Jump to content
Vassilis63

Λάδι Κινητήρα Polo 1.4 Tdi Bm

Recommended Posts

Έφτασα τα 15000χμ και λέω να αλλάξω το λάδι στο πολάκι αν και το βιβλιαράκι λέει 30000 ή δύο χρόνια. Το ίδιο γράφει και η κεντρική οθόνη που μετράει αντίστροφα και μου λέει να αλλάξω το λάδι μετά από ακόμη 15000χμ. Τέλως πάντων επειδή το έξοδο δεν είναι μεγάλο (φίλτρο λαδιού αντιπροσωπίας 13 ευρώ  κωδ. 03L115561A και ροπή σφιξίματος 18Νm) θα το αλλάξω.

Θα ήθελα  κάποιος που το έχει αλλάξει  να μου πει πόση είναι η ποσότητα λαδιού που χωράει γιατί ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο. (αν είναι όπως τα παλιά θέλει πεντάλιτρο, το κωλοβιβλιαράκι της VW είναι για πολλές κλοτσιές)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπου κοντά στα 15.000 είμαι, αυτό που πρέπει να αλλάξουμε λάδια νωρίτερα δεν το έχω καταλάβει ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο εγκέφαλος ειναι ρυθμισμένος για στα service στα 20.000 χλμ.

Φυσικά και όχι, απλά γιατί η μαμα vw λέει στα. 30.000;!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα τα πρωτα στις 7000km εκτος vw φυσικα..

Αφου ειναι μαγκες και το δινουν 30000km δεν ειναι αναγκη να το πατε σε αυτους νωριτερα.... Πατε καπου εξω ακομα κ σε εξουσιοδοτημενο αλλης εταιρειας με 10€ εργατικα δικα σας λαδια και φιλτρο και βγαινει πολυ φθηνοτερα απ τα 160€ που ζητανε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχην να μην βομβαρδιζουμε τον φιλο μας απο πανω με διαφορα μηνυματα ας απαντησουμε πρωτα στην ερωτηση του! Φιλε μου εγω αλλαξα τα λαδια εβαλα 4.7 και ειναι κατω απο την γραμμη του οριου για το λαδι οποτε θα αγορασεις σιγουρα 5λιτρο και μαλλον θα το βαλεις ολο! 2ον κανω σερβις ανα 10.000 χλμ χεστο και το βιβλιαρακι και τους γερμανους και οτι αλλο ακους γυρο σου! Αν αγαπας το αναξι σου και θες να σ παει χρονια καντω ανα 10.000 ολα αυτα τ πετρελαια καινουριας τεχνολογιας ειναι αξιοπιστα αντοχης και οικονομιας αλλα μεχρι να σου βγαλει το προβλημα..αν σ βγαλει προβλημα το χιλιαρικο το δινεις αβλεπει...οποτε προσεχεις για να εχεις..ααα και φιλτρο πετρελαιου ανα 25.000 χλμ!!! Και εχει 2 φιλτρα ενα απο κατω και ενα κανονικο στην μηχανη! Και γνωμη μ να βαζεις μια μαρκα λαδι παντα και τα φιλτρα πετρελαιου να ειναι καλης μαρκας! Ολα τ αλλα μην τα δινεις τοση σημασια!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχην να μην βομβαρδιζουμε τον φιλο μας απο πανω με διαφορα μηνυματα ας απαντησουμε πρωτα στην ερωτηση του! Φιλε μου εγω αλλαξα τα λαδια εβαλα 4.7 και ειναι κατω απο την γραμμη του οριου για το λαδι οποτε θα αγορασεις σιγουρα 5λιτρο και μαλλον θα το βαλεις ολο! 2ον κανω σερβις ανα 10.000 χλμ χεστο και το βιβλιαρακι και τους γερμανους και οτι αλλο ακους γυρο σου! Αν αγαπας το αναξι σου και θες να σ παει χρονια καντω ανα 10.000 ολα αυτα τ πετρελαια καινουριας τεχνολογιας ειναι αξιοπιστα αντοχης και οικονομιας αλλα μεχρι να σου βγαλει το προβλημα..αν σ βγαλει προβλημα το χιλιαρικο το δινεις αβλεπει...οποτε προσεχεις για να εχεις..ααα και φιλτρο πετρελαιου ανα 25.000 χλμ!!! Και εχει 2 φιλτρα ενα απο κατω και ενα κανονικο στην μηχανη! Και γνωμη μ να βαζεις μια μαρκα λαδι παντα και τα φιλτρα πετρελαιου να ειναι καλης μαρκας! Ολα τ αλλα μην τα δινεις τοση σημασια!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πεντάλιτρο λοιπόν,   TeoFele ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα στην αντιπροσωπεία να κλείσω ραντεβού για σέρβις, 5 λίτρα λάδι, φίλτρο και εργασία 85-90 ευρώ μου είπε !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα στην αντιπροσωπεία να κλείσω ραντεβού για σέρβις, 5 λίτρα λάδι, φίλτρο και εργασία 85-90 ευρώ μου είπε !

Sent from my iPhone using Tapatalk

φίλτρο αντιπροσωπίας (έψαξα να βρω σε ΜΑΝ αλλά δεν έχουν βγάλει μέχρι στιγμής) 13 ευρώ + 5 * 7.5 ευρώ ARAL 5W30 longlife III vw504/vw507 (και σε castrol edge βάλτε περίπου ακόμη ένα ευρώ στο λίτρο παραπάνω)

Σύνολο 50.5 ευρώ. (τιμές για το λάδι λιανικής και παράδοση χωρίς εξοδα αποστολής στο σπίτι μου)

 

Αυτά , για να έχετε μιά εικόνα για το μέγεθος της ληστείας... αλλά αυτό ειναι ήδη γνωστό στους περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ιδέα τι ληστεία πέφτει, γιατί στο golf του πατέρα μου τα αλλάζω εγώ τα λάδια και το φίλτρο ! Γενικα όμως αν το πάω εκτός αντιπροσωπείας τι παίζει με εγγύηση ; Όπως επίσης ίσως ειναι θέμα μεταπώλησης μετα γιατί αν στο βιβλίο κάποιος δει ότι τα service δεν ειναι στην αντιπροσωπεία ; Υποθέσεις κάνω βέβαια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ποσότητα λαδιού για το Polo 1.4 TDI BM 90 PS  κωδικός κινητήρα CUSB είναι μαζί με το φίλτρο λαδιού 4.300 ml

Link to comment
Share on other sites

δευτερα παω για λαδακι και φιλτρο λαδιου(μαμα) στον λατση στην πατρα.90 ευρω και ισως αλλαξω και το φιλτρο πετρελαιου που εχει 25ευρω αν θυμαμαι καλα της mann με τις ιδιες προδιαγραφες(απο εκει περνει και τα φιλτρα πετρελαιου η vw) με το μαμα αλλα χωρις την σταμπα vw group το οποιο εχει 57 ευρω αν και ο λατσης μου ειπε οτι δεν χρειαζεται στα 15000χλμ αλλα στα 30000χλμ καλυτερα.το εργοστασιο λεει στα 60000χλμ παντως!!σημειωτεων η δελτα καρ μου ζητησε 130 μονο για λαδι και φιλτρο λαδιου με εκπτωση παρακαλω χωρις πηγαινε στα 160

Link to comment
Share on other sites

χθες αλλαγη λαδιων στον λατση executive 80ευρω φιλτρο λαδιου και λαδακι aral 5 λιτρα(4.3 πηρε το υπολοιπο το πηρα εγω).αψογη εξηπηρετηση απο τον λατση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.