω το θέμα δυστυχώς.

Ενώ με άλλα αυτοκίνητα συνδέεται κανονικά, με το δικό μου έχει θέμα με την σύνδεση στον εγκέφαλο

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Οκ αν έχεις τσεκάρει και με άλλα αυτοκίνητα πάσο. Δοκίμασε πάντως και τη διαδικασία που σου περιέγραψα, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Τα προβληματα αυτά συνήθως υπάρχουν μονο στα κινεζικα adaptors και συνήθως σε αυτοκίνητα πριν το 2004. Για αυτό και τα περισσότερα obd2 apps πλην του torque δε λειτουργούν σωστά με προγενεστερης κατασκευής αυτοκίνητα και το αναφέρουν στις περιγραφές τους.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Edited by archon_rc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι βασανίζεσαι αδικά, πάρε ένα μικρό ultrabook και ξεμπέρδεψες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι βασανίζεσαι αδικά, πάρε ένα μικρό ultrabook και ξεμπέρδεψες.

Μια ταμπλέτα δεν είναι πιο εύχρηστη? Γίνετε με ταμπλέτα γιατί με το ultrabookδεν μπορώ να το έχω εν κίνησή. Μπορώ να συνδέσω το καλώδιο σε tablet?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μετακινήθηκε στη σωστή ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ελπίζω να έχω καμία άποψη αν θα μπορώ μέσω ταμπλέτα Windows να βλέπω τα δεδομένα του vcds η κάποιου άλλου προγράμματος .Έτσι το σκέφτομαι τελικά.

Μετακινήθηκε στη σωστή ενότητα.

Ευχαριστώ ωραία το έφτιαξες.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Γίνετε, αν η θύρα σου είναι obdii.

Στη δική μου ερώτηση, αν πάρω tablet με Windows, θα μπορέσω να το συνδέσω στη θύρα obd και να βλέπω το πρόγραμμα στην οθόνη του?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως μπορώ να το δω;

99,99% εχεις obd2.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.