Jump to content
passatfsi

Ξεμπουκωμα?τι λέτε

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω απορία όσο αφορά το ξεμπουκωμα 

Προτείνετε εσείς σε αμάξι που κινείται κυρίως στην πόλη καθημερινές και σκ έξω το πολύ με 120 χμ και συντηρητική οδήγηση όχι πάνω από 4000 στροφές ? Αν ναι τι είδους ξεμπουκωμα με ποια ταχύτητα και πόσες στροφές για πόση ωρα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ αυτό που κάνω επειδή κυκλοφορώ αρκετά στην πόλη είναι.

1. Όταν έχω όρεξη μέσα στην πόλη θα πατήσω μία πρώτη δευτέρα μέχρι 6000 στροφές (σπάνια βέβαια)

2. Όταν βγαίνω εθνική θα πάω σίγουρα με 140-160 για μερική ώρα και μετά σταθερά 120

3. Ανά 5000 χιλ μαζί με το γέμισμα βάζω και ένα καθαριστικό.

4. Η Λαμία επειδή γενικά έχει από τις χειρότερες βενζίνες επιλέγω να βάζω εταιρική 97αρα... Την κατοστάρα την έχω περιορίσει διότι όταν μένει σε μία δεξαμενή 3 και πλέον μήνες γίνεται 95αρα και πετάς λεφτά. 

Αυτά που σου έγραψα δεν αφορούν μόνο το ξεμπούκωμα αλλά μία  σχετικά safe επιλογή για τις επικαθίσεις που δημιουργούνται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά όταν θα πας για τη βόλτα σου, ρίξε καθαριστικό μπεκ,

images?q=tbn:ANd9GcTl8fDLEDt2rxRSyyeTa2p

Και φυσικά αλλαγή φίλτρου καυσίμου ανά 30Κ χλμ τουλάχιστο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Άλλο το ξεμπούκωμα που κάναμε στα παλιά καρμπυρατεράτα αμάξια και άλλο στα σημερινά. Τώρα ουσιαστικά θέλουμε να καθαρίζει το μοτέρ από τις επικαθίσεις της βενζίνης σε μπεκ κλπ. Για τα μπεκ υπάρχει ο καθαρισμός για τα άλλα όμως; Ένα απλό στροφάρισμα δεν αρκεί, δλδ να σπάσουμε 1η-2η. Θέλει να δουλέψει ο κινητήρας σε ψηλές στροφές με φορτίο, άρα 4η, 5η με 4500σαλ και πάνω για κάποια λεπτά. Όπως καταλαβαίνετε αυτό συνεπάγεται και υψηλές ταχύτητες οπότε μεγάλη προσοχή που θα το κάνετε, αν το κάνετε τελικά. Δεν μας φταίει κανείς επειδή θέλαμε να ξεμπουκώσουμε το μοτέρ μας.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια Κ04 να ξεκαπνίσει :rock:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nikdev said:

Συμπληρωματικά όταν θα πας για τη βόλτα σου, ρίξε καθαριστικό μπεκ,

images?q=tbn:ANd9GcTl8fDLEDt2rxRSyyeTa2p

Και φυσικά αλλαγή φίλτρου καυσίμου ανά 30Κ χλμ τουλάχιστο.

Νίκο έχω τρεις συμπληρωματικές ερωτήσεις.

1. Που το βρίσκουμε αυτό το καθαριστικό (δεν το έχω δει πουθενά)???

2. Είναι καλό να βάζουμε καθαριστικό το οποίο κάνει ταυτόχρονα καθαρισμό επικαθίσεων και μπεκ ή ξεχωριστά για το καθένα ???

3. Ποια είναι η συχνότητα χρήσεις τέτοιων προιόντων ??? (αρκετά λένε ανα 2κ και άλλα λένε ανά 5κ.):thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , R1der said:

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Άλλο το ξεμπούκωμα που κάναμε στα παλιά καρμπυρατεράτα αμάξια και άλλο στα σημερινά. Τώρα ουσιαστικά θέλουμε να καθαρίζει το μοτέρ από τις επικαθίσεις της βενζίνης σε μπεκ κλπ. Για τα μπεκ υπάρχει ο καθαρισμός για τα άλλα όμως; Ένα απλό στροφάρισμα δεν αρκεί, δλδ να σπάσουμε 1η-2η. Θέλει να δουλέψει ο κινητήρας σε ψηλές στροφές με φορτίο, άρα 4η, 5η με 4500σαλ και πάνω για κάποια λεπτά. Όπως καταλαβαίνετε αυτό συνεπάγεται και υψηλές ταχύτητες οπότε μεγάλη προσοχή που θα το κάνετε, αν το κάνετε τελικά. Δεν μας φταίει κανείς επειδή θέλαμε να ξεμπουκώσουμε το μοτέρ μας.

 

 

Όπως καταλαβαίνετε αυτό συνεπάγεται και υψηλές ταχύτητες οπότε μεγάλη προσοχή που θα το κάνετε, αν το κάνετε τελικά. Δεν μας φταίει κανείς επειδή θέλαμε να ξεμπουκώσουμε το μοτέρ μας.      RESPECT:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
4 hours ago , RAF JOHN said:

Όπως καταλαβαίνετε αυτό συνεπάγεται και υψηλές ταχύτητες οπότε μεγάλη προσοχή που θα το κάνετε, αν το κάνετε τελικά. Δεν μας φταίει κανείς επειδή θέλαμε να ξεμπουκώσουμε το μοτέρ μας.      RESPECT:thumbsu:

Kαι να μην το θυμόμαστε παιδιά μόνο λόγω των ημερών, ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ & ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ συνέχεια, για να μπορούμε να τα λέμε & να μοιραζόμαστε ιδέες, εμπειρίες & απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , RAF JOHN said:

Νίκο έχω τρεις συμπληρωματικές ερωτήσεις.

1. Που το βρίσκουμε αυτό το καθαριστικό (δεν το έχω δει πουθενά)???

2. Είναι καλό να βάζουμε καθαριστικό το οποίο κάνει ταυτόχρονα καθαρισμό επικαθίσεων και μπεκ ή ξεχωριστά για το καθένα ???

3. Ποια είναι η συχνότητα χρήσεις τέτοιων προιόντων ??? (αρκετά λένε ανα 2κ και άλλα λένε ανά 5κ.):thumbsu:

Στη μαμα Vw φυσικά, υπάρχει ανοιχτό θέμα και στα Golf με τις πληροφορίες που ζητάς.

Άλλο το καθαριστικό για επικαθίσεις άλλο για μπεκ.

Άλλωστε "μπαίνουν" σε διαφορετική τρύπα :lol:.

 

Όχι πολύ συχνά, ανά 30,000 σε μαμά αμάξι είσαι οκ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βγαινεις εγνατια ενα βραδυ δευτερας που δεν θα εχεις τι να κανεις και δεν θα εχει ψυχη στο δρομο

και πας οσο παει το αυτοκινητο για οση ωρα αντεχεις.δεν παθαινει τπτ μη φοβασαι.

τσεκαρε πρωτα νερα λαδια αερα στα λαστιχα κτλ για να εισαι κομπλε.

εγω παλιοτερα που μου ηταν κουκου οταν οδηγουσα ταξιδευα παντα μετα τις 12 τα μεσανυχτα γι αυτο το λογο.

πηγαινα οσο πηγαινε οταν μπορουσα και μπορουσε το καημενο.

τωρα το κανω σπανιοτερα αλλα οποτε βρισκω ευκαιρια ριχνω καθαριστικα και στο μοτερ πριν την αλλαγη και για τα μπεκ

αποτελεσμα ολων αυτων?

καθε φορα που ειναι στο συνεργειο ο μαστορας μου λεει "το μοτερ σου ειναι σαν καινουριο"

βεβαια δεν ειναι γιατι εχει 230κ+ αλλα ουτε λαδια καιει ουτε τπτ.

οποτε ΠΑΤΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πριν 5 μέρες είδαμε ένα τραγικό δυστύχημα στην τηλεοραση. Ξεχνάμε. Εξαιρετικά γρήγορα.

Καθε μερα, εντος πόλης και σε εθνικά δίκτυα, φεύγουν άτομα για τα οποια δε μαθαίνουμε ποτέ υπό ποιες συνθήκες έφυγαν.

"Σπάσε" την τριτη στην εθνικη οδό, κράτα τη ψηλα για καποια λεπτα εξασφαλίζοντας ελεύθερη ροη αέρα προς τον κινητήρα, δε χρειάζεται να πας με 220-230χλμ/ωρα διακινδυνεύοντας τη ζωη σου.

(ΥΓ: το παραπάνω πρώτα απ' όλους απευθύνεται σε εμενα, για να θυμαμαι τις βλακείες που εχω κανει στο δρόμο & να μην τις επαναλαμβάνω)

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2017 at 9:26 ΠΜ, nikdev said:

Στη μαμα Vw φυσικά, υπάρχει ανοιχτό θέμα και στα Golf με τις πληροφορίες που ζητάς.

Άλλο το καθαριστικό για επικαθίσεις άλλο για μπεκ.

Άλλωστε "μπαίνουν" σε διαφορετική τρύπα :lol:.

 

Όχι πολύ συχνά, ανά 30,000 σε μαμά αμάξι είσαι οκ.

Σε ποιες τρύπες μπαίνουν???:yahoo::yahoo::yahoo:Εκτός από το ρεζερβουάρ...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ρεζερβουάρ κάποια καθαριστικά μπαίνουν και από την εισαγωγή λαδιών μαζί με τα λάδια ... Εγώ πιστεύω ότι οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού tsi - tfsi δεν μπουκωνουν ... Είναι πολύ μεγάλες οι πίεσης στο σύστημα ψεκασμού για να μπορέσει να μπουκωσει ο κινητήρας .... Εγώ δεν έχω νιώσει ποτέ εδώ 130000χλμ το μοτέρ μου να μπουκωσε το μόνο που προσέχω είναι η ποιότητα καυσίμου εκεί είναι όλο το παιχνίδι !!! Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση να βάζεις πολύ  καλής ποιότητας καύσιμο στο ρεζερβουάρ !!! Όλα από εκεί ξεκινούν... Εγώ από τότε που πήρα το αμάξι το 2009 βάζω καύσιμα από δύο συγκεκριμένα βενζινάδικα στην περιοχή μου από πουθενά αλλού ...

Edited by Toni_power
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μιλάμε για μπουκώματα τύπου καρμπυρατέρ. Πρέπει να γίνει σαφές.

 

Η οδήγηση σε χαμηλές στροφές δημιουργεί ευκολότερα επικαθίσεις. Έτσι κι αλλιώς δημιουργούνται, λόγω λειτουργίας αυτου μοτέρ.

Η βενζίνη ψεκάζεται στο θάλαμο απευθείας, οι επικαθίσεις δημιουργούνται στα flaps της πολλαπλής, στους αυλούς εισαγωγής, στις έδρες των βαλβίδων εισαγωγής και στις ίδιες τις βαλβίδες.

Είτε βάλουμε 95 είτε 100 είτε πρόσθετα (εκτός μεθανόλης) θα δημιουργούνται.

-> Τα πρόσθετα καυσίμου καθαρίζουν τα μπεκ.

-> Τα πρόσθετα λαδιών είναι άλλο πράγμα και δεν έχουν σχέση μ΄αυτά που συζητάμε. Είτε καθαρίζουν το μοτέρ από κατάλοιπα είτε έχουν αντιτριβικές ιδιότητες.

 

Ένα "ξεκάπνισμα" που και που βοηθά, αλλά σένα αμάξι 150.000 χλμ που δούλευε μόνο πόλη και μέχρι 3,500 rpm δεν κάνει τίποτα.

Μόνο λύσιμο και καθάρισμα.

IMG_1251.jpg

 

Γενικά όλοι οι Fsi - Tsi θέλουν το σκίσιμό τους και όχι ρυθμούς χελώνας παντού και πάντα έως 2000rpm.

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.