Jump to content
nilasgr

Προβλημα Στο Συμπλεκτη

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω ενα γκολφ 5 και σημερα το βραδυ ξεκινησα απο το χολαργο να παω αμπελοκηπους ξαφνικα στην διαδρομη οταν παταγα τον συμπλεκτη για να αλλαξω ταχυτητα αισθανομουν το τρεμουλο του κινητηρα στον συμπλεκτη.Σε ενα φαναρι εσβησα το αυτοκινητο τελειως μπας και ειχε φαει κανενα κολλημα (ολη την ημερα που χρησιμοποιουσα το αμαξι ηταν ολα οκ) και για κανενα 2 λεπτο δεν επερνε μπρος μετα απο πολλες προσπαθειες πηρε.

Γνωριζει καποιοιος τι μπορει να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα σου έλεγα πως μαλλον δεν ειναι προβλημα, αλλα αναφερεις πως το αυτοκινητο σου δεν επαιρνε μπρος. Για το τρεμουλο αυτο καθ' αυτο δεν νομιζω να ειναι κατι αλλα με ενδιαφερει και εμενα πολυ μια αποψη μιας και το παρατηρησα και εγω αλλα ειχα να συγκρινω μονο με ενα Focus που οδηγουσα (αν και νομιζω πως ετσι ειναι το αυτοκινητο). Το δικο μου ειναι 1.4 το FSI του '05 με 65000χλμ (αν εχει καποια σημασια). Αν μπορει καποιος να μας "καθυσηχασει" θα ηταν super. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα γκολφ 5 και σημερα το βραδυ ξεκινησα απο το χολαργο να παω αμπελοκηπους ξαφνικα στην διαδρομη οταν παταγα τον συμπλεκτη για να αλλαξω ταχυτητα αισθανομουν το τρεμουλο του κινητηρα στον συμπλεκτη.Σε ενα φαναρι εσβησα το αυτοκινητο τελειως μπας και ειχε φαει κανενα κολλημα (ολη την ημερα που χρησιμοποιουσα το αμαξι ηταν ολα οκ) και για κανενα 2 λεπτο δεν επερνε μπρος μετα απο πολλες προσπαθειες πηρε.

Γνωριζει καποιοιος τι μπορει να ειναι αυτο?

¶ποψή μου είναι ότι δεν έχει να κάνει με πρόβλημα στον συμπλέκτη. Ίσως δεν δουλεύει σωστά ο κινητήρας π.χ. από κακής ποιότητας καύσιμο. Βάλτο σε διαγνωστικό.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα σου έλεγα πως μαλλον δεν ειναι προβλημα, αλλα αναφερεις πως το αυτοκινητο σου δεν επαιρνε μπρος. Για το τρεμουλο αυτο καθ' αυτο δεν νομιζω να ειναι κατι αλλα με ενδιαφερει και εμενα πολυ μια αποψη μιας και το παρατηρησα και εγω αλλα ειχα να συγκρινω μονο με ενα Focus που οδηγουσα (αν και νομιζω πως ετσι ειναι το αυτοκινητο). Το δικο μου ειναι 1.4 το FSI του '05 με 65000χλμ (αν εχει καποια σημασια). Αν μπορει καποιος να μας "καθυσηχασει" θα ηταν super. :)

Αυτο δεν μου το εκανε ποτε ξαφνικα εκεινο το βραδυ το ενιωσα αυτο στο συμπλεκτη ειδικα οσο ανεβαζω στροφες και αλλαζω ταχυτητα τοσο πιο εντονα το νιωθω το τρεμουλο της μηχανης.Εσενα στο εκανε απο την αρχη που πηρες το αυτοκινητο η τωρα τελευταια?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

¶ποψή μου είναι ότι δεν έχει να κάνει με πρόβλημα στον συμπλέκτη. Ίσως δεν δουλεύει σωστά ο κινητήρας π.χ. από κακής ποιότητας καύσιμο. Βάλτο σε διαγνωστικό.

Και εγω πιστευω οτι δεν ειναι απο το συμπλεκτη απλα επειδη τυχανε μαζι αυτα ειπα μηπως.

Αλλα συμβαινει το εξης αμα σβησω την μηχανη και στο καπακι την ανοιξω δεν περνει μπρος πρεπει να το αφησω λιγο και να περιμενω κανενα λεπτο τοτε ξαναπερνει(πχ αν ειμαι στο φαναρι και μου σβησει το αυτοκινητο επιεδη δεν αφησα σςστα το συμπλεκτη και παω αμεσως να τα αναψω δεν περνει μπρος)και αυτο μου το κανει οταν ειναι ζεστη η μηχανη το πρωι που ειναι κρυα περνει αμεσως.καθε μερα του κανω δοκιμη και μου το κανει συνεχεια και καποια στιγμη θα το παω σε συνεργειο να το δουν

Link to comment
Share on other sites

Ισως να κανεις εσυ καποιο λαθος μεγαλο (στο χειρισμο), το λεω επειδη αναφερεις οτι σου σβηνει καμια φορα στα φαναρια απο δικο σου λαθος. Το δικο μου δεν το πηρα καινουριο οποτε δεν μπορω να σου απαντησω αν το εκανε απο την αρχη (να νιωθω το τρεμουλο της μηχανης στο συμπλεκτη εννοω) χωρις ομως να το κανει σε ολη τη "διαδρομη" του συμπλεκτη. Παντως απο τη "δικη μου" αρχη το κανει, γυρω στα 2000χλμ που το εχω. Πρεπει τα 2 προβληματα που αναφερεις να ειναι ασχετα μεταξυ τους. Πηγαινε κοιτα παντως το προβλημα με το σβησιμο του κινητηρα, εκει πρεπει να υπαρχει καποιο σφαλμα, αν τα κανεις εσυ ολα σωστα και αν η βενζινη ειναι καλη (δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλο παραγοντα σε περιπτωση που δεν χαλασε κατι) . Αυτα απο εμενα, να μας ενημερωνεις και καλη τυχη.

Edited by Orfi
Link to comment
Share on other sites

Ισως να κανεις εσυ καποιο λαθος μεγαλο (στο χειρισμο), το λεω επειδη αναφερεις οτι σου σβηνει καμια φορα στα φαναρια απο δικο σου λαθος. Το δικο μου δεν το πηρα καινουριο οποτε δεν μπορω να σου απαντησω αν το εκανε απο την αρχη (να νιωθω το τρεμουλο της μηχανης στο συμπλεκτη εννοω) χωρις ομως να το κανει σε ολη τη "διαδρομη" του συμπλεκτη. Παντως απο τη "δικη μου" αρχη το κανει, γυρω στα 2000χλμ που το εχω. Πρεπει τα 2 προβληματα που αναφερεις να ειναι ασχετα μεταξυ τους. Πηγαινε κοιτα παντως το προβλημα με το σβησιμο του κινητηρα, εκει πρεπει να υπαρχει καποιο σφαλμα, αν τα κανεις εσυ ολα σωστα και αν η βενζινη ειναι καλη (δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλο παραγοντα σε περιπτωση που δεν χαλασε κατι) . Αυτα απο εμενα, να μας ενημερωνεις και καλη τυχη.

Οχι δεν μου σβηνει στα φναρια απλα το ανεφερα οτι αμα καποιου του σβησει στο φαναρι και παει να το ανοιξει γρηγορα τοτε δεν μου περνει πρεπει να περιμενω λιγο και μετα περνει.Οσο για τον συμπλεκτη το ενιωσα για τα καλα τι φταιει σημερα ξαφνικα μεσα στην εθνικη οδο (αγιο ειχα πως δεν με μαζεψε κανεις σκληρηνε ο συμπλεκτης και δεν εμπαινε καμια ταχυτητα μεσα(δισκο - πλατω off ή συμπλεκτης).Ισως ολα αυτα που ανεφερα στην αρχη του post να ηταν συμπτωματα.Παρεπιπτωντος το πηγε σε μια γνωστη αντιπροσωπει να το ελεγξουν μεσα στην βδομαδα και μου λεγαν δεν ειναι τιποτα το κανει σε ολα τα αυτοκινητα λες και εγω ειμαι χαζος που 2 χρονια δεν ξερω το αυτοκινητο μου.

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να στο κοιταξουν, τουλαχιστον ενα check. Ζωα... Ναι μαλλον τα συμπτωματα ηταν αλλα αυτο που σου ειπανε οτι το κανει σε ολα μαλλον ισχυει γιατ αν δεις και οι δικες μου οι απαντησεις εκει "παιζανε" με αυτα που ειχα μαθει και εγω. Ισως τα υδραυλικα του συμπλεκτη... να μας ενημερωνεις φιλε μου. Κριμα παντως, καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι δεν ειναι απο το συμπλεκτη απλα επειδη τυχανε μαζι αυτα ειπα μηπως.

Αλλα συμβαινει το εξης αμα σβησω την μηχανη και στο καπακι την ανοιξω δεν περνει μπρος πρεπει να το αφησω λιγο και να περιμενω κανενα λεπτο τοτε ξαναπερνει(πχ αν ειμαι στο φαναρι και μου σβησει το αυτοκινητο επιεδη δεν αφησα σςστα το συμπλεκτη και παω αμεσως να τα αναψω δεν περνει μπρος)και αυτο μου το κανει οταν ειναι ζεστη η μηχανη το πρωι που ειναι κρυα περνει αμεσως.καθε μερα του κανω δοκιμη και μου το κανει συνεχεια και καποια στιγμη θα το παω σε συνεργειο να το δουν

αλλαξε λαδια!

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να στο κοιταξουν, τουλαχιστον ενα check. Ζωα... Ναι μαλλον τα συμπτωματα ηταν αλλα αυτο που σου ειπανε οτι το κανει σε ολα μαλλον ισχυει γιατ αν δεις και οι δικες μου οι απαντησεις εκει "παιζανε" με αυτα που ειχα μαθει και εγω. Ισως τα υδραυλικα του συμπλεκτη... να μας ενημερωνεις φιλε μου. Κριμα παντως, καλα ξεμπερδεματα.

Προς το παρον δεν ξερω τι ειναι.Αυτος με την οδικη βοηθεια μου ειπε δισκο πλατω οταν το πηγα το αυτοκινητο στο παζαροπουλο και το κοιταξαν δεν το ανοιξαν γιατι ηταν αργα και επρεπε να σχολασουν μου ειπαν την δευτερα θα τον ανοιξουνε αλλα μαλλον ειναι το ελλεατηριο του συμπλεκτη η το καβουκι.Οταν πηγα την προηγουμενη βδομαδα για το προβλημα στον συμπλεκτη το πηγε μια βολτα ο τεχνκος το εβαλαν στο διαγνωστικο και δεν βρηκαν κατι.

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ηλιθια ερωτηση μην με βρισετε αλλα ολα ειναι πιθανα.Πριν να μεινω το αυτοκινητο εκει που ημουν σταματημενος απενεργοποιησα το asr και μετα το απο λιγο το απενεργοποιησα και στο καπακι εμεινα λετε να εχει σχεση με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ασχετο το βρισκω απλα επειδη ετυχε εκεινη τη ωρα που το πατησα να μεινω.

Απλα αμα σου πω τη συμπτωσεις μου ετυχαν θα τρελλαθεις.

Πριν 2 ωρες πριν μεινω το πηρα απο το συνεργειο εκανα τοποθετηση προβολων ομιχλης μετα εκει που παταγα το κουμπι οταν πηγα να ξεκινησω εμεινα

και μου εχουν μπει στο μυαλο αν φταινε τιποτα απο αυτα.Ξερω οτι ειναι τελειως ασχετα με αυτο που επαθα αλλα ετσι πως ετυχαν με κανουν να πιστευω οτι κατι απο τα δυο φταιει.Τι να πω δεν ξερω

Υ.Γ λες να επεζα και κανενα τζοκερ μετα απο ολα αυτα?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.