Jump to content
vaspiliop

Ιμάντας εκκεντροφόρου

Recommended Posts

Ρε παιδιά τον ιμάντα εκκεντροφόρου στα 60,000 δε τον αλλάζουν? Υποτίθεται ότι μου τον είχαν αλλάξει στο "μεγάλο" service σε επίσημη αντιπροσωπεία..

Το πήγα όμως για service στα 75,000 (σε άλλη επίσημη αντιπροσωπεία) και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή.... rocket.gif

Καμια ιδέα για να καταλάβω τι παίζει? Πως θα μπανίσω αν θέλει αλλαγή?

Εχω το 9Ν 16v

Ευχαριστώ B)

Edited by Vasilis VW POLO 16v
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τον ιμάντα εκκεντροφόρου στα 60,000 δε τον αλλάζουν? Υποτίθεται ότι μου τον είχαν αλλάξει στο "μεγάλο" service σε επίσημη αντιπροσωπεία..

Το πήγα όμως για service στα 75,000 (σε άλλη επίσημη αντιπροσωπεία) και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή.... rocket.gif

Καμια ιδέα για να καταλάβω τι παίζει? Πως θα μπανίσω αν θέλει αλλαγή?

Εχω το 9Ν 16v

Ευχαριστώ <_<

Γεια σου φίλε και καλωσόρισες, όσο για την ερώτηση σου, ναι το ιμάντα τον αλλάζουν στα 60,000χλμ. Δεν νομίζω να μην στον άλλαξαν , μπορείς να το δεις και στο manual των service αυτό.Το γράφει. Η γνώμη μου είναι αυτός που σου είπε ότι θέλει αλλαγή θέλει να βγάλει γιαύτο αλλάξε μάστορα. <_<

Link to comment
Share on other sites

60.000 ή 90.000 χλμ? Για κοιτα λιγο το manual γιατι δεν το εχω προχειρο......

90.000. Εγω θα τον αλλάξω στις 75.000 χλμ για να κοιμάμαι ύσηχος

Link to comment
Share on other sites

παιδια,επειδη εκανα το σερβις των 60.000 πριν απο λιγο καιρο τους ιμαντες τους αλλαζουν στα 75 εκτος κι αν ζητησεις ο ιδιος να αλλαχτουν στα 60.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κοινός και για την εισαγωγή και για την εξαγωγή, απλώς θα σου σβήσει και θα κάνει κάτι τινάγματα όταν θα σε επιβραδύνει... Ε; :D

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι μάλλον το καλύτερο από όλα τα σενάρια..

αλλιώς σπασμένες μερικές βαλβίδες, στραβωμένες μπιέλες ίσως...

διάφορα τέτοια ωραία! tongue.giftongue.gif

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

μαζί με το στράβωμα της βαλβίδας ίσως στραβώσει λίγο και η μπιέλα... :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι μάλλον το καλύτερο από όλα τα σενάρια..

αλλιώς σπασμένες μερικές βαλβίδες, στραβωμένες μπιέλες ίσως...

διάφορα τέτοια ωραία! tongue.giftongue.gif

αουτς!!!!!!!πτου κακα!!!!!

μακρια απο εμας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά στο 60αρι είχα αλλάξει μπουζιά βαλβολίνες....ιμάντα ΟΧΙ!

Δεν ψήνομαι να δώσω όμως 600 ευρώ που μου είπαν στην επίσημη

Αν πάω σε Αλέκο (συνεργείο για VW αλλά όχι εξουσιοδοτημένο) έχετε καμιά ιδέα πόσο θα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά στο 60αρι είχα αλλάξει μπουζιά βαλβολίνες....ιμάντα ΟΧΙ!

Δεν ψήνομαι να δώσω όμως 600 ευρώ που μου είπαν στην επίσημη

Αν πάω σε Αλέκο (συνεργείο για VW αλλά όχι εξουσιοδοτημένο) έχετε καμιά ιδέα πόσο θα πάει?

Στην επίσημη έχει ¤ 420, σε μη εξουσιοδητημένο ¤ 310

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοουν αλλαγη ιμαντα μαζι με service?

Ειναι παααρα πολλα τα ¤600 για μια απλη αλλαγη ιμαντα εκκεντροφορου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Πήγαινε Φιλοσίδη. Κάπου στα λεφτά που είπε ο Σπύρος θα σου πάρουνε. Τέλειες δουλειές ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπεία για εμένα... Για να κοιμάμαι ήσυχος! Πάντως τα 600 υπερβολικά!

Α να σου αλλάξουν και αντλία νερού!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τον ιμάντα τον τεντώνουν για να τον βάλλουν...

σε ένα παλαιό τιμολόγιο από σερβις( τεγούσης-βέροια) αναφέρει ότι στο σερβις 32.000 χμ/3,5 ετών ...

"τεντωτήρας-ιμάντος εκκεντροφωρ" ..... 55 euro + φπα... προσέξτε...λέει "τεντοτήρας-ιμάντος..." δηλαδή σε πτώση γενική. τώρα αυτό τί σημαίνει? ότι δηλαδη άλλαξαν τον ιμάντα ή ότι απλά χρησιμοποίησαν τον τεντωτήρα για να περάσουν την αντλία νερού κ δεν άλλαξαν τον ιμάντα?

μήπως έτσι εμφανίζεται στο λογισμικό της αντιπροσωπείας ο ιμάντας ή έτσι εμφανίζεται ο τεντωτήρας του ιμάντα? τον ιμάντα έπρεπε να τον αναφέρει ξεχωριστα?

αυτό ρε παιδιά δε σημαίνει ότι μου αλλάξαν τον ιμάντα χρονισμού? σωστά δε λέω?

αναφορικά θα πώ ότι μαζί με αυτό μου αλλάξαν με άλλα 50 euro κ την αντλία νερού... νομίζω ότι αυτά τα περνούν μαζί...

δηλαδή καταλήγω στο εξής συμπέρασμα... ότι στα 32.000 χμ άλλαξα ιμάντα...σωστά?η επόμενη αλλαγή πότε είναι?

τί σημαίνει ηλεκτρικός γρύλος? γιατί κ αυτό το βλέπω στο τιμολόγιο...90 euro+φπα έκανε...

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως το αναφερεις, πρεπει να αλλαξαν μονο τον εντατηρα του ιμαντα (ενα στρογγυλο σαν ραουλο) και οχι τον ιμαντα.

Εαν μαλιστα αναλογιστουμε τα χρηματα που εδωσες και τα χλμ που εγινε η επεμβαση, μαλλον ενισχυεται το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.