Jump to content
thodoris_polo

Αγορα 1.0 Tsi(110) Ή 1,4 Tdi (90)

Recommended Posts

Δεν υπάρχει περίπτωση το πολο να καίει τοσο μεσα σε πολη, ακομα και αν το πηγαινεις 1 2 στα κοκκινα.

Η καποιο πρόβλημα θα εχει

Η κατιωδεν μετρας σωστα

Κατι τετοιο πιστευω και γω μου φαινετε υπερβολικα παραααα πολυ 13-14 l/100km
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πάντως τα τουρμπάτα 1800 καίνε τόσο εντος πόλης όντας σταματημένος σε συμφόρηση, το ξερω προσωπικά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές τεχνολογίες καίνε τα καινούργια οπως ειπες ακομα και τα 2 λίτρα πολυ δυσκολα να πιάσουν τοσο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ένα βιντεάκι με το πως οδηγάς κ τις συνθήκες θα μας κατατόπιζε περισσότερο :p Κ εμένα πάντως μου φαίνεται μεγάλο νούμερο το 12-13 που λες... Έχεις δοκιμάσει ποτέ να δεις πόσο καίει όταν το πηγαίνεις οικονομικά? Αν δεν μπορείς να δεις 5,5-6 σε μεικτές συνθήκες ίσως έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο... Το 1.2 tsi με 90 άλογα δεν έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι πολυ ωραιο το πολακι σου , για 90 ανοιγει... Φαντασου τα 110 που σκεφτομαι εγω , Χαχα αμα

Το πας ετσι συνεχεια καλα ειναι τα 13-14

Link to comment
Share on other sites

Αν οδηγείς οπως στο βιντεο ειναι νορμαλ η καταναλωση. Αν προσέξεις την οδηγηση σου και παλι εχεις τοσο, τοτε θα ναι θεμα

@topicstarter εχει γινει μοδα το πετρελαιο. Οι περισσοτεροι το επιλέγουν χωρις να ξερουν αν το χρειαζονται, μονο κ μονο γιατι ειναι φθηνότερο. Και καποιος που δε κανει πολλα χλμ θα περασουν χρονια μεχρι να κανει απόσβεση των παραπανω χρηματων που εδωσε. Κι εμενα με ρωτανε καποιοι γιατι δε πηρα πετρελαιο..

Αν το χεις ψαξει κι εχεις κανει συνειδητή επιλογη, ολα καλα.

Συμφωνω κι εγω οτι τα νουμερα που αναφερεις ειναι για tsi

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το παω πολυ οικονομικα εχω καψει και 5-6/100..αλλα πρεπει να αλλαζω στις 1500-2000!!

Δεν πιστευω οτι εχει προβλημα καινουριο αμαξι..

Απλα εχω βαρυ ποδι και ανεβαινει η καταναλωση!

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σε αυτή τη στροφή Δημήτρη το 2013 γλυτωσα απο καραμπόλα επειδη κοιτούσα τον καθρέφτη μου ενώ ήμουν σταματημένος και κινητοποιήθηκα πριν μάζα αυτοκινήτων πέσει πανω μου. Ήρθε μια BMW 320 με 160 χλμ./ώρα και καρφώθηκε φρεναριστή με πολλά χλμ./ώρα σε 10 αυτοκινητα.

Αποτέλεσμα: 3 νεκροί, οι 2 ηταν απο το αυτοκινητο στο οποίο έπεσε ο BMWδάκιας, κάθονταν στις πίσω θεσεις και έγιναν μια άμορφη μάζα με το αυτοκινητο. Πρωτη φορά μου άκουσα από κοντά εν τη γεννέσι τον ήχο που κάνουν τα μέταλλα σε μια τέτοια σύγκρουση. Προσοχή λοιπόν στο δρόμο, προσοχή σε τυφλές στροφές, προσοχή στους άθλιους ελληνικούς δρόμους μας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τυφλο σημειο κατω απ την γεφυρα γιατι πιανει κινηση απ το φαναρι μπροστα.. και συνηθως εχει νερα που σταζουν απο πανω οποτε παντα κοβω λιγο στην στροφη! Συνηθως ομως εκεινος ο δρομος σε τσιγκλαει να το "πατησεις"..

 

Edited by sirdimitris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το συγκεκριμενο βιντεο παιδια που ειδα μου εεφυγαν ολες οι αποριες , περι πετρελαιο ή βενζινη, ειπα αμεσως απο μεσα μου αν πανε ετσι η 90 ps ή το 110ps πρεπει να αφηνει ανετα 1,8 ατμοσφαιρικα πισω.

τα τουρμο για να μην καψουν πρεπει να τα αλλαζεις το ΠΟΛΥ μεχρι τις 2,500 στροφες, Εμενα που η δουλεια μου ειναι προς βουλιαγμενη θα βλεπω ανετα χαμηλα 5 σωστα? 

Για τους δρομους δεν απανταω γιατι ολοι ξερουμε την απαντηση. Φιλε μου sirdimitris θα μπορουσες να μου πεις καταναλωση σε συγκεκριμενα χιλιομετρα  π.χ 80,100 κλπ μεχρι τα 200.

Αν εχεις υπολογιστη ταξιδιου για στιγμιαια καταναλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα δεν ξερω αλλα αν πηγαινεις με 80-100 σταθερα υπολογιζε γυρω στα 4-5/100

Σε ταξιδι με μ.ο. 140κμ εκαιγε 6/100 οποτε το μονο προβλημα ειναι μεχρι να βγεις απο την κινηση!

Link to comment
Share on other sites

sirdimitris κι εγώ έτσι το πηγαίνω το tdi και μετά λέω:

"φτου γαμώτο, τελικά δεν είναι τόσο οικονομικό το πετρέλαιο όσο περίμενα!" ...  :laugh:

(Οκ, πλάκα κάνω, με 20.000 χλμ το χρόνο μια χαρά οικονομικό είναι.)

Αλλά ο φίλος που άνοιξε το θέμα είναι ξεκάθαρα για tsi.

Με το καλό Θοδωρή!

 

ΥΓ: faniaros, respect για το ψευδώνυμο οχήματος που έχεις βάλει στο προφίλ σου...   ;)

Edited by geologist
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω εκει καταλήγω , αυριο θα παω να παρω μια προσφορά , με το βασικό την ηλιοροφή που την εχω ερωτεύτη

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοροφη ηθελα να βαλω κι εγω αλλα το πηρα μολις ηρθαν ελλαδα αλλιως ηθελε 3 μηνες αναμονη.. Ειχαν μεινει μονο 2 ασπρα 5θυρα highline :p

Για το χρωμα κοιταξε καποιο μεταλλικο γιατι το ασπρο οσο ωραιο ειναι να το βλεπεις, τοσο δυσκολο ειναι στο καθαρισμα..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι το άσπρο το απλο φιλε μου , οχι την περλα που λεει , δεν εχω θεμα για την αναμονή το μονο θεμα μου με το άσπρο ειναι οτι ακομα και η παραμικρή γρατσουνια φαινετε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η γρατζουνια φιλε μου..ολες οι επικαθισεις απ την ατμοσφαιρα στο ασπρο φαινονται τελεια και απο κοντα το βλεπεις ασπρο με μαυρα μπιμπικια...

Σε μεταλλικο δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν χρωμα ηθελα το μπλε μεταλλικο αλλα δεν υπηρχε...απο κει και περα οποιο σ αρεσει!

Τα κοκκινα συνηθως ανοιγει το χρωμα με τον ηλιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Νέος εδώ οπότε να σας στείλω τους χαιρετισμούς μου!

Όπως γνωρίζουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα , η vw έχει βγάλει το νέο διαμάντι τις τον 1,0 tsi.

θα ήθελα τις άποψη σας πάνω σε αυτόν τον κινητήρα για τον οποίο περισσότερα καλά ακούω πάρα άσχημα λογία,

όπως αναφέρομαι και στον τίτλο είμαι στην περίοδο αγοράς καινούργιου αυτοκίνητου.

το ερώτημα μου είναι πιο?

1,0 tsi με μικρή κατανάλωση ,επίδοσης,και άλλα πολλά πλεονεκτηματα που έχει η βενζίνη σαν καύσιμο ή

1,4 tdi με ελάχιστη κατανάλωση, υποδεέστερες επίδοσης, προβλήματα που υπήρχαν από αρχής με τον συγκεκριμένο κινητήρα.

θα ήθελα την γνώμη σας για αυτούς τους δυο υπέροχους κινητήρες.

 

Θα ήθελα την γνώμη  σας ως πιο έμπειρη και πιο παλιοί κάτοχοι vw. 

 

συγνώμη άμα είμαι σε λάθος topic :sorry:

'Αποψη μου, ως κατοχος Polo Tsi 1.2, MHN μπεις στο λουκι να "δοκιμασεις" νεο κινητηρα της VW. θα τρεχεις... Κινητηρες 3-4+ χρονων, ωστε να εχουν λυθει τα προβληματα τους. Στο λεω εκ πειρας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.