Jump to content
geocha

Tsi 140 σε 170 αλογα....Ευκολα?

Recommended Posts

Συμφωνω κι εγω οτι ειναι λιγο περιεργο σε ενα τοσο καινουργιο αυτοκινητο να σκεφτεται καποιος τη βελτιωση, ενω με λιγα χρηματα παραπανω θα επαιρνε το GTI.

Τεσπα, δεν ειμαστε μεσα στην τσεπη κανενος, απλως το συζηταμε φιλολογικα.

Σε οτι εχει να κανει παντως με την αυξηση της ιπποδυναμης, καντε λιγο υπομονη, γιατι ειναι πολυ καινουργιο το μοτερακι και ειναι κριμα να κανουν πειραματα στην πλατη σας...

Μη σας ξεγελαει το γεγονος οτι ανακοινωνουν διαφορα στα σαϊτ τους. Μπορει να μην εχουν δοκιμασει κανενα!

Και κατι παλι φιλολογικο:

Ρε παιδες, με την ιπποδυναμη π.χ. στα 210ps που ανακοινωνει αυτη η B&B (με αντικατασταση τουρμπινας βεβαια), η ιπποδυναμη φτανει τα 150ps/λιτρο!!!

Ειστε σιγουροι οτι ενα μοτερ με τοσα αλογα ειναι "δε σπαω δε χαλαω";

Μην ξεχνατε οτι ειναι μολις 1,4...

Edited by VAG-Lover
Link to comment
Share on other sites

αν αντεχουν τα υλικα κατασκευης γιατι να σπασει ρε lover man?

Πάντα υπάρχει αστοχία υλικου, και η πιθανότητα αυξάνεται προοδευτικά όσο κανείς απομακρίνεται απο τα specs του κατασκευαστή.

Δέν θα σπάσει στα 170...θα σπάσει όμως στα περισσότερα (πιθανότατα).

Επείσης το έχω πεί ήδη.

ΑΛΛΟ ένας κινητήρας που ΣΧΕΔΙΑΖΕΤΑΙ για ιπποδυνάμεις μέχρι και 300 άλογα (σε νεότερα μοντέλα,βλέπε S3) και άλλο ένας κινητήρας που έχει σαν στοχο την ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

αν αντεχουν τα υλικα κατασκευης γιατι να σπασει ρε lover man?

Δεν ειπα οτι θα σπασει ντε και καλα ρε παιδι, αλλα αυτο το 150ps/λιτρο μου ακουγεται "καπως".

Ασε που τα υλικα που διαθετει σιγουρα ειναι κορυφαια, αλλα νομιζω οτι στα 170ps ειναι σχεδον "ταβανι" απο θεμα δυναμης/αξιοπιστειας.

ΙΜΗΟ...

Link to comment
Share on other sites

Guest jimmy the kid

Στις αρχές του 90 οι φόρμουλες έβγαζαν 1000/λίτρο με ρυθμίσεις δοκιμαστικών... Τα 150 δεν είναι και τραγικό νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές του 90 οι φόρμουλες έβγαζαν 1000/λίτρο με ρυθμίσεις δοκιμαστικών... Τα 150 δεν είναι και τραγικό νούμερο.

Ώχ......... popeye.gifpopeye.gif

Πάρτο αλλιώς γιατί θα βρείς......

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει αστοχία υλικου, και η πιθανότητα αυξάνεται προοδευτικά όσο κανείς απομακρίνεται απο τα specs του κατασκευαστή.

Δέν θα σπάσει στα 170...θα σπάσει όμως στα περισσότερα (πιθανότατα).

Επείσης το έχω πεί ήδη.

ΑΛΛΟ ένας κινητήρας που ΣΧΕΔΙΑΖΕΤΑΙ για ιπποδυνάμεις μέχρι και 300 άλογα (σε νεότερα μοντέλα,βλέπε S3) και άλλο ένας κινητήρας που έχει σαν στοχο την ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ....

Τώρα για να το βγάλει η VW σε παραγωγή κάτι θα ξέρει παραπάνω ρε παιδιά, δεν νομίζω να έκανε τόσο μεγάλο λάθος.

Αλλά ως προς αυτό που λες για το σχεδιασμό του κινητήρα με το αντίστοιχο του S3, είμαι και εγώ αυτής της απόψεως ότι όπως και να το κάνουμε ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι στα όρια του. Τώρα να του δώσεις 30 άντε 40 άλογα παραπάνω, μετά φαντάζομαι τον πιέζουν πολύ παραπάνω άλογα. fire.gifknife.gif

Link to comment
Share on other sites

Tha spasei lemeeeee...hremiste....

Πραγματι.

Γιατι καποιοι εχετε αρνητικη εμμονη με το GT;

Προσωπικα, πιστευω οτι ειναι μεν ενα καταπληκτικο μοτερακι, με οτι καλυτερο τεχνολογικα και μηχανολογικα μπορει να μπει επανω, αλλα σε σχεση με τον παλιο 1,8, πιστευω οτι στερειται δυναμης, ενω (θα) εχει ελαχιστες δυνατοτητες βελτιωσης και παντα θα βρισκεται ενα κλικ πισω απο τον 20βαλβιδο σε αυτο τον τομεα.

Με τον επερχομενο μαλιστα 1,8TFSi, μπορει να μπει και στο περιθωριο.

Για σκεφτειτε το λιγο: ποσο φτηνοτερος ειναι σε συντηρηση ο TSi απο τον 20vt; (τελη, ασφαλειες κ.λ.π.)

Σορρυ για το off-topic, αλλα -οπως υπονοει και ο 'Michail'- πραγματι υπαρχει μια ακατανοητη εμμονη απο καποιους...

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάνε παιδιά ένα πράγμα, ότι αυτός ο κινητήρας είναι πολλά χρόνια μπροστά σε σχέση με τους δικούς μας κινητήρες. :D

Γι' αυτό δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε. Και μακάρι να βγει ακόμα καλύτερος κινητήρας από τους υπάρχοντες. :cry::D

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα

Ειμαι καινουργιο μελος του club και μολις σημερα εκανα test drive το tsi 140.

Παρα πολυ καλο αλλα του λειπουν καμια 30αρια αλογατα. B)

Ετσι πηρα τηλ στην mtm εδω στην Ελλαδα και με πληροφορησαν πως θα εχουν προγραμμα για μετατροπη σε καμια 15αρια μερες.

Πιστευω πως θα κοστιζει γυρω στο χιλιαρικο και θα εχεις ενα σχεδον GT με μολις 1000 αντι για 4000 χιλιαδες ευρω που ειναι η διαφορα τους.

Η μετατροπη εχει να κανει ΜΟΝΟ με προγραμμα και με μικρο overboost του turbo.

ΤΡΕΛΑ Ε??

Ετσι πιστευω θα απαλαγουμε απο το μικρο lag που παρατηρησα στο ανοιγμα και απο το "κρεμμασμα" μετα τις 4500 - 5000 rpm.

Ξερει κανεις κατι αλλο ??

Link to comment
Share on other sites

υποψην γι αυτο που λες για το gt Κ τη διαφορα χρηματων περα απο τον εξοπλισμο το gt εχει κ αλλα φρενα..

γι αυτο κοιταξου μετα το προγραμμα κ για φρενα καλυτερα απο αυτα που εχεις..

Link to comment
Share on other sites

υποψην γι αυτο που λες για το gt Κ τη διαφορα χρηματων περα απο τον εξοπλισμο το gt εχει κ αλλα φρενα..

γι αυτο κοιταξου μετα το προγραμμα κ για φρενα καλυτερα απο αυτα που εχεις..

Σωστο αυτο που λες αλλα πιστευω πως με την μικρη αυξηση των 30 ιππων τα φρενα του tsi ειναι αρκετα.

Αρα εισαι και παλι κερδισμενος.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα φρενα αυτα εχουν μπει μεχρι και στο διλιτρο το οποιο δεν εχει καμια σχεση σε επιδοσεις απο το gt.

δεν ειναι μονο 20 αλογα διαφορα(απο τα 150 του διλιτρου) σιγουρα ειναι η ροπη και ο turboΚομπρεσορας..τωρα αν το βαλεις κ δεις οτι σου ειναι αρκετα τα φρενα οκ..εγω δεν θα το ρισκαρα παντως εφοσον απο τη vw τα φρενα αυτα τα μελετησαν(τα 312) για το gt θα εβαζα τετοια διασταση κ παραπανω μη σου πω..

30 αλογα δεν ειναι μικρη αυξηση συγνωμη κιολας..μιλαμε για +20% ιπποδυναμη σχεδον.

Edited by dubbeR_OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω φιλε μου και παλι αλλα θελω να δω αν ειναι πρωτα αρκετα τα φρενα μαμα που εχει και αν οχι θα το σκεφτω για αλλαγη.

Εχει κανεις αλλος ακουσει τιποτα νεοτερο για mtm προγραμμα?

Το εχει βαλει κανεις?

Και μια ερωτηση.

Ειδα σε review του αυτοκινητου στο auto moto und sport οτι το δυναμομετρησανε μαμα και εβγαλε 157 αλογατα (+17!!).

Αλλα δεν αναφερει πουθενα τι ροπη που βρηκανε.

22 αν δεν κανω λαθος ειναι η μαμα.

Ξερει κανεις??

Edited by paknik
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω φιλε μου και παλι αλλα θελω να δω αν ειναι πρωτα αρκετα τα φρενα μαμα που εχει και αν οχι θα το σκεφτω για αλλαγη.

Εχει κανεις αλλος ακουσει τιποτα νεοτερο για mtm προγραμμα?

Το εχει βαλει κανεις?

Και μια ερωτηση.

Ειδα σε review του αυτοκινητου στο auto moto und sport οτι το δυναμομετρησανε μαμα και εβγαλε 157 αλογατα (+17!!).

Αλλα δεν αναφερει πουθενα τι ροπη που βρηκανε.

22 αν δεν κανω λαθος ειναι η μαμα.

Ξερει κανεις??

22kg (1500-4000 σαλ)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Γιαννη το γνωριζω πως εχει 22nm ροπη.

Αλλα αναφερωμαι σε ενα τεστ του αυτοκινητου απο το autotriti που γραφει πως αντι για 140 που το δινει ο κατασκευαστης ειναι 157 αλογα.

http://www.autotriti.gr/autotriti/_magazin...2884&admin=

Η απορια μου ειναι οτι αφου το δυναμομετρουν στα 157 αλογα η "πραγματικη" ροπη του δεν θα ειναι 22 που ανακοινωνει ο κατασκευαστης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Γιαννη το γνωριζω πως εχει 22nm ροπη.

Αλλα αναφερωμαι σε ενα τεστ του αυτοκινητου απο το autotriti που γραφει πως αντι για 140 που το δινει ο κατασκευαστης ειναι 157 αλογα.

http://www.autotriti.gr/autotriti/_magazin...2884&admin=

Η απορια μου ειναι οτι αφου το δυναμομετρουν στα 157 αλογα η "πραγματικη" ροπη του δεν θα ειναι 22 που ανακοινωνει ο κατασκευαστης.

Δηλαδή μας κρύβει 17 άλογα η vw; tongue.gif
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας κρύβει 17 άλογα η vw; tongue.gif

Δεν νομιζω να μας τα κρυβει , απλα το autotriti και το auto moto und sport το δυναμομετρησαν.

Παντα σχεδον οι κατασκευαστες δινουν λιγοτερο απο οσο δειχνει το δυναμομετρο.

Εκτος αν ειχαν χαλασμενο dyno ;)

Αλλα ΠΟΣΟ ειναι η ροπη?????

Edited by paknik
Link to comment
Share on other sites

αντε να ειναι 23..γιατι κολλησες σε αυτο το νουμερο?

αλλωστε μπορει το συγκεκριμενο να το δυναμομετρησαν 157 κ ενα αλλο να βγει 152 ας πουμε..

γενικως το κανει αυτο η vw δινει μικροτερη ονομαστικη ιπποδυναμη στα μοντελα της απο οτι πραγματικα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.