Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

Μόλις έφυγα από την αντιπροσωπία, ο μηχανικός στην αρχή μου ζήτησε την άδεια, κοιτάει στον υπολογιστή και μου λέει ότι δεν υπάρχει κάποιο update για το συγκεκριμένο αυτοκίνητό, τον πίεσα να το βάλει δύο διαγνωστικό, το βάζει και μου λέει ότι όντως υπάρχει μια ενημέρωση. Περίμενα περίπου 15 λεπτά για να τελειώσει. Το θέμα είναι ότι δεν παρατηρώ καμιά διαφορά ????, ανεβάζει πάλι μόνο του στροφές και δεν πέφτει κάτω από της 1100 εκτός και να το ρίξω εγώ, αλλά και πάλι δεν μου σβήνει και στις 900 να το πάω απλά ξανά ανεβάζει μόνο του, με όποια ταχύτητα και να το κάνω.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί

 

Πρέπει προφανώς να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι.  Τα αυτοκίνητα πλέον είναι όπως οι υπολογιστές. Να μάθουμε τον αριθμό της αναβάθμισης για να μπορέσουμε να κάνουμε συγκρίσεις.  Άλλη αναβάθμιση μπορεί να έκανε ο φίλος στα Γιάννενα, άλλη ο άλλος. Δε θα βρούμε άκρη διαφορετικά. Και οι αντιπρόσωποι, γενικά, προφανώς δε βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε τον αριθμό της αναβάθμισης όμως. Πρέπει κάποιος να μας πει αν γνωρίζει?

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, την προπερασμένη εβδομάδα το πήρε η γυναίκα μου για ψώνια (έχω το 1.4TDI  αγορά 11/2014) και της έμεινε ξαφνικά πάνω σε διασταύρωση όταν έκοψε ταχύτητα με το γκάζι γα να στρίψει. Ερχόταν ένα φορτηγό με τα χίλια που ευτυχώς είδε ο οδηγός τι έγινε και έπεσε στα φρένα να το σώσει, τελικά βγήκε ο άνθρωπος εκτός δρόμου και σταμάτησε χωρίς ζημιές σε κανέναν από τους δύο.

 

Πριν αρχίσετε πάλι το ότι δεν ξέρουμε να οδηγούμε, η γυναίκα μου οδηγεί δύο χρόνια το αντίστοιχο golf 1.6TDI και ποτέ δεν είχε τέτοιο πρόβλημα, ούτε ποτέ και εγώ όποτε οδηγούσα το golf.

 

Σήμερα, και αφού διάβασα για τον φίλο που του το αναβάθμισαν στα Γιάννενα, το πήγα ξανά στο σέρβις της Καρέντα στο Μαρούσι, μου είπαν τις ίδιες δικαιολογίες ότι δεν γνωρίζουν αν υπάρχει επίλυση για το πρόβλημα, ότι θα το βάλουν στον κομπιούτορα να δούνε, ότι δεν ξέρω εγώ και η γυναίκα μου να οδηγούμε, παρόλο που έχουμε το golf 1.6TDI εδώ και χρόνια, και μπούρου-μπούρου θα το κρατήσουμε και θα δούμε!

 

|Αν πάντως δεν διορθώσουν το πρόβλημα έχω ετοιμάσει εξώδικο σε πρώτη φάση προς την αντιπροσωπία, και αν χτύπα ξύλο συμβεί το οποιοδήποτε μικρό ή μεγάλο ατύχημα εξ' αιτίας του προβλήματος του αυτοκινήτου θα τα βρούν μπροστά τους, μέχρι και ποινικό θα τους πάω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε γαμωτο όσο και να προσπαθώ δεν μου έχει σβήσει πότε το αυτοκίνητο πραγματικά. Τώρα δύο πράγματα, πρώτον άλλαξε αντιπροσωπεια όπως έκανα εγώ. Και δεύτερον, υπάρχει αναβάθμιση η οποία αλλάζει τον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα στις χαμηλές στροφές, να πας στην αντιπροσωπεια και να απαιτήσεις να το βάλουν στο διαγνωστικό, μόνο έτσι θα δουν την αναβάθμιση.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sokratis91
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μένα που ειναι 2ος/2015 δεν εχει σβήσει σε ποτε σε χαμηλές.

Όσο για τα εξώδικα κλπ, αν σου κάτσει η ´´στραβή´´ (χτυπά ξύλο πάντα!)

Τι να τα κανεις τα ποινικά και δεν ξερω εγω τι...

Προσπάθησε οπως λένε οι φίλοι να βρεις κάποια αντιπροσωπεία και να κανεις update!

Δοκίμασε autoclub στην Φιλαδέλφεια ειναι σοβαρή αντιπροσωπεία!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα σε όλους, την προπερασμένη εβδομάδα το πήρε η γυναίκα μου για ψώνια (έχω το 1.4TDI  αγορά 11/2014) και της έμεινε ξαφνικά πάνω σε διασταύρωση όταν έκοψε ταχύτητα με το γκάζι γα να στρίψει. Ερχόταν ένα φορτηγό με τα χίλια που ευτυχώς είδε ο οδηγός τι έγινε και έπεσε στα φρένα να το σώσει, τελικά βγήκε ο άνθρωπος εκτός δρόμου και σταμάτησε χωρίς ζημιές σε κανέναν από τους δύο.

 

Πριν αρχίσετε πάλι το ότι δεν ξέρουμε να οδηγούμε, η γυναίκα μου οδηγεί δύο χρόνια το αντίστοιχο golf 1.6TDI και ποτέ δεν είχε τέτοιο πρόβλημα, ούτε ποτέ και εγώ όποτε οδηγούσα το golf.

 

Σήμερα, και αφού διάβασα για τον φίλο που του το αναβάθμισαν στα Γιάννενα, το πήγα ξανά στο σέρβις της Καρέντα στο Μαρούσι, μου είπαν τις ίδιες δικαιολογίες ότι δεν γνωρίζουν αν υπάρχει επίλυση για το πρόβλημα, ότι θα το βάλουν στον κομπιούτορα να δούνε, ότι δεν ξέρω εγώ και η γυναίκα μου να οδηγούμε, παρόλο που έχουμε το golf 1.6TDI εδώ και χρόνια, και μπούρου-μπούρου θα το κρατήσουμε και θα δούμε!

 

|Αν πάντως δεν διορθώσουν το πρόβλημα έχω ετοιμάσει εξώδικο σε πρώτη φάση προς την αντιπροσωπία, και αν χτύπα ξύλο συμβεί το οποιοδήποτε μικρό ή μεγάλο ατύχημα εξ' αιτίας του προβλήματος του αυτοκινήτου θα τα βρούν μπροστά τους, μέχρι και ποινικό θα τους πάω!

 

Φίλε hipath, εφόσον μιλάς με "ονόματα": άλλαξε αντιπροσωπεία και γρήγορα.

Πήρα το Φεβρουάριο το αυτοκίνητο, είχα δύο περιστατικά που το συγκεκριμένο συνεργείο με απογοήτευσε & "την έκανα", δεν περίμενα να τριτώσει.

Προσωπικά επέλεξα συνεργείο που κατονομάζει παραπάνω άλλος φίλος, μετά απο δύο μου επισκέψεις μπορώ να πω πως μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος με εξυπηρέτηση αλλά κυρίως γνώση και (πραγματικό) ενδιαφέρον επί προσωπικού.

 

Όσο για την αναβάθμιση, αν "κατηφορίσει" επιτέλους και έρθει και προς Αθήνα, θα ενημερώσω.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Νεώτερες εξελίξεις, επικοινώνησε μαζί μου το service της Karenta Αμαρουσίου για να μου πεί ότι η απλή αναβάθμιση της χαρτογράφησης του κινητήρα, η οποία όντως είναι διαθέσιμη για το δικό μου μοντέλο TDI 1.4, δεν λύνει το πρόβλημα το οποίο κατά την VW Γερμανίας απαιτεί και αλλαγή συγκεκριμένων μηχανικών μερών του κινητήρα.

 

Το κιτ μηχανολογικής αναβάθμισης του κινητήρα θα αποσταλεί προς το τέλος της επόμενης εβδομάδας από την Γερμανία, και είναι διαφορετικό για κάθε αυτοκίνητο μιας και αλλάζουν οι παρτίδες παραγωγής, και δεν είναι στάνταρ για όλα τα 1.4 TDI με το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Φυσικά μου παραχωρήθηκε αυτοκίνητο αντικατάστασης για όσο χρόνο θα διαρκέσει η τελική επισκευή του αυτοκινήτου μου, και θέλω να σημειώσω ότι οι υπάλληλοι εξυπηρέτησης του service ήταν ευγενέστατοι και πολύ εξυπηρετικοί μιας και από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι όντως υπαρκτό και πιθανώς επικίνδυνο όπως αναγνώρισε και η VW Γερμανίας.

 

Συνιστώ στους φίλους με το ίδιο πρόβλημα να ξαναεπικοινωνήσουν με τα συνεργεία τους αναφέροντας την ύπαρξη κιτ αναβάθμισης για την αντιμετώπιση του προβλήματος, και να εξακριβώσουν αν για το δικό τους σειριακό αριθμό παραγωγής είναι διαθέσιμο αυτή την στιγμή ή όχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβουμε,έχεις αφήσει το αμάξι μέσα από τώρα μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας που θα έρθει απάντηση κ σου έχουν δώσει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβουμε,έχεις αφήσει το αμάξι μέσα από τώρα μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας που θα έρθει απάντηση κ σου έχουν δώσει άλλο.

 

Ναι, το αμάξι ήταν ήδη μέσα στο συνεργείο για να ελεχθεί, και θα παραμείνει μέχρι να φτιαχτεί το πρόβλημα, μου δώσανε ένα VW Up να κινούμαι σαν αμάξι αντικατάστασης.

Edited by hipath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τους τηλεφωνήσω κ γω το πρωί να δω. Σου είπαν μήπως γνωρίζουν ποια μηχανηκα μέρη θα αλλάξουν?

 

Ααααα... Πολύ μανιτζεβελο το up...σαν κατρ...

Καλημερα! Μολις εποικοινονισα με την kareda.
Πολυ καλη στο τηλεφωνο κ ευγενικη. Μου ζητησαν αριθμο πλαισιουκ τα σχετικα.
μου ειπε εαν εχει προβλημα θα αλαχτουν καποια μηχανικα,εαν τα εχουμε στην αποθηκη καλος,αν οχι τα φερνουμε απο γερμανια.θα παρω κ αμαξι αντικαταστασεις κ τα σχετικα.

 


Το μονο που με ανησυχησε ειναι οτι μου ειπε να κλεισουμε ενα ραντεβου να δει κ ο ιδιος οτι το κανει αυτο.
Το κακο ειναι οτι ετσι οπως το δοκιμαζουν ποτε δεν το κανει κ πιστευω θα μου πει δεν εχει τιποτα... γεια σου... :crazy:
Εγω νομιζα οτι με το πλαισιο θα ξεμπερδευα, οπως γινεται σε καποια ανακληση. :db:

 

Εσενα φιλε hipath το εκανε test να δει αν το κανει????

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Εσενα φιλε hipath το εκανε test να δει αν το κανει????

 

ναι, το τεστάραν για να διαπιστώσουν ότι όντως υπάρχει το πρόβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συηνωμη ποιος ο λογος να κανει τεστ απο την στιγμη που βαση αριθμου πλαισιου βγαζει οτι πρεπει να γινει αντικατασταση μηχανικων εξαρτηματων;τι ελληνικες παπατζες ειναι αυτες;ελεος δλδ θα πληρωθουν τις εργατοωρες απο την vw γερμανιας τι το σκαλιζουν!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστολή σε κάποιον έχει έρθει;

Σιγα μην ερθει φιλε.ενα πραγμα που εχω μαθει απο τις ελληνικες αντιπροσωπειες ειναι οτι το κανουν ολοι βαβα για να μην σου φτιαξουν το αμαξι τζαμπα.εμεις πρεπει να πιεσουμε την κατασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει έρθει επιστολή κ δεν νομίζω νσ έρθει.

Κ εγώ για αυτό απόρησα,λες το πλαίσιο κ τελείωσε η υπόθεση.

Όταν του το είπα μου είπε ότι θέλουν να το δουν κ αυτοί ότι όντος το κάνει....

Άλλο περίεργο..εγώ ξέρω ότι βάση αριθμό πλαισίου είναι να αλαξουν κάποια συγκεκριμένα ανταλλακτικά. Έτσι γίνεται σε ανάκληση.

Ο ίδιος υποστήριξε όταν των ρώτησα ποια

θέλουν αλλαγή,ότι θα το κάνουν βόλτα να δουν ότι όντως το κάνει κ να δουν κ τη θέλει αλλαγή.

Δεν μου άρεσε αυτό.δηλαδή ψάχνοντας κ βλέποντας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Νεώτερες εξελίξεις, επικοινώνησε μαζί μου το service της Karenta Αμαρουσίου για να μου πεί ότι η απλή αναβάθμιση της χαρτογράφησης του κινητήρα, η οποία όντως είναι διαθέσιμη για το δικό μου μοντέλο TDI 1.4, δεν λύνει το πρόβλημα το οποίο κατά την VW Γερμανίας απαιτεί και αλλαγή συγκεκριμένων μηχανικών μερών του κινητήρα.

Το κιτ μηχανολογικής αναβάθμισης του κινητήρα θα αποσταλεί προς το τέλος της επόμενης εβδομάδας από την Γερμανία, και είναι διαφορετικό για κάθε αυτοκίνητο μιας και αλλάζουν οι παρτίδες παραγωγής, και δεν είναι στάνταρ για όλα τα 1.4 TDI με το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Φυσικά μου παραχωρήθηκε αυτοκίνητο αντικατάστασης για όσο χρόνο θα διαρκέσει η τελική επισκευή του αυτοκινήτου μου, και θέλω να σημειώσω ότι οι υπάλληλοι εξυπηρέτησης του service ήταν ευγενέστατοι και πολύ εξυπηρετικοί μιας και από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι όντως υπαρκτό και πιθανώς επικίνδυνο όπως αναγνώρισε και η VW Γερμανίας.

Συνιστώ στους φίλους με το ίδιο πρόβλημα να ξαναεπικοινωνήσουν με τα συνεργεία τους αναφέροντας την ύπαρξη κιτ αναβάθμισης για την αντιμετώπιση του προβλήματος, και να εξακριβώσουν αν για το δικό τους σειριακό αριθμό παραγωγής είναι διαθέσιμο αυτή την στιγμή ή όχι.

Μπορείς να μου πεις ποιο ήταν το πρόβλημα που διαπίστωσαν όταν το έκαναν βόλτα, γιατί έχω ακούσει 2-3 διαφορετικές απόψεις ?
Link to comment
Share on other sites

 

Μπορείς να μου πεις ποιο ήταν το πρόβλημα που διαπίστωσαν όταν το έκαναν βόλτα, γιατί έχω ακούσει 2-3 διαφορετικές απόψεις ?

 

το αυτοκίνητο τους το πήγα για δεύτερη φορά γι α έλεγχο από τότε που το αγόρασα 11/2014 αναφέροντας συγκεκριμένο πρόβλημα το ότι σβήνει ξαφνικά ο κινητήρας όταν οι στροφές πέφτουν κάτω από 1050 μετά από επιβράδυνση του αυτοκινήτου, είτε πατώντας φρένο ή αφήνοντας το γκάζι για να φρενάρει ο κινητήρας, και πατώντας μετά το γκάζι για να επιταχύνεις, ιδιαίτερα με δεύτερη ταχύτητα.

 

Υποθέτω λοιπόν ότι αυτό το πρόβλημα διαπίστωσαν εκ νέου την δεύτερη φορά. Τώρα αν υπάρχει και άλλο θέμα με τον κινητήρα, και το λέω γιατί η απλή η αναβάθμιση της χαρτογράφησης δεν λύνει το πρόβλημα και απαιτείται και αλλαγή μηχανικών μερών του κινητήρα, δεν μου αναφέρθηκε κάτι παραπάνω.

 

Εσύ τις άλλες απόψεις έχεις ακούσει?

 


Παραλαβή αυτοκινήτου σήμερα το πρωί από Καρέντα Αμαρουσίου. Εκτός από αναβάθμιση στο λογισμικό με ενημέρωσαν ότι το κιτ επισκευής της VW περιλάμβανε και νέο σετ βολάν, δίσκου, ρουλεμάν τα οποία και αντικαταστάθηκαν.

 

Το αυτοκίνητο επιτέλους συμπεριφέρεται σωστά, ο κινητήρας δεν κρατάει πλέον με το ζόρι πάνω από τις 1050 στροφές εν κινήσει όπως έκανε παλιά, με αποτέλεσμα να σκορτσάρει όταν οι στροφές έπεφταν κάτω από αυτό το νούμερο και να σβήνει. Πλέον με δευτέρα μέσα αφήνεις το γκάζι για να στρίψεις σε στενάκι π.χ., το αυτοκίνητο επιβραδύνει όπως θα έπρεπε καθώς οι στροφές πέφτουν ελεύθερα πλέον κάτω από 1050 χωρίς πρόβλημα, και όταν έχεις μπεί στην στροφή πατάς ως συνήθως ξανά το γκάζι για να επιταχύνεις, ο φυσιολογικός τρόπος οδήγησης δηλαδή.

 

Προηγουμένως αν είχες δεύτερη στο κιβώτιο έπρεπε να πατάς τον συμπλέκτη όταν έστριβες για να μην σου σβήσει ο κινητήρας, και για να επιταχύνεις μετά από την είσοδο στην στροφή έπρεπε να κατεβάσεις ντε και καλά πρώτη αλλιώς πάλι έσβηνε ο κινητήρας, εντελώς παράλογος τρόπος οδήγησης και επικίνδυνος μιας και αν δεν είχες το μυαλό σου σε αυτή την περίεργη διαδικασία σου έσβηνε ο κινητήρας και έμενες ταπί και ψύχραιμος πάνω στην στροφή περιμένοντας το ηλεκτρονικό σύστημα να ξαναβάλει μπροστά τον κινητήρα.

 

Επίσης όπως μου επισήμαναν οι καθόλα ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί τεχνικοί σύμβουλοι στην Καρέντα Αμαρουσίου το κίτ αναβάθμισης είναι συγκεκριμένο για το δικό μου σειριακό μοντέλο παραγωγής, και δεν σημαίνει ότι όλα τα Polo 1.4TDI που εμφανίζουν παρόμοιο πρόβλημα θέλουν αυτές τις αλλαγές.

Edited by activious
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Παραλαβή αυτοκινήτου σήμερα το πρωί από Καρέντα Αμαρουσίου. Εκτός από αναβάθμιση στο λογισμικό με ενημέρωσαν ότι το κιτ επισκευής της VW περιλάμβανε και νέο σετ βολάν, δίσκου, ρουλεμάν τα οποία και αντικαταστάθηκαν.

 

Το αυτοκίνητο επιτέλους συμπεριφέρεται σωστά, ο κινητήρας δεν κρατάει πλέον με το ζόρι πάνω από τις 1050 στροφές εν κινήσει όπως έκανε παλιά, με αποτέλεσμα να σκορτσάρει όταν οι στροφές έπεφταν κάτω από αυτό το νούμερο και να σβήνει. Πλέον με δευτέρα μέσα αφήνεις το γκάζι για να στρίψεις σε στενάκι π.χ., το αυτοκίνητο επιβραδύνει όπως θα έπρεπε καθώς οι στροφές πέφτουν ελεύθερα πλέον κάτω από 1050 χωρίς πρόβλημα, και όταν έχεις μπεί στην στροφή πατάς ως συνήθως ξανά το γκάζι για να επιταχύνεις, ο φυσιολογικός τρόπος οδήγησης δηλαδή.

 

Προηγουμένως αν είχες δεύτερη στο κιβώτιο έπρεπε να πατάς τον συμπλέκτη όταν έστριβες για να μην σου σβήσει ο κινητήρας, και για να επιταχύνεις μετά από την είσοδο στην στροφή έπρεπε να κατεβάσεις ντε και καλά πρώτη αλλιώς πάλι έσβηνε ο κινητήρας, εντελώς παράλογος τρόπος οδήγησης και επικίνδυνος μιας και αν δεν είχες το μυαλό σου σε αυτή την περίεργη διαδικασία σου έσβηνε ο κινητήρας και έμενες ταπί και ψύχραιμος πάνω στην στροφή περιμένοντας το ηλεκτρονικό σύστημα να ξαναβάλει μπροστά τον κινητήρα.

 

Επίσης όπως μου επισήμαναν οι καθόλα ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί τεχνικοί σύμβουλοι στην Καρέντα Αμαρουσίου το κίτ αναβάθμισης είναι συγκεκριμένο για το δικό μου σειριακό μοντέλο παραγωγής, και δεν σημαίνει ότι όλα τα Polo 1.4TDI που εμφανίζουν παρόμοιο πρόβλημα θέλουν αυτές τις αλλαγές.

 

Πλήρως ακριβής περιγραφή του προβλήματος που αντιμετωπίζω.

Άρα να κινηθώ προς το συνεργείο μου & εγώ, αν & επιμένω στη θεωρία πως θα έπρεπε να πάρουμε επιστολή ανάκλησης.

Μάλλον η VW φοβάται για τη φήμη της, δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρως ακριβής περιγραφή του προβλήματος που αντιμετωπίζω.

Άρα να κινηθώ προς το συνεργείο μου & εγώ, αν & επιμένω στη θεωρία πως θα έπρεπε να πάρουμε επιστολή ανάκλησης.

Μάλλον η VW φοβάται για τη φήμη της, δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

 

Σαφώς και πρέπει άμεσα να απευθυνθείς στο συνεργείο σου, και έχεις απόλυτο δίκαιο ότι έπρεπε να έχει ήδη υπάρξει επιστολή ανάκλησης εκ μέρους της Κσομοκάρ.

 

Τώρα, αφού έλυσα αυτό το πρόβλημα πρέπει να λύσω και το άλλο, την πολύ υψηλή κατανάλωση! Στα πρώτα γεμίσματα μου έβγαζε το αυτοκίνητο 650-700+ χιλιόμετρα το ντεπόζιτο μέσα στην πόλη, τώρα μετά βίας πάει στα 550 χλμ αν και οδηγώ πολύ συντηρητικά. Τους το είπα να το κοιτάξουν, μιας και δεν μπορούσα να αποδείξω τον ισχυρισμό μου αφού δεν υπάρχει μετρητής κατανάλωσης στην έκδοση που έχω, αλλά μου είπαν ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα

 

Όμως αφού έφυγα από το συνεργείο ανακάλυψα ότι με την αναβάθμιση που έγινε στα ηλεκτρονικά μπορείς πλέον να βλέπεις την στιγμιαία κατανάλωση στην οθόνη του ραδιοφώνου, η οποία όσο συντηρητικά και να οδηγείς δεν πέφτει με τίποτε κάτω από τα 7.5 λίτρα ανά εκατό χιλιόμετρα! Με την ένδειξη αυτή θα επιστρέψω στο συνεργείο για να βρούν λύση, δεν μπορεί να καίει το αυτοκίνητο 7.5 λίτρα όταν το Golf 1.6 TDI που έχω επίσης είναι στα 5.9 λίτρα μέσα στην πόλη και όταν τα προσπέκτους τους δίνουν γύρω στα 4 λίτρα στην πόλη!

 

Τελικά μου φαίνεται ότι την πατήσαμε το νέο polo ντήζελ, μεγάλη πατάτα με πολλά προβλήματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Προσωπικά μου είχε σβήσει στην αρχή όταν το πήρα αρκετές φορές (Polo 1.4 TDI 75ΗP Trendline - δίχως start&stop).

Πλέον δε μου σβήνει γιατί έχω προσαρμόσει την οδήγησή μου πάνω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο και ιδιορρυθμία στις χαμηλές στροφές & ταχύτητες.

Ωστόσο, θα ήθελα πολύ να κάνω την αναβάθμιση, μιας και ακόμα είμαι σφιγμένος όταν το οδηγώ & ακόμα φοβάμαι μη μου σβήσει σε κάποια δύσκολη στιγμή.

Τα θέματά μου είναι δύο:

1. Θα είναι όντως καλύτερη η μετέπειτα κατάσταση, ως προς το καθαρά οδηγικό κομμάτι, ή θα δημιουργηθούν άλλα θέματα;

2. Θα αυξηθεί η κατανάλωση & οι ρύποι (να είμαι ειλικρινής, κυρίως με απασχολεί η κατανάλωση);

 

Προσωπικά, θέλω να πάω χθες να κάνω την αναβάθμιση, αλλά σκεπτόμενος τα παραπάνω, λέω να το αφήσω για πιο μετά, όταν (& αν) προκύψουν οποιεσδήποτε νέες "ασθένειες".

 

Σαφώς και πρέπει άμεσα να απευθυνθείς στο συνεργείο σου, και έχεις απόλυτο δίκαιο ότι έπρεπε να έχει ήδη υπάρξει επιστολή ανάκλησης εκ μέρους της Κσομοκάρ.

 

Τώρα, αφού έλυσα αυτό το πρόβλημα πρέπει να λύσω και το άλλο, την πολύ υψηλή κατανάλωση! Στα πρώτα γεμίσματα μου έβγαζε το αυτοκίνητο 650-700+ χιλιόμετρα το ντεπόζιτο μέσα στην πόλη, τώρα μετά βίας πάει στα 550 χλμ αν και οδηγώ πολύ συντηρητικά. Τους το είπα να το κοιτάξουν, μιας και δεν μπορούσα να αποδείξω τον ισχυρισμό μου αφού δεν υπάρχει μετρητής κατανάλωσης στην έκδοση που έχω, αλλά μου είπαν ότι δεν βρίσκουν πρόβλημα

 

Όμως αφού έφυγα από το συνεργείο ανακάλυψα ότι με την αναβάθμιση που έγινε στα ηλεκτρονικά μπορείς πλέον να βλέπεις την στιγμιαία κατανάλωση στην οθόνη του ραδιοφώνου, η οποία όσο συντηρητικά και να οδηγείς δεν πέφτει με τίποτε κάτω από τα 7.5 λίτρα ανά εκατό χιλιόμετρα! Με την ένδειξη αυτή θα επιστρέψω στο συνεργείο για να βρούν λύση, δεν μπορεί να καίει το αυτοκίνητο 7.5 λίτρα όταν το Golf 1.6 TDI που έχω επίσης είναι στα 5.9 λίτρα μέσα στην πόλη και όταν τα προσπέκτους τους δίνουν γύρω στα 4 λίτρα στην πόλη!

 

Τελικά μου φαίνεται ότι την πατήσαμε το νέο polo ντήζελ, μεγάλη πατάτα με πολλά προβλήματα!

 

Η αλήθεια είναι πως η ασφάλεια είναι (και πρέπει να είναι) πάνω απ' όλα.

Χαίρομαι που διορθώθηκε το πρόβλημα, λυπάμαι που αποδεικνύομαι προφητικός & αυξήθηκε η κατανάλωση, αν μπορέσεις αργά ή σύντομα να το επιβεβαιώσεις στην πράξη (γέμισμα, χιλιόμετρα, διαίρεση), το trip computer προσωπικά για μένα δε μου λέει τίποτα.

 

Για την τελευταία σου φράση, ουδέν σχόλιο, πέραν ότι συμφωνώ...

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως και τώρα να πήγαινα να διαλέξω ξανα αυτοκίνητο πάλι το polo θα έπαιρνα. Δεν έχω αντιμετωπισει κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Η κατανάλωση σε εθνική μου είναι σχεδόν πάντα κάτω από 4, σε πόλη και επαρχιακούς δρόμους είναι από 4,2 μέχρι 5,2 και δεν μου έχει σβήσει πότε σε χαμηλές στροφές όσο κι αν προσπάθησα. Ίσως επειδή εμένα είναι παρτίδα Μαΐου του 15 να έχει διορθωθεί το πρόβλημα δεν ξέρω !

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και γω σήμερα στην αντιπροσωπεία στα Χανιά, όπου διαπίστωσα ότι το πρόβλημα είναι πλέον ευρέως αποδεκτό και υπήρχε όλο το kit της μετατροπής.  Θορυβημένος από τις πληροφορίες για αυξημένη κατανάλωση, ρώτησα αν εγγυάται η VW ότι η κατανάλωση θα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με πριν και μου απάντησαν ότι δε γνωρίζουν και θα στείλουν mail στο τεχνικό τμήμα.  Περιμένω λοιπόν και θα ενημερώσω.  Επίσης μου είπαν ότι εκτός των άλλων παρεμβάσεων αλλάζει ο δίσκος (;) από διπλής μάζας σε μονής, το μεταξόνιο, το λογισμικό κλπ.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και γω σήμερα στην αντιπροσωπεία στα Χανιά, όπου διαπίστωσα ότι το πρόβλημα είναι πλέον ευρέως αποδεκτό και υπήρχε όλο το kit της μετατροπής.  Θορυβημένος από τις πληροφορίες για αυξημένη κατανάλωση, ρώτησα αν εγγυάται η VW ότι η κατανάλωση θα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με πριν και μου απάντησαν ότι δε γνωρίζουν και θα στείλουν mail στο τεχνικό τμήμα.  Περιμένω λοιπόν και θα ενημερώσω.  Επίσης μου είπαν ότι εκτός των άλλων παρεμβάσεων αλλάζει ο δίσκος ( ;) από διπλής μάζας σε μονής, το μεταξόνιο, το λογισμικό κλπ.   

 

το πρόβλημα της κατανάλωσης που ανέφερα δεν προέκυψε από την αναβάθμιση για την επίλυση του προβλήματος του σβησίματος του κινητήρα.

 

το αυτοκίνητο μετά τα πρώτα δύο χιλιάδες χιλιόμετρα ξαφνικά άλλαξε συμπεριφορά και άρχισε να καίει τα κέρατά του, σε ευθεία και μαλακό γκάζι καίει 7.5 λίτρα, σε μικρή ανηφόρα ανεβαίνει στα 9.5 λίτρα, σε μικρή κατηφόρα 4.9 λίτρα.

 

δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα, η μέση κατανάλωση που έχω υπερβαίνει τα 7.8 λίτρα τα εκατό χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα της κατανάλωσης που ανέφερα δεν προέκυψε από την αναβάθμιση για την επίλυση του προβλήματος του σβησίματος του κινητήρα.

το αυτοκίνητο μετά τα πρώτα δύο χιλιάδες χιλιόμετρα ξαφνικά άλλαξε συμπεριφορά και άρχισε να καίει τα κέρατά του, σε ευθεία και μαλακό γκάζι καίει 7.5 λίτρα, σε μικρή ανηφόρα ανεβαίνει στα 9.5 λίτρα, σε μικρή κατηφόρα 4.9 λίτρα.

δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα, η μέση κατανάλωση που έχω υπερβαίνει τα 7.8 λίτρα τα εκατό χιλιόμετρα!

Μήπως έβαλες κακής ποιότητας πετρέλαιο? Γιατί κι εγώ προχθές έβαλα σε ένα πρατήριο χωρίς να ξέρω την ποιότητα και είδα μια αύξηση στην κατανάλωση!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.