Jump to content
bear

Polo 9N - Αμορτισέρ & Eλατήρια [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Guest dubbeR_Stoilas

Η Weitec GTX είναι η αντίστοιχη της Variant II, βγαίνει στο ίδιο εργοστάσιο από την KW, είναι αρκετά πιο φτηνή και η μόνη της διαφορά είναι ότι δεν είναι Inox.

Link to comment
Share on other sites

inox σημαινει οτι ειναι ανοξειδωτη και δεν θα σκουριασει.

Στο Leon που ειχα τετοια δεν ειχα καποιο προβλημα σκουριας.Βεβαια μετα απο χρονια δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πανω απο 5 χρονια δεν θα το κρατησω το αμαξι.Αλλα το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι επισκευασιμες και η μια και η αλλη...

ΥΓ οτι ειναι ανοξειδωτη το καταλαβα απλα τι προσφερει εκτος απο τη μη υπαρξη σκουριας ρωτησα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι αρκετό καιρό μέλος του club και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας οι οποίες αν και είναι διαφωτιστικές δεν έχω βρει απάντηση στο δικό μου θέμα και για αυτό αποφάσισα να ζητήσω τα φώτα σας.

Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ στο polo μου (9Ν) και δε θέλω κάτι εξειδικευμένο (sport συμπεριφορά, χαμήλωμα, κλπ) αλλά κάποια αμορτισέρ που να ταιριάζουν στα εργοστασιακά ελατήρια και αν είναι δυνατό πιο ποιοτικά. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και ότι έχω ακούσει από τους διάφορους ειδικούς και μη, έχω καταλήξει σε Bilstein μαύρα και Monroe. Οι άλλες δυο μάρκες που προτείνονται για VW είναι Sachs και Koni. Μιλάω πάντα για τις απλές σειρές της κάθε εταιρίας.

Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει για κάποια από αυτά για polo 9N σχετικά με απόδοση, ποιότητα, κλπ και μπορεί να βοηθήσει.. να βοηθήσει!

φίλε μου επειδή λόγο του μαγαζιού που διατηρώ θέλω να πιστεύω πως εχω κάποια εμπειρία θ σου πρότεινα να μείνεις μακρυά από τα bilstein τα μαυρα και τα sachs.Η πιο ποιοτική ανάρτηση με την πιο κραυγαλέα απόδοση είναι τα bilstein τα κίτρινα!Μεγίστη απόδοση-ποιότητα,όχι πολύ ακριβά και φυσικά μέγιστο κρατημα.Καλή επιλογή-αγορά φίλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι αρκετό καιρό μέλος του club και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας οι οποίες αν και είναι διαφωτιστικές δεν έχω βρει απάντηση στο δικό μου θέμα και για αυτό αποφάσισα να ζητήσω τα φώτα σας.

Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ στο polo μου (9Ν) και δε θέλω κάτι εξειδικευμένο (sport συμπεριφορά, χαμήλωμα, κλπ) αλλά κάποια αμορτισέρ που να ταιριάζουν στα εργοστασιακά ελατήρια και αν είναι δυνατό πιο ποιοτικά. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ και ότι έχω ακούσει από τους διάφορους ειδικούς και μη, έχω καταλήξει σε Bilstein μαύρα και Monroe. Οι άλλες δυο μάρκες που προτείνονται για VW είναι Sachs και Koni. Μιλάω πάντα για τις απλές σειρές της κάθε εταιρίας.

Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει για κάποια από αυτά για polo 9N σχετικά με απόδοση, ποιότητα, κλπ και μπορεί να βοηθήσει.. να βοηθήσει!

Tα bilstein τα μαυρα εχω ακουσει πως ειναι χειροτερα απο τα εργοστασιακα.

Μπορεις να περασεις και απο καμια αντιπροσωπια seat και να τσιμπησεις ελατηρια/αμορτισερ απο ibiza sport με ~150ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Tα bilstein τα μαυρα εχω ακουσει πως ειναι χειροτερα απο τα εργοστασιακα.

πολύ καλά έχεις ακούσει φίλε μου..Δεν τα συνιστούμε ούτε σε αυτοκίνητο που είναι να πουληθεί μέσα σε ένα μήνα..Καλά λέει το χρώμα τους..ΜΑΎΡΑ(χάλια)!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά έχεις ακούσει φίλε μου..Δεν τα συνιστούμε ούτε σε αυτοκίνητο που είναι να πουληθεί μέσα σε ένα μήνα..Καλά λέει το χρώμα τους..ΜΑΎΡΑ(χάλια)!

<_< - μονο ταριφες βαζουν τετοια οχι καποιος που κανει εστω λιγη σπορ οδηγηση (!)

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε αυτα...!!!! http://tpauto.gr/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=16243

Και χωρις χαμήλωμα δείτε και αυτά. http://tpauto.gr/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=19937

Αν βάλει κάποιος πιο σκληρά αμορτισέρ σε μαμα ελατήρια, ανεβαίνει το υψος του αυτοκινήτου? Ξέρει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ για αμορτισέρ για το Polo 6n λίγο πιο σκληρά και πιο χαμηλά. Δεν 8α ή8ελα να ξεφύγω σε τιμή πάνω από τα 500¤. Οπότε έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδιά θα ήθελα την άποψη σας για μια αλλαγή που θέλω να κάνω στο καμάρι μου. Έχω σκεφτεί να αλλάξω την ανάρτηση σε ποιο σκληρή σε σχέση με την υπάρχων. Στο μυαλό μου έχω τα Plistein sprind (χαμηλώματος) και τα HR 3ποντα. Τι λέτε εσείς? Έχουν φορεθεί από κανέναν? Επίσης θα γίνει αλλαγή και στα ζαντολαστιχα: από 185/60/14 σε 205/45/16 (όμοια διάσταση που φοράει το GTI).

Η ζαντα της OZ superturismo gt και λαστιχα conti sprt2.

Δεν με απασχολεί αν θα χάσω τελική απλά πιστεύω ότι θα ομορφύνει ακόμα περισσότερο. Τι λέτε?

2006-volkswagen-polo-gti--3_460x0w.jpg

Edited by PoloG7
Link to comment
Share on other sites

το Bilstein B8 Sprint και με Set H&R 3,5cm είναι ένα από τα πλέων δοκιμασμένα άψογά setup λοιπόν νομίζω θα σε κόψει πολυ απο 185 να πας σε 205!!! και απο 14 σε 16??? φιλε μου μετα το αυτοκίνητο δεν τηα έχει τπτ απο σπιρτάδα ουτε να περιμένει να πας την τελικη που πήγενε... το μόνο που θα δείς είναι κράτιμα υπερβολικό σε στροφές... τπτ άλλο...

Link to comment
Share on other sites

το Bilstein B8 Sprint και με Set H&R 3,5cm είναι ένα από τα πλέων δοκιμασμένα άψογά setup λοιπόν νομίζω θα σε κόψει πολυ απο 185 να πας σε 205!!! και απο 14 σε 16??? φιλε μου μετα το αυτοκίνητο δεν τηα έχει τπτ απο σπιρτάδα ουτε να περιμένει να πας την τελικη που πήγενε... το μόνο που θα δείς είναι κράτιμα υπερβολικό σε στροφές... τπτ άλλο...

Πιστεύεις να πάω για 15αρες άρα? Το γνωρίζω ότι θα μου κόψει και το σκέφτομαι να ανεβώ σε16αρα αλλά μάλλον και εγώ για 15αρα το βλέπω. Το κατάλληλο λάστιχο μετά πιστεύεις για 15αρα είναι το 195/50/15?

Edited by PoloG7
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδιά θα ήθελα την άποψη σας για μια αλλαγή που θέλω να κάνω στο καμάρι μου. Έχω σκεφτεί να αλλάξω την ανάρτηση σε ποιο σκληρή σε σχέση με την υπάρχων. Στο μυαλό μου έχω τα Plistein sprind (χαμηλώματος) και τα HR 3ποντα. Τι λέτε εσείς? Έχουν φορεθεί από κανέναν? Επίσης θα γίνει αλλαγή και στα ζαντολαστιχα: από 185/60/14 σε 205/45/16 (όμοια διάσταση που φοράει το GTI).

Η ζαντα της OZ superturismo gt και λαστιχα conti sprt2.

Δεν με απασχολεί αν θα χάσω τελική απλά πιστεύω ότι θα ομορφύνει ακόμα περισσότερο. Τι λέτε?

2006-volkswagen-polo-gti--3_460x0w.jpg

Δες εδώ:

Link to comment
Share on other sites

το 75 η το 100 έχεις φίλε? εάν εχεις το 75... 195/45 R15 και ζάντα ελαφριά 7JX15... για να είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

το 75 η το 100 έχεις φίλε? εάν εχεις το 75... 195/45 R15 και ζάντα ελαφριά 7JX15... για να είσαι ΟΚ.

To 75 εχω φίλε μου. Μάλλον τότε θα πάω για Plistein sprind (χαμηλώματος) και τα HR 3ποντα και για 15αρα με λάστιχο 195/45/R15.

Η ζάντα είναι αυτή superturismo_gt.jpg Καλή επιλογή?

Edited by PoloG7
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλη επιλογή ζάντας OZ Superturismo GT 5.7kg είναι στην ίδια "Racing" κατηγορία με την OZ Ultraleggera 5.6kg x92kbvf0raf5u1xwj9k5.png

Γενικός η σείρα "Racing" της ΟΖ είναι όλες οι ζάντες πανάλαφρες πχ Superleggera 7JX15 5.23kg (αυτές που φοράω εγώ στο Polo μου) Ultraleggera 7JX15 5.60kg

Superturismo WRC 7JX15 5.63kg, Superturismo GT 7JX15 5.70kg

Όποια και να βάλεις από τις παραπάνω ζάντες να ξέρεις το αυτοκίνητο δεν θα κόψει :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνιστούσα αυτές: http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?x...66&xSec=256

Τις φορώ ήδη στο αμάξι εδώ και 20.000 χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι σφιχτές χωρίς να κοπανούν και έχουν πολύ καλή σχέση ποιότητας και απόδοσης σε συνάρτηση με την αξία τους.

Όσο για τα ελαστικά θα σου έλεγα να βάλεις καλύτερα 195/50/15 κα Μichelin Pilot Exalto 2. Είναι το ιδανικό ελαστικό κατ' εμέ για τα Polo, Fabia & ibiza. :o

Εγώ φοράω αυτό το ελαστικό σε 205/45/16.

Edited by KDOURIS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνιστούσα αυτές: http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?x...66&xSec=256

Τις φορώ ήδη στο αμάξι εδώ και 20.000 χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι σφιχτές χωρίς να κοπανούν και έχουν πολύ καλή σχέση ποιότητας και απόδοσης σε συνάρτηση με την αξία τους.

Όσο για τα ελαστικά θα σου έλεγα να βάλεις καλύτερα 195/50/15 κα Μichelin Pilot Exalto 2. Είναι το ιδανικό ελαστικό κατ' εμέ για τα Polo, Fabia & ibiza. B)

το 50 δεν θα του δώσει τόσο ευστάθια και κράτιμα σε σχέση με το 45άρη. επίσεις είναι και ποιό βαρί απο το 45άρη και εδώ λόγο ότι είναι λίγα τα άλογα του φίλου κοιτάμε να βρούμε την πιό δυνατή λύση χωρής απόλειες ;) τα δικά μας είναι δυναμομένα και μπορούμε να τα φορέσουμε αυτες τις διαστάσεις η και να πάμε σε άλλη διάσταση ζάντας ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστήσω πολύ παιδιά για της απαντήσεις σας. 195/45/50 η 195/50/15? Η διαφορά πιστεύω θα είναι μικρή. Το να πάω δλδ σε 15αρα το επιτρεπόμενο λάστιχο που πρέπει να βάλω είναι το 195/50/15 για να μην χάσω το βήμα?

Edited by PoloG7
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που θα χάσει είναι ότι αντί για 100 στο κοντερ θα πηγενει 98 2km δεν είναι σφάλμα, (νομίζω θα το βοηθίσει και όλας) + ότι θα έχει καλήτερο πάτημα στο δρόμο λόγο ότι το αμάξι θα κάθετε πιό χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.