Jump to content
Guest Polakias TDI

Στατικός ηλεκτρισμός

Recommended Posts

Guest Polakias TDI

Σε καθημερινή βάση, όταν μετά από κίνηση βγαίνω από το αυτοκίνητο και ακουμπώ την πόρτα κατά την έξοδό μου για να την κλείσω, με "χτυπάει" ρεύμα (στατικός ηλεκτρισμός). Συμβαίνει και σε άλλους ή πάλι μόνο σε μενα έτυχε και αυτό;

Δεν εχω αλλαξει κατι στο αυτοκινητο, σε παλιότερα αυτοκίνητά μου δεν εχω αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Σε καθημερινή βάση, όταν μετά από κίνηση βγαίνω από το αυτοκίνητο και ακουμπώ την πόρτα κατά την έξοδό μου για να την κλείσω, με "χτυπάει" ρεύμα (στατικός ηλεκτρισμός). Συμβαίνει και σε άλλους ή πάλι μόνο σε μενα έτυχε και αυτό;

Δεν εχω αλλαξει κατι στο αυτοκινητο, σε παλιότερα αυτοκίνητά μου δεν εχω αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο.

O στατικός παράγεται από αυτό που φοράς (φταίει εν μέρη) στο πάνω μέρος του σώματος και τρίβεται στην πλάτη του καθίσματος(και εδώ παίζει ρόλο το είδος υφάσματος της ταπετσαρίας) (εκεί παράγεται ο στατικός), όμως ο κύριος υπεύθυνος είναι τα παπούτσια που φοράς  τα οποία σίγουρα θα είναι με χοντρό ελαστικό πάτο (αθλητικό ή κάτι αντίστοιχο) που έχει μεγάλη ηλεκτρική μόνωση και έτσι την στιγμή που πατάς στο έδαφος δεν εκφορτίζεσαι προοδευτικά. Το χτύπημα που νιώθεις είναι από την απότομη εκφόρτιση πάνω στο "σώμα" του αυτοκινήτου. 

Για να καταλάβεις τι λέω δοκίμασε παπούτσι με λεπτό πάτο. Αν φοράς σκαρπινάκι με δερμάτινο πάτο που έχει ηλεκτρική μόνωση σχεδόν μηδέν δεν πρόκειται να σε κτυπήσει ξανά ΠΟΤΕ!!! 

Επειδή όμως μάλλον δεν πρόκειται να αλλάξεις άμεσα παπούτσια ή να περπατάς ξυπόλυτος συνήθισε προτού πατήσεις το πόδι σου στο έδαφος να ακουμπάς με το χέρι σου την πόρτα στο τελάρο της στο μεταλλικό μέρος. Έτσι δεν θα σε κτυπάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με χτυπουσε και εμενα εκανα το εξης κολπο που ειδα στο google.βγαινω εξω και παταω και τα 2 ποδια στο εδαφος και μετα σηκωνομαι και κλεινω τη πορτα.με αυτο το τροπο φευγει το φορτιο στη γη.πετυχαινει παντως

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @Polakias TDI, έχεις κανένα νέο? Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό το φαινόμενο στο Golf μου, ειδικά τώρα το χειμώνα. Μάλλον έχει δίκιο ο Βασίλης, αφού τα ρούχα που φοράμε αυτή την εποχή, σε συνδυασμό με τα παπούτσια φαίνεται να ευνοούν το φαινόμενο, σύμφωνα με τα λεγόμενά του. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@faniaros η αλήθεια είναι πως μερικές φορές που φόρεσα μακρυμάνικες, αλλά πιο ελαφριές, πιθανότατα καθόλου μάλλινες, μπλούζες, δε με χτύπησε ή με χτύπησε πιο ελαφρά.

Όλες τις υπόλοιπες φορές που ακολούθησα τις συνήθειές μου, με τσουρούφλισε! :bbq:

Το σίγουρο είναι πως δημιουργούνται φορτία κάθε φορά που οδηγώ, η λύση είναι πιθανότατα στα παπούτσια (να εκφορτίζεται το σώμα πριν ακουμπήσω την πόρτα), όπως είπε και ο Βασίλης.

Πάντως, με το ακουμπήσω το μεταλλικό κομμάτι της πόρτας (με αυτά που φοράω τώρα), με χτυπάει αλύπητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Θα ψαχτω λίγο και εγώ με διάφορους συνδυασμούς σε ρούχα - παπούτσια - σειρά με την οποία βγαίνω από το αμάξι να δω αν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2017 at 0:06 ΠΜ, Vassilis63 said:

O στατικός παράγεται από αυτό που φοράς (φταίει εν μέρη) στο πάνω μέρος του σώματος και τρίβεται στην πλάτη του καθίσματος(και εδώ παίζει ρόλο το είδος υφάσματος της ταπετσαρίας) (εκεί παράγεται ο στατικός), όμως ο κύριος υπεύθυνος είναι τα παπούτσια που φοράς  τα οποία σίγουρα θα είναι με χοντρό ελαστικό πάτο (αθλητικό ή κάτι αντίστοιχο) που έχει μεγάλη ηλεκτρική μόνωση και έτσι την στιγμή που πατάς στο έδαφος δεν εκφορτίζεσαι προοδευτικά. Το χτύπημα που νιώθεις είναι από την απότομη εκφόρτιση πάνω στο "σώμα" του αυτοκινήτου. 

Για να καταλάβεις τι λέω δοκίμασε παπούτσι με λεπτό πάτο. Αν φοράς σκαρπινάκι με δερμάτινο πάτο που έχει ηλεκτρική μόνωση σχεδόν μηδέν δεν πρόκειται να σε κτυπήσει ξανά ΠΟΤΕ!!! 

Επειδή όμως μάλλον δεν πρόκειται να αλλάξεις άμεσα παπούτσια ή να περπατάς ξυπόλυτος συνήθισε προτού πατήσεις το πόδι σου στο έδαφος να ακουμπάς με το χέρι σου την πόρτα στο τελάρο της στο μεταλλικό μέρος. Έτσι δεν θα σε κτυπάει.

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.