Jump to content
gas2782

Golf 4 - Πρόβλημα παρεμβολών μετά από τοποθέτηση led (Λάμπες)

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έβαλα φώτα led σε golf IV H1H3και H7 δηλαδή σε όλες τις θέσεις μπροστά στα φανάρια μου....

Το πρόβλημα είναι ότι όταν ανάβω οποιαδήποτε σκάλα μικρή,μεγάλη ή προβολείς το σήμα του ραδιοφώνου χάνεται.... Αρχίζουν παράσιτα στους σταθμούς. Κλείνω τον διακόπτη των φώτων και επανέρχονται οι σταθμοί.

Το έχει πάθει κανένας σε οποιοδήποτε βαθμό;

Υπάρχει λύση;;;;

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παρεμβολες εχεις. Λογικα το κιτ led που πηρες δεν ειναι και οτι καλυτερο ... Τα καλωδια δεν ειναι σωστα θωρακισμενα.Πηγαινε πισω απο κει που τα βαλες και ρωτα τι μπορεις να κανεις,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έβαλα φώτα led σε golf IV H1H3και H7 δηλαδή σε όλες τις θέσεις μπροστά στα φανάρια μου....

Το πρόβλημα είναι ότι όταν ανάβω οποιαδήποτε σκάλα μικρή,μεγάλη ή προβολείς το σήμα του ραδιοφώνου χάνεται.... Αρχίζουν παράσιτα στους σταθμούς. Κλείνω τον διακόπτη των φώτων και επανέρχονται οι σταθμοί.

Το έχει πάθει κανένας σε οποιοδήποτε βαθμό;

Υπάρχει λύση;;;;

Δεν εχω αποψη για το πρόβλημα σου θα ηθελα ομως να μαθω αν εισαι ευχαριστημενος, αν φωτιζουν καλυτερα απο αυτα που ειχες. Αλλαξες μονο λαμπες με in built resistors η φαναρι σετ?

®

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

τα αγόρασα από eBay . Είναι κιτ που περιλαμβάνει λάμπες και στην συνέχεια του καλωδίου έχει κάτι μικρές (πλακέτες) δεν γνωρίζω όμως τι κάνουν.

sonakia νομίζω έχεις δίκιο το σκεφτικά κι εγώ για τις παρεμβολές από τα καλώδια και τις πλακέτες γιατί είναι πολυ στρυμωγμένα μέσα στο φανάρι. Που αλλού να μπουν εξάλλου. Και ναι δεν είναι ότι το καλύτερο από άποψη ποιότητας.

mercuri όπως προαναφέρθηκε είναι κιτ με λάμπες και πλακετακι που το μόνο που κάνεις ειναι να τα τοποθετήσεις. Το φως ειναι πολυ δυνατόν αλλά θέλει να βάλω ένα δαχτυλίδι ανάμεσα στην λάμπα και στην πατούρα του φαναριού για να έρθει πιο πίσω και να κάνει καλυτερη εστίαση η δέσμη φωτός που κάνει το φανάρι. Κατά τα αλλα πολυ καλό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gas2782 : Λόγω του ότι έχω πρόβλημα με τα xenon και θα πάω για αλλαγή, για στείλε έναν link να δούμε τι πήρες από ebay.

Πρίν είχες xenon και έβαλες Led ? Σε ρωτάω για να καταλάβω αν έχεις δει διαφορά μεταξύ τους.

Για το δαχτυλίδι ποιός το είπε ?

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , Mercury said:

τι αυτοκινητο εχεις...??? να ξερεις οτι στο 6500k που τρεχουν αυτες δεν θα εχεις το τελειως λευκο αλλα θα μπλεδιζει...και οτι δεν θα εχεις μεγαλο μηκος ορατοτητας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι αυτοκινητο εχεις...??? να ξερεις οτι στο 6500k που τρεχουν αυτες δεν θα εχεις το τελειως λευκο αλλα θα μπλεδιζει...και οτι δεν θα εχεις μεγαλο μηκος ορατοτητας 

Golf tsi 2007. Εχω αλλαξει ολες τις λαμπες με led μεσα εξω εκτος απο τα μπροστινά φλας και τα 4 H7 μεσαια, μεγαλα και δεν το εχω κανει γιατι οντως ειναι ευαισθητο το θεμα με τα μπροστινά φώτα. Το μπλεδισμα δεν θα με πειραζε και ισως να ταιριαζε και με τα parking αλλα το μηκος θα ειναι προβλημα σιγουρα, θελω να βλεπω καλυτερα οχι χειροτερα. Τι λαμπες θα επρεπε να βρω σε led δηλαδή, 7000k? Κανα λινκ εχεις? Δεν χρειαζεται να ειναι error free αν βαλω ξεχωριστες αντιστασεις σωστα?

®

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Mercury said:

VCDS δεν εχω, θα παραγγειλω ομως αλλα γιατι το χρειαζομαι στην παρουσα περίπτωση?

®

Αν τα πλακετάκια των LED δεν είναι για CAN, θα έχεις ένδειξη καμμένης λάμπας. Μπαίνεις με VCDS και απενεργοποιής τον έλεγχο του Low η High beam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Mercury said:

Golf tsi 2007. Εχω αλλαξει ολες τις λαμπες με led μεσα εξω εκτος απο τα μπροστινά φλας και τα 4 H7 μεσαια, μεγαλα και δεν το εχω κανει γιατι οντως ειναι ευαισθητο το θεμα με τα μπροστινά φώτα. Το μπλεδισμα δεν θα με πειραζε και ισως να ταιριαζε και με τα parking αλλα το μηκος θα ειναι προβλημα σιγουρα, θελω να βλεπω καλυτερα οχι χειροτερα. Τι λαμπες θα επρεπε να βρω σε led δηλαδή, 7000k? Κανα λινκ εχεις? Δεν χρειαζεται να ειναι error free αν βαλω ξεχωριστες αντιστασεις σωστα?

®

με τα led δεν θα βλεπεις καλυτερα...το 7000k δεν σημαινει και πιο δυνατα φωτα...απλως θα εχεις μπλε χρωμα ...οσο ανεβαινεις σε kelvin γινετε μπλε οπως και οσο παραπανω θα γινετε προς κοκκινο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mercury said:

αυτά είναι σκέτες λάμπες. Αυτά που πήρα εγώ ειναι με πλακετακια για να μην έχεις θέμα με τα can.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gvaf said:

@gas2782 : Λόγω του ότι έχω πρόβλημα με τα xenon και θα πάω για αλλαγή, για στείλε έναν link να δούμε τι πήρες από ebay.

Πρίν είχες xenon και έβαλες Led ? Σε ρωτάω για να καταλάβω αν έχεις δει διαφορά μεταξύ τους.

Για το δαχτυλίδι ποιός το είπε ?

όχι δεν έβαλα xenon το δαχτυλίδι χρειάζεται επειδή η λάμπα είναι πιο μακριά από την συμβατική. Και αλλάζει η γωνια ανακλήσεις της δέσμης και δημιουργεί μεγαλύτερη ( ομπρέλα) δέσμης και δεν φέγγει πολυ στο κέντρο του φαναριού αλλά φέγγει πολυ μακριά ένα λευκό ψυχρό χρωμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι σκέτες λάμπες. Αυτά που πήρα εγώ ειναι με πλακετακια για να μην έχεις θέμα με τα can.

 

Σκετες λαμπες θελω και φτηνές και αν δεν μου αρεσουν… κουβα! Θα παραγγειλω ενα ζευγαρι απο αυτες που εδωσα το λινκ και ενα απο αυτες http://m.ebay.com/itm/400974997223

θα συγκρινω και απο οποια μου αρεσει θα παρω αλλο ενα ζευγαρι.

Ευχαριστω για τον χρονο σου και για την κατανοηση στην καταληψη του ποστ σου

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι ειδικός αυτές οι λάμπες δεν δημιουργούν την λεγόμενη (δέσμη ) και το φως δεν θα έχει κατεύθυνση θα φέγγει δυνατά παντού και δεν θα βλέπεις τίποτα και θα στραβώνεις τους πάντες... Θα φας πολύ κράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι ειδικός αυτές οι λάμπες δεν δημιουργούν την λεγόμενη (δέσμη ) και το φως δεν θα έχει κατεύθυνση θα φέγγει δυνατά παντού και δεν θα βλέπεις τίποτα και θα στραβώνεις τους πάντες... Θα φας πολύ κράξιμο.

There is a convex lens on top, with the function of focusing lights. Ετσι λεει.

Μπορει να λειτουργει μπορει οχι, θα μαθουμε συντομα.

®

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mercury said:

VCDS δεν εχω, θα παραγγειλω ομως αλλα γιατι το χρειαζομαι στην παρουσα περίπτωση?

®

Αν τα πλακετάκια των LED δεν είναι για CAN, θα έχεις ένδειξη καμμένης λάμπας. Μπαίνεις με VCDS και απενεργοποιής τον έλεγχο του Low η High beam.

 

 

ebay  /  Ελλάδα "ledmania"

Wattage: 80W/Set,40W/PC
Voltage: 9-36V
Luminous Flux: 8000LM/Set, 4000LM/Bulb 

Ωραίοι οι τύποι. Τα χαρακτηριστικά είναι ανά set :startle:

Edited by gvaf
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2016 at 0:48 PM, gas2782 said:

Καλημέρα σε όλους.

Έβαλα φώτα led σε golf IV H1H3και H7 δηλαδή σε όλες τις θέσεις μπροστά στα φανάρια μου....

Το πρόβλημα είναι ότι όταν ανάβω οποιαδήποτε σκάλα μικρή,μεγάλη ή προβολείς το σήμα του ραδιοφώνου χάνεται.... Αρχίζουν παράσιτα στους σταθμούς. Κλείνω τον διακόπτη των φώτων και επανέρχονται οι σταθμοί.

Το έχει πάθει κανένας σε οποιοδήποτε βαθμό;

Υπάρχει λύση;;;;

Πέτα τες και βάλε ένα ζευγάρι Philips ή Osram μαζί με ψείρες. Με τις Philips θα πάρεις και τις ψείρες δώρο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν , nikdev said:

Πέτα τες και βάλε ένα ζευγάρι Philips ή Osram μαζί με ψείρες. Με τις Philips θα πάρεις και τις ψείρες δώρο.

 

σωστος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.