Jump to content
drftoulis

Σχεδόν τσάμπα Car kit

Recommended Posts

Μπορείτε να φτιάξετε με λιγότερα από 10€ ένα carkit για το κινητό σας αντί να δώσετε 100€ για ένα μέτριο carkit ή 300+ για ένα ράδιοcd με ενσωματομένο blue tooth

Δεν μιλάμε για κάτι με χάλια ακουστική αλλά για κάτι με απίστευτο ήχο ρυθμιζόμενη ένταση και δυνατότητα να ακούτε όσο δυνατά θέλετε μουσική από το κινητό σας.

Αν έχετε λοιπόν ραδιοCD στο αμάξι σας που έχει Aux in στη πρόσοψη ή Rear aux in τοτε είναι πολύ εύκολα τα πράγματα.

Αγοράζετε ένα φθηνό συμβατό με το κινητό σας στερεοφωνικό hands free(με 2 ακουστικά) από κάποιο κατάστημα το πολύ με 5-8€ ή κανιβαλιάζουμε το hands free που δίνουν δωρεάν οι εταιρίες με κάθε κινητό.αν θέλουμε να προσαρμόσουμε το hands free στην πρόσοψη του ραδιοcd τότε θα χρειαστούμε ένα βύσμα jack αν θυμάμαι καλά 3 και κάτι χιλιοστά.Αν θέλουμε να το προσαρμόσουμε στη πίσω είσοδο τότε θα χρειαστούμε 2 βύσματα RCA(ένα κόκκινο και ένα ότι χρώμα σας αρέσει).

Κώβουμε τα ακουστικά σημαδεύοντας ποιό είναι το δεξί και ποιό το αριστερό

Μέσα σε κάθε καλωδιάκι υπάρχουν 2 καλώδια ένα χρωματιστό(σήμα) και ένα μαύρο ή χύμα χάλκινες ίνες που είναι το ρεύμα.

Για RCA το καλώδιο του σήματος (χρωματιστό) συνδέεται με το κεντρικό μέρος του βύσματος και το ρεύμα με το εξωτερικό.Στο καλώδιο του δεξιού ακουστικού βάζουμε το κόκκινο βύσμα και στου αριστερού το άλλο.Καλό θα είναι οι συνδέσεις να γίνουν με κολιτίρι και καλάι για καλύτερη αγωγημότητα και σταθερότητα.

Για βύσμα jack βάζουμε το κόκκινο(δεξί) καλώδιο στη θέση με το κόκκινο χρώμα στο μαύρο τα ρεύματα καί από τα 2 καλωδιάκια και στην 3η θέση το καλώδιο από το αριστερό ακουστικό.και πάλι οι συνδέσεις με κολιτίρι.

Για να επιλέξετε να ακούτε το κινητό απλά πατάτε το source στο ράδιοcd μέχρι να εμφανιστεί η ένδηξη AUX και ακούτε πλέον από τα ηχεία του αυτοκινήτου.Το μικρόφωνο είναι αρκετά ευαίσθητο για να μπορεί να πιάσει την φωνή σας από 50 -100 εκατοστά μακριά οπότε δεν έχει και τόση σημασία πού θα είναι τοποθετημένο αρκεί να μην είναι κρυμένο

Αν τα κάνατε όλα σωστά θα μπορείτε να κάνεται τηλεφωνήματα χωρίς να ρισκάρετε να σας γράψουν και θα ακούτε τα mp3 κωμάτια του κινητού σας.Η ένταση της φωνής θα ελέγχεται πλέον από το ράδιοcd.

Καλή επιτυχία και καλή διασκέδαση και προσοχή σους δρόμους

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα!

Το έχεις δοκιμάσει όμως;Επειδή όπως είπες το μικρόφωνο είναι πολύ ευαίσθητο, μήπως θα μικροφωνίζει ακόμα και με μικρή ένταση στα ηχεία;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα!

Το έχεις δοκιμάσει όμως;Επειδή όπως είπες το μικρόφωνο είναι πολύ ευαίσθητο, μήπως θα μικροφωνίζει ακόμα και με μικρή ένταση στα ηχεία;

Το τελειώσαμε εχθές στο αυτοκίνιτο του αδερφού μου και παίζει τέλεια χωρίς μικρογωνισμούς και αύριο βάζω μπροστά να το κάνω και στο δικό μου.

Η μόνη περίπτωση να μικροφωνίσει είναι αν αυτός που καλείς είναι ακρυβός δίπλα στο αυτοκίνητό σου ή μέσα σε αυτό γιατί όλα τα κινητά έχουν λογισμικό ακύρωσης ήχου.Αλλιώς θα μικροφωνίζανε όλα τα carkit.

Η πλάκα είναι ότι το όλλο ενχείρημα ξεκίνησε για να μπορεί ο brother να ακούει mp3 από το κινητό του και εκτός από αυτό τελικά είδαμε ότι δουλεύει τέλεια και σαν mp3 και σαν carkit ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα ωραιος. Δεν πιστευα να χε κανει και άλλος αυτην την πατεντα αλλα να που την εκανε. Ωραιος !!!!!!!!!!

Επησεις στο καλωδιο με τα ακουστικα μην τα κόψετε πριν το κουμπακι για απάντηση. Βαλτε το σε ένα ωραίο σημείο και απαντατε με ενα κουμπακι στην κληση.

ΑΑΑΑ οταν μιλατε κλειστε και κανα παραθυρο για καλυτερα και να μην ακουνε οι αλλοι την συνομιλια.

Εγω φιλε drspeed μιλαγα μια μερα και ημουν στο φαναρι και καθοταν μια τυπισα διπλα και με ακουγε να μιλαω μονος μου και εκανε το σταυρο της !!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαα

tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Τι bluetooth κ μλκιες .... αυτες ειναι πατέντες..... ουτε ακτινοβολιες ουτε τπτ. Επεισης οσοι εχουν ΝΟΚΙΑ (συνήθως τα ακριβα Ν) εχουν ενα καλωδιο το οποιο περνει βυσμα απο ακουστικα και δεν χρειάζεται να κόψετε το καλωδιο. Επισεις εχει και κουμπακια play-fw-pause-bw και αμα το βαλετε σε καλο σημειο αλλαζετε και τα τραγουδια μπαμ μπαμ.

Ωραιος !!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε λοιπόν ραδιοCD στο αμάξι σας που έχει Aux in στη πρόσοψη ή Rear aux in τοτε είναι πολύ εύκολα τα πράγματα.

Πριν λιγες μερες το σκεφτηκα αν γινετε,βλεπωντας το ραδιοcd να εχει Aux in!

Αλλα δεν κατεχω κ πολλα κ δεν το συνεχισα!!!!

Πολυ καλη ιδεα παντος! αυριο θα το φτιαξω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος είναι ευκολότερο από ότι ακούγεται!!!

Για κάποιον που έχει μία ιδέα από αυτά είναι υπόθεση 10-15 λεπτών για κάποιον αδαή μπορεί να πάρει κανένα μισάωρο.

Αν κάνετε έναν έξτρα κόπο μπορείτε να βάλετε ένα βύσμα ακόμα ενδιάμεσα έτσι ώστε όταν δεν θέλετε να βάλετε το τηλέφωνο να μπορεί να μπεί εκεί ένα mp3 player

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πράγμα δοκίμασα και γώ αλλα με το handsfree του w850 μου. Αλλά αντί για καλώδιο είχα ενα fm transmitter με usb! (παίρνει κατευθείαν flash usb ή με μίνι jack απο εξωτερική πηγή ήχου.....).Συνδεεται στον αναπτήρα, έχει έτοιμες συχνότητες, χαμηλα στην μπάντα απο 87.9 μεχρι 89 και κατι....) Δουλεύει στέρεο και πολύ ικανοποιητικά....

Link to comment
Share on other sites

Τρελη ιδεα!

θα το δοκιμασω και εγω εφοσον εσω και BT ακουστικο,το handsfree δεν το χρησιμοποιω.Επομενως θα θυσιαστει στον βωμο της ελληνικης πατεντας!

Link to comment
Share on other sites

Και μία ακόμα βοήθεια για όσους δοκημάσουν να βάλουν jack στην θέση τών ακουστικών αντί για RCA.Το καλώδιο από το δεξί ακουστικό χρωματιστό(κόκκινο) μπαίνει στην κεντρική επαφή, το αριστερό στην μεσαία επαφή και τα ρεύματα και από τα 2 καλώδια πάνε στην εξωτερική επαφή.

Μέχρι τώρα έχουν φάει τρελά σκαλώματα αρκετοί που έχουν δεί την πατέντα να δουλεύει και μερικοί ακόμα κλαίνε τα λεφτά που δώσανε για πανάκρυβα carkit

Χαίρομαι που κάτι που ξεκίνησε από περιέργεια τελικά δουλεύει τόσο καλά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες μετά από απορεία ενώς φίλου για το άν θα μπορούσε η παραπάνω πατέντα να δουλέψει και με blue tooth έκατσα και έφτιαξα και ένα τέτοιο για να δώ άν θα του δουλέψει.Το αποτέλεσμα και πάλι πολύ καλό αλλά δεν παίζει μουσική από το κινητό.Η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια με πρίν με την μόνη διαφορά ότι ο ήχος πλέον είναι μονοφωνικός(δεν βρήκαμε κάποιο φθηνό στερεοφωνικό ΒΤ για να το καταστρέψουμε!!!) και πολύ πιθανό να χρειαστεί μία επέκταση του καλωδίου.Το κόστος εξαρτάται από την αξία του blue tooth(25-όσα €).

Τα πράγματα γίνονται λίγο πιο πολύπλοκα αν το ΒΤ δεν έχει φορτιστή αυτοκινήτου(εμείς βρήκαμε ένα που μπορεί να φορτήσει από το αυτοκίνητο)γιατί κάθε τόσο θα πρέπει να φορτίζει.

Συνολικό κόστος μαζί με τον έξτρα φορτιστή 50€.

Τώρα και με το δίκιο σας θα μου πείτε :ρε μεγάλε άν είναι να δώσω τόσο λεφτά γιατι να μην το βάλω απλά στο αφτί μου και να τελειώνω!

Το έκανα και το έγραψα γιατί απλά μπορεί να γίνει και κάποιος μπορεί να θέλει να το κάνει.Εγώ πάντως κρατάω την πρώτη μόντα για το αμάξι μου!

Καλές μόντες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα ενα βησματακι jack για να φτιαξω την πατεντα....ειναι ολα τα λεφτα και δουλευει τελεια!!!

Ο πωλητης μολις του ειπα τι το θελω ειχε μεινει λαλακας και με κοιτουσε , λεγοντας μου οτι δεν θα δουλεψει.... :D :D :lol:

Που να ηξερε ο κακομοιρης!!!

Thanks drspeed!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα ενα βησματακι jack για να φτιαξω την πατεντα....ειναι ολα τα λεφτα και δουλευει τελεια!!!

Ο πωλητης μολις του ειπα τι το θελω ειχε μεινει λαλακας και με κοιτουσε , λεγοντας μου οτι δεν θα δουλεψει.... :lol: :lol: :lol:

Που να ηξερε ο κακομοιρης!!!

Thanks drspeed!!!!

Έπρεπε μετά να πάς από εκεί με το αυτοκίνητο και να του το δήξεις !!!!!!

Σου λέω έχουν σκαλώσει πολλοί που το είδανε να δουλεύει! B)

Ή κάνουμε πατέντες ή δεν κάνουμε!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε στο RNS 300 το RCD της VW μπαινει? η δουλευει μονο σε aftermarket ηχοσυστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε στο RNS 300 το RCD της VW μπαινει? η δουλευει μονο σε aftermarket ηχοσυστηματα?

Δεν έχω ιδέα πώς είναι το συγκεκριμένο από πίσω και τί υποδοχές έχει!Αν έχει είσοδο για iPod τότε σύγουρα μπαίνει.Επίσεις αν έχει είσοδο για cdιέρα πάλι μπαίνει αλλά πρέπει να βρείς το κατάλληλο καλώδιο και μάλλων θα έχει αρκετά λεφτά και θα πρέπει σχεδόν να καταστρέψεις το καλώδιο που θα πάρεις.

Αν έχεις καμία φωτογραφία να δώ πώς είναι από πίσω θα μπορούσα να σου πώ με συγουριά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν panostok από ότι κατάλαβα από τα διαγράμματα του DIS παίζει να γίνει κάποια παρόμοια μόντα και υπάρχει και δυνατότητα άν γίνει καλά να απαντάς το τηλέφωνο από το τιμόνι αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πλύκτρο αλλά χρειάζεσαι τα βύσματα της VW και κάποιον που να έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο.Ίσως να υπάρχει και έτοιμο βύσμα από κάποια αντιπροσωπεία.Στην θέση σου πάντως δεν θα το ξεκινούσα μόνος μου γιατί θα μπλέξεις πολύ.Τα παραπάνω διαγράμματα καλό θα είναι να τα δίξεις σε κάποιον ηλεκτρονικό και αυτός θα μπορέσει να σου το φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ DR και γω θελω να το κοιταξω εχω μια σχετικη ιδεα απο τετοια πραγματα ειδα και τα διαγραματα αλλα οπως λες δυσκολο να το ξεκινησω μονος μου αν δεν ειμαι σιγουρος για το που θα βρω βυσμα συμβατο με το RCD.

Ευχαριστω πολυ για το ψαξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μερικές διευκρυνήσεις :

το clarion μου έχει rear aux in . Αν (λέω αν) συνδέσω ένα καλώδιο το οποιό θα βγαίνει (κάπου στην κονσόλα) και θα καταλήγει σε βύσμα jack (ειναί αυτό που έχουν τα κοινά ακουστικα Walkman ή λέω μπούρδες τόση ώρα ;;; :huh: ) και προσαρμώσω στο hands free ένα αντιστοιχο θηλυκό θα μπορώ να χρησιμοποιώ (να συνδέω) , οχι ταυτόχρονα εννοείται, και το κινητό και το mp3 player ;;; ( :huh: είδατε που το πήγαινα:blink:.

Στο hands free τη σύνδεση στο θηλυκό βύσμα θα την κάνω με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεται ;

tnxs

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μερικές διευκρυνήσεις :

το clarion μου έχει rear aux in . Αν (λέω αν) συνδέσω ένα καλώδιο το οποιό θα βγαίνει (κάπου στην κονσόλα) και θα καταλήγει σε βύσμα jack (ειναί αυτό που έχουν τα κοινά ακουστικα Walkman ή λέω μπούρδες τόση ώρα ;;; :huh: ) και προσαρμώσω στο hands free ένα αντιστοιχο θηλυκό θα μπορώ να χρησιμοποιώ (να συνδέω) , οχι ταυτόχρονα εννοείται, και το κινητό και το mp3 player ;;; ( :huh: είδατε που το πήγαινα:blink:.

Στο hands free τη σύνδεση στο θηλυκό βύσμα θα την κάνω με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεται ;

tnxs

Σαφώς και μπορείς.Και εγώ το ίδιο έχω κάνει!

Αν τα βρείς σκούρα στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω στην πηγη μου εχω μια εξωτερικη θυρα που λεει A/V in γινεται τιποτα μ αυτην??? Εχω και μια Aux in 2 που ειναι ενα μονο καλωδιο και μια Aux in 3 που ειναι 3 καλωδια.... Εχω μπερδευτει!!!! Σε ποια απ τις 3 θυρες πρεπει να το τοποθετησω???

Edited by kostakispassat
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω στην πηγη μου εχω μια εξωτερικη θυρα που λεει A/V in γινεται τιποτα μ αυτην??? Εχω και μια Aux in 2 που ειναι ενα μονο καλωδιο και μια Aux in 3 που ειναι 3 καλωδια.... Εχω μπερδευτει!!!! Σε ποια απ τις 3 θυρες πρεπει να το τοποθετησω???

Για άνεβασε μια εικόνα αδερφέ

Link to comment
Share on other sites

Eμένα το sony μου έχει front aux μπροστά στην πρόσοψη.

Έχω ένα ζευγάρι ακουστικά stereo.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει έστω με π.μ που θα συνδέσω το βύσμα Jack,πως θα το ζητήσω να το αγοράσω?

Και τι θα συνδέσω απο όλα με το κίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.