Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Μετά από αυτά παίδες δεν χρειάζεται να μου πείτε τίποτα άλλο. Πάμε για τα καλά, ολόκληρη και αθόρυβη. Εγώ αυτό που ζητάω είναι να αναπνέει καλύτερα το μοτέρ μου και να μου δώσει μια αύξηση της ιπποδύναμης της τάξης του 10%. Πιστεύω ότι θα το πετύχω αυτμε μια μιλτεκ. και πιο μετά αν ζητάω κάτι παραπάνω, το συζητάμε και για πρόγραμμα. Πόσο θα μου φτάσει με την συγκεκριμένη εξάτμιση; Ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά παίδες δεν χρειάζεται να μου πείτε τίποτα άλλο. Πάμε για τα καλά, ολόκληρη και αθόρυβη. Εγώ αυτό που ζητάω είναι να αναπνέει καλύτερα το μοτέρ μου και να μου δώσει μια αύξηση της ιπποδύναμης της τάξης του 10%. Πιστεύω ότι θα το πετύχω αυτμε μια μιλτεκ. και πιο μετά αν ζητάω κάτι παραπάνω, το συζητάμε και για πρόγραμμα. Πόσο θα μου φτάσει με την συγκεκριμένη εξάτμιση; Ξέρουμε;

Αυτο εχει δοκιμαστε σε A3 TFSI και το αυτοκινητο εβγαλε 225 αλογα με full milltek με κερδος +17 αλογα,αφου εκει νορμαλ εβγαλε 208.Και στις 2 περιπτωσεις ηταν εργοστασιακο το προγραμμα!Οταν βαλεις προγραμμα φαντασου οτι το κερδος αν εχεις ολοκληρη εξατμιση σε σχεση με φουλ στοκ μπορει να φτασει κ τα 30 αλογα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Μετά από αυτά παίδες δεν χρειάζεται να μου πείτε τίποτα άλλο. Πάμε για τα καλά, ολόκληρη και αθόρυβη. Εγώ αυτό που ζητάω είναι να αναπνέει καλύτερα το μοτέρ μου και να μου δώσει μια αύξηση της ιπποδύναμης της τάξης του 10%. Πιστεύω ότι θα το πετύχω αυτμε μια μιλτεκ. και πιο μετά αν ζητάω κάτι παραπάνω, το συζητάμε και για πρόγραμμα. Πόσο θα μου φτάσει με την συγκεκριμένη εξάτμιση; Ξέρουμε;

Απ'το Ελλάντα καρδιά μου ? :D ¶στο καλύτερα και τα λέμε από κοντά.Αλλά πρώτα πρέπει να αποφασίσεις ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΕΙΣ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απ'το Ελλάντα καρδιά μου ? :D ¶στο καλύτερα και τα λέμε από κοντά.Αλλά πρώτα πρέπει να αποφασίσεις ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΕΙΣ. ;)

Οκ. Με ξέρεις Σπύρο, όχι τίποτα ακραίο. Κάπου στα 270 αν το φτάσω θα είμαι ευχαριστημένος. Αλλά όπως σου έχω ξαναπεί, αυτά για αργότερα. Έχω μέλλον ακόμα, οπότε μέχρι τότε μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη και να θέλω το 400 το καλό. Βλέπουμε. Να έχουμε και τα ανάλογα φράγκα να κάνουμε σωστές δουλείες, "εργοστασιακές" και όχι μπαλώματα. -_- Μέχρι τότε μαθαίνω από εσάς ενώ ταυτόχρονα σας θαυμάζω και σας ζηλεύω worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

η miltek αλλαζει και το τελικο καζανακι?'

προγραμμα θα βαλω και εγω αλλα αργοτερα! μετα τα 10000 χλμ(για να μαζεψω και τα Ε)

παντως ακόμη δεν εχω κατασταλαξει σε καποιο!

Edited by kpilidis
Link to comment
Share on other sites

Eγω παντος απο οτι εχω διαβασει, οοοοταν με το καλο ερθει το GTI μου, θα βαλω 3ο σταδιο της MTM με 272 hp και 40 kg ροπη.

Περιπου 2500 ευρω, με προγραμμα εξατμιση και down pipe.

Θα γινει τουμπανο το εργαλειο!!!

Μια ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης.

Εχω ακουσει που πολλα αυτοκινητα βαζουν σκαστρα και οταν αφηνεις γκαζι για να αλλαξεις ταχυτητα κανει τσαααφ!!!

Ειναι λιγο καγκουρια, αλλα δεν ξερω ρε παιδι μου το γουσταρω!!!

Κανει κακο αυτο το πραγμα στο αυτοκινητο? Μπορει να δημιουργησει μελοντικο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντος απο οτι εχω διαβασει, οοοοταν με το καλο ερθει το GTI μου, θα βαλω 3ο σταδιο της MTM με 272 hp και 40 kg ροπη.

Περιπου 2500 ευρω, με προγραμμα εξατμιση και down pipe.

Θα γινει τουμπανο το εργαλειο!!!

Μια ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης.

Εχω ακουσει που πολλα αυτοκινητα βαζουν σκαστρα και οταν αφηνεις γκαζι για να αλλαξεις ταχυτητα κανει τσαααφ!!!

Ειναι λιγο καγκουρια, αλλα δεν ξερω ρε παιδι μου το γουσταρω!!!

Κανει κακο αυτο το πραγμα στο αυτοκινητο? Μπορει να δημιουργησει μελοντικο προβλημα?

Eισαι σιγουρος οτι ειδες καλα τις τιμες της ΜΤΜ???? ^_^

Οσο για τη σκαστρα(δεν ειναι ακριβως σκαστρα αλλα spacer) δοκιμασαν αρκετοι και αναφερθηκαν καποια προβληματα στην αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντος απο οτι εχω διαβασει, οοοοταν με το καλο ερθει το GTI μου, θα βαλω 3ο σταδιο της MTM με 272 hp και 40 kg ροπη.

Περιπου 2500 ευρω, με προγραμμα εξατμιση και down pipe.

Θα γινει τουμπανο το εργαλειο!!!

νομιζω ειναι 4500 ευρω και οχι 2500.

Μια ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης.

Εχω ακουσει που πολλα αυτοκινητα βαζουν σκαστρα και οταν αφηνεις γκαζι για να αλλαξεις ταχυτητα κανει τσαααφ!!!

Ειναι λιγο καγκουρια, αλλα δεν ξερω ρε παιδι μου το γουσταρω!!!

Κανει κακο αυτο το πραγμα στο αυτοκινητο? Μπορει να δημιουργησει μελοντικο προβλημα?

δεν ειναι καγκουρια.ετσι πρεπει να κανει για την προστασια του κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο: http://www.mtm-online.de/en/index.php?nav=3&FZID=GOLF5147

ειναι απο ην ιστοσελιδα της ΜΤΜ.Για τα 272 και γω νομιζω 4500 ευρα βγαινει..

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Στην παρακατω διευθυνση λεει 1974,5 λιρες

http://www.qstuning.com/list_for_car.asp?car=golf5gti

που σημαινει 2903,67 ευρω.

Ισχυει αυτο που λεω???

Βεβαίως και ισχύει ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ.Όπως επίσης αυτό που λέει As for 250PS version, but with additional Milltek downpipe & cat 400Nm δηλαδή £1200+£1974.5 χ 17,5%VAT = £3714 ή 5426.14¤ ;)

Για δες αυτο: http://www.mtm-online.de/en/index.php?nav=3&FZID=GOLF5147

ειναι απο ην ιστοσελιδα της ΜΤΜ.Για τα 272 και γω νομιζω 4500 ευρα βγαινει..

4500¤ + Assembly costs 377¤ = 4877¤ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ :D

Δηλαδη αυτη η διευθυνση που εχω ποσταρει εγω δεν ισχυει?

Βεβαίως και ισχύει ;) Ο Kim Collins είναι dealer της MTM στο UK

Την κυριακή στη συνάντηση, ένα παλικάρι που συζητούσαμε, μου ανέφερε το σπριντ μπουστερ. Και αναρωτιέμαι, για μένα που είμαι μαμά, δεν θα είναι μια καλή ενέργεια, για να έχω καλύτερη απόδοση; Ξέρω ότι υπάρχει ανάλογο θέμα, αλλά θέλω να μιλήσουμε πάνω στο δικό μου. Και κάτι ακόμα, πολλοί λένε ότι το εργοστασιακό φίλτρο είναι καλό, αλλά όχι αρκετά καλό. Μήπως να το άλλαζα και αυτό με κάποιο καλύτερο;

Πάρε με τηλέφωνο να σου πω για το θέμα αν θες Γιώργο ;)

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟ GTI ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 300 ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ POWER?ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΙ...ΚΑΙ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΒΑΛΕ K&N ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΔΕ ΔΙΑΦΟΡΑ..ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Ε..ειναι και λιγο ψυχολογικο το θεμα..Στην αποκριση θα δεις καποια πραγματα νομιζω.Οχι σημαντικες διαφορες αλλα κατι θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΩΣ ΠΡΩΣ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΣΙΩΔΟΞΟΣ!ΕΝΑ K&N OMΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ 'ΤΑΝ ΚΑΛΟ....ΓΙΑ ΑΡΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το φίλτρο πιστεύω ότι θα είναι καλό για να αναπνεύσει λίγο καλύτερα το μοτέρ. Ζέστες έρχονται και πιστεύω ότι έτσι θα το βοηθήσω. Όσο για το sprint booster, δεν ξέρω. Το έχω συνηθήσει το γκάζι και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα, απλά μου έχει κάνει εντύπωση που συζητιέται τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί αν θα μου δώσει δύναμη Νεοκλή. Το μοτεράκι μου θέλω να βοηθήσω λίγο. Από αυτά που λες, μόνο το απολλο γνωρίζω και κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Θα το κοιτάξω να μάθω και θα δούμε τι θα κάνω. Τι τιμή παίζει για το απόλλο ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά η τιμή που είχα γράψει είναι εντελώς λάθος....Τόσο είχε το prototype , τώρα έχει 280ευρώ.....Φίλτρο - Σκουπα

Το απόλλο όμως δεν ξέρουμε τι θα κάνει με το Maf κοιτα πάνω δεξιά το κουμπάκι του blackout....Μέχρι να βγεί και να ανακοινωθεί , καλό θα είναι να περιμένουμε....Αλλά γνώμη πάντα το φιλτρο σε αυτό το car-o δεν χρειάζεται....

Εντάξει τότε. Αν έχει μόνο 280€ δεν το συζητάμε. Και αφού λέτε ότι είναι καλό, είμαι μέσα για να το φορέσω πάνω στο κάρο μου. Προς τις αρχές του επόμενου μήνα που θα έχω και τα φράγκα. Και για τκ ΚΝ στη φωτό σαν κάτι να μου έλειπε αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω.

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι και εγώ΄ένας πανευτυχής κάτοχος gti και μάλιστα έχουμε και παραπλήσιο εξοπλισμό.Πήρα το DSG και μπορώ να πω πως δεν το μετάνιωσα καθόλου. Θέλω να ρωτήσω τι τελική έχεις και αν γνωρίζεις κάποια αντιπροσωπεία να τα βελτιώνει κοντά στα 270ps

Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι να βελτιώσω το gti και μάλιστα σε αυτά τα επίπεδα μήπως μπορείς να μου πεις ποια αντιπροσωπεία (λογικά στην Αθήνα) αναλαμβάνει αυτή τη βελτίωση και τι χαρακτηριστικά δίνει στο αυτοκίνητο; π.χ. άλογα, ροπή, τελική και αν επεμβαίνει το πρόγραμμα στον κόφτη; Ευχαριστώ

το golfaki σου θα το έχεις λογικά σε τρεις μήνες

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου ΑΥΤΟ........

"Picture this just hit 5,000 k babying the car never had the RPM over 3,500 runs mint. I take it To JRP in Sauga and got the Revo Chip installed, i never run anything less the Sunuco Ultra 94 and on ocassion a a little octane boost to run around 94-100 so put the race probram in the car, ran like a dream. at 5000 RPM the car just went nuts hard to controle loved to pull yet while granny driving it on the highway on cruze controle went to downshift clutch peddal got stuck to the flor and it refused to shift. when i took it in the clutch plate wasnt there and the entire tranny was grenaded what do you think happened??? they cant tell me"

Απο κάτοχο Golf DSG ή MT ??

What happened ??? :D

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

any time !!!

οταν ειχα ρωτησει λιγο παλιοτερα και εγω για φίλτρο ο σπυρος(nightangel )ειπε χαρακτηριστικα: !

"μην πειράξεις τιποτααα!!!"

εγω πάντως θα τον ακούσω!

Έγινα φίλε. Για αυτό το άτομο μου είπε να τα πούμε πρώτα και μετά. Δεν ξέρω ακόμα πολλά και προσπαθώ να μάθω. Για αυτό ρωτάω συνέχεια και εκφράζω κάποιες σκέψεις μου, για να μαθαίνω. Και αν λέει κάτι ο Σπύρος, είναι υπολογίσιμο. Δεν είναι τυχαίος. Οπότε προς το παρόν, όλα κράτει.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω 267 αλογακια με 41.2 κιλα ροπης.

http://www.millteksport.com/media.file.cfm?fileid=244

ΑΧ!! Ακομα δεν το πηρα και εχω μουρλαθει στο τι θα του κανω!!!!

Το θελω τουμπανο αλλα και αξιοπιστο!!!

Κατι θα γινει οταν ερθει.

Υπαρχουν πολλα καλα παιδια που ξερουν πολλα εδω μεσα και θα βοηθησουν!!

Ετσι δεν ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Πω πω 267 αλογακια με 41.2 κιλα ροπης.

http://www.millteksport.com/media.file.cfm?fileid=244

ΑΧ!! Ακομα δεν το πηρα και εχω μουρλαθει στο τι θα του κανω!!!!

Το θελω τουμπανο αλλα και αξιοπιστο!!!

Κατι θα γινει οταν ερθει.

Υπαρχουν πολλα καλα παιδια που ξερουν πολλα εδω μεσα και θα βοηθησουν!!

Ετσι δεν ειναι??

Ποιος θα στο φτιάξει το παραπάνω πρόγραμμα φίλε ? :D

Link to comment
Share on other sites

Eαν ηξερα δεν θα ρωταγα.

Απλα διαβαζω διαφορα που κυκλοφορουν, και τρελενομαι.

Για αυτο θελω τη βοηθεια σας, μην κανω καμια μαλ@κια και βαλω κανενα προγραμμα που απλα λεει λεει λεει στα λογια, και στις πραξεις τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.