Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Νομίζω πως ο auber002b σου απάντησε.

Τι πάει να πει 300+? Εξαρτάται το σαλιγκάρι.Το πιο δημοφιλές πάντως απ`όσο μπορώ να γνωρίζω είναι το s3 set-up. Υπάρχουν παιδιά που μπορείς να ρωτήσεις που το`χουν ήδη κάνει.

Όσον αφορά τώρα τις τουρμπίνες που αναφέρεις μάλλον κάνεις πλάκα.Είναι τελείως γενικό φίλε μου αυτό που ζητάς και συζητάς.

Από τα λίγα που ξέρω όσο μεγαλύτερη η τουρμπίνα τόσο πιο καλά βγάζει την δύναμη ψηλά εξαρτάται τι θες???

Δηλαδή η 28rs (γιατί υπάρχουν πολλές) π.χ. μπορεί να σου βγάλει τα 300+ μπουσταρισμένη.

Η GT32 ακόμη περισσότερα και μάλιστα τα 300 πολύ πιο άνετα και με λιγότερη πίεση απ`ό,τι η 28άρα.Ανάλογα τι πρόγραμμα θα διαλέξεις.Αλλά χαμηλά είναι πιο ψόφια από την 28άρα.

Πάντως νομίζω πως τα μπεκ των Gti είναι μέχρι ένα σημείο και αυτά που έχουν βγει είναι για παροχή 12-15% παραπάνω από τα μαμά (δεν θυμάμαι μάρκα...και σε περίπτωση που κάνω λάθος ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει) και γενικά νομίζω πως μετά υπάρχει χάσμα που ακόμη δεν έχει αποσαφηνιστεί με την τροφοδοσία.

Για μεγαλύτερες ας μην μιλήσουμε..κατάλαβες πώς πάει.

Καλό κουράγιο παίχτη.Αν έχεις μεράκι και λεφτά όλα γίνονται. :D

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν μπροστά σε τοποθέτηση 30άρας σε καινούριο s3 και αν λυθεί το κόλλημα που`χαν με τα μπεκ (αν δεν έχει ήδη βρεθεί λύση) το περιμένουν 400. Είδωμεν... :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα προτιμήσω σετάπ S3 (μπεκ, κούλερ) με αντλία υψηλής, και τουρμπίνα την VF22... Πάλι για 350 θα πάω, αλλά θα ξέρω πως δε θα δουλεύω την τουρμπίνα στα όριά της, σε σχέση με την Κ04 που θα πρέπει να ουσαριστεί για να βγάλει αυτή τη δύναμη...

@nive: GT28RS στο 5άρι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα προτιμήσω σετάπ S3 (μπεκ, κούλερ) με αντλία υψηλής, και τουρμπίνα την VF22... Πάλι για 350 θα πάω, αλλά θα ξέρω πως δε θα δουλεύω την τουρμπίνα στα όριά της, σε σχέση με την Κ04 που θα πρέπει να ουσαριστεί για να βγάλει αυτή τη δύναμη...

@nive: GT28RS στο 5άρι;;;;;

Αυτή είναι μικρότερη από τη vf34?

Γιατί απ`όσο ξέρω η 34άρα βγάζει στα 18άρια μοτέρ γύρω στα 380-390 σκασμένη.

@ Δεν ξέρω αν μπαίνει στο gti η 28rs,απλά απάντησα στο παιδί για την δύναμη πάνω-κάτω της τουρμπίνας σε 1.8Τ που ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μικρότερη από τη vf34?

Γιατί απ`όσο ξέρω η 34άρα βγάζει στα 18άρια μοτέρ γύρω στα 380-390 σκασμένη.

@ Δεν ξέρω αν μπαίνει στο gti η 28rs,απλά απάντησα στο παιδί για την δύναμη πάνω-κάτω της τουρμπίνας σε 1.8Τ που ξέρω.

Κατά τι μικρότερη η 22άρα, αλλά φουσκώνει καλύτερα στις χαμηλές και κρατάει πιο καλά στις ψηλές.... Η 34άρα θέλει την ώρα της. Αυτό έχω ακούσει τουλάχιστον....

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που μερικοί πρίν ακόμα την βάλετε, έχετε ξεπεράσει πλέον την δύναμη της Κ04 και ψάχνετε για πιο "εξωτικές" τουρμπίνες...

Ρέ πώς αλλάζουν οι καιροί...Πρίν απο κάποιους μήνες το μόνο που γραφόταν εδω μέσα ήταν "τί εξάτμιση να βάλω", και "το αμάξι μου είναι το δυνατότερο TFSI, έβγαλε 250 άλογα στο MAHA.."

Πλέον γίναμε όλοι "ειδικοί τουρμπινολόγοι...", λές και οι τουρμπίνες στον TFSI κουμπώνουν με κλιπσάκια, και απλά άν δέν μάς κάνει, ΤΣΑΚ την αλλάζουμε....

Γία να δούμε τί άλλο θα διαβάσουμε....Αρχίζει και γίνεται ενδιαφέρον το όλο πράγμα....

Link to comment
Share on other sites

Εμ τι να πούμε.. Οταν ζητάω μια άποψη εγώ ρε Δημήτρη και πετάνε όλοι χαρταετό, μετά βγαίνουμε και λέμε καμιά *μη επιτρεπόμενη λέξη* να περνά η ώρα! Οπότε αφού δε βοήθησε κανείς εμένα στην ερώτηση που είχα κάνει, ας πω για τις μεγάλες τουρμπίνες!

Link to comment
Share on other sites

White...αυτό δεν το ξέρω.Μακάρι να είναι σωστές οι πληροφορίες σου αν και έχω έναν ενδιασμό. Μικρότερη και κρατάει καλύτερα στις ψηλές???? Λογικό να φουσκώνει πιο νωρίς...αλλά να δουλεύει καλύτερα ψηλά αν και μικρότερη...ΠΕΡΙΟΡΓΟ. ;)

Golfrs κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Πάντως για να λυθεί το θέμα με τα μπεκ πρέπει να υπάρξουν ``πειραματόζωα`` απ`ό,τι έχω καταλάβει σε λίγο καιρό θα φτιαχτεί ένα δυνατό gti αλλά δεν γνωρίζω τι θα γίνει με το θέμα των μπεκ ή ό,τι άλλο υπάρχει εν πάση περιπτώση που κάνει τους μάστορες να μην αγγίζουν gti που φιλοδοξεί να περάσει τα ως τώρα δεδομένα των 350-360 ίππων.

(AXX το μοτέρ και μιλάνε για turbonetics<----έτσι γράφετε?)

ΑΧΧ....ακούς ΝΕΟΚΛΗ....???? :)

Μακάρι να μην είναι μούτα η δουλειά.

``Τουρμπινολόγοι``....ελπίζω να μην εννοούσες εμένα Golfrs.

White τι εξάτμιση φοράς.?

Link to comment
Share on other sites

Εμ τι να πούμε.. Οταν ζητάω μια άποψη εγώ ρε Δημήτρη και πετάνε όλοι χαρταετό, μετά βγαίνουμε και λέμε καμιά *μη επιτρεπόμενη λέξη* να περνά η ώρα! Οπότε αφού δε βοήθησε κανείς εμένα στην ερώτηση που είχα κάνει, ας πω για τις μεγάλες τουρμπίνες!

¶ρη μην το παιρνεις στραβά, δέν τα χώνω σε σένα.Εσύ τουλάχιστον γράφεις και κάτι και ενδιαφέρεσαι.Απλά διαβάζω διαβάζω και βλέπω διάφορα άτομα, που δέν έχουν κάν ιδέα πώς είναι ή που βρίσκεται η τουρμπίνα του TFSI να κάνουν μεγαλοπρεπεις δηλώσεις και σχέδια περι Garrett και VF....

Εδώ ολόκληρη APR και δέν της έχει κάτσει ακόμα, αυτοί πού θα το κάνουν...στον μαστρο Ευστάθιο με πρόγραμμα μπαρμπα Γιώργος Tuning ;;;

Δηλαδή βλέπω ότι εδώ μέσα όλοι έχουμε "κατακτήσει" τα 300, και πάμε για τα 400.....

Με βλέπω να αρχίζω τις φωνές πάλι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ... "ελπίζεις" ;;

-Πρώτον,σου έγραψα ``ελπίζω να μην``που σημαίνει πως δεν οικιοποιούμε του τίτλου.

-Δεύτερον,επειδη μάλλον δεν έχεις τα κότσια να μου το πεις σε βγάζω από το δύσκολο και επίπονο έργο σου.

-Τρίτον,ο κομπλεξισμός σου και η επιθετικότητά σου ΧΩΡΙΣ λόγο δεν έχει προηγούμενο.

-Τέταρτον,πίσω από ένα pc όλοι μάγκες ε?

-Πέμπτον,αν και δεν έχω Gti δεν πάει να πει πως δεν ξέρω κάποια πράγματα.

-Έκτον,εξέφρασα την άποψή μου για κάποιες τουρμπίνες που έτυχε να ξέρω.

-Έβδομον,ελπίζω να σε πετύχω σε καμιά συνάντηση να τα πούμε και από κοντά.Να σου αλλάξω την άποψη που`χεις για`μένα.

Α και στο εξής πρόσεχε τι λες και σε ποιον....και αν δεν έχεις μάθει να σέβεσαι και να το παίζεις τρομοκράτης μ`ένα keyboard στα χέρια θα στο μάθει αργά ή γρήγορα κάποιος άλλος. Μάθε να σέβεσαι όπως σε σέβονται και να μιλάς όπως σου μιλάνε.

Link to comment
Share on other sites

``Τουρμπινολόγοι``....ελπίζω να μην εννοούσες εμένα Golfrs.

White τι εξάτμιση φοράς.?

Milltek ολόσωμη, Φ.70 από το DP μέχρι πίσω, με τον 200άρη της HJS και 2 58άρες απολήξεις..

@Golf: Το κατάλαβα πως δεν αναφερόσουν σε μένα, αλλά είχα κάνει και 2 bump posts για να δω ΜΠΑΣ και βρεθεί κάποιος να με βοηθήσει στην ερώτηση που έκανα, όταν συζητούσαμε με τον προγραμματιστή μου το θέμα Big Turbo εναντίον Κ04 σετάπ, και έκκλινα πιο πολύ στην Κ04.. Αλλά προφανώς οι πιο πολλοί ή δεν ξέρουν και δε μιλάνε, ή ξέρουν και φοβούνται μη μάθω κάτι παραπάνω, ή δεν ξέρω κι εγώ τι.... Αυτό με χάλασε εμένα, οπότε και η μπηχτή αυτή που έριξα!

ΥΓ> Τους ένοιαξε πιο πολύ πώς και γιατί ο Ανέστης σαν φοιτητής, σκέφτηκε το πρόβλημα, και δε σκέφτηκε τα 30 χιλιάρικα για να πάρει gti! ήταν πιο σχετικό! :) Τεσπα, αν το βρεις το ποστάρισμά μου και μπορείς να μου πεις καμιά άποψη, καλό θα κάνεις!

-Πρώτον,σου έγραψα ``ελπίζω να μην``που σημαίνει πως δεν οικιοποιούμε του τίτλου.

-Δεύτερον,επειδη μάλλον δεν έχεις τα κότσια να μου το πεις σε βγάζω από το δύσκολο και επίπονο έργο σου.

-Τρίτον,ο κομπλεξισμός σου και η επιθετικότητά σου ΧΩΡΙΣ λόγο δεν έχει προηγούμενο.

-Τέταρτον,πίσω από ένα pc όλοι μάγκες ε?

-Πέμπτον,αν και δεν έχω Gti δεν πάει να πει πως δεν ξέρω κάποια πράγματα.

-Έκτον,εξέφρασα την άποψή μου για κάποιες τουρμπίνες που έτυχε να ξέρω.

-Έβδομον,ελπίζω να σε πετύχω σε καμιά συνάντηση να τα πούμε και από κοντά.Να σου αλλάξω την άποψη που`χεις για`μένα.

Α και στο εξής πρόσεχε τι λες και σε ποιον....και αν δεν έχεις μάθει να σέβεσαι και να το παίζεις τρομοκράτης μ`ένα keyboard στα χέρια θα στο μάθει αργά ή γρήγορα κάποιος άλλος. Μάθε να σέβεσαι όπως σε σέβονται και να μιλάς όπως σου μιλάνε.

Ας ψυχρεμήσουμε λίγο!!

Γιατί αλλιώς, όπως είπε κι ο Γιάννης....

GA9656.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Πρώτον,σου έγραψα ``ελπίζω να μην``που σημαίνει πως δεν οικιοποιούμε του τίτλου.

Δέν με νοιάζει τι "οικιοποιήσαι", αλλά με νοιάζει που εγώ το εξέλαβα ώς "απειλή".Σάν να λέμε δηλαδή "ελπίζω να μήν τα βάζεις μαζί μου".Και επειδή (ώς γνωστόν) δέν αντιδρώ καλά στις απειλές, είπα να μου το ξεκαθαρίσεις λίγο...

-Δεύτερον,επειδη μάλλον δεν έχεις τα κότσια να μου το πεις σε βγάζω από το δύσκολο και επίπονο έργο σου.

Τα κότσια δέν ξέρω άν τα έχω, αλλά πίστεψέ με άν σου είναι εύκολο... τα @@@ τα έχω.

-Τρίτον,ο κομπλεξισμός σου και η επιθετικότητά σου ΧΩΡΙΣ λόγο δεν έχει προηγούμενο.

Τελευταία έχω κόψει τα χάπια γιατί ήταν πικρά.Λές να είναι απο αυτό;;Όταν βγήκα απο την κλινική μοπυ είπαν ότι θα περάσει.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ ;;;;

-Τέταρτον,πίσω από ένα pc όλοι μάγκες ε?

Πςςςς...έλα ρε σύ....ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΑΓΚΑΣ...Ή θές να μάς πείς ότι αυτοπροσώπως είσαι πιο σκληρός...

-Πέμπτον,αν και δεν έχω Gti δεν πάει να πει πως δεν ξέρω κάποια πράγματα.

Κάτι πάει να πεί όμως.

-Έκτον,εξέφρασα την άποψή μου για κάποιες τουρμπίνες που έτυχε να ξέρω.

Όντως "έτυχε"...Και μπορεί σε άλλο κινητήρα να έπεφτες και μέσα.¶στο όμως καλυτερα εδώ.

-Έβδομον,ελπίζω να σε πετύχω σε καμιά συνάντηση να τα πούμε και από κοντά.Να σου αλλάξω την άποψη που`χεις για`μένα.

Δέν πρόλαβα να σχηματίσω άποψη, αλλά το παλεύεις καλά....Όσο για την συνάντηση, κάτσε να δώ την αντζέντα μου γιατί έχω κάποιους πρίν απο σένα...

Α και στο εξής πρόσεχε τι λες και σε ποιον....και αν δεν έχεις μάθει να σέβεσαι και να το παίζεις τρομοκράτης μ`ένα keyboard στα χέρια θα στο μάθει αργά ή γρήγορα κάποιος άλλος. Μάθε να σέβεσαι όπως σε σέβονται και να μιλάς όπως σου μιλάνε.

Τελικά είσαι πολύ αντρας ρε φίλε.Θα σε στεναχωρίσω όμως γιατί τα λές σε λάθος άτομο.Εμένα με τέτοια δέν ιδρώνει το αυτί μου.Πές τα καλύτερα στους συνομηλικούς σου.Και καλύτερα θα ήταν συμβουλές του στύλ "πρόσεχε" κράτα τες για την παρέα σου.Είναι πολύ ανώριμο να απειλείς κάποιον που δέν γνωρίζεις.Κρίμα είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Δέν με νοιάζει τι "οικιοποιήσαι", αλλά με νοιάζει που εγώ το εξέλαβα ώς "απειλή".Σάν να λέμε δηλαδή "ελπίζω να μήν τα βάζεις μαζί μου".Και επειδή (ώς γνωστόν) δέν αντιδρώ καλά στις απειλές, είπα να μου το ξεκαθαρίσεις λίγο...

Τα κότσια δέν ξέρω άν τα έχω, αλλά πίστεψέ με άν σου είναι εύκολο... τα @@@ τα έχω.

Τελευταία έχω κόψει τα χάπια γιατί ήταν πικρά.Λές να είναι απο αυτό;;Όταν βγήκα απο την κλινική μοπυ είπαν ότι θα περάσει.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ ;;;;

Πςςςς...έλα ρε σύ....ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΑΓΚΑΣ...Ή θές να μάς πείς ότι αυτοπροσώπως είσαι πιο σκληρός...

Κάτι πάει να πεί όμως.

Όντως "έτυχε"...Και μπορεί σε άλλο κινητήρα να έπεφτες και μέσα.¶στο όμως καλυτερα εδώ.

Δέν πρόλαβα να σχηματίσω άποψη, αλλά το παλεύεις καλά....Όσο για την συνάντηση, κάτσε να δώ την αντζέντα μου γιατί έχω κάποιους πρίν απο σένα...

Τελικά είσαι πολύ αντρας ρε φίλε.Θα σε στεναχωρίσω όμως γιατί τα λές σε λάθος άτομο.Εμένα με τέτοια δέν ιδρώνει το αυτί μου.Πές τα καλύτερα στους συνομηλικούς σου.Και καλύτερα θα ήταν συμβουλές του στύλ "πρόσεχε" κράτα τες για την παρέα σου.Είναι πολύ ανώριμο να απειλείς κάποιον που δέν γνωρίζεις.Κρίμα είναι.....

Εγώ θα σου υπογραμμίσω κάτι. Μάθε να μιλάς όπως σου μιλάνε....και αν έπρεπε να ποστάρω εδώ δείχνοντας την άδεια του αυτοκινήτου μου αυτό θα`ταν μάλλον παιδικό.

Πρόσεχε πως μιλάς και άσε το αν ιδρώνει το αυτί σου.Μάγκας δεν είμαι..ούτε το παίζω ιστορία.Αλλά απαιτώ να μου μιλάνε όπως τους μιλάω.Μην το παίζεις άνετος....

Link to comment
Share on other sites

Θα τσούξει....

Δέν μας χέζεις ρε βλάκα επιτέλους.

Αρκετά σε ανέχτηκα...Λές και έχουμε όλοι τήν όρεξή σου.

Αιντε....Σούργελο. :)

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Δέν μας χέζεις ρε βλάκα επιτέλους.

Αρκετά σε ανέχτηκα...Λές και έχουμε όλοι τήν όρεξή σου.

Αιντε....Σούργελο. :)

Δεν ιδρώνει τ`αυτί σου.

Θα τα πούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Καταλήγουμε λοιπόν ότι χωρίς σούργελα ........

Δεν θα υπήρχε άσφαλτος.

Δεν θα υπήρχαν δρόμοι.

Δεν θα υπήρχαν αυτοκίνητα.

Δεν θα υπήρχαν βελτιώσεις και forum.

Kαταλαβαίινουμε λοιπόν οτι η κοινωνική συμμετοχή σου είναι τεράστιας σημασίας.

Ευχαριστούμε που υπάρχεις.

Link to comment
Share on other sites

¶σε ρε μαγκίδιο που "θα τα πούμε" κιόλας.

Τράβα κοιμήσου σε φωνάζει η μαμά σου.

Θα τσούξει...

Καταλήγουμε λοιπόν ότι χωρίς σούργελα ........

Δεν θα υπήρχε άσφαλτος.

Δεν θα υπήρχαν δρόμοι.

Δεν θα υπήρχαν αυτοκίνητα.

Δεν θα υπήρχαν βελτιώσεις και forum.

Kαταλαβαίινουμε λοιπόν οτι η κοινωνική συμμετοχή σου είναι τεράστιας σημασίας.

Ευχαριστούμε που υπάρχεις.

LoL :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.