Jump to content
mp05

Golf 5 - Βελτίωση Κινητήρα Fsi 1.6

Recommended Posts

πωπω ρε Φανη σε σκεψεις με βαζεις τωρα εμ το 4-2-1...Δεν ξερω...

Κι αυτο που εχω τωρα τι θα το κανω ρε γαμωτο ολοκαινουριο που ειναι...?

Παιζει να το κανω, αλλα μολις εβαλα...Η σωληνα μπηκε για λιγακι πιο πολλα αλογα...ειναι γενικα πολυ μελετημενη η εξατμιση μου, απλα ισως να μπορουσα να εχω βαλει 4-2-1...Οντως εχω χασει ροπες, ομως εχουν κατανεμηθει ομοιομορφα παντου πιστευω...

Και γω χωρις να ειμαι ψωνιο, πιστευω εχω το πιο βελτιωμενο 14αρι...μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

διαβασα προσεκτικα τις 3 σελιδες που εχασα για να δω τι προτεινετε..

αν ημουν αθηνα θα ψηνομουν για προγραμμα σαν σχεδιο αργοτερα αλλα λογω πολης ουτε που το σκεφτομαι προς το παρον :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα σημερα με τον Νικο απο την Superchips και μου ειπε σαν ιδεα για εκει που ψοφαει ψηλα, οτι μπορουμε, να χρονισουμε διαφορετικα τον εκκεντροφορο εξαγωγης, ωστε να αργει, και ετσι να δινει λιγο πιο ψηλα...

Δυνατοτητα για χαρτογραφηση ψηλα δεν υπαρχει, καθως οπως ειναι λογικο δεν υπαρχουν οι αντιστοιχοι χαρτες, μιας και δεν δουλευε εκει το αμαξι απο μαμα...

Αρα να μια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

2.

Ο Τσούργιαννης συνέργάζεται με κάποιον που φτίαχνει πρόγραμμα (custom) αλλά ΔΕΝ έχω δοκιμάσει. Εκεί με ένα φίλο μου φτιάξαμε το καλοκαίρι ενα Focus ST (καπάκι, έκκεντρα κτλ) και πάει πάρα πολύ καλά.

Το Focus έχει πρόγραμμα Superchips. Έχω δει 4-5 αυτοκίνητα (διαφορετικά) με Superchips και πάνε όλα μια χαρά.

Δηλαδή , καλά δείγματα και από τους δύο..

Aυτος που λες πρεπει να ειναι ο W(ild) R(acing) C(hiptuning) o οποιος ειναι στην Αγ. Αννης στου Ρεντη.Ειχα ρωτησει εκει και ο τυπος μου ειχε πει για Α΄σταδιο:Χταποδοεξατμιση,προγραμμα,σκουπα απο Rallye=140ps +- 3%

νομιζω οτι αυτα τα νουμερα τα βασιζει στο καρο του fanis.Συνολο περιπου 1100€

Υ.Γ. 1sorry που επαναφερω το topic αλλα δεν ειχα προσβαση σε internet καιρο τωρα.

Υ.Γ. 2που να βαλω εξατμιση ρε παιδια;Χειροποιητο;Δεν θελω να σκουριασει οτε να κοπαναει πανω στον προφυλακτηρα σε καθε λακουβα

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω αποκλισεις δεν εννοω 15 αλογα..ενω 3-4 αντε 5 ας πουμε..

κι ομως γινεται εχω ανοιξει αρκετες φορες με ιδιο αυτοκινητο ιδια βαρη και παλι ειχαμε αποκλιση :D

@ειναι και θεμα στρωσιματος..πολλα παιζουν.δεν εχει καλουπι το εργοστασιο να βγαζει 115 αλογα (ακριβως ομως) σε ολα!

Edited by OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω αποκλισεις δεν εννοω 15 αλογα..ενω 3-4 αντε 5 ας πουμε..

κι ομως γινεται εχω ανοιξει αρκετες φορες με ιδιο αυτοκινητο ιδια βαρη και παλι ειχαμε αποκλιση ;)

@ειναι και θεμα στρωσιματος..πολλα παιζουν.δεν εχει καλουπι το εργοστασιο να βγαζει 115 αλογα (ακριβως ομως) σε ολα!

Στο θεμα στρωσιματος συμφωνω στο 3-5 αλογα οχι ...το πολυ να εχουν αποκλιση

0,5-1 για παραπανω δε νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω το ιδιο μοτερ , στροφαλο βγαζει απο 116 μεχρι 122 αλογα για τους λογους που προαναφερατε και τροχο με 17αρες 95-98hp max , με τις 16αρες 105-110 αλογα max

YΓ : Εμενα στο δυναμομετρο του power technics εδωσε 120.5hp και 15.5kgr ροπη (στροφαλο παντα)

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο! Ειχα παει μια μερα σε μια αντιπροσωπεια και ειδα οτι μπορουν με αλλαγη προγραμματος στον εγκεφαλο κανανε το 1.6 FSI απο 115 ->127 αλόγα με 2 χρόνια εγγύηση... οχι επίσημα VW αναβαθμιση αλλά μονο απο την συγκεκριμενη αντιπροσωπεια απο το τμημα της SP POWER PERFOMANCE. τι λετε αξίζει τα λεφτά τους ???

Link to comment
Share on other sites

Μαθε εαν το προγραμμα το βαζουν σειριακα ή με "τσιπακι", ζητα να σου δειξουν μερικες δυναμομετρησεις και εαν γινεται, να σου δωσουν για test-drive ενα φτιαγμενο.

Πολλες προσπαθειες βελτιωσης της ιπποδυναμης του FSi εχουν πεσει στο κενο...

Link to comment
Share on other sites

καλη φάση..για πες μας που κ ποσο?

Επιπλέον απο τι θυμαμαι μου ειχε πει οτι δινει και 15 κιλα ροπής. Η τιμή του ειναι στα 800 ευρώ απο τι μου ειπε ο πωλητής. Και η αντιπροσωπεία ειναι ο Παζαροπουλος.

Μαθε εαν το προγραμμα το βαζουν σειριακα ή με "τσιπακι", ζητα να σου δειξουν μερικες δυναμομετρησεις και εαν γινεται, να σου δωσουν για test-drive ενα φτιαγμενο.

Πολλες προσπαθειες βελτιωσης της ιπποδυναμης του FSi εχουν πεσει στο κενο...

Αν το βαζουνε με σειριακη η τσιπακι δεν ξέρω αλλα έχω μια εντύπωση οτι περνάνε νεα δεδομένα. Απο τι μου ειπε ο πωλητης γινεται δυναμομέτρηση πριν και μετα την αναβαθμίση και οτι υπαρχει δυνατοτητα για test-drive σε ενα φτιαγμενο αλλα PASSSAT.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.