Jump to content
JoVi

Aναρτηση - Ελατηρια

Recommended Posts

Hello everybody !

Εγω στο 6N moy με 49.000χλμ περιπου εχω ακομα τα μαμα αμορτισερ με ελατηρια Η&R 350mm κατω!(για οποιον θελει να το χαμηλωσει του λεω οτι τα 3,5cm δεν ειναι πολλα γιατι και εμενα στην αρχη μου φαινονταν πολλα...αλλα τελικα ειναι οτι πρεπει ακριβως!ουτε παραπανω ουτε παρακατω!απλα θελει λιιιγο προσοχη σε γκαραζ με αποτομες ανηφορες-κατηφορες και τετοια.εχω ανεβει και πεζοδρομια ακομα χαμηλα βεβαια) :thumbsup:

Ηθελα να ρωτισω ...ξερω οτι τα αμορτισερ κρατανε για 40.000χλμ ισχυει αυτο?μιλαμε παντα για νορμαλ χρηση !...??? :)

Γενικα παντως ειμαι ευχαριστημενος αν και απο τη μερα που εβαλα τα ελατηρια το αμαξι χτυπαει πιο πολυ ! λογικο !και επειδη δε μαρεσει να χτυπαει και δε μαρεσει να βαλω πιο ψηλο προφιλ λαστιχο(τωρα εχω 45ρι) λεω να ξαναβαλω τις ιδιες αναρτησεις...αυτες που δινει η μαμα VW για το αμαξι μου μιας και ειμαι ικανοποιημενος ακετα ! εε????????

Edited by JoVi
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ρωτα αν κανουνε οι αναρτησεις του golf pacific 1.4 04'

τις εχω στην αποθηκη αθικτες και εχουν απιστευτα λιγα χιλιομετρα και ειναι και σπορ απο εργοστασιο...περιπου 1.5 χιλ..

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτισω ...ξερω οτι τα αμορτισερ κρατανε για 40.000χλμ ισχυει αυτο?μιλαμε παντα για νορμαλ χρηση !...???  :xmas:

Όχι δε πιστεύω να κρατάνε μόνο 40000km! Μου φαίνονται πολύ λίγα! Να σκεφτείς σε μία Corolla που έχω, οι αναρτήσεις έχοθν κάνει πάνω από 80000km και δεν έχουν τίποτα! Μόνο τα ελατήρια μπορεί να χρειάζονται άλλαγμα στα πολλά χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατι χρειαζετε αλλαγμα πρωτα αυτο ειναι αμορτισερ ΟΧΙ τα ελατηρια!! τα ελατηρια σπανια καθονται.... ενω τα αμορτισερ καθε 2 χρονια καλο ειναι να κοιτουνται...διοτι πλεον οι δρομοι ειναι αστα να πανε!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οι αναρτήσεις χαλάνε πρώτα, αλλά 40.000 χλμ με νορμάλ χρήση είναι λίγα, άνετα φτάνουν τα διπλάσια. Στην περίπτωση σου, όμως που έχεις βάλει ελατήρια χαμηλώματος και έχεις μαμά αναρτήσεις είναι σχεδόν σίγουρο οτι έχουν φθαρεί νωρίτερα, καθώς πιέζονται συνέχεια απο τα ελατήρια και πετάνε τα υγρά τους... Καλύτερα να πας σε αναρτήσεις χαμηλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου αν εισαι οδηγος του οριου κινδυνευεις με απροσμενη εξοδο απο τον δρομο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οι αναρτήσεις χαλάνε πρώτα, αλλά 40.000 χλμ με νορμάλ χρήση είναι λίγα, άνετα φτάνουν τα διπλάσια. Στην περίπτωση σου, όμως που έχεις βάλει ελατήρια χαμηλώματος και έχεις μαμά αναρτήσεις είναι σχεδόν σίγουρο οτι έχουν φθαρεί νωρίτερα

Έτσι είναι και απο έκει και πέρα είναι σχετικό, πόσο κρατάνε, ανάλογα με την χρήση που κάνεις. Σίγουρα όμως, πιστεύω, πάνω απο 40.000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανια αλλαζουμε αμορτισερ καθε 3 χρονια καμια φορα και 5

SOSTOS O KOSTOPOULOS ALLA STHN GERMANIA DEN TA SKIZOUN TA CAR KAI OUTE DROMOUS ELLINIKOUS EXOUN

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Golf pacific και σπορ ανάρτηση είναι ανέκδοτο μιλάω γιατι έχω τ συγκεκριμένο αμάξι και είναι το 2ο σετ άμορτισέρ λόγω 50000 κμ.....εντελώς αντίθετο προσανατολισμό πάντως ούτως η άλλως δεν κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561

Εγώ πάντως έχω το δικό μου 7 χρόνια και του έχω αλλάξει 2 φορές αναρτήσεις. Την 1η έβγαλα από πάνω την εργοστασιακή ανάρτηση και τα ελατήρια και έβαλα aftermarket, και πέρυσι τα ξανάλλαξα λόγω έντονου σκισίματος του αυτοκινήτου (turbo) και ''μετατροπή'' σε ''βόλτας'' (1.600cc ατμοσφαιρικό). Μια χαρά πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανια αλλαζουμε αμορτισερ καθε 3 χρονια καμια φορα και 5

Καθε πότε όμως πέφτουν σε λακούβες στο δρόμο ή σε τρύπες που ανοίξαν απο το πουθενά? .... ή αναγκάζονται να σκαρφαλώσουν στα πεζοδρόμια για να παρκάρουν?

Link to comment
Share on other sites

Καθε πότε όμως πέφτουν σε λακούβες στο δρόμο ή σε τρύπες που ανοίξαν απο το πουθενά? .... ή αναγκάζονται να σκαρφαλώσουν στα πεζοδρόμια για να παρκάρουν?

DEN UPARXOUN AUTA

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
DEN UPARXOUN AUTA

Εγώ το καλοκαίρι, είχα πάει 2 βδομάδες στο Μόναχο λόγω δουλειάς και έπαθα πλάκα με τους δρόμους, το παρκάρισμα και τα συναφή. Εκεί θα αλλάζουν τις αναρτήσεις, μόνο και μόνο για να πουν ότι έβαλαν κάτι καινούργιο στο αυτοκίνητο τους!!!!! Όπως κι εδώ δηλαδή fire.giffire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

nt7561 τι μαρκα εχεις βαλει?

πως καταλαβαινει κανεις οτι ειναι ωρα για αλλαγη?

τι αλλαγη πρεπει να δει στον δρομο?

υπαρχει tester?

Link to comment
Share on other sites

... πως καταλαβαινει κανεις οτι ειναι ωρα για αλλαγη?

τι αλλαγη πρεπει να δει στον δρομο?

υπαρχει tester?

Αν ήρθε η ώρα των αναρτήσεων σου, θα το καταλάβεις στις στροφές που θα νιώθεις οτι οδηγάς βάρκα σε φουρτούνα και γενικότερα αν κουνήσεις το αμάξι σου θα υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα. Αν θες να το τσεκάρεις πήγαινε σε ένα συνεργείο που έχει γραμμή ΚΤΕΟ και θα σου δώσουν απαντήσεις για την κατάσταση τους

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
Αν ήρθε η ώρα των αναρτήσεων σου, θα το καταλάβεις στις στροφές που θα νιώθεις οτι οδηγάς βάρκα σε φουρτούνα και γενικότερα αν κουνήσεις το αμάξι σου θα υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα. Αν θες να το τσεκάρεις πήγαινε σε ένα συνεργείο που έχει γραμμή ΚΤΕΟ και θα σου δώσουν απαντήσεις για την κατάσταση τους

Για τη δεύτερη ερώτηση σου Jovi με πρόλαβε ο φίλος μας ο Peryrho. Όσο για την 1η, έχω ελατήρια vogland και αμορτισερ Kayaba.

Link to comment
Share on other sites

Paidia kai egw hmoun apo tis 29-4 sthn GERMANIA STHN STURGART kai oi dromoi ine para polu kaloi apo ti sthn ellada pou ine mesa sthn lakouba kai sta diplo mpazomata ektos thn attikh odo1!!!!!

ekei ine olo eutheia kai ta amaksia ola teza xamhlwmena kai ta poio polla ftiagmena ekswterika!!pisteuw oti an to ellhniko vw club anevei germania tha xarh to autokinhto tou o kathenas mas kai idios an ine xamhlwmena!!!!!!aYTA.AAAA psaxnw anarthsh koni rythmizomena se sklhrothta kai an vrw kalh timh kai se xamhlwma me stena elat kai piatela!!gyrw sta 600eyrw dinw gia to sugkekrimeno set gia polo 6n2.

Link to comment
Share on other sites

BILSTEIN & VOGTLAND (3.5 ΠΟΝΤΟΙ ΧΑΜΗΛΩΜΑ) ΣΤΟ 9Ν

ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.

ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΟΠΑΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ machinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
BILSTEIN & VOGTLAND (3.5 ΠΟΝΤΟΙ ΧΑΜΗΛΩΜΑ) ΣΤΟ 9Ν

ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.

ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΟΠΑΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ machinegun.gif

Εγώ πριν είχα bilstein αμορτισέρ, αλλά κοπάναγε αρκετά. Τώρα με τα kayaba (6 πόντους χαμήλωμα), τα πράγματα όσον αφορά το κοπάνημα είναι αρκετά καλύτερα, ενώ και το κράτημα είναι πάρα πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Guest nt7561
Καλά ρε Νίκο 6 πόντους χαμήλωμα???

Ναι Αντώνη μου! Γι' αυτό είχα σήμερα και το πρώτο μου ΚΡΑΚ :thumbsup::cry::cry::(

¶στα φίλε! Μπροστά προφυλακτήρας. Ευτυχώς δεν έσπασε, αλλά θα χρειαστεί λίγο βάψιμο. Και φαντάσου ότι πριν ήταν στους 8 πόντους!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.