Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Αυτό με το πέρασμα των καλωδίων και το ενδεχόμενο να τρίζουν μετά τα πλαστικά, την συμβατότητα της καμερας είναι σοβαρό θέμα μάλλον το ξεχνάω τι λέτε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πέρασμα των καλωδίων και το ενδεχόμενο να τρίζουν μετά τα πλαστικά, την συμβατότητα της καμερας είναι σοβαρό θέμα μάλλον το ξεχνάω τι λέτε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειναι της πλακας update....δεν υπαρχει λογος να φοβασαι για τα πλαστικα.καπακωτα ειναι ολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks Χιονουλη! 

 

Μηπως μπορεις να μου λυσεις κ την απορια για το χειριστηριο των φωτων; 

Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

λευτερης.το διακοπτη των φωτων δεν το καταλαβα.κατσε να διαβσω ποιο πισω τι εννοεις για να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nightmare said:

εννοω να χανεις την εγγυηση λογω της προσθηκης αυτης, οπως π.χ. συμβαινει αν βαλεις προγραμμα.

 

επι της ευκαιριας να ρωτησω και το εξης: 

ο διακοπτης των φωτων, οταν τον γυρνατε στα φωτα πορειας αλλαζει ο χρωματισμος του εικονιδιου που εχει?

γιατι ενω μου "κοκκινιζει" το εικονιδιο οταν τον γυρναω στα φωτα θεσεως (ή γυρναει μονο του απο το auto) δεν κανει το ιδιο στα φωτα πορειας παρολο που λειτουργουν κανονικα και εχουν "background" φωτισμο.

βγαλε καμια φωτο  με το κινητο να το συγκρινω με οτν δικο μου για να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πέρασμα των καλωδίων και το ενδεχόμενο να τρίζουν μετά τα πλαστικά, την συμβατότητα της καμερας είναι σοβαρό θέμα μάλλον το ξεχνάω τι λέτε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν τρίζει τπτ ! Καλή ποιότητα τα πλαστικά δεν είναι Ιάπωνας
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πέρασμα των καλωδίων και το ενδεχόμενο να τρίζουν μετά τα πλαστικά, την συμβατότητα της καμερας είναι σοβαρό θέμα μάλλον το ξεχνάω τι λέτε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν τρίζει τπτ ! Καλή ποιότητα τα πλαστικά δεν είναι Ιάπωνας
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , XIONOULIS said:

βγαλε καμια φωτο  με το κινητο να το συγκρινω με οτν δικο μου για να σου πω

σε ευχαριστω Λευτερη!

Αυριο θα βγαλω φωτο.

 

βρηκα όμως αυτή τη φωτο που λογικα μπορει να βοηθησει.

 

λοιπον σε αυτή τη φωτογραφια βλέπουμε ότι ο διακοπτης είναι στο auto και έχει "κιτρινισει" το αντιστοιχο εικονιδιο και επισης εχει ενεργοποιησει, αυτόματα, τα φωτα θεσεως στα οποια εχει "κιτρινισει" κ το δικο τους εικονιδιο.

τα παραπανω συμβαινουν κ στο δικο μου.

το περιεργο που γινεται σε εμενα είναι το εξης, ότι αν γυρισω τον διακοπτη στη θεση για τα φωτα πορειας ή αν τα αναψει μονο του το auto, το εικονιδιο τους δεν "κιτρινιζει" αλλα παραμενει λευκο.

 

 

Γιωργος

Edited by nightmare
Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να πω...σε εμενα οι ψειρες ειναι πρασινο και ολα τα αλλα ασπρα στο τιγκουαν στο γκολφ παλι ειναι αλλα χρωματα...αλλα δεν αλλαζουν χρωματισμους απο μονα τους....

 

σημερα επαιζα με την τετρακινση και ειδα στο οφφ ροαντ mode ενεργοποιειτε μια λειτουργια που σε φρεναρει σε κατηφορες και εχει εικονιδιο αυτικινητακι σε κατηφορα στο καντραν και ανοιγουν επισης και πλευρικα φωτα μεσα στα φαναρια για να βλεπεις καλυτερα γιατι μαλλον νομιζει οτι εισαι στην ζουγκλα μαλλον,,:yahoo:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , XIONOULIS said:

τωρα τι να πω...σε εμενα οι ψειρες ειναι πρασινο και ολα τα αλλα ασπρα στο τιγκουαν στο γκολφ παλι ειναι αλλα χρωματα...αλλα δεν αλλαζουν χρωματισμους απο μονα τους....

 

σημερα επαιζα με την τετρακινση και ειδα στο οφφ ροαντ mode ενεργοποιειτε μια λειτουργια που σε φρεναρει σε κατηφορες και εχει εικονιδιο αυτικινητακι σε κατηφορα στο καντραν και ανοιγουν επισης και πλευρικα φωτα μεσα στα φαναρια για να βλεπεις καλυτερα γιατι μαλλον νομιζει οτι εισαι στην ζουγκλα μαλλον,,:yahoo:

καλημερα.

 

Λευτερη, και πως καταλαβαινεις ποια φωτα εχεις επιλεξει?

καποια σημανση πρεπει να υπαρχει εκτος απο το να δεις που ειναι ο διακοπτης.

γιατι στο καντραν εκτος απο το εικονιδιο της μεγαλης σκαλας, δεν εμφανιζει κατι αλλο.

επισης, οταν δουλευει στο auto δεν πρεπει να μας ενημερωνει με καποιον τροπο ποια σκαλα εχει αναψει?

Link to comment
Share on other sites

Οριστε κ οι φωτο... 

Βλεπεις τι εννοω; ο διακοπτης ειναι γυρισμενος στα φωτα πορειας παρολα αυτα το εικονιδιο παραμενει λευκο, σε αντιθεση με οταν ο διακοπτης ειναι στο auto το εικονιδιο αλλαζει χρωμα. 

IMG_20180316_070848.jpg

IMG_20180316_070904.jpg

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα ιδια χρωματα εχουμε...και ημουν ετοιμος να ανεβασω τις ιδιες φωτο...λολ...κοιτα στο auto αναβει τα μεσαια φωτα,τα daylight  και τις ψειρες.,στανταρακι,,αμα θες τις ψειρες μονο ειναι τα πρασινο και τερμα κατω στο διακοπτη μας ειναι τα μεσαια.

 

εγω ψαχνω την λειτουργια του διακοπτη των φωτων που σβηνει τα φωτα μονο του αμα τυφλωνει τον αλλον οδηγο....αμα κουνησεις τον διακοπτη του τιμονιου απτους μεγαλους προβολεις προς τα εμπρος αντι για πισω μου ανοιγει στο τανπλο μια ενδειξη με φωτα να λεει auto...και εχει το σηματης τελευαταιας επιλογης της ποιο πανω εικονας απλα μεσα γραφει και auto

Link to comment
Share on other sites

Κατσε, δλδ δεν μας δειχνει πουθενα ποια φωτα ειναι αναμμενα;; 

Εννοω να μας το δειχνει οπτικα οπως πχ οταν αναβουμε τη μεγαλη σκαλα. 

 

Παντως μου φαινεται περιεργο να μην αλλαζει το χρωμα του εικονιδιου του διακοπτη οταν επιλεγουμε τη μεσαια σκαλα ενω το αλλαζει οταν βαλουμε auto ή τα μικρα. 

 

Ψειρες ποια εννοεις; 

 

Εχω μια υποψια οτι το light assisant ενεργοποιειται μονο του οταν ο διακοπτης ειναι στο auto. 

 

Ps:δεν εχω led

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , nightmare said:

Κατσε, δλδ δεν μας δειχνει πουθενα ποια φωτα ειναι αναμμενα;; 

Εννοω να μας το δειχνει οπτικα οπως πχ οταν αναβουμε τη μεγαλη σκαλα. 

 

Παντως μου φαινεται περιεργο να μην αλλαζει το χρωμα του εικονιδιου του διακοπτη οταν επιλεγουμε τη μεσαια σκαλα ενω το αλλαζει οταν βαλουμε auto ή τα μικρα. 

 

Ψειρες ποια εννοεις; 

 

Εχω μια υποψια οτι το light assisant ενεργοποιειται μονο του οταν ο διακοπτης ειναι στο auto. 

 

Ps:δεν εχω led

Όντως είναι πρόβλημα που δε δείχνει πουθενά ότι άναψαν τα φώτα. Υπάρχει μόνο μια ελάχιστη διαφορά όταν το έχεις αυτόματο που ανάβουν τα κουμπιά αλλά είναι πολύ δύσκολο να το παρατηρήσεις.

Το Light assist νομίζω έχει ρύθμιση από το μενού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nightmare όντως δεν μπορείς να ξέρεις τι φώτα έχεις αναμμένα, αλλά γιατί είναι τόσο πρόβλημα;

 

@xionoulis όπως είπες, αν έχεις το διακόπτη των φώτων στη θέση auto και το μοχλό πρός τα πίσω ενεργοποιείται η αυτόματη μεγάλη σκάλα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο προβλημα αλλα οσο οτι δεν ειναι λογικο. 

Anyway, ολα θεμα συνηθειας ειναι. 

 

Απλως οταν ειναι στο auto δεν ξερεις ποτε αν τα μεσαια ειναι αναμμενα, μονο στα μικρα αλλαζει ο χρωματισμος στον διακοπτη(σε εμενα τουλαχιστον, εκτος κ αν ο διακοπτης μου ειναι ελαττωματικος). 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι ο διακοπτης σου.τα ιδια ειναι και στο γκολφακι και στο τιγκουαν.μεσαισ σκαλα σιγουρα αναμενη στο αυτοματο...τους προβολεις εγω ψαχνω αμα τους αναβει καθολου μονο του....ακομη δεν το χω δει να το κανει...

αλλα ειδα πχ στο Offroad να ανοιγει φωτα που φωτιζουν στα πλαγια περισσοτερο χωρις να αναβει τα προβολακια και μπορει πλεον να κατεβαινει σιγα ποιο αργα απο μενα την κατηφορα..και μαλλον γινεται μπλοκε τα διαφορικα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αμάν με το διακόπτη πια ρε παιδιά! Για αυτό είναι auto να καταλαβαίνει μόνο του με αισθητήρα τι θα κανεί . Αν θες κάτι διαφορετικό κανείς χειροκίνητα !



Sent from my iPhone X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , terris said:

Αμάν με το διακόπτη πια ρε παιδιά! Για αυτό είναι auto να καταλαβαίνει μόνο του με αισθητήρα τι θα κανεί . Αν θες κάτι διαφορετικό κανείς χειροκίνητα !



Sent from my iPhone X using Tapatalk

χαχαχαχαχαχα ψαχνουμε να βρουμε κατι λαθος....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

1.6tdi. Εχει παρατηρησει κανεις οταν πιασει θερμοκραδια λαδιου κοντα 90 αν αναψει καλοριφερ και ειναι σταματημενος αν πεφτει σιγα σιγα η θερμοκραδια λαδιου?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , takpanos said:

1.6tdi. Εχει παρατηρησει κανεις οταν πιασει θερμοκραδια λαδιου κοντα 90 αν αναψει καλοριφερ και ειναι σταματημενος αν πεφτει σιγα σιγα η θερμοκραδια λαδιου?

δεν το εχω παρατηρησει αλλα λογικο μου φαινεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nightmare said:

ξερει κανεις αν μπορουμε μεσω obd11 (ή vag-com) να εμφανισουμε το drive mode(eco-normal-sport etc) ?

τι εννοεις να εμφανισουμε αφου φαινεται...στην επιλογη της κεντρικης οθονης ψυχαγωγιας που εχει το car(αμαξι)και διαλεγεις το προφιλ .ενας τροπος και δευτερος απτο διακοπτη με την επιλεκτικη κινηση βουνο,χιονι,νορμαλ,ecoκτλ.

εχω την εντυπωση οτι τελικα παιζουν πολλα τερκτιπια της vw τι αποφασισε να εμφανισει στον καθενα μας.

 

στο δικομου μενου εκει το αλλαζω παντως αλλα σε μενα που δεν εχω διλιτρο αλλα 1.4 δεν εχει σημασια μιας τι πατησω σπορτ η εco μιας και το μονο που αλλαζει ειναι ποσο γρηγορα γινονται οι αλλαγες στο dsg και αν 4χ4 η 4χ2αλλα δεν ξερω τι γινεται με τομοτερ...δεν νομιζω να εργοποιηουμε αλλο χαρτη και να ριχνει τις επιδοσεις προς χαρη της οικονομιας

 

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.