Jump to content
baspax1

Κατανάλωση

Recommended Posts

Παιδιά μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για το ASG κιβώτιο που φοράει το Up!, δηλαδή ένα αυτοματοποιημένο χειροκίνητο και όχι dsg7.

Το ότι ανεβάζει επίσης γρήγορα ταχύτητες δεν σημαίνει ότι πετυχαίνει μεγαλύτερη οικονομία, ίσα ίσα μπορεί να καίει και περισσότερο καθώς είναι σχετικά αργό στο κατέβασμα οπότε κρεμάει. Οπότε ναι σε τέτοια αυτοκίνητα με πολύ απλά αυτόματα κιβώτια, μπορεί οι διαφορές στην κατανάλωση να φαίνονται. Αλλά και πάλι όπως είπα πριν,για μένα η "κακή" κατανάλωση οφείλεται και στα λίγα χιλιόμετρα που έχει κάνει το αυτοκίνητο, επομένως δεν έχει στρώσει.  

Link to comment
Share on other sites

μην συγκρινουμε και το dsg  με το asg ρε παιδια... καμια σχεση μη τρελαθουμε!

ακριβως οτι λεει ο Πετρος απο πανω για το αυτοματο κιβωτιο! ενοειται πως πολλες φορες επειδη αργει να σου αλλαξει ταχυτητα <μπορει> ξανα λεμε να καιει και παραπανω.

βεβαια επιμενω πως ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα στις τιμες! γιατι εαν δεν κανω λαθος για να κανεις με 35λιτρα τεποζιτου 500 χιλιομετρα με το ζορι και ολας τοτε στα 100χιλιομετρα καις περιπου ενα 7αρι λιτρα! θεωρω τεραστια καταναλωση για 1000αρακι αυτοκινητο!

για κανε μερικα χιλιομετρα ακομα και εαν δεν σου κανει κοπο ξαναγραψε να δουμε εαν αλλαξε κατι

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Εχω τωρα 310 κ ειναι στην μεση αλλα τα 100 χιλιομετρα απο αυτα τα εκανα εθνικη οδο. Τα υπολοιπα εχουν γινει μεσα στην αθηνα. Μεχρι στιγμης ειναι καλα.. θα δουμε κ στην συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , stakons7 said:

Εχω τωρα 310 κ ειναι στην μεση αλλα τα 100 χιλιομετρα απο αυτα τα εκανα εθνικη οδο. Τα υπολοιπα εχουν γινει μεσα στην αθηνα. Μεχρι στιγμης ειναι καλα.. θα δουμε κ στην συνεχεια...

Παντως πραγματικα αν βγαζει σε σας 320 χιλιομετρα στα 3/4 και μενα στην μεση τοτε εχει σοβαρο προβλημα το αυτοκινητο μου.. τι να πω.. 

Θα το γυρισω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεστε οδηγάρες μου. Το 68HP (βενζίνη) ό,τι και να κάνετε, μέσα στην πόλη παίζει 6-6,5 lt/100Km ενώ εκτός πόλης φτάνει τα 5 lt/100Km. Αυτά μετά από λεπτομερείς καταγραφές το πρώτο 7μηνο οδήγησης και μέχρι περίπου τα πρώτα 5000 χλμ. Η αντλία του βενζινάδικου, με ντεποζιτάκι άδειο ή κοντά στο άδειο, σταματάει στα 32-35 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως έχω τα 75 άλογα και ένα ντεπόζιτο μέσα στην πόλη μου βγάζει πάνω απο 550 - 600 χιλ , μέχρι την μέση μου βγάζει 400χιλ και μέτα το αλλο μισο κάπου 150 - 200 αναλόγως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.