Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Guest Nightangel
Eγω παντως περιμενω REVO και GIAC και ενα απο τα δυο θα διαλεξω.

Δεν του κάνεις και μια δυναμομέτρηση από τώρα για να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα ? (εννοείται ότι θα τα ''δούμε'' και στο δρόμο). B)

¶,μήπως γνωρίζεις το οργανάκι G-tech pro ? :)

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδατε το Drive Οκτωβρίου? Για το τεστ του Gti MTM ο λόγος επί Ελληνικού εδάφους.

Πολύ όμορφο και καλοστημένο μου φάνηκε, αλλά είδατε και τις τιμές? ;)knife.gif:baby:

Σκέτο σφαγείο μου φάνηκαν εμένα τουλάχιστον. Δεν ξέρω αξίζει τον κόπο? Ποια είναι η άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Superchips.

Αν δεν εχει βγαλει για το GTI να περιμενετε,αξιζει τον κοπο.

Υ.Γ.1.Πρωην κατοχος S3 με προγραμμα Superchips 3 χρονια και 75000 "λιωμενα" χιλιομετρα,τουρμπινα και μοτερ δεν εκαναν κιχ.

Υ.Γ.2.Με οτι αλλο προγραμμα ειχα ανοιξει εβλεπαν προφυλακτηρα.  :thumbsup:

Έχει βγάλει η Superchips πρόγραμμα φίλε,το είχαν δοκιμάσει στην Αγγλία μαζί με MILLTEK σύστημα.

1.Καλό πρόγραμμα,αξιόπιστο αλλά όχι δυνατό

2.Εδώ κάνεις τεράστιο λάθος και το ξέρεις :baby: Το καλύτερο και πιο δυνατό πρόγραμμα για τα S3 είναι αυτό της POWERLOGIC μακράν.(και απροβλημάτιστο)Μήπως είχες αυτό ?Αλλιώς... new_killother.gif

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων μία ανάγνωση στο www.s3club.gr θα σε πείσει,αν δεν είσαι ήδη μέλος. :)

Link to comment
Share on other sites

Ανδριανακη αντε βρες τον ομως να σου κανει... :)

Παντως ψαχτειτε λιγακι και για Δημητριαδη...Και δεν θα χασετε...Τσουχτερος, αλλα αξιζει...Και απο S3, εχω ακουσει πολυ καλα λογια...

(αχ αυτη η κοκκινη Integrale...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σεις!!!Αλλα τα custom προγράμματα δεν ξέρεις που θα σου βγούνε!

Μπορεί ο μάστορας να κάνει παπάδες, αλλά αν του έρθουν 10 αυτοκίνητα μαζί δεν θα φτίαξει το δικό σου ο μάστορας αλλά ο β' ,γ', δ' μηχανικός του.

Γι'αυτό και προτιμώ πρόγραμμα από έμπιστο βελτιωτή (ΜΤΜ,ΑPR,Spοrtech,κτλ) για να ξέρω πως ότι και αν βάλω θα είναι για το δικό μου κινητήρα και κυρίως ΔΟΚΙΣΜΑΣΜΕΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Φιλε εχω πουλησει το αμαξι εδω και εναμιση χρονο,αλλα τοσο εχω να ασχοληθω με το εκει site.Συνεπως απο τοτε πολλα θα εχουν αλλαξει.Επειδη ημουν μελος επρεπε να τους ξερω?Εγω ανοιγα με οτι εβρισκα στο δρομο.Αν θυμαμαι καλα ο Γιαννης με Superchips ειναι ενα παρεμφερες παραδειγμα.

Ο δυνατοτερος δεν ειναι και ο γρηγοροτερος.

Ο Ανδριανακης Mike μου ειχε προγραμματισει ενα αμαξι,μαστορας γι'αυτους που τον ξερουν καλα.Με τα custom παιζουν και προβληματακια και αν εισαι ξεκαρφωτιδης παιζει να κανει και την παπια μετα.

Ο Δημητριαδης εξισου καλος και με ενα απο τα καλυτερα duno το mustang που προσωμειωνει και 400αρι.  :rolleyes:

Ο δυνατότερος πάντα είναι και ο γρηγορότερος τουλάχιστον στις ευθείες, εκτός κι αν.... :D Τώρα το έθεσες καλύτερα το θέμα.(εδώ και ενάμιση χρόνο)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου με τα custom και οτι πρόβλημα μπορούν να ''παίξουν'' γι'αυτό και τα αποφεύγω :)

Τι αμάξι έχεις τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nightangel, custom προγραμματα δεν παιζουν για το GTI και πιστευω πως θα αργησουν πολυ να παιξουν οποτε ειναι ασχετη η κουβεντα,οπως και το ποιος εχει το πιο γρηγορο S3 γιατι αλλα τα προγραμματα για 20VT κι αλλο για τον TFSI.Γι'αυτο ειπα οτι ειναι ασχετη η κουβεντα και μαλλον εχω δικιο.Περιμενε λιγο να βγει REVO και GIAC να μετρησουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Φιλε nightangel, custom προγραμματα δεν παιζουν για το GTI και πιστευω πως θα αργησουν πολυ να παιξουν οποτε ειναι ασχετη η κουβεντα,οπως και το ποιος εχει το πιο γρηγορο S3 γιατι αλλα τα προγραμματα για 20VT κι αλλο για τον TFSI.Γι'αυτο ειπα οτι ειναι ασχετη η κουβεντα και μαλλον εχω δικιο.Περιμενε λιγο να βγει REVO και GIAC να μετρησουμε.. :D

Οκ,Strasse σταματάω.Αν περιμένω λέει.... tongue.gif Μακάρι να είναι καλύτερο και να το βάλω και εγώ :D

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

Για Δημητριαδη εχω ακουσει τα καλυτερα, οπως και για Ανδριανακη, αλλα για τον 2ο, εχω ακουσει το εξης...Αν μπορεις να τον βρεις και τον πεισεις να σου κανει προγραμμα, πες το μας κι εμας...χεχε tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Για Δημητριαδη εχω ακουσει τα καλυτερα, οπως και για Ανδριανακη, αλλα για τον 2ο, εχω ακουσει το εξης...Αν μπορεις να τον βρεις και τον πεισεις να σου κανει προγραμμα, πες το μας κι εμας...χεχε tongue.giftongue.gif

Mike,διάβασες στο περιοδικό πόσο καιρό πήρε στην MTM να ξεκλειδώσει την ECU ?

Πιστεύεις ότι θα την έχουν ξεκλειδώσει από τώρα οι Έλληνες βελτιωτές ? :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες, για την δεδομενη χρονικη στιγμη, κι εγω θα ερθω να συμφωνησω. Οπως εθιξε και ανωτερω ο Nightangel , πηρε 3 μηνες στην ΜΤΜ να ξεκλειδωσει τον εγκεφαλο της VW...Πραγμα οχι και τοσο ευκολο επομενως...

Αρα ισως χρειαστει να περιμενει κανεις λιγακι παραπανω... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Stage 1 της ΜΤΜ πόσο κοστίζει? Τα 4000Ευρώπουλα κάτι μου λέει ότι μπορεί να είναι και αλήθεια!!Το αυτοκίνητο πρέπει να το πάω στη Γερμανία?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Τελικά το Stage 1 της ΜΤΜ πόσο κοστίζει? Τα 4000Ευρώπουλα κάτι μου λέει ότι μπορεί να είναι και αλήθεια!!Το αυτοκίνητο πρέπει να το πάω στη Γερμανία?

Δεν είναι 4000,είναι η τιμή που λέει ο Mike σύν ΦΠΑ.

Όχι βέβαια, δεν χρειάζεται να πάει το αμάξι Γερμανία για κάτι τόσο απλό.

Το 1st stage περιλαμβάνει επαναπρογραμματισμό της ECU,down pipe,καταλύτη,τελικό. :)

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

Είδα χθές το άρθρο από το Drive που είχε δοκιμή το GTi της MTM....Δυο λέξεις μου έρχονται στο μυαλό.....ΑΠΙΘΑΝΟ και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!! new_killother.gifworthy.gifprotest.gif

Το κάνει απίστευτο αυτοκίνητο με τις 19άρες , τα ανθρακονήματα κτλ!!!

¶λλα ρε παιδία,τί τιμή είναι τούτη????Γύρω στα 8000Ευρώπουλα για full Stage 1 μετατροπή?!?!? :thumbsup::thumbsup:

Από ότι διάβασα στο άρθρο,το πρόβλημα με την ECU ήταν στο γεγονός ότι έπρεπε να επέμβουν στο εργοστασιακό πρόγραμμα, να το σπάσουν και να δημιουργήσουν το νέο πρόγραμμα,γιατί ο εγκέφαλος είναι EEPROM και δεν αλλάζεται παρά μονο προγραμματίζεται.

¶ρα δεν είναι τόσο θέμα υπολογιστικής δύναμης όσο ανάλυσης του εργοστασιακού προγράμματος,αποκρυπτογράφησής του και επέμβασης σε αυτόν ( Η διαδικασία της επέμβασης γενικότερα στο ίδιο τσιπάκι μπορεί να αποδειχτεί...λόγος διακοπών!!!!)

Επίσης...ακούσατε ότι η ΜΤΜ επενέβη και στο ESP???

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Είδα χθές το άρθρο από το Drive που είχε δοκιμή το GTi της MTM....Δυο λέξεις μου έρχονται στο μυαλό.....ΑΠΙΘΑΝΟ και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!! new_killother.gif  worthy.gif  protest.gif

Το κάνει απίστευτο αυτοκίνητο με τις 19άρες , τα ανθρακονήματα κτλ!!!

¶λλα ρε παιδία,τί τιμή είναι τούτη????Γύρω στα 8000Ευρώπουλα για full Stage 1 μετατροπή?!?!? :thumbsup:  :thumbsup:

Από ότι διάβασα στο άρθρο,το πρόβλημα με την ECU ήταν στο γεγονός ότι έπρεπε να επέμβουν στο εργοστασιακό πρόγραμμα, να το σπάσουν και να δημιουργήσουν το νέο πρόγραμμα,γιατί ο εγκέφαλος είναι EEPROM και δεν αλλάζεται παρά μονο προγραμματίζεται.

¶ρα δεν είναι τόσο θέμα υπολογιστικής δύναμης όσο ανάλυσης του εργοστασιακού προγράμματος,αποκρυπτογράφησής του και επέμβασης σε αυτόν ( Η διαδικασία της επέμβασης γενικότερα στο ίδιο τσιπάκι μπορεί να αποδειχτεί...λόγος διακοπών!!!!)

Επίσης...ακούσατε ότι η ΜΤΜ επενέβη και στο ESP???

Δεν ''σπάει'' κανείς και τίποτα φίλε.Όλοι παίρνουν έτοιμους τους χάρτες και τους programmers από την EVC και μετά τραβάνε τις καμπύλες τους πάνω σε ένα δυναμόμετρο.

Το έχω δει και γι'αυτό στο λέω.

Διακοπές ? Όχι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο με την EEPROM.

Ή ''παίζει'' ή δεν παίζει :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι χρονοι του δεν ηταν καθολου καλοι και απορω, γιατι ειχαν μεγαλη διαφορα με τις μετρησεις του ιδιου κιτ της MTM σε ξενα περιοδικα.

Ισως η ζεστη,ισως οι 19αρες το εκοβαν πολυ.Παντως το ανθρακονημα σε καπο και αεροτομη ηταν πολυ ωραιο.Επισης οπως ειπε και ο passat1.8T,τα χρηματα ειναι υπερβολικα.Και δε μιλαω για ζαντες και τα φρενα,αλλα για το προγραμμα και την εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Mike,διάβασες στο περιοδικό πόσο καιρό πήρε στην MTM να ξεκλειδώσει την ECU ?

Πιστεύεις ότι θα την έχουν ξεκλειδώσει από τώρα οι Έλληνες βελτιωτές ? :thumbsup:

Δεν ''σπάει'' κανείς και τίποτα φίλε.Όλοι παίρνουν έτοιμους τους χάρτες και τους programmers από την EVC και μετά τραβάνε τις καμπύλες τους πάνω σε ένα δυναμόμετρο.

Το έχω δει και γι'αυτό στο λέω.

Με μπερδεψες!!! tongue.gif:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Με μπερδεψες!!! tongue.gif  ;)

Ναι, όντως σε μπέρδεψα tongue.gif αλλά η δύναμη του προφορικού λόγου είναι μεγαλύτερη από ΄κείνη του γραπτού. ;)

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

H EVC απ΄ότι γνωρίζω είναι η εταιρία η οποία προμηθεύει χάρτες και progs.

ΠΡΟΣΟΧΗ όταν λέω χάρτες ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΕΣ. :D

Δηλαδή δεν κάνει αντιστοιχία ποιό είναι ποιό (αυτή η γραμμή είναι πίεση κλπ)

Την ''αποκρυπτογράφηση'' (ταίριασμα) την κάνουν οι εταιρείες. (ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ)

Ενώ όταν λέμε δεν ''σπάει'' εννοούμε ότι δεν ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Δηλαδή,ούτε safe mode πειράζεται,ούτε έχουμε μετατόπηση στους κόφτες.

Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω στο αν έγινε ''τσίμπημα'' στο ESP. :D

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως σε μπέρδεψα  tongue.gif αλλά η δύναμη του προφορικού λόγου είναι μεγαλύτερη από ΄κείνη του γραπτού. ;)

Λοιπόν έχουμε και λέμε :

H EVC απ΄ότι γνωρίζω είναι η εταιρία η οποία προμηθεύει χάρτες και progs.

ΠΡΟΣΟΧΗ όταν λέω χάρτες ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΕΣ.  :D

Δηλαδή δεν κάνει αντιστοιχία ποιό είναι ποιό (αυτή η γραμμή είναι πίεση κλπ)

Την ''αποκρυπτογράφηση'' (ταίριασμα) την κάνουν οι εταιρείες. (ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ)

Ενώ όταν λέμε δεν ''σπάει'' εννοούμε ότι δεν ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Δηλαδή,ούτε safe mode πειράζεται,ούτε έχουμε μετατόπηση στους κόφτες.

Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω στο αν έγινε ''τσίμπημα'' στο ESP. :D

Κάπου είσαι λάθος.

Επειδή όμως βιάζομαι να πάω για βολτούλα, όταν θα γυρίσω θα σου εξηγήσω το πώς έχει το πράγμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Κάπου είσαι λάθος.

Επειδή όμως βιάζομαι να πάω για βολτούλα, όταν θα γυρίσω θα σου εξηγήσω το πώς έχει το πράγμα. :D

Φίλε,επειδή τα παραπάνω που είπα τα έχω δει με τα μάτια μου,θα ήθελα πολύ να μου πεις που έχω λάθος :D

Επίσης θα ήθελα να μου πεις πράγματα τα οποία όντως ισχύουν και όχι πράγματα τα οποία έχεις ''ακούσει'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PoloRS περιμένω να μου πεις που έχω λάθος  :D

Δέν το ξέχασα, απλά έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δουλειά, και πρέπει να είναι ένα αρκετά μακροσκελές post.

Καλό θα ήταν πρίν απο όλα βέβαια να γνωρίζεις ΤΙ ακριβώς είναι ένας χάρτης, και τί είδους χάρτες υπάρχουν σε ένα πρόγραμμα.Μετά θα ξεκινήσουμε απο κεί. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Δέν το ξέχασα, απλά έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δουλειά, και πρέπει να είναι ένα αρκετά μακροσκελές post.

Καλό θα ήταν πρίν απο όλα βέβαια να γνωρίζεις ΤΙ ακριβώς είναι ένας χάρτης, και τί είδους χάρτες υπάρχουν σε ένα πρόγραμμα.Μετά θα ξεκινήσουμε απο κεί.  :D

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά (και sorry αν δεν κατάλαβα) θες να σου δείξω φωτογραφία ? ή να με ''εξετάσεις'' αν ξέρω ή δεν ξέρω τι είναι οι χάρτες ?

Εγώ το μόνο που θέλω να μου πεις,είναι που έχω λάθος σε αυτά που είπα.

Και αυτά που είπα αφορούν ΜΟΝΟ τον 2.0 TFSI :D ok ? :D

Θα χαρώ πολύ να ανταλλάξουμε απόψεις μιας και έχουμε την ίδια τρέλα :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι δέν θέλω φωτογραφία,απλά για να σου εξηγήσω που κάνεις λάθος, πρέπει πρώτα να ξέρω άν γνωρίζεις σε γενικές γραμμές το τί είναι ένα πρόγραμμα και το τί αλλάζουν σε αυτό οι προγραμματιστές.

Δέν έχει να κάνει με το TFSI ή με οποιοδήποτε TFSI.Οι αρχές του engine managment και του λογισμικού του είναι λίγο πολύ οι ίδιες τα τελευταία....χμμμ..5 χρόνια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Γι'αυτό σε ρωτάω, γιατί και γώ θα μπορούσα να σου πώ ότι το software που σου έβαλα "ψήνει καφέ", και μπορεί να με πίστευες, άν με έλεγαν MTM (για παράδειγμα)......

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.