Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Guest Tomkargti

Η "Morego" που αναφέρεται και στο τελευταίο Evo magazine, τί ρόλο παίζει.

Στη σελίδα τους morego.co.uk αναφέρουν εξάτμιση και πρόγραμμα 1.000 λίρες.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδω γιατι δεν ήξερα που αλλού :baby:B):D:D:baby:

IMG_0715.jpg

oettingergtifrontcq2.jpg

isthisoettingernp0.jpg

mkvgtiott4.jpg

Tι RGTi....Αυτο είναι καλύτερο και φθηνότερο.....

Αχχχ ερωτεύτηκα πάλι.... hearts.gifhearts.gifhearts.gif

Καλά μην συγκρίνεις τώρα την βούρτσα με την .........

Ωραίο το bodykit αλλά λίγο Darth Veider...

Α..και όλη αυτή η ιστορία με τις 4 εξατμίσεις....Δέν λέω καλές είναι, αλλά πολύ πετάνε ρε παιδί μου.Εγώ θα ακολουθήσω σύντομα άλλο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το bodykit αλλά λίγο Darth Veider...

Α..και όλη αυτή η ιστορία με τις 4 εξατμίσεις....Δέν λέω καλές είναι, αλλά πολύ πετάνε ρε παιδί μου.Εγώ θα ακολουθήσω σύντομα άλλο δρόμο.

λαδη

Ποιος σου είπε για 4 μπουκο??Και εμένα δεν μ αρέσει καθολου....

τι δρομο δηλαδη λες να ακολουθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μπολικο υλικο παιδια!σκαστρες,εισαγωγες,ιντερκουλερ κτλ

http://www.atpturbo.com/Merchant2/merchant...tegory_Code=FSI

Ενδιαφερων μου φανηκε ενας ανταπτορας που καταργει την μαμα μας ηλεκτρονικη σκαστρα και με καποιο τροπο βαζουν αλλη σκαστρα αλλα δεν το πολυκαταλαβα!Οποιος ξερει ας εξηγησει!Δειτε την παρακατω φωτο!

ATP-VVW-172_450-1.jpg

ATP-VVW-172_450-4.jpg

ATP-VVW-173_450.jpg

ATP-VVW-173_450-2.jpg

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Η ATP έχει βγάλει εδώ και ένα μήνα περίπου ενός είδος adapter ώστε να μπορεί να μπεί στην θέση της ηλεκτρονικής σκάστρας μία άλλη aftermarket όπως πχ Greddy ή HKS.

Αυτό δέν γίνεται για τον ήχο, αφου οι σκάστρες έχουν recirculation και δέν σκάνε στην ατμόσφαιρα, αλλά έχεις οποσδήποτε την αντοχή σε αντίθεση με την μαμά σκάστρα.

Αποψή μου πάντως είναι ότι είναι ΠΟΛΥ νωρίς να ασχοληθεί κανείς με κάτι τέτοιο.

Σε 1-2 μήνες έρχονται ποιό καλές λυσεις.

Stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

Η ATP έχει βγάλει εδώ και ένα μήνα περίπου ενός είδος adapter ώστε να μπορεί να μπεί στην θέση της ηλεκτρονικής σκάστρας μία άλλη aftermarket όπως πχ Greddy ή HKS.

Αυτό δέν γίνεται για τον ήχο, αφου οι σκάστρες έχουν recirculation και δέν σκάνε στην ατμόσφαιρα, αλλά έχεις οποσδήποτε την αντοχή σε αντίθεση με την μαμά σκάστρα.

Αποψή μου πάντως είναι ότι είναι ΠΟΛΥ νωρίς να ασχοληθεί κανείς με κάτι τέτοιο.

Σε 1-2 μήνες έρχονται ποιό καλές λυσεις.

Stay tuned...

Η εισαγωγη σου αρεσε?

ATP-VVW-171_450-1.jpg

ATP-VVW-171_450-2.jpg

Αυτο το μεταλικο σωλινακι τι ακριβως κανει ξερεις?

ATP-VVW-173_450.jpg

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη σου αρεσε?

ATP-VVW-171_450-1.jpg

ATP-VVW-171_450-2.jpg

Αυτο το μεταλικο σωλινακι τι ακριβως κανει ξερεις?

ATP-VVW-173_450.jpg

Αυτό το σωληνάκι που λές ήταν η πρώτη προσπάθεια της ATP να τοποθετήσει την σκάστρα σε μέρος της εισαγωγής.Το έκανε συμβατό με το δικό της intake αλλά έμπαινε μόνο σε GTI γιατί νομίζω χρεισιμοποιούσε το resonator pipe που έχουν μόνο τα GTI.

Μήν ενθουσιάζεσαι.Έρχονται καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off-topic αλλά δεν βρήκα το κατάλληλο μέρος αλλού για να το γράψω:

Ποιό καλό παιδί με Passat 1.8T ασημένιο με αυτοκόλλητο ΜΤΜ έπαιζε εχθές μαζί μου (leon tfsi) στην εθνικη-Αττική οδό;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off-topic αλλά δεν βρήκα το κατάλληλο μέρος αλλού για να το γράψω:

Ποιό καλό παιδί με Passat 1.8T ασημένιο με αυτοκόλλητο ΜΤΜ έπαιζε εχθές μαζί μου (leon tfsi) στην εθνικη-Αττική οδό;

Ρε συ δεν ηταν passat αλλα golf v gti και ειμουν εγω και σε περασα .....................δεν θυμασαι?????????????????? <_<:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Όχι επειδή είναι φίλος αλλά από τους Έλληνες βελτιωτές είναι ο ποιό ενμηερωμένος σε ότι αφορά τον TFSI

Εγω πήγα στον Παζαρόπουλο (Skoda στον Πειραιά) και μου το φτίαξανε το αμάξι! Τώρα δουλεύει ρολόι.

Καταρχας καλοταξιδο! Τι εφτιαξες στο αμαξι σου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι επειδή είναι φίλος αλλά από τους Έλληνες βελτιωτές είναι ο ποιό ενμηερωμένος σε ότι αφορά τον TFSI

Εγω πήγα στον Παζαρόπουλο (Skoda στον Πειραιά) και μου το φτίαξανε το αμάξι! Τώρα δουλεύει ρολόι.

Tι ειχε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα λογια εχω ακουσει και για την TRIP TEAM.Εχει βελτιωσει το δυνατοτερο Golf με ΦΠΕ.Συμφωνα παντα με γνωστο περιοδικο

Link to comment
Share on other sites

Όχι επειδή είναι φίλος αλλά από τους Έλληνες βελτιωτές είναι ο ποιό ενμηερωμένος σε ότι αφορά τον TFSI

Εγω πήγα στον Παζαρόπουλο (Skoda στον Πειραιά) και μου το φτίαξανε το αμάξι! Τώρα δουλεύει ρολόι.

Πές τι ήταν τελικά; (Μήπως αλλαξες και πρόγραμμα?)

Edited by vio
Link to comment
Share on other sites

οχι καμία σχέση δεν είχε με πρόγραμμα. μηχανικό ήταν το πρόβλημα. ¶λλαξα map sensor

...τελικά κάνει τα ίδια.Επόμενο βήμα ΜΤΜ.

Σε ρωτησα γιατί αυτός ο Παζαρόπουλος εχω ακούσει οτι κάνει θαύματα tongue.gif

(και δεν τα πιστεύω..)

Link to comment
Share on other sites

οχι καμία σχέση δεν είχε με πρόγραμμα. μηχανικό ήταν το πρόβλημα. ¶λλαξα map sensor

...τελικά κάνει τα ίδια.Επόμενο βήμα ΜΤΜ.

Χμμμμμ!Δυσκολα τα πραγματα!Θα πρεπει να υποχωρησεις σε πολλα σημεια για να στο φτιαξει!Ειπαμε ειναι περιεργος αυτος! -_-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να ξαναβάλεις τον καταλύτη.....

Τον έχει ξαναβάλει....Μιλάγαμε εχτες με τον φάνη και σκεφτόμασταν οτι επειδή είναι υπερβολικά ελευθερη η εξάτμιση , Overspoolarει η τουρμπίνα και επειδή η τρόμπα είναι για τον εμποροπανήγυρο, δεν προλαβαίνει να δώσει καύσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Υπάρχει βέβαια και άλλος τρόπος να μην overspoolαρει η τουρμπίνα...θα χαλαρώσω σήμερα την wastegate λίγο να δώ πως θα αντιδράσει μιας και όταν θα βγούν καλύτερες τρόμπες υψηλής τότε η ελεύθερη εξάτμιση θα δώσει αρκετά, οπότε να μην έχω φιμωμένη εξάτμιση.

Ρε συ για να χαλαρωσεις την wastgate θα πρεπει να λυσεις ολη την τουρμπινα νομιζω!! -_-

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

2 νεα κιτ βγηκαν στην παραγωγη απο την vf engineering 350 και 400 αλογα!

http://www.vfengineering.com/index.php?v=/..._mk5_GJ2.0T.php

Δέν έχουν βγεί ακόμα.

Είναι στο στάδιο των δοκιμών.

¶σχετα άν εσύ τα βλέπεις εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το μεσαίο καζανακι με ένα ποιο φιμωμενο πάλι απο τον Ποπάυ (χωρίς να μου πάρει μια) και το πρόβλημα μειώθηκε πάρα πολυ. Μόλις έβγαλα και το v-flow τέρμα οι διακοπές, εντελώς!

Κάτι δέν έχεις κάνει καλά...

Το να φυμώσεις πάλι το αμάξι μπορεί να διωρθώνει προβλήματα, αλλά κόβει σε απόδοση.

Είναι και ο πιο συνήθης τρόπος που το κάνουν οι εταιρίες.

Τζάμπα ο κόπος σου.

Κάνε μια δυναμομέτρηση και έτσι.Θα είναι ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον μέχρι να βγούνε τρόμπες και μπεκ ώστε να μην κόβει ο εγκέφαλος όταν το αυτοκίνητο χρειάζεται μίγμα, είναι μια καλή λύση, σήμερα θα δούμε τι έχασε..

Φανη παντος το συγκεκριμενο προβλημα το εχουν και αλλες εταιριες!Να ξερεις οτι το ειχε και η giac αλλα το εχει λυσει πλεον αυτο το προβλημα! :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.