Jump to content
kou

Σφυριγμα φρενων με απο αλλαγη στα τακακια

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,εψαξα αρκετα στο φορουμ αλλα εβρισκα σφυριγμα φρενων μονο κατα την πεδηση ενω εγω δεν αντιμετωπιζω τετοιο θεμα.

 

Εχω ενα GOLF V 1.6 FSI και πριν λιγες μερες αλλαξα πισω τακακια,ομως μετα απο λιγο χρονικο διαστημα ξεκινησε να ακουγεται αυτο το σφυριγμα.

 

Τα φρενα λειτουργουν μια χαρα και κατα την πεδηση δεν ακουγεται τπτ.Ο θορυβος - σφυριγμα ακουγεται μονο στην πορεια ενω το αυτοκινητο κινειται και εξαφανιζεται οταν παταω εστω και λιγο το φρενο.Επειδη με την πιεση του πενταλ του φρενου φρεναρουν ολες οι ροδες αρχιζα να παιζω με το χειροφρενο ενω ημουν εν κινησει και διαπιστωνα οτι καθε φορα που σηκωνα λιγο το χειροφρενο ο θορυβος σταματουσε.Επομενως εχει να κανει με τα πισω φρενα.

 

Απο την αλλαγη στα πισω τακακια εως και σμρ εχω κανει πανω απο 1000 χλμ και θεωρω οτι αν υπηρχε θεμα με το στρωσιμο θα ειχε λυθει.

 

Ο θορυβος δεν υπαρχει παντου και παντα αλλα μονο οταν κινειται το αμαξι...για παραδειγμα εχτες εκανα μια διαδρομη περιπου 95χλμ και το σφυριγμα υπηρχε περιπου στα 50χλμ...συνεβαινε κατα κυριο λογο σε ταχυτητες 65-90 χλμ/ωρα και ηταν πολυ ενοχλητικο...λογω ζεστης τα παραθυρα ηταν ανοιχτα και αυτος ο ηχος ειναι τοσο τσιριχτος που διαπερνουσε τον εγκεφαλο...παρακαλουσα να συναντω εμποδιο για να φρεναρω και να σταματηξσει αυτο το ηχητικο βασανιστηριο.

 

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι τα τακακια.Ειναι ομως επωνυμα που καλυπτουν τις προδιαγραφες του κατασκευαστη.

 

Αν γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι ας μου απαντησει.

 

Edited by kou
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TASOS M, said:

Στρογγύλεψε τις γωνίες. Μου έχει τύχει ανάλογο θέμα.

 

Οταν περασω απο τον μαστορα θα το αναφερω.Σ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βαλει ΑΤΕ γνησια και μου ειχαν σπασει τα νευρα απο το τριξιμο στο ελαφρυ φρεναρισμα και στο δρομο εν κινησει τα πεταξα μετα απο 2-3 χιλιαδες και εβαλα valeo και ηρεμησα

Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago , passatfsi said:

εγω ειχα βαλει ΑΤΕ γνησια και μου ειχαν σπασει τα νευρα απο το τριξιμο στο ελαφρυ φρεναρισμα και στο δρομο εν κινησει τα πεταξα μετα απο 2-3 χιλιαδες και εβαλα valeo και ηρεμησα

Κοιταξα τα πισω τακακια και εγραφαν velos ή velo

Edited by kou
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , kou said:

 

Κοιταξα τα πισω τακακια και εγραφαν velos ή velo

δεν την γνωριζω παντως συνηθως τα μπροστινα κανουν θορυβο

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2023 at 12:14 ΠΜ, passatfsi said:

δεν την γνωριζω παντως συνηθως τα μπροστινα κανουν θορυβο

Απο τα πισω ειναι σιγουρα.

 

Ημουν στον αυτοκινητοδρομο και σε μια εξοδο που βγηκα ειχε φαναρι,πατησα παρατεταμενα το φρενο,οχι φρεναρισμα πανικου ή τελευταιας στιγμης,και μυρισα καμενο...επειδη και αλλη φορα μου ειχε ερθει αυτη η μυρωδια κατεβηκα απο το αυτοκινητο και διαπιστωσα οτι το καμενο ερχοταν απο τις πισω ροδες.Πριν 4 μερες μου συνεβη κατι αναλογο οταν οδηγουσα με ταχυτητες 120-130 χλμ/ωρα και σταματησα στα διοδια χαλαρα χωρις να ζορισω τα φρενα αλλα υπεθεσα οτι ηταν απο αλλο αμαξι.Προφανως η μυρωδια ειναι απο την θερμοκρασια που ανεπτυχθηκε απο την πεδηση αλλα δεν ηταν τετοιο το φρεναρισμα που να το δικαιολογει και υποθετω μηπως το τακακι με την δισκοπλακα ερχονται σε επαφη συνεχεια και αυτο σε συνδιασμο με τις υψηλες ταχυτητες αναπτυσει θερμοκρασια με αποτελεσμα στο φρεναρισμα να "καιγεται".

 

Οταν εβαλα βενζινη εκανα ελεγχο στα λαστιχα αν χρειαζοταν αερα και σκεφτηκα να βαλω το ακροφυσιο στην δισκοπλακα εκει που ειναι τα πισω τακακια μηπως με την πιεση του αερα φυγει σκονη ή ο,τι αλλο μπορει να υπαρχει εκει και να δημιουργει το σφυριγμα...εβγαλε ενα συννεφακι μαυρο σε βαθμο που τραβηχτηκα πιο πισω μην λερωσω ρουχα,προφανως ειχε μαζεψει καρβουνιλα,αλλα δεν αλλαξε απολυτως τπτ.

 

Αν δεν σταματησει αυτο το πραγμα με το σφυριγμα θα παω να αλλαξω τακακια,ισως και τις δισκοπλακες γιατι ειναι απο μαμα κι εχω 280.000.

 

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι τι γινεται με την εγγυηση του ανταλλακτικου γιατι εδω προφανως υπαρχει θεμα ...με καλυπτει τπτ ή θεωρειται κινουμενο μερος κτλ.

 

Edited by kou
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , kou said: και τις δισκοπλακες γιατι ειναι απο μαμα κι εχω 280.000.

 

Πρώτα απ όλα δεν έχω δει δίσκο που με 280.000χλμ τουλάχιστον να μην είναι στραβος πέρα ότι θα είναι κατά πολύ κάτω του ελάχιστου πάχους (κοινός δεν θα έχεις καλή απόδοση φρεναρίσματος ) ……. Συνήθως κάθε 2-3 αλλαγές τακάκια αλλάζουμε δίσκους ….  Αν επιτρέπεται που το πας για σέρβις  !? 
 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Ο διάλογος γίνεται για δίσκους 280κ;

Καααααααααλά.

Για cd οβάλ περισσότερο  παρά για δίσκους ….καλά θα πάει κ αυτό….

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxa:lol:

Nαι παιδια....κι εμενα πολλα χλμ μου φαινονται χαχαχαχαχα...οταν ειχα αλλαξει μπροστα δισκοπλακες μου ειπε οτι οι πισω ειναι κομπλε και δεν χρειαζονται ακομη αντικατασταση....βεβαια εχει περασει λιγος καιρος απο τοτε...τι να πω,δεν ξερω.

 

Παντως για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει κατι αρνητικο στην αποδοση των φρενων,οχι κατι σε μεγαλο βαθμο τουλαχιστον....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , xristos/red tornado said:

Πρώτα απ όλα δεν έχω δει δίσκο που με 280.000χλμ τουλάχιστον να μην είναι στραβος πέρα ότι θα είναι κατά πολύ κάτω του ελάχιστου πάχους (κοινός δεν θα έχεις καλή απόδοση φρεναρίσματος ) ……. Συνήθως κάθε 2-3 αλλαγές τακάκια αλλάζουμε δίσκους ….  Αν επιτρέπεται που το πας για σέρβις  !? 
 

 

Σε μαστορα της γειτονιας εδω και μια δεκαετια περιπου...ειμαι ευχαριστημενος ειναι η αληθεια.

Οταν λεω ευχαριστημενος δεν αναφερομαι στις τιμες μονο,που και αυτες μια χαρα ειναι,αλλα απο την εργασια...οσες φορες τον χρειαστηκα ο,τι ειπε ισχυε....

Edited by kou
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αλλαξει τπτ....ο θορυβος παραμενει...αυριο θα παω στον μαστορα...δεν βλεπω διαθεση να αναγνωρισει τπτ επομενως με βλεπω να ξαναπληρωσω νεα τακακια.

 

Τωρα που ειναι καλοκαιρι και το βραδακι εχω ανοιχτα παραθυρα δεν παλευεται αυτο το σφυριγμα.πφφφφ...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρηκα χρονο και πηγα στον μαστορα.

 

Μου ειπε οτι οι πισω δισκοπλακες εχουν λιγο ακομη αλλα θα πρεπει να αντικατασταθουν μαζι με την επομενη αλλαγη στα τακακια.

 

Μου λειανε γωνιες και εβαλε μια κρεμα.

 

Τωρα μενει να δω αν δοθηκε και λυση στο προβλημα,αυριο που λεω να παω για κανενα μπανακι και θα γραψω χλμ θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.