Jump to content
foisamoi

Αγορά Καινούργιου Polo Αλλά Με Τι Ζάντες

Recommended Posts

Γεια σας,

θέλω να αγοράσω ένα polo 1.0 110ps DSG και θα του βάλω αρκετά extra, αλλα έχω κολλήσει με τη ζάντα, δεν ξέρω τι να διαλέξω.

Βέβαια οι επιλογές δεν είναι πολλές και είναι οι παρακάτω:

 

Tosa 15" 185/60/15 χωρίς χρέωση

Portago 215/45/16  435euro

Syenit 215/45/16  595euro

Mirabue 215/40/17 580euro

 

Έχω ακούσει διάφορα για καταναλώσεις, οδικη συμπεριφορά, ανεση, εμφάνιση κτλ.

Θα ήθελα να μου πειτε προσωπικές εμπειρίες απο κάποιους που εχουν τις παραπάνω ζάντες ή αντίστοιχες και τι θα βάζατε εσείς

 

ΥΓ. Το αυτοκίνητο θα είναι σε χρώμα καφέ τρίθυρο και θα το οδηγεί πολλές φορές και η γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες !

 

Η προσωπική μου άποψη είναι να βάλεις τις Mirabeau οι οποίες είναι ίδιες με του Ibiza Cupra.. Όσο για καταναλώσεις κλπ μην τα πολυσκέφτεσαι.. Turbo είναι το αυτοκίνητο..Δεν θα έχεις θέμα με κόψιμο απόδοσης εκτός κι αν κυνηγάς και το τελευταίο άλογο.. Τα μόνα που θα πρέπει να σκεφτείς είναι εαν εμπιστεύεσαι την γυναίκα σου ως οδηγό μήπως και τις γδάρει κάπου και το κόστος αλλαγής ελαστικών..

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικο και η καταναλωση δεν ειναι το προβλημα, αυτο που με ανησυχει ειναι η ανεση στην οδηγηση (λακουβες, κοπανηματα, τριγμους)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την εμπειρία μου σε διάφορα αμάξια ξέρω οτι όσο πιο μεγαλο προφιλ εχεις τόσο πιο άνετο οδηγημα εχεις απο λακούβες και κοπανηματα.Αν θέλεις κρατήματα και ομορφιά πας σε χαμηλό προφίλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Για μένα πάρε όποια από τις 16άρες σου αρέσει & αν έχεις θέμα με κοπάνημα & λακούβες, όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω, πέφτεις ένα κλικ (205/50 ή 55/R16).

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα εμφάνισης θα σου πρότεινα καθαρά τις Mirabeau, μετάνιωσα που δεν τις έβαλα στην αγορά του αυτοκινήτου μου.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα τουλάχιστον 16αρα ζάντα και 55αρι προφίλ για οδήγηση χωρίς άγχος. Ένα άλλο θέμα που προκαλεί το τράνταγμα από τα χαμηλοπρόφιλα ελαστικά είναι ό,τι ταλαιπωρείται το αμάξωμα και παρασιτικοί θόρυβοι και τριγμοί θα κάνουν γρήγορα την εμφάνισή τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όταν ήμουν στην θέση σου επέλεξα την 15αρα. Με τους δρόμους που έχουμε θεωρώ ότι δεν ειναι για κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Από θέμα ευκολίας καθαρισμού, πάνω-κάτω είναι ίδιες.

Από θέμα χρώματος, προτιμώ Portago.

Από θέμα τιμής, ομοίως.

Κίνδυνος να γθαρθούν ίδιος, αφού πάνω-κάτω προεξέχουν το ίδιο από ελαστικό.

Portago από μένα (που είμαι & πιο κλασικός).

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Το χρώμα του αυτοκινήτου θα είναι καφέ,

η syenit ειναι πανω

η portago ειναι η κάτω

 

AETV15217281_1b.jpg

 

Αν η Syenit συνοδεύεται με τις κυρίες που παρουσιάζονται όταν ανοίγει η εικόνα, τότε αλλάζω προτίμηση & πάμε καρφωτά Syenit!!!!!!!!!!!  :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.