Jump to content
Guest Sir B

ραδιο-cd-mp3 ή Navi?

Recommended Posts

Να αγοράσω τώρα ένα ραδιο-CD-MP3 ή να περιμένω να πέσουν οι τιμές για τα Navi?

Αξίζουν τόσο πολύ τα Navi για να περιμένω περίπου έναν χρόνο και πάλι να δώσω αρκετά περισσότερα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν navi που να καλύπτουν επαρκώς την Ελλάδα?

έχεις ρωτήσει?? για δώσε καμιά πληροφορία..

(Στην έκθεση πέρσι είχα δει κάτι MLS navigator που είχαν μόνο Αθήνα, Θεσ/νίκη και καναδύο ακόμα μεγάλες πόλεις και τους βασικούς μόνο δρόμους από το επαρχιακό δικτυο. αξίζει?)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Φίλε Sir B επειδή αν θυμάμαι καλά δεν έχει βγει ταξί Golf σου λέω την άποψή μου: Επειδή από ό,τι κατάλαβα γουστάρεις τη φάση οθόνη βάλε μία οθονίτσα-DVD με mp3 και τα συναφή να γουστάρεις. Να βάλεις οθόνη όμως που να είναι 2 din και όχι 1 που πετάγεται η οθόνη σαν να μην πω τι...

Και για να καταλάβεις τί εννοώ πάρε ένα δείγμα

DDX6027.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα μαλιστα Kenwood 7025 και το εικονιζομενο 6027 ειναι ο μεγαλος ποθος πολλων απο εμας εδω μεσα. Θα δωσεις κατι παραπανω δηλαδη ¤1000-1500 αλλα οπως εχω ξαναπει η αγορα ενος τετοιου εργαλειου ειναι επενδυση και οχι εξοδο. Πχ τις ζαντες μολις τις παρεις εχεις χασει ενα μεγαλο μερος της αξιας τους, ενω αυτα δεν χανουν τοσο γρηγορα και μπαινουν και σε αλλο αμαξι αν αλλαξεις στο μελλον. :)

Για μενα προσανατολισου σε κατι τετοιο. Ειναι FM/AM tuner, TV tuner, dvd player και mp3 player. Ολα σε ενα και τελειωσες. Navi βρισκεις και ετοιμες πλεον λυσεις σε Palm με ¤300-500.

Link to comment
Share on other sites

xmmm κατι πολυ σημαντικο, για μενα τουλαχιστον.. Τα παραπανω, με touch screen, dvd, mp3 κτλ, παιζουν mp3 απο dvd ή μονο απο cd?? Αν ναι, πολυ θα ηθελα να δω το menu τους κατα την επιλογη τραγουδιων...

Θελω να ενα να εχει SEARCH !!!! σε στυλ playlist του winamp ..... :):):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα την τελευταια φορα που το ειχα ψαξει εχει απο €1000 εως €1500! Και ναι, το tv tuner το αγοραζεις extra οπως και την κεραια υποθετω...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Όλα τα λεφτά είναι το ότι δεν πετάει σαν να μην πω τί πάνω από την κονσόλα, ενσωματώνεται μέσα σε αυτήν και είναι σαν εργοστασιακό. Με τις άλλες οθόνες καλύπτει η οθόνη αεραγωγούς a/c και κουμπί alarm!!! ¶στα να πάνε δηλαδή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τσ**τσ** ξέρω ξέρω...Απαίσια είναι αυτά.... Αυτό που θέλω είναι να ενσωματώνεται ωραία στο ταμπλό..

Πολύ καλό αυτό το Kenwood, έχω δει κι ένα Blaupunkt Travel Pilot Lucca MP3.

Αλλά παιδιά ρώτησα τιμές αυτές τις μέρες κι είναι ακόμη πολύ ακριβά... 1000-1500 ευρώ...

Οπότε προς το παρόν έβαλα ένα απλό ΜΡ3 με 160 και σ'ενα δυο χρόνια που θα πέσουν οι τιμές πάω στην οθόνη.

atrias, σε ένα δυο χρόνια ελπίζω τα navi προγράμματα να καλύπτουν ολόκληρη τη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω pda gps bluetooth και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την κατασταση γιατι ειναι αποσπωμενο,ανεξαρτητο,πιο ευκολα αναβαθμησιμο,και σε οποιοδηποτε σημειο θελησω εγω για καλυτερη αποδοση και εμφανιση.Ενω το εντοιχισμενο....ειναι οτι ειναι.Δεν αλλαζει...

δεν ξερω μπορει και εγω να εβαζα αργοτερα,αλλα προς το παρον,εχω το navigation μου και ειναι τζαμι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω και εγώ για navi έχω να παραθέσω τα εξής:

Πρώτα απ' όλα η Ελλάδα παίζει το π@υλι της ως προς την λειτουργία του navi. Μην βιαστεί κανείς να πεί για τα PDA's τα οποία λειτουργούν, γιατί ουσιαστικά και αυτά υπολειτουργούν. Δεν υπάρχει κέντρο ελέγχου κίνησης (αλα TMC) που να εκπέμπει πληροφορίες σχετικά με την κίνηση και τα έργα στους δρόμους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να δίνεται δρομολόγιο που να τρώει όλη την κίνηση στη μάπα. Επίσης δεν καλύπτεται ολόκληρη η Ελλάδα.

Επιπρόσθετα, τα navi εταιριών car audio όπως Alpine,Pioneer,kenwood όπως επίσης τα navi του εργοστασίου ΔΕΝ λειτουργούν στην Ελλάδα γιατί δεν υπάρχουν χάρτες.

Παράλληλα, τα navi των εταιριών όπως π.χ MLS navi,κτλ έχουν αισχρά γραφικά και καθόλου ακρίβεια. Για του λόγου το αληθές ρωτήστε ταξιτζήδες να δείτε τι θα πουν!!

¶ρα λοιπόν μέχρι να βγούν πραγματικά navi που να δουλεύουν στην Ελλάδα, δεν χρειάζεται να ξηλωθεί κανείς σε αγορές 3.000 Ευρώ και παραπάνω, που κάνουν τέτοια συστήματα!!Τώρα άν κάποιος θέλει TV και car home cinema , μαγκία του!!!Θα κάνει τη δουλεία του τέλεια!Πάντως στην Ελλάδα το navigation θέλει ακόμα δουλεία!

Link to comment
Share on other sites

εχω καιρο και χρησιμοποιω το destinator με pda hewlett packard.Οι εντυπωσεις και οι συμβουλες μου ειναι οι εξης:

1)Αν ειναι να παρει κανεις υπολογιστη χειρος,για να ειναι ευχαριστημενος χρειαζεται απο 400αρη επεξεργαστη και ανω.Το προγραμμα εχει απαιτησεις και διαφορετικα θα κολλαει εκνευριστικα.

2)bluetooth gps receiver fortuna για επικοινωνια και οχι υπολογιστη χειρος με την κεραια ενσωματωμενη.Δεν αξιζει.Το συγκεκριμενο gps receiver ειναι απιθανο,εχει πολλες δυνατοτητες και ειναι αξιολογο και στο εξωτερικο που το εχω χρησιμοποιησει για λιγο.Επιπλεον δινει την δυνατοτητα της τοποθετησης του pda οπουδηποτε στο αυοκινητο ανεξαρτητα απο τον gps receiver.

3)το destinator οντως δεν εχει δυνατοτητα να σου λεει που εχει κινηση και που οχι οπως επισης εχει λιγοτερες δυνατοτητες απο το tom tom navigator που ομως δεν ασχολειται με χαρτες της ελλαδας.Αλλα τελικα αυτο εχουμε ως καλυτερο προς το παρον,και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ικανοποιητικο.

Το οτι δεν υπαρχει ακομα χαρτογραφηση της ελλαδας δεν ειναι θεμα του προγραμματος,αλλα της ελληνικης καθυστερησης προς αυτη τη κατευθυνση με τους δορυφορους κλπ.

Η λυση του pda+gps receiver ειναι η καλυτερη λυση,και επιπλεον εχεις εναν υπολογιστη χειρος με πολλες λειτουργιες.Προσωπικα το χρησιμοποιω πολυ,και πριν εφαρμοσω το συστημα πλοηγησης,οποτε για μενα ηταν καλυτερο να παρω κατι τετοιο απο ενα ενσωματομενο στο αυτοκινητο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

passat1.8 έχεις δίκιο.. Η Ελλάδα δυστυχώς παίζει το π@@λί της γενικότερα...

¶ρα περιμένουμε για αργότερα που οι λύσεις που θα προσφέρονται θα είναι καλύτερες και φτηνότερες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα in car navigation εχει μεινει πολυ πισω στην χωρα μας. Στην δουλεια μας ζητανε softawre για την Ελλαδα, αφου πολλα Cayenne και Carrera εχουν το navigation ενσωματωμενο. Δυστηχως ομως το εργοστασιο μας πει απο μηνα σε μηνα εδω και ενα χρονο και δεν εχει κυκλοφορησει cd.

Καταληξαμε σε aftermarket λυσεις. Δοκιμαζοντας λοιπον το autonavi ειδαμε οτι σε καμμια περιπτωση δεν αξιζει τα λεφτα του. Οι πολεις που περιλαμβανει ειναι μονο οι μεγαλες (Αθηνα, Θεσσαλονικη κλπ) και φυσικα υπαρχουν και λαθη! Καλυτερα να περιμενουμε ακομα. Στο κατω κατω στην Ελλαδα ζουμε και οχι στο χαος της Ν. Υορκης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.