Jump to content
mocas

Golf 5 - Θορυβος Στο Ρελαντι...

Recommended Posts

καλημερα στο forum

γραφω για πρωτη φορα στο forum εχω ενα golf gti mk5 και

στο ρελαντι ακουγεται ενας μεταλικος θορυβος (τικ τικ) συνεχως 

Μου ειπανε οτι μαλλον ετσι δουλευει ο κινητηρας κ ειναι τα μπεκ ο θορυβος

Παντος αλλα golf gti mk5 που ακουσα δεν ακουγεται το παραμικρο.........

γνωριζει κανεις κατι??

ο κινητηρας ειναι ο AXX

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν ακούγεται έντονα από την πλευρά του συνοδηγού (στο ντουλαπάκι) τότε είναι τα σωληνάκια βενζίνης από κάτω που χτυπούν στο σασί. Τσέκαρε αν μόλις πατήσεις λίγο το γκάζι, σταματάει να ακούγεται. Η λύση απλή. Να τα πιάσεις με Tyre-Up

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο forum

γραφω για πρωτη φορα στο forum εχω ενα golf gti mk5 και

στο ρελαντι ακουγεται ενας μεταλικος θορυβος (τικ τικ) συνεχως 

Μου ειπανε οτι μαλλον ετσι δουλευει ο κινητηρας κ ειναι τα μπεκ ο θορυβος

Παντος αλλα golf gti mk5 που ακουσα δεν ακουγεται το παραμικρο.........

γνωριζει κανεις κατι??

ο κινητηρας ειναι ο AXX

ευχαριστω

Το αμάξι σου λογικά έχει τον ΑΧΧ, οπότε σχεδόν κλείνει 10ετία.

 

Τα μπεκ όντως ακούγονται στο Fsi μοτέρ οπότε ναι είναι φυσιολογικό αλλά έως ένα βαθμό, επίσης λάβε υπόψη:

 

α. Η αντλία λαδιού έχει κουραστεί όσο να 'ναι οπότε έστω και λίγο στο cold start αργεί να φέρει την επιθυμητή πίεση στην κεφαλή, ακόμη και κατά την λειτουργία όμως υστερεί με μια καινούργια. (Μια μέτρηση, θα σου δείξει που κυμαίνεται και εάν απαιτείται αλλαγή).

β. Εάν τα λάδια είναι κοντά στο τέλος του κύκλου ζωής τους και επίκειται αλλαγή( 7500 χλμ) ίσως λίγο διορθωθεί το φαινόμενο που αναφέρεις.

γ. Έχει συσσωρευτεί πολύ μεγάλη ποσότητα μάκας, στις βαλβίδες εισαγωγής, στα πτερύγια της εισαγωγής και στους αυλούς.

δ. Κάποιο μπεκ, έχει αρχίσει να φθίνει σε απόδοση.

ε. Κάποιο ωστήριο έχει μικρή φθορά.

στ. ο εκκεντροφόρος σου εάν έχεις πάρα πολλά χιλιόμετρα έχει μια μικρή φθορά σε ορισμένα αμύγδαλα, αποτέλεσμα σταδιακή φθορά σε ωστήριο-α,

που σε συνδυασμό με το α και β, επιτείνει το φαινόμενο.

 

Φυσικά ένας έλεγχος κάτω από το αμάξι, μπορεί να σου φανερώσει κάτι διαφορετικό όπως τα σωληνάκια παροχής βενζίνης που

ανέφερε ο φίλος μας από πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις απο τους φιλους 

απο την δευτερα θα ξεκινησω τους παραπανω ελεγχους

ας ελπισω οτι θα διορθωθει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..ακούω και εγω ένα τικ-τικ όταν το έχω στο ρελαντί πολύ χαμηλό όμως όχι πολύ έντονο αλλά στο gt 2007 από τι να προέρχεται ειναι κατι ανησυχητικό;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οταν το ακουσεις να στο κανει πατησε κ κρατησε πατημενο τον συμπλεκτη.

εαν σταματησει να το κανει ειναι ρουλεμαν συμπλεκτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα κοπέλια, έχω παρατηρήσει κι εγώ στο δικό μου ένα τρίξιμο μερικές φορές, όχι πάντα, από τη μεριά του συνοδηγού. Το εντοπίζω περίπου στο ντουλαπάκι. Αυτό με τα σωληνάκια βενζίνης που λέτε πως ακριβώς θα το ελέγξω να δω αν είναι αυτό; Που πρέπει να κοιτάξω για να τα βρω και να τα δέσω; Δεν ακούγετε πάντα το τρίξιμο, αλλά με αυτά που διαβάζω μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά μου και θέλω να το τσεκάρω μπας και είναι αυτό και μπορώ να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι.το πρωί που ειναι τελείως κρύος ο κινητήρας μέχρι να ζεσταθεί γύρω στο 5 λεπτό ακούγονται μερικές φορές κατι στιγμιαία κρακ από τι ειναι αυτο;μήπως ειναι ο κομπρεσορας;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο κινητηρας ειναι κρυος τα πρωινα και ειδικα σε θερμοκρασιες που εχουμε τωρα, ακουγονται πολλα πραγματα. Δεν πρεπει να ανησυχειτε εκτος αν αυτοι οι θορυβοι επιμενουν και σε αλλες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ακουγετε μεσα απο το καναλι που εχει τα σωληνακια της βενζινης η απο κατω?? γιατι εβαλαTYRE-UP αλλα κανει το ιδιο παλι

 

 

 

δεν γραφουμε με κεφαλαια γραμματα παραμονο με μικρα...με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζουμε...προσεχε την επομενη φορα...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.