Jump to content
jimakos75

Golf Mk4 Και Διάγνωση (Μέσω Θύρας Obd) Με Torque Pro Ή Αντίστοιχο.

Recommended Posts

Μπορώ να βάλω Windows 7 στο κινητό και μετά να συνδέσω το καλώδιο από την θύρα obd στο κινητό και να βλέπω το vcds στην οθόνη του κινητού?

Σε καμία περίπτωση. Δυστυχώς όχι...

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε για να πάρω για golf iv 1.6 2002 generation (εφαρμογή iOs, hardware για το αυτοκίνητο) ;

Αν είναι λάθος η ενότητα μπορείτε να με καθοδηγήσετε και να πάρω κάποιες απαντήσεις; Με ενδιαφέρει η ενεργοποίηση των λειτουργιών παραπάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δοκίμασα ένα ELM327 bluetooth με το Torque pro σε GOLF Mk4 1.6 (2003) και δεν κατάφερε ποτέ να συνδεθεί με τον εγκέφαλο.
Σε άλλα αυτοκίνητα που το δοκίμασα (clio - ford transit) έπαιξε μια χαρά.

Κάπου είδα πως δεν συμπαθεί εγκεφάλους AGU (??), υπάρχει κάποια λύση; Αν πάρω κάνα vag.com καλωδιάκι και το συνδέσω με usb θα δω φως στο torque ή τσάμπα ο κόπος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δοκίμασα ένα ELM327 bluetooth με το Torque pro σε GOLF Mk4 1.6 (2003) και δεν κατάφερε ποτέ να συνδεθεί με τον εγκέφαλο.

Σε άλλα αυτοκίνητα που το δοκίμασα (clio - ford transit) έπαιξε μια χαρά.

Κάπου είδα πως δεν συμπαθεί εγκεφάλους AGU (??), υπάρχει κάποια λύση; Αν πάρω κάνα vag.com καλωδιάκι και το συνδέσω με usb θα δω φως στο torque ή τσάμπα ο κόπος;

Σε ποιο usb θα το συνδεσεις? Σε ποια συσκευή εννοείς? Το torque δεν δουλεύει με το vcds. Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Το torque υποστηρίζει usb αλλά η συσκευή που θα το συνδέσεις πρέπει να υποστηρίζει usb otg ακόμη και να έχει κανονική θύρα usb και όχι micro. Πρέπει να σιγουρευτεις ότι το κινητό / ταμπλετ υποστηρίζει τέτοια λειτουργία και μετά με έναν ανταπτορα το συνδέεις ακόμη και σε micro usb. Επίσης καλό είναι να ρωτήσεις και τους developers του torque αν η εφαρμογή θα συνεργαστεί με το εν λόγω καλώδιο

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δοκίμασα ένα ELM327 bluetooth με το Torque pro σε GOLF Mk4 1.6 (2003) και δεν κατάφερε ποτέ να συνδεθεί με τον εγκέφαλο.

Σε άλλα αυτοκίνητα που το δοκίμασα (clio - ford transit) έπαιξε μια χαρά.

Κάπου είδα πως δεν συμπαθεί εγκεφάλους AGU (??), υπάρχει κάποια λύση; Αν πάρω κάνα vag.com καλωδιάκι και το συνδέσω με usb θα δω φως στο torque ή τσάμπα ο κόπος;

 

Είδα πριν το AGU και νόμιζα ότι αυτός ήταν ο κινητήρας σου. Ο AGU είναι ο 1.8 Τ ντιζάτος και δεν έχω αποψη αν δουλεύει ο αντάπτορας. Στο δικό σου όμως που είναι 1.6 του 03 θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά. Εγώ το έχω δοκιμάσει σε 1.4 AXP 2002 και σε 1.6 BCB 2003 και δουλεύει αψογα. Κινέζικο αντάπτορα της πλάκας έχω και εγώ με 1.5 version όπως και το δικό σου. Συνδέεται κανονικά και γρήγορα σε πολλες διαφορετικές συσκευες android. Με όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές του store έχω πρόβλημα σύνδεσης (και τις έχω δεοκιμάσει σχεδόν όλες γιατί έψαχνα μια που να σβήνει airbag λαμπάκι), με το torque δεν είχα ποτέ. Δε κάνει καν pair? ή απλά κολλάει στην επικοινωνία με τον εγκέφαλο?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το μέσα του 2000 ο ανταπτορας βλέπει τον εγκέφαλο τύπου κινητήρα. Ότι μοντέλο μετά το 2000! Το βλέπει κανονικά. Πρέπει να το βλέπει κανονικά. Εμένα που είναι αρχές του 2000 δεν βλέπει τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου μου.

Link to comment
Share on other sites

Α συγνώμη για την παρανόηση, είμαι και λίγο άσχετος, από όσα είχα διαβάσει είχα καταλάβει πως AGU είναι το είδος του εγκεφάλου! :D

Ποιος είναι ακριβώς ο κινητήρας μου δεν είμαι σίγουρος, το αμάξι είναι αυτό.

Το ανταπτοράκι είναι 2.1 version, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, πάντως σε άλλα αυτοκίνητα δούλεψε μια χαρά.

 

Στο δικό μου, το βάζω, αναβοσβήνει στο tablet η συσκευή, την βρίσκει σε λίγα δευτερόλεπτα, και μετά δεν βρίσκει (επικοινωνεί) με τον εγκέφαλο ποτέ, απλά αναβοσβήνει η ένδειξη με το αυτοκινητάκι ..για πάντα.

Επίσης την ίδια ώρα ακούγονται καμιά φορά κάτι περίεργα τικ-τακ-τακ από κάπου πίσω από το ταμπλό, (δεν είμαι τρελλός, βρήκα και άλλους σε ξένα φόρουμ που τα ακούνε όταν συνδέουν το ανταπτοράκι).

Δοκίμασα άλλα ISO πρότυπα σύνδεσης, ρυθμίσεις, με αναμμένη την μηχανή, με γυρισμένο μόνο το κλειδί, συνδιασμούς πρώτα το ένα μετά το άλλο, δεν κατάφερα τίποτα.

Edited by zero
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2.1 έκδοση λογισμικού για σύνδεση σε pc, για φορητή συσκευή η έκδοση είναι 1.5, απόσο γνωρίζω δεν υπάρχει νεότερη έκδοση. Τα τικ τακ που λες τα ακούω και εγώ στο δικό μου. Ο μόνος τρόπος να σιγουρευτείς ότι δε λειτουργεί είναι να σβήσεις (unpair) το obdII απο το μενού του bluetooth της συσκευής σου και με το adapter κουμπωμένο βγάζεις κλειδί από μίζα, ξαναβάζεις και γυρνας μέχρι να ανάψουν τα λαμπάκια στο καντράν και μετά ξανα κάνεις pair και τσεκάρεις μπας και συνδεθεί. Αν έρθεις ποτέ νότια στείλε πμ να τσεκάρουμε με το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά άλλο μηχάνημα όπως αυτό δεν υπάρχει να δοκιμάσουμε? Παρεμφερές σαν αυτό?

Εκτός vcds όπως είναι εύχρηστο το torque.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2.1 έκδοση λογισμικού για σύνδεση σε pc, για φορητή συσκευή η έκδοση είναι 1.5, απόσο γνωρίζω δεν υπάρχει νεότερη έκδοση. Τα τικ τακ που λες τα ακούω και εγώ στο δικό μου. Ο μόνος τρόπος να σιγουρευτείς ότι δε λειτουργεί είναι να σβήσεις (unpair) το obdII απο το μενού του bluetooth της συσκευής σου και με το adapter κουμπωμένο βγάζεις κλειδί από μίζα, ξαναβάζεις και γυρνας μέχρι να ανάψουν τα λαμπάκια στο καντράν και μετά ξανα κάνεις pair και τσεκάρεις μπας και συνδεθεί. Αν έρθεις ποτέ νότια στείλε πμ να τσεκάρουμε με το δικό μου.

 

 

Το είχα δοκιμάσει και αυτό, το αποτέλεσμα ίδιο, έκανε σύνδεση με το ανταπτοράκι, αλλά δεν συνδεόταν ποτέ με τον εγκέφαλο.

Έστειλα και ένα mail στον προγραμματιστή του torque, αν τυχόν απαντήσει θα ενημερώσω.

 

(αν δεν απαντήσει μπορεί να σου κάνω επίσκεψη) ;p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.